– Jeg tror, vi scorer mindst et par mål, og jeg kan godt se os vinde kampen 2-0 eller 3-0.
Den tidligere stjerneangriber Alan Shearer, der nu arbejder som ekspertkommentator for BBC, har ikke den store tiltro til Danmark i torsdagens EM-brag i Frankfurt.
– Når man ser på Danmark, hvem de er, og hvordan de spiller, så ser jeg meget kampen som Englands første (1-0 over Serbien, red.).
– Jeg forventer, at vi vinder kampen og opbygger selvtillid. Det bliver ikke nemt, men det er en kamp, jeg forventer, at England vinder, skriver Alan Shearer i en blog for Betfair.
Et bredt udsnit af de engelske medier har mere travlt med at skrive om justeringer i den engelske startopstilling end om truslen fra Kasper Hjulmands tropper.
En af de mere dybdegående analyser fremhæver opgørets forventede nøgledueller, og det er ikke opløftende læsning for danske fans.
Især den kreative højrekant Bukayo Saka over for Jannik Vestergaard som venstre stopper kan blive afgørende for kampen, mener Talksports Adrian Durham.
– Saka mod Vestergaard bør være et mismatch. Han har brug for hjælp fra sin wingback, Victor Kristiansen, hvis de skal holde Saka i kort snor.
– Saka kan torturere Vestergaard – skabe og score mål. Jeg tror, vi har glemt, hvor god Saka er. Hans statistikker for både klub og landshold er uhørte. Han er sindssyg god, og vi er heldige med at have ham, siger Adrian Durham om Arsenal-stjernen.
Også centralt har England en fordel i duellen mellem Real Madrid-stjernen Jude Bellingham og Pierre-Emile Højbjerg, mener Adrian Durham.
– Når man sætter ham over for Bellingham, er Højbjerg milevidt fra ham. Bellingham er hurtigere, stærkere og klogere. Han er bare bedre.
– Det er ikke for at fornærme Højbjerg, for man kan sige det om alle Bellinghams modspillere, og det vil ikke være en overraskelse, hvis han som mod Serbien er den afgørende forskel, siger Durham.
Christian Eriksen over for den normale højreback Trent Alexander-Arnold på midtbanen er Danmarks bedste mulighed for at gøre ondt på englænderne, mener Talksport-eksperten.
– Hvis du bliver bedt om at tænke på en spiller, der kan stoppe Eriksens effektive pasningsspil, vil det så være Trent? Nok ikke.
– Så enten skal Trent være eminent, eller også skal England bruge en anden midtbanespiller over for Eriksen.
Der er kickoff i Frankfurt klokken 18 dansk tid. Det svarer til klokken 17 engelsk tid, så mange englændere får travlt med at komme hjem fra arbejde og skole for at se kampen.
Ifølge en national rundspørge foretaget af Amazon Fire TV har 30 procent af englænderne en plan om at melde sig syg eller finde på en anden undskyldning for at være sikker på at se kampen. I London alene er tallet 51 procent.
Samme rundspørge beretter, at 39 procent tror på England i EM-finalen, og 23 procent tror på den første engelske EM-titel nogensinde.
/ritzau/
LIVE
LIVE: To Real Madrid-transfers på plads
Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet
NYHEDER
Priske melder ud: DE er favoritter i aften
NYHEDER
Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK
INTERVIEW
Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
NYHEDER
Venter med at hive fat i Jacob Neestrup
EKSKLUSIVT
Gammel FCK’er ærgrer sig over Danmarks skæbnekamp
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
NYHEDER
Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK
TOPNYHED
Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK
AVIS
Fortid i Brøndby? Der er dialog
Rasmus Højlund har ikke set det før
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
INTERVIEW
Oscar Højlund melder klar målsætning ud
OPTAKT
Tjekkiet – Danmark
Melder ud om Kasper Hjulmand
NYHEDER
Hvad sker der? 11 profiler melder afbud
INTERVIEW
Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
Skal han med Bo Svensson til FC København?
Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne
INTERVIEW
FC København afviser konspirationsteori
Stor profil glad for Brøndby
MEDIE
FC Midtjylland tæt på salg af angriber
Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør
EKSKLUSIVT
Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’
NYHEDER
Sirener på stadion – nu reagerer Riemer
NYHEDER
‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’
På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet
NYHEDER
Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
HELT VILDT
Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
Ser I med, Brøndby?
NYHEDER
Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt
EKSKLUSIVT
De nye Wieghorst og Hjulmand?
HELT VILDT
Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig
Afslører: Han bliver ny assistent i FCK
NYHEDER
Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub
TOPNYHED
Han er også færdig i FC København
TOPNYHED
Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning
DAGENS SPILFORSLAG
VM-overraskelse i Pristina
NYHEDER
Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt
‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’
NYHEDER
Thomsen jubler over direktør-job
INTERVIEW
Afslører hemmelige samtaler med FC København
NYHEDER
FC København vil bruge mere data i transfers
Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand
NYHEDER
FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson
NYHEDER
Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse
NYHEDER
FC København tæt på ny assistenttræner
EKSKLUSIVT