– Jeg tror, vi scorer mindst et par mål, og jeg kan godt se os vinde kampen 2-0 eller 3-0.
Den tidligere stjerneangriber Alan Shearer, der nu arbejder som ekspertkommentator for BBC, har ikke den store tiltro til Danmark i torsdagens EM-brag i Frankfurt.
– Når man ser på Danmark, hvem de er, og hvordan de spiller, så ser jeg meget kampen som Englands første (1-0 over Serbien, red.).
– Jeg forventer, at vi vinder kampen og opbygger selvtillid. Det bliver ikke nemt, men det er en kamp, jeg forventer, at England vinder, skriver Alan Shearer i en blog for Betfair.
Et bredt udsnit af de engelske medier har mere travlt med at skrive om justeringer i den engelske startopstilling end om truslen fra Kasper Hjulmands tropper.
En af de mere dybdegående analyser fremhæver opgørets forventede nøgledueller, og det er ikke opløftende læsning for danske fans.
Især den kreative højrekant Bukayo Saka over for Jannik Vestergaard som venstre stopper kan blive afgørende for kampen, mener Talksports Adrian Durham.
– Saka mod Vestergaard bør være et mismatch. Han har brug for hjælp fra sin wingback, Victor Kristiansen, hvis de skal holde Saka i kort snor.
– Saka kan torturere Vestergaard – skabe og score mål. Jeg tror, vi har glemt, hvor god Saka er. Hans statistikker for både klub og landshold er uhørte. Han er sindssyg god, og vi er heldige med at have ham, siger Adrian Durham om Arsenal-stjernen.
Også centralt har England en fordel i duellen mellem Real Madrid-stjernen Jude Bellingham og Pierre-Emile Højbjerg, mener Adrian Durham.
– Når man sætter ham over for Bellingham, er Højbjerg milevidt fra ham. Bellingham er hurtigere, stærkere og klogere. Han er bare bedre.
– Det er ikke for at fornærme Højbjerg, for man kan sige det om alle Bellinghams modspillere, og det vil ikke være en overraskelse, hvis han som mod Serbien er den afgørende forskel, siger Durham.
Christian Eriksen over for den normale højreback Trent Alexander-Arnold på midtbanen er Danmarks bedste mulighed for at gøre ondt på englænderne, mener Talksport-eksperten.
– Hvis du bliver bedt om at tænke på en spiller, der kan stoppe Eriksens effektive pasningsspil, vil det så være Trent? Nok ikke.
– Så enten skal Trent være eminent, eller også skal England bruge en anden midtbanespiller over for Eriksen.
Der er kickoff i Frankfurt klokken 18 dansk tid. Det svarer til klokken 17 engelsk tid, så mange englændere får travlt med at komme hjem fra arbejde og skole for at se kampen.
Ifølge en national rundspørge foretaget af Amazon Fire TV har 30 procent af englænderne en plan om at melde sig syg eller finde på en anden undskyldning for at være sikker på at se kampen. I London alene er tallet 51 procent.
Samme rundspørge beretter, at 39 procent tror på England i EM-finalen, og 23 procent tror på den første engelske EM-titel nogensinde.
/ritzau/
TOPNYHED
FCK-hovedpine: “Det er frustrerende”
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt
TRANSFERPLANEN
Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?
HELT VILDT
Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til
EKSKLUSIVT
Superliga-klub får penge hver gang, han scorer
MEDIE
Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio.
NYHEDER
Raser over dansk stjerne
TRANSFER
Mathias Jensen rygtes til mesterklub
TOPNYHED
Dansker tilbyder sig selv til Liverpool
MEDIE
‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’
Det er gået helt galt for Brøndby-flop
Forlænger med to Superliga-talenter
EKSKLUSIVT
Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester
TOPNYHED
‘Den værste transfer nogensinde’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Send ham hjem til FC København
TOPNYHED
Ståle opdagede rørende Sørloth-detalje
NYHEDER
Dansk stjernespiller har fremtiden på plads
NYHEDER
Det har taget røven på Steve Cooper
HELT VILDT
Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”
Bibelbrødre finder sammen om stærk tro i Arsenal
NYHEDER
Eriksen med kontant udmelding
Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark
MEDIE
Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte
TOPNYHED
Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard
TOPNYHED
Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’
TOPNYHED
Brøndby-stjerne med stor donation
NYHEDER
– Han har været en decideret atombombe
City-ejer sælger klub
INTERVIEW
Her er planen for januars transfervindue
HELT VILDT
Arsenal lurede på Remco Evenepoel
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning
Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis
TRANSFER
Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!
TRANSFER
Tidligere FCK-flop meldes på vej til denne klub
TOPNYHED
FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’
FANKLUBBEN
Det er til dumpekarakter
DAGENS SPILFORSLAG
Marokko mishandler Mali
Supercomputer: Værste nogensinde!
Klart ønske fra Ruben Amorim
HELT VILDT
AFCON inviterer til gratis fodbold
MEDIE
Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge
MEDIE
Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen
NYHEDER
Benhård transfermelding
NYHEDER
Skidt nyt for Tottenham-stjerne
DAGENS SPILFORSLAG
Gounies kan røve Banken
INTERVIEW
Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner
EKSKLUSIVT
Danske klubber var ude efter Lukas Lerager
HELT VILDT
Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet
LIGE NU