– Jeg tror, vi scorer mindst et par mål, og jeg kan godt se os vinde kampen 2-0 eller 3-0.
Den tidligere stjerneangriber Alan Shearer, der nu arbejder som ekspertkommentator for BBC, har ikke den store tiltro til Danmark i torsdagens EM-brag i Frankfurt.
– Når man ser på Danmark, hvem de er, og hvordan de spiller, så ser jeg meget kampen som Englands første (1-0 over Serbien, red.).
– Jeg forventer, at vi vinder kampen og opbygger selvtillid. Det bliver ikke nemt, men det er en kamp, jeg forventer, at England vinder, skriver Alan Shearer i en blog for Betfair.
Et bredt udsnit af de engelske medier har mere travlt med at skrive om justeringer i den engelske startopstilling end om truslen fra Kasper Hjulmands tropper.
En af de mere dybdegående analyser fremhæver opgørets forventede nøgledueller, og det er ikke opløftende læsning for danske fans.
Især den kreative højrekant Bukayo Saka over for Jannik Vestergaard som venstre stopper kan blive afgørende for kampen, mener Talksports Adrian Durham.
– Saka mod Vestergaard bør være et mismatch. Han har brug for hjælp fra sin wingback, Victor Kristiansen, hvis de skal holde Saka i kort snor.
– Saka kan torturere Vestergaard – skabe og score mål. Jeg tror, vi har glemt, hvor god Saka er. Hans statistikker for både klub og landshold er uhørte. Han er sindssyg god, og vi er heldige med at have ham, siger Adrian Durham om Arsenal-stjernen.
Også centralt har England en fordel i duellen mellem Real Madrid-stjernen Jude Bellingham og Pierre-Emile Højbjerg, mener Adrian Durham.
– Når man sætter ham over for Bellingham, er Højbjerg milevidt fra ham. Bellingham er hurtigere, stærkere og klogere. Han er bare bedre.
– Det er ikke for at fornærme Højbjerg, for man kan sige det om alle Bellinghams modspillere, og det vil ikke være en overraskelse, hvis han som mod Serbien er den afgørende forskel, siger Durham.
Christian Eriksen over for den normale højreback Trent Alexander-Arnold på midtbanen er Danmarks bedste mulighed for at gøre ondt på englænderne, mener Talksport-eksperten.
– Hvis du bliver bedt om at tænke på en spiller, der kan stoppe Eriksens effektive pasningsspil, vil det så være Trent? Nok ikke.
– Så enten skal Trent være eminent, eller også skal England bruge en anden midtbanespiller over for Eriksen.
Der er kickoff i Frankfurt klokken 18 dansk tid. Det svarer til klokken 17 engelsk tid, så mange englændere får travlt med at komme hjem fra arbejde og skole for at se kampen.
Ifølge en national rundspørge foretaget af Amazon Fire TV har 30 procent af englænderne en plan om at melde sig syg eller finde på en anden undskyldning for at være sikker på at se kampen. I London alene er tallet 51 procent.
Samme rundspørge beretter, at 39 procent tror på England i EM-finalen, og 23 procent tror på den første engelske EM-titel nogensinde.
/ritzau/
MEDIE
Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej
TOPNYHED
Brøndbys store karantænemareridt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Svenske mestre lægger millionbud
INTERVIEW
‘Jeg har det ikke særlig godt’
TOPNYHED
Lothar Matthaüs storroser dansker
HELT VILDT
Brøndby-katastrofe: Ikke sket i 15 år
NYHEDER
Giver opdatering på skadet Brøndby-keeper
INTERVIEW
Rasende! ‘Kan kraftedeme ikke være det bekendt’
Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’
NYHEDER
Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz
MEDIE
Vil hente Schmeichels afløser i kæmpeklub
FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee
TOPNYHED
Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed
TOPNYHED
Dansk dominans: Ikke sket i 70 år
TOPNYHED
Blæst bagover af SL-komet: ‘Kan komme med til VM’
NYHEDER
– De skal skille sig af med ham!
MEDIE
Mohamed Salah på vej til danskerklub?
MEDIE
Ny sportsdirektør til Eriksen og co.
Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt
INTERVIEW
Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked
TOPNYHED
– Det er fuldkommen meningsløst
NYHEDER
FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status
‘De har nærmest hyret en anti Bo Henriksen’
TOPNYHED
Voldsom Franculino-spådom
STORT INTERVIEW
Cooper revser klubben: ‘Vi halter bagefter’
TOPNYHED
Retter kritik mod Sune Smith-Nielsen
TOPNYHED
Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’
NYHEDER
Forfærdeligt nyt for Mustapha Bundu
NYHEDER
Thomas Frank afviser at tale om det
TIPSBLADETS DOM
Det var fuldstændig galimatias!
TOPNYHED
Wolfsburg-boss roser Eriksen
NYHEDER
AaB-talent prøver sig af i Italien
Steve Cooper varsler store ændringer
EKSKLUSIVT
Rekorddyrt flop: Benhård dom over Mileta Rajovic
NYHEDER
Arne Slot svarer efter Mohamed Salah-ballade
TRANSFER
Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt
Klar besked til fans: ‘Det hjælper IKKE’
TOPNYHED
Klubboss i angreb på FCK
INTERVIEW
Brøndby-bøddel jubler: ‘Jeg scorer altid mod dem’
NYHEDER
Stort comeback sender AC Milan på førstepladsen
NYHEDER
Bruno Fernandes stråler i stor United-sejr
DAGENS SPILFORSLAG
Barca spiser frankfurtere på Camp Nou
Brøndby skuffer fælt mod Vejle
FIFA indfører obligatoriske drikkepauser til VM
NYHEDER
Steve Cooper skifter tre mand
HELT VILDT
Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah
NYHEDER
Real Madrid-profil ventes ude i adskillige måneder
NYHEDER
AGF og Sønderjyske er bedst mod de andre i top-6
NYHEDER
Engelske eksperter kritiserer Salah for interview
MEDIE