Engelsk manager ser lyst på Superliga-transfer

OB har handlet nyt blod til angrebet i Tyler Burey, og muligheden for et skifte til Superligaen ser hans tidligere manager i Millwall, Gary Rowett, meget lyst på.



OB polstrede i sidste uge angrebet med den engelske angriber Tyler Burey, hvis udvikling var gået i stå i hjemlandet hos Millwall.

I fire år forsøgte angriberen at få sit gennembrud i Championship-klubben, men til syvende og sidst var der behov for luftforandring, og det får han nu i OB.

I Millwall ser man også skiftet til OB, som den bedste løsning for alle parter.

– Det er en rigtig god mulighed for Tyler, hvor han kan få sin karriere tilbage på sporet og opleve noget nyt. Jeg tror, at fodbolden der virkelig vil passe ham godt, siger Millwalls manager, Gary Rowett, til South London Press og tilføjer.

– Han er en talentfuld spiller. Det ved vi. Han har bare brug for spilletid uge efter uge og måske noget luftforandring. Det er et godt skifte for alle parter. Forhåbentlig viser han, hvad han kan.

Fynboerne har købt englæderen fri, mens Millwall har sikret sig en procentdel af et fremtidigt salg, skriver South London Press. 22-årige Tyler Burey er blevet udstyret med en kontrakt frem til 2026.

Tyler Burey har scoret tre gange i 58 kampe for Millwall, siden han skiftede til Championship-klubben i 2019 fra Wimbeldon. Tyler Burey var en del af bruttotruppen til OB's pointdeler mod AGF søndag aften.

Tirsdag kom angriberen på tavlen i en Future Cup-kamp mod Esbjerg. Her scorede han fynboernes første mål i sejren på 3-2 og må derfor banke på til en snarlig debut.





‘CV’: Her er AGF’s transferplaner




LIVE

VM-LIVE: DR Congo chokerer Portugal

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

Her er AGF’s Champions League-modstander

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Her er FCK’s modstander i Conference League



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning

Hylder Superliga-flop: ‘Niveau til Premier League’

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

Usbekistan – Colombia



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

De lurer på Kjærgaard

Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub

Succestræner død af kræft

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Canada – Qatar



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Brøndby henter keeper – her er planen

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho