Engelsk manager ser lyst på Superliga-transfer

OB har handlet nyt blod til angrebet i Tyler Burey, og muligheden for et skifte til Superligaen ser hans tidligere manager i Millwall, Gary Rowett, meget lyst på.



OB polstrede i sidste uge angrebet med den engelske angriber Tyler Burey, hvis udvikling var gået i stå i hjemlandet hos Millwall.

I fire år forsøgte angriberen at få sit gennembrud i Championship-klubben, men til syvende og sidst var der behov for luftforandring, og det får han nu i OB.

I Millwall ser man også skiftet til OB, som den bedste løsning for alle parter.

– Det er en rigtig god mulighed for Tyler, hvor han kan få sin karriere tilbage på sporet og opleve noget nyt. Jeg tror, at fodbolden der virkelig vil passe ham godt, siger Millwalls manager, Gary Rowett, til South London Press og tilføjer.

– Han er en talentfuld spiller. Det ved vi. Han har bare brug for spilletid uge efter uge og måske noget luftforandring. Det er et godt skifte for alle parter. Forhåbentlig viser han, hvad han kan.

Fynboerne har købt englæderen fri, mens Millwall har sikret sig en procentdel af et fremtidigt salg, skriver South London Press. 22-årige Tyler Burey er blevet udstyret med en kontrakt frem til 2026.

Tyler Burey har scoret tre gange i 58 kampe for Millwall, siden han skiftede til Championship-klubben i 2019 fra Wimbeldon. Tyler Burey var en del af bruttotruppen til OB's pointdeler mod AGF søndag aften.

Tirsdag kom angriberen på tavlen i en Future Cup-kamp mod Esbjerg. Her scorede han fynboernes første mål i sejren på 3-2 og må derfor banke på til en snarlig debut.





Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig




EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Massiv kritik efter skandaløse scener

Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

‘Det er ringe ad helvede til’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner



MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

‘Konen skal ikke regne med at se mig’

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

AGF er mestre – det skal du gøre nu, CV!

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Randers FC – OB

Ruben Amorim favorit til dette job

En pragtpræstation – han spillede fantastisk

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Mistede sin far før guldsejr over Real Madrid

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Magiske Messi slår til igen

De bliver monstersalg til sommer



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub