Super League-klubber betaler store millionbøder

De seks Premier League-klubber, der var involveret i Super League-projektet, har indvilget i at betale bøden.



De seks Premier League-klubber, der var involveret i Super League-projektet, skal betale 22 millioner pund (190 millioner kroner) i bøde.

Det skriver Premier League på sin hjemmeside.

– De seks klubber, der var involveret i European Super League, har i dag (onsdag, red.) endnu en gang erkendt, at deres handlinger var en fejltagelse.

– Som en gestus af velvilje har klubberne aftalt samlet at betale en bøde på 22 millioner pund, står der i meddelelsen.

Pengene skal blandt andet bruges til at investere i støtte til fansene, græsrodsfodbold og samfundsprogrammer.

Desuden har klubberne indvilget i at støtte en regelændring, så lignende handlinger i fremtiden vil medføre, at holdene får fratrukket 30 point og får en bøde på 25 millioner pund.

De seks engelske klubber, der var med i det kuldsejlede projekt, var Manchester United, Manchester City, Arsenal, Liverpool, Tottenham og Chelsea.

De har foruden bøden fra Premier League også hver fået en bøde på 100 millioner kroner fra Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa), som skal gå til børne-, ungdoms,- og græsrodsfodbold i Europa.

Det samme har AC Milan, Inter og Atlético Madrid, der også var med i Super League, men også alle har trukket sig.

Kun Juventus, Real Madrid og FC Barcelona er stadig med i projektet. Uefa har også varslet straf til de tre klubber, men onsdag skriver forbundet i en pressemeddelelse, at det har valgt at udsætte sagen indtil videre.

Der står ikke noget om, hvad begrundelsen er.

Planerne om en Super League blev annonceret af de 12 klubber den 18. april, men efter få dage og store protester fra fans over hele verden begyndte klubberne drypvist at melde sig ud igen.

/ritzau/





Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens




MEDIE

FC København i intense transferforhandlinger

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik



LIVE

VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

FCK-spiller har revet skulderen af led

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan

Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard

‘Kæmpe cadeau til AGF’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Tager Superliga-klub stor beslutning?

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

Forhandler med Jannik Vestergaard



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Sønderjyske henter landsholdsspiller

Paolo Maldini lander stort job

Afsløring: San Diego vil give 22 mio. for Achouri

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Kenneth Perez advarer: Det bliver et helvede

Sebastian Hindstam på blokken i danske klubber



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCM-flop i chokskifte

Zorniger skriger på transfers: Her er bekymringen

Tæt på aftale med Jürgen Klopp

‘Et kæmpestort skifte’