De seks Premier League-klubber, der var involveret i Super League-projektet, skal betale 22 millioner pund (190 millioner kroner) i bøde.
Det skriver Premier League på sin hjemmeside.
– De seks klubber, der var involveret i European Super League, har i dag (onsdag, red.) endnu en gang erkendt, at deres handlinger var en fejltagelse.
– Som en gestus af velvilje har klubberne aftalt samlet at betale en bøde på 22 millioner pund, står der i meddelelsen.
Pengene skal blandt andet bruges til at investere i støtte til fansene, græsrodsfodbold og samfundsprogrammer.
Desuden har klubberne indvilget i at støtte en regelændring, så lignende handlinger i fremtiden vil medføre, at holdene får fratrukket 30 point og får en bøde på 25 millioner pund.
De seks engelske klubber, der var med i det kuldsejlede projekt, var Manchester United, Manchester City, Arsenal, Liverpool, Tottenham og Chelsea.
De har foruden bøden fra Premier League også hver fået en bøde på 100 millioner kroner fra Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa), som skal gå til børne-, ungdoms,- og græsrodsfodbold i Europa.
Det samme har AC Milan, Inter og Atlético Madrid, der også var med i Super League, men også alle har trukket sig.
Kun Juventus, Real Madrid og FC Barcelona er stadig med i projektet. Uefa har også varslet straf til de tre klubber, men onsdag skriver forbundet i en pressemeddelelse, at det har valgt at udsætte sagen indtil videre.
Der står ikke noget om, hvad begrundelsen er.
Planerne om en Super League blev annonceret af de 12 klubber den 18. april, men efter få dage og store protester fra fans over hele verden begyndte klubberne drypvist at melde sig ud igen.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Brøndby-spiller skal til VM
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
NYHEDER
Nu er de færdige i Superligaen
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
NYHEDER
Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år
TIPSBLADETS DOM
Det var mageløst – de er færdige i Superligaen
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
TOPNYHED
Disse to er færdige i Brøndby
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
NYHEDER
