De seks Premier League-klubber, der var involveret i Super League-projektet, skal betale 22 millioner pund (190 millioner kroner) i bøde.
Det skriver Premier League på sin hjemmeside.
– De seks klubber, der var involveret i European Super League, har i dag (onsdag, red.) endnu en gang erkendt, at deres handlinger var en fejltagelse.
– Som en gestus af velvilje har klubberne aftalt samlet at betale en bøde på 22 millioner pund, står der i meddelelsen.
Pengene skal blandt andet bruges til at investere i støtte til fansene, græsrodsfodbold og samfundsprogrammer.
Desuden har klubberne indvilget i at støtte en regelændring, så lignende handlinger i fremtiden vil medføre, at holdene får fratrukket 30 point og får en bøde på 25 millioner pund.
De seks engelske klubber, der var med i det kuldsejlede projekt, var Manchester United, Manchester City, Arsenal, Liverpool, Tottenham og Chelsea.
De har foruden bøden fra Premier League også hver fået en bøde på 100 millioner kroner fra Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa), som skal gå til børne-, ungdoms,- og græsrodsfodbold i Europa.
Det samme har AC Milan, Inter og Atlético Madrid, der også var med i Super League, men også alle har trukket sig.
Kun Juventus, Real Madrid og FC Barcelona er stadig med i projektet. Uefa har også varslet straf til de tre klubber, men onsdag skriver forbundet i en pressemeddelelse, at det har valgt at udsætte sagen indtil videre.
Der står ikke noget om, hvad begrundelsen er.
Planerne om en Super League blev annonceret af de 12 klubber den 18. april, men efter få dage og store protester fra fans over hele verden begyndte klubberne drypvist at melde sig ud igen.
/ritzau/
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
FCM stanger lang karantæne ud til fan
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab
Brian Riemer peger på tre årsager
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
Bo Svensson skriver Superliga-historie
Snart kan det give rødt kort
Afvist – Brøndby undrer sig
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
NYHEDER
