Super League-klubber betaler store millionbøder

De seks Premier League-klubber, der var involveret i Super League-projektet, har indvilget i at betale bøden.



De seks Premier League-klubber, der var involveret i Super League-projektet, skal betale 22 millioner pund (190 millioner kroner) i bøde.

Det skriver Premier League på sin hjemmeside.

– De seks klubber, der var involveret i European Super League, har i dag (onsdag, red.) endnu en gang erkendt, at deres handlinger var en fejltagelse.

– Som en gestus af velvilje har klubberne aftalt samlet at betale en bøde på 22 millioner pund, står der i meddelelsen.

Pengene skal blandt andet bruges til at investere i støtte til fansene, græsrodsfodbold og samfundsprogrammer.

Desuden har klubberne indvilget i at støtte en regelændring, så lignende handlinger i fremtiden vil medføre, at holdene får fratrukket 30 point og får en bøde på 25 millioner pund.

De seks engelske klubber, der var med i det kuldsejlede projekt, var Manchester United, Manchester City, Arsenal, Liverpool, Tottenham og Chelsea.

De har foruden bøden fra Premier League også hver fået en bøde på 100 millioner kroner fra Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa), som skal gå til børne-, ungdoms,- og græsrodsfodbold i Europa.

Det samme har AC Milan, Inter og Atlético Madrid, der også var med i Super League, men også alle har trukket sig.

Kun Juventus, Real Madrid og FC Barcelona er stadig med i projektet. Uefa har også varslet straf til de tre klubber, men onsdag skriver forbundet i en pressemeddelelse, at det har valgt at udsætte sagen indtil videre.

Der står ikke noget om, hvad begrundelsen er.

Planerne om en Super League blev annonceret af de 12 klubber den 18. april, men efter få dage og store protester fra fans over hele verden begyndte klubberne drypvist at melde sig ud igen.

/ritzau/






Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?




LIVE

TransferLIVE: Storklub vil købe Kamil Grabara

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark

Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

De jagter Henrik Meister

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt

Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK

Arsenal-dansker vender hjem

Monsterbud på vej

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afslører: Dolberg sat til salg

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Afslører dansk toptræners millionløn

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Thelander holder døren åben efter stærk sæson