Southgate: En frustrerende aften

Gareth Southgate mener ikke, at England gjorde nok for at vinde mod Skotland, da holdene spillede 0-0 fredag.



Englands manager, Gareth Southgate, er ikke tilfreds med sit mandskabs præstation mod Skotland fredag aften ved EM i fodbold.

Det siger han til ITV efter opgøret, der endte 0-0, og hvor de undertippede skotter langt henad vejen var det bedste hold.

– Det var en frustrerende aften. Vi ved, at vi kan spille bedre.

– Hele holdet – jeg bliver den første – bør se indad. Vi er nødt at forbedre os. Vi gjorde ikke nok for at vinde kampen i aften. Vi havde ikke nok forsøg på mål. Det er vi nødt til at få set på, siger Southgate, der tilføjer, at nabolandet gjorde det svært for englænderne.

– Man er nødt til at anerkende Skotlands præstation. De forsvarede sig modigt og spillede godt, siger manageren.

På trods af det uafgjorte resultat hæfter Southgate sig dog også ved, at England efter sejr i den første gruppekamp mod Kroatien stadig er godt på vej til at kvalificere sig til EM’s ottendedelsfinaler.

– Vores første mål (ved EM, red.) er at gå videre fra gruppen, og det er vi stadig på vej til at gøre, siger han.

Hos Skotland er træner Steve Clarke udpræget tilfreds med, at hans hold formåede at løfte sig efter et skuffende hjemmebanenederlag til Tjekkiet i første gruppekamp.

Han sender især roser i retning af bare 20-årige Billy Gilmour, der til dagligt spiller i Chelsea og fredag aften blev kåret til kampens spiller i sin bare tredje landskamp.

– Han er en fantastisk spiller. Jeg har længe sagt, at han er en del af fremtiden for skotsk fodbold.

– Vi vil forsøge at hjælpe ham og lægge låg på forventningerne til ham, men præstationer som den skader ham bestemt ikke, siger Steve Clarke efter kampen.

England og Tjekkiet fører EM’s gruppe D med fire point hver, mens Skotland og Kroatien begge har et point.

/ritzau/AFP





LIVE

VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer

Meldes tæt på storklub

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Storroser 18-årig FCK-spiller

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Transferbombe på vej

Graulund chokeret: Ingen havde set det komme



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

De vil have Gaaei – her er prisen

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender

Markant ændring i Silkeborg

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FCK-profil med hattrick i målfest

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub

Kroatien – Ghana

Dansker skifter til tysk traditionsklub

FC København jagter Romane Amane

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Supercomputer: Her er VM-finalen

Panama – England

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil