Southgate: En frustrerende aften

Gareth Southgate mener ikke, at England gjorde nok for at vinde mod Skotland, da holdene spillede 0-0 fredag.



Englands manager, Gareth Southgate, er ikke tilfreds med sit mandskabs præstation mod Skotland fredag aften ved EM i fodbold.

Det siger han til ITV efter opgøret, der endte 0-0, og hvor de undertippede skotter langt henad vejen var det bedste hold.

– Det var en frustrerende aften. Vi ved, at vi kan spille bedre.

– Hele holdet – jeg bliver den første – bør se indad. Vi er nødt at forbedre os. Vi gjorde ikke nok for at vinde kampen i aften. Vi havde ikke nok forsøg på mål. Det er vi nødt til at få set på, siger Southgate, der tilføjer, at nabolandet gjorde det svært for englænderne.

– Man er nødt til at anerkende Skotlands præstation. De forsvarede sig modigt og spillede godt, siger manageren.

På trods af det uafgjorte resultat hæfter Southgate sig dog også ved, at England efter sejr i den første gruppekamp mod Kroatien stadig er godt på vej til at kvalificere sig til EM’s ottendedelsfinaler.

– Vores første mål (ved EM, red.) er at gå videre fra gruppen, og det er vi stadig på vej til at gøre, siger han.

Hos Skotland er træner Steve Clarke udpræget tilfreds med, at hans hold formåede at løfte sig efter et skuffende hjemmebanenederlag til Tjekkiet i første gruppekamp.

Han sender især roser i retning af bare 20-årige Billy Gilmour, der til dagligt spiller i Chelsea og fredag aften blev kåret til kampens spiller i sin bare tredje landskamp.

– Han er en fantastisk spiller. Jeg har længe sagt, at han er en del af fremtiden for skotsk fodbold.

– Vi vil forsøge at hjælpe ham og lægge låg på forventningerne til ham, men præstationer som den skader ham bestemt ikke, siger Steve Clarke efter kampen.

England og Tjekkiet fører EM’s gruppe D med fire point hver, mens Skotland og Kroatien begge har et point.

/ritzau/AFP





VM-LIVE: Canada sikrer et point i åbningskamp




Brøndby-IF FCM BIF FC-Midtjylland Broendby-IF Han-beom-lee LIVE

TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Overraskende melding om Oliver Christensen

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

AGF køber ham



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Elias Jelert færdig

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Han tager hjem fra VM

Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo

Stolt over dansk transfer

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Brøndby henter Alexander Drexel

Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet

Nu melder Christian Eriksen ud

Jordan Larsson meldes enig med denne klub



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen