Southgate: En frustrerende aften

Gareth Southgate mener ikke, at England gjorde nok for at vinde mod Skotland, da holdene spillede 0-0 fredag.



Englands manager, Gareth Southgate, er ikke tilfreds med sit mandskabs præstation mod Skotland fredag aften ved EM i fodbold.

Det siger han til ITV efter opgøret, der endte 0-0, og hvor de undertippede skotter langt henad vejen var det bedste hold.

– Det var en frustrerende aften. Vi ved, at vi kan spille bedre.

– Hele holdet – jeg bliver den første – bør se indad. Vi er nødt at forbedre os. Vi gjorde ikke nok for at vinde kampen i aften. Vi havde ikke nok forsøg på mål. Det er vi nødt til at få set på, siger Southgate, der tilføjer, at nabolandet gjorde det svært for englænderne.

– Man er nødt til at anerkende Skotlands præstation. De forsvarede sig modigt og spillede godt, siger manageren.

På trods af det uafgjorte resultat hæfter Southgate sig dog også ved, at England efter sejr i den første gruppekamp mod Kroatien stadig er godt på vej til at kvalificere sig til EM’s ottendedelsfinaler.

– Vores første mål (ved EM, red.) er at gå videre fra gruppen, og det er vi stadig på vej til at gøre, siger han.

Hos Skotland er træner Steve Clarke udpræget tilfreds med, at hans hold formåede at løfte sig efter et skuffende hjemmebanenederlag til Tjekkiet i første gruppekamp.

Han sender især roser i retning af bare 20-årige Billy Gilmour, der til dagligt spiller i Chelsea og fredag aften blev kåret til kampens spiller i sin bare tredje landskamp.

– Han er en fantastisk spiller. Jeg har længe sagt, at han er en del af fremtiden for skotsk fodbold.

– Vi vil forsøge at hjælpe ham og lægge låg på forventningerne til ham, men præstationer som den skader ham bestemt ikke, siger Steve Clarke efter kampen.

England og Tjekkiet fører EM’s gruppe D med fire point hver, mens Skotland og Kroatien begge har et point.

/ritzau/AFP





Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 




LIVE

TransferLIVE: Stjerne på plads i Real Madrid

Portugal – Spanien

“Du er en fucking maskine!”

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Scorer vanvittig løn i Premier League

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Brasilien – Norge

Afsløring: Feyenoord lurer på Sabil Hansen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

USA – Belgien

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Dansker på blokken i ny storklub

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Brasiliansk boost før Norge



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Skyder stor FCM-historie ned

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Her er 1/8-finalerne ved VM



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Historien taler for norsk triumf 

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson