Efter Brøndby IF's 2-1-sejr over FC København mandag er Jesper Sørensens tropper nu favoritter til at vinde det danske mesterskab i denne sæson.
Sådan lyder dommen fra Kenneth Emil Petersen, der dog kun giver Brøndby en meget smal favoritværdighed over FC København. Viaplay-eksperten giver nemlig Brøndby 43 procent chance for at vinde guld i denne sæson, mens han giver FC København procent.
– Som jeg også sagde inden kampen, hvis Brøndby går hen og vinder den her kamp, så er det første gang i den her sæson, at jeg tvivler på, at FC København bliver danske mestre. Og gudhjælpemig om Klaiber ikke klasker den ind i det 92. minut, og at Brøndby tager de tre point.
-Så jeg har været nødt til at være meget, meget aggressiv i min procentgivning, hvor jeg for første gang – i hele mit liv, tror jeg – har Brøndby som marginal favorit til at tage det danske mesterskab, med en enkelt procent over FCK, lyder det fra Kenneth Emil Petersen.
Hos kollegaen Ken Ilsø er der endnu mere tiltro til Brøndby, som Ilsø giver 50 procent på guldbarometeret, mens FC København må nøjes med 24 procent.
– Jeg har været lidt mere pro-Brøndby end 'KEP' har. Jeg synes bare, at de spiller det bedste fodbold, og så synes jeg bare, at de også har den der kynisme til at afgøre kampene. De har også et hold, hvor de virker til at have det sjovt sammen.
– Når man ser nogle af alle de videoer, der florerer, så har man fornemmelsen af, at de bare har det godt i truppen. Det virker som en sammentømret trup. Og jeg ved, at det er lige præcis sådan noget, der kan få et hold til at gå hele vejen. Så jeg tror på Brøndby, lyder det fra Ken Ilsø.
Med ni spillerunder tilbage af Mesterskabsspillet ligger Brøndby nummer ét med 50 point, mens FC Midtjylland ligger nummer to med 48 point. FC København ligger nummer tre med 45 point.
Du kan se hele diskussionen af guldkampen i afspilleren over artiklen.
LIVE
VM-LIVE: Surt show
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
MEDIE
Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
OPTAKT
Mexico – Ecuador
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
OPTAKT
Holland – Marokko
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
TransferLIVE: Lewandowski skifter klub
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
TRANSFER