Efter Brøndby IF's 2-1-sejr over FC København mandag er Jesper Sørensens tropper nu favoritter til at vinde det danske mesterskab i denne sæson.
Sådan lyder dommen fra Kenneth Emil Petersen, der dog kun giver Brøndby en meget smal favoritværdighed over FC København. Viaplay-eksperten giver nemlig Brøndby 43 procent chance for at vinde guld i denne sæson, mens han giver FC København procent.
– Som jeg også sagde inden kampen, hvis Brøndby går hen og vinder den her kamp, så er det første gang i den her sæson, at jeg tvivler på, at FC København bliver danske mestre. Og gudhjælpemig om Klaiber ikke klasker den ind i det 92. minut, og at Brøndby tager de tre point.
-Så jeg har været nødt til at være meget, meget aggressiv i min procentgivning, hvor jeg for første gang – i hele mit liv, tror jeg – har Brøndby som marginal favorit til at tage det danske mesterskab, med en enkelt procent over FCK, lyder det fra Kenneth Emil Petersen.
Hos kollegaen Ken Ilsø er der endnu mere tiltro til Brøndby, som Ilsø giver 50 procent på guldbarometeret, mens FC København må nøjes med 24 procent.
– Jeg har været lidt mere pro-Brøndby end 'KEP' har. Jeg synes bare, at de spiller det bedste fodbold, og så synes jeg bare, at de også har den der kynisme til at afgøre kampene. De har også et hold, hvor de virker til at have det sjovt sammen.
– Når man ser nogle af alle de videoer, der florerer, så har man fornemmelsen af, at de bare har det godt i truppen. Det virker som en sammentømret trup. Og jeg ved, at det er lige præcis sådan noget, der kan få et hold til at gå hele vejen. Så jeg tror på Brøndby, lyder det fra Ken Ilsø.
Med ni spillerunder tilbage af Mesterskabsspillet ligger Brøndby nummer ét med 50 point, mens FC Midtjylland ligger nummer to med 48 point. FC København ligger nummer tre med 45 point.
Du kan se hele diskussionen af guldkampen i afspilleren over artiklen.
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
Kæmpekøb retur til FC København?
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
BIZART
Så du det? Wass i helt vild aktion
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
Brøndby tog vigtig overtidssejr
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
INTERVIEW
Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
NYHEDER
Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Bayern München er i pokalfinalen
EKSKLUSIVT