Efter Brøndby IF's 2-1-sejr over FC København mandag er Jesper Sørensens tropper nu favoritter til at vinde det danske mesterskab i denne sæson.
Sådan lyder dommen fra Kenneth Emil Petersen, der dog kun giver Brøndby en meget smal favoritværdighed over FC København. Viaplay-eksperten giver nemlig Brøndby 43 procent chance for at vinde guld i denne sæson, mens han giver FC København procent.
– Som jeg også sagde inden kampen, hvis Brøndby går hen og vinder den her kamp, så er det første gang i den her sæson, at jeg tvivler på, at FC København bliver danske mestre. Og gudhjælpemig om Klaiber ikke klasker den ind i det 92. minut, og at Brøndby tager de tre point.
-Så jeg har været nødt til at være meget, meget aggressiv i min procentgivning, hvor jeg for første gang – i hele mit liv, tror jeg – har Brøndby som marginal favorit til at tage det danske mesterskab, med en enkelt procent over FCK, lyder det fra Kenneth Emil Petersen.
Hos kollegaen Ken Ilsø er der endnu mere tiltro til Brøndby, som Ilsø giver 50 procent på guldbarometeret, mens FC København må nøjes med 24 procent.
– Jeg har været lidt mere pro-Brøndby end 'KEP' har. Jeg synes bare, at de spiller det bedste fodbold, og så synes jeg bare, at de også har den der kynisme til at afgøre kampene. De har også et hold, hvor de virker til at have det sjovt sammen.
– Når man ser nogle af alle de videoer, der florerer, så har man fornemmelsen af, at de bare har det godt i truppen. Det virker som en sammentømret trup. Og jeg ved, at det er lige præcis sådan noget, der kan få et hold til at gå hele vejen. Så jeg tror på Brøndby, lyder det fra Ken Ilsø.
Med ni spillerunder tilbage af Mesterskabsspillet ligger Brøndby nummer ét med 50 point, mens FC Midtjylland ligger nummer to med 48 point. FC København ligger nummer tre med 45 point.
Du kan se hele diskussionen af guldkampen i afspilleren over artiklen.
LIVE
TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt
EKSKLUSIVT
Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub køber Cornelius Allen
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
INTERVIEW
Král tæt på FCK: Godt første indtryk, men så…
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni
Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’
EKSKLUSIVT
Dansk klub jagter én særlig forstærkning
INTERVIEW
Skamroses af Thomas Nørgaard
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
Tuchel forsvarer sin taktik
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København tæt på Alex Král
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
INTERVIEW
Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
INTERVIEW
‘Det var verdens undergang’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
TRANSFER