Enige eksperter: De er guldfavoritter

Kenneth Emil Petersen og Ken Ilsø er enige om, at Brøndby IF nu er favorit til at vinde guld. De to Viaplay-eksperter er dog ikke helt enige om, hvor stor Brøndbys favoritværdighed er.



Efter Brøndby IF's 2-1-sejr over FC København mandag er Jesper Sørensens tropper nu favoritter til at vinde det danske mesterskab i denne sæson. 

Sådan lyder dommen fra Kenneth Emil Petersen, der dog kun giver Brøndby en meget smal favoritværdighed over FC København. Viaplay-eksperten giver nemlig Brøndby 43 procent chance for at vinde guld i denne sæson, mens han giver FC København procent. 

– Som jeg også sagde inden kampen, hvis Brøndby går hen og vinder den her kamp, så er det første gang i den her sæson, at jeg tvivler på, at FC København bliver danske mestre. Og gudhjælpemig om Klaiber ikke klasker den ind i det 92. minut, og at Brøndby tager de tre point.

-Så jeg har været nødt til at være meget, meget aggressiv i min procentgivning, hvor jeg for første gang – i hele mit liv, tror jeg – har Brøndby som marginal favorit til at tage det danske mesterskab, med en enkelt procent over FCK, lyder det fra Kenneth Emil Petersen. 

Hos kollegaen Ken Ilsø er der endnu mere tiltro til Brøndby, som Ilsø giver 50 procent på guldbarometeret, mens FC København må nøjes med 24 procent.  

– Jeg har været lidt mere pro-Brøndby end 'KEP' har. Jeg synes bare, at de spiller det bedste fodbold, og så synes jeg bare, at de også har den der kynisme til at afgøre kampene. De har også et hold, hvor de virker til at have det sjovt sammen.

– Når man ser nogle af alle de videoer, der florerer, så har man fornemmelsen af, at de bare har det godt i truppen. Det virker som en sammentømret trup. Og jeg ved, at det er lige præcis sådan noget, der kan få et hold til at gå hele vejen. Så jeg tror på Brøndby, lyder det fra Ken Ilsø. 

Med ni spillerunder tilbage af Mesterskabsspillet ligger Brøndby nummer ét med 50 point, mens FC Midtjylland ligger nummer to med 48 point. FC København ligger nummer tre med 45 point. 

Du kan se hele diskussionen af guldkampen i afspilleren over artiklen. 

Loading Poll…







Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Braithwaite del af stor transferplan

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Smider Salah-bombe



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

PSG – Bayern München



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Afvist – Brøndby undrer sig

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Bo Svensson svært utilfreds

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Skidt nyt om Lukas Lerager

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Overbevisende: To chok i Parken

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

LIVE: B.93-talent til prøvetræning i kæmpeklub

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej