Enorm stolthed i FCM over dansk stortalent

FC Midtjylland er stolte over, at Jonathan Asp Jensen har fået debut for Bayern München.



Jonathan Asp Jensen debuterde i weekenden for mægtige Bayern München, da den 18-årige dansker blev indskiftet i slutminutterne af Bundesliga-opgøret mod Wolfsburg. 

En opsigtsvækkende bedrift af den unge midtbanespiller, og det er naturligvis noget, der er blevet bemærket i Danmark – ikke mindst i Herning/Ikast-området.

Før skiftet til Bayern München var Jonathan Asp Jensen en del af FC Midtjyllands akademi, og Flemming Broe, der er Head of Academy i FCM, er pavestolt over klubbens tidligere ungdomsspiller.

–  Jeg har været med til at lave mange kontrakter med 15-årige spillere, og hver gang tænker man jo "hvilken rejse kommer den her spiller på?". I Jonathan Asps tilfælde er det jo sindssygt flot, og både i og omkring FC Midtjylland er der stor stolthed over, at en af vores akademispillere får debut for så stor en klub, siger Broe til Tipsbladet.

FC Midtjylland-bossen er ikke overrasket over, at Jonathan Asp Jensen har formået at drive det langt.

– Jonathan havde en fantastisk teknik, og han var meget atletisk til trods for, at han i mange situationer var mindre end sine direkte modspillere. Han havde et godt blik for spillet og var en taktisk klog spiller, som kunne iscenesætte andre. Han kunne finde nogle rum, som de færreste kunne finde. Og så er jeg nødt til at fremhæve hans vindermentalitet. Selv om han ofte stod over for spillere, der var større end ham, og han godt kunne få en hårdhændet behandling, brokkede han sig aldrig.

– Uden for banen var han en glad dreng med en god mentalitet. Han var drevet af sine ambitioner og sine mål, og han kunne aldrig få træning nok. Han ville træne hele tiden og var konstant omgivet af en fodbold. Glæden ved fodbold lyste ud af ham, siger Flemming Broe.

Og hvor langt kan Jonathan Asp Jensen nå i sin karriere? Ifølge Flemming Broe er der ingen begrænsninger.

– Man kommer ikke på Bayern Münchens førstehold, hvis man ikke har et kæmpe potentiale. Det virker til, at han har fortsat sin udvikling i Bayern, og jeg tror på, han kan få en helt fantastisk karriere, siger han.

Bayern München købte Jonathan Asp Jensen for godt 10 millioner kroner af FC Midtjylland. 







LIVE

TransferLIVE: City-legende i chokskifte?

Supercomputer: De vinder Superligaen

Køb, køb, køb!

Skyder Brøndby-transfer ned

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

Puha, Tullberg – hvor skal det komme fra?



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Hillerød sigter mod top-6 efter Superliga-flirt

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

LIVE: FCK smider sejren

Superliga-LIVE: FCK-fans hyldes



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

Viborg FF – OB

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen

Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

FC København – Lyngby BK

FCK kæmper sig tilbage i europæisk drama



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

FCN taber i Europa-comeback

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med