Enorm stolthed i FCM over dansk stortalent

FC Midtjylland er stolte over, at Jonathan Asp Jensen har fået debut for Bayern München.



Jonathan Asp Jensen debuterde i weekenden for mægtige Bayern München, da den 18-årige dansker blev indskiftet i slutminutterne af Bundesliga-opgøret mod Wolfsburg. 

En opsigtsvækkende bedrift af den unge midtbanespiller, og det er naturligvis noget, der er blevet bemærket i Danmark – ikke mindst i Herning/Ikast-området.

Før skiftet til Bayern München var Jonathan Asp Jensen en del af FC Midtjyllands akademi, og Flemming Broe, der er Head of Academy i FCM, er pavestolt over klubbens tidligere ungdomsspiller.

–  Jeg har været med til at lave mange kontrakter med 15-årige spillere, og hver gang tænker man jo "hvilken rejse kommer den her spiller på?". I Jonathan Asps tilfælde er det jo sindssygt flot, og både i og omkring FC Midtjylland er der stor stolthed over, at en af vores akademispillere får debut for så stor en klub, siger Broe til Tipsbladet.

FC Midtjylland-bossen er ikke overrasket over, at Jonathan Asp Jensen har formået at drive det langt.

– Jonathan havde en fantastisk teknik, og han var meget atletisk til trods for, at han i mange situationer var mindre end sine direkte modspillere. Han havde et godt blik for spillet og var en taktisk klog spiller, som kunne iscenesætte andre. Han kunne finde nogle rum, som de færreste kunne finde. Og så er jeg nødt til at fremhæve hans vindermentalitet. Selv om han ofte stod over for spillere, der var større end ham, og han godt kunne få en hårdhændet behandling, brokkede han sig aldrig.

– Uden for banen var han en glad dreng med en god mentalitet. Han var drevet af sine ambitioner og sine mål, og han kunne aldrig få træning nok. Han ville træne hele tiden og var konstant omgivet af en fodbold. Glæden ved fodbold lyste ud af ham, siger Flemming Broe.

Og hvor langt kan Jonathan Asp Jensen nå i sin karriere? Ifølge Flemming Broe er der ingen begrænsninger.

– Man kommer ikke på Bayern Münchens førstehold, hvis man ikke har et kæmpe potentiale. Det virker til, at han har fortsat sin udvikling i Bayern, og jeg tror på, han kan få en helt fantastisk karriere, siger han.

Bayern München købte Jonathan Asp Jensen for godt 10 millioner kroner af FC Midtjylland. 



Vildt! Slår Champions League-rekord

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

Belønnes af FC København

Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment

FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb

– Det her gør ondt for at være ærlig

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

Vanvittig Victor Froholdt-historie

Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin

Stor ros til FC Midtjylland

Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

Sådan starter FCK – stjerne udgået i 11.time

Dansk EM-vinder hylder FC Midtjylland

Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren

Fortryder Chido Obi-beslutning

Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper

– Det er lidt kaotisk

Spørger på Jonas Wind

Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’

Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg

AGF kan hente forsvarsspiller hjem

Dansk rapper udgiver sang med FC København-stjerne

I spil til stort job

Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’

Thomas Frank: ‘Jeg er 100 procent sikker på det’

Bomber løs – dansk stortalent skifter agent

Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark

Ryster på hovedet af stjerne: ‘Må du aldrig gøre!’

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

Hylder Frank: ‘Et dårligt minde’

Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner

Revser Dorgu: Bliver erstattet

Lerager taler ud om FCK-brud

Stigende bekymringer om Thomas Frank i Tottenham

Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget

Wind ude på ubestemt tid – er blevet opereret

Debatten raser: Skal Slot fyres?

Nye VM-problemer: Danmarks anfører misser kamp

Tidligere Brøndby-profil i kødet på Ajax-stjerne

Her kan du se FC København mod Kairat Almaty

Holger Rune og Mathias Gidsel nomineret

Har ikke spillet kamp i tre uger

Kasper Hjulmand: ‘Vi er så glade for denne sejr’

Højlund brænder straffe i Napoli-sejr