Enorm stolthed i FCM over dansk stortalent

FC Midtjylland er stolte over, at Jonathan Asp Jensen har fået debut for Bayern München.



Jonathan Asp Jensen debuterde i weekenden for mægtige Bayern München, da den 18-årige dansker blev indskiftet i slutminutterne af Bundesliga-opgøret mod Wolfsburg. 

En opsigtsvækkende bedrift af den unge midtbanespiller, og det er naturligvis noget, der er blevet bemærket i Danmark – ikke mindst i Herning/Ikast-området.

Før skiftet til Bayern München var Jonathan Asp Jensen en del af FC Midtjyllands akademi, og Flemming Broe, der er Head of Academy i FCM, er pavestolt over klubbens tidligere ungdomsspiller.

–  Jeg har været med til at lave mange kontrakter med 15-årige spillere, og hver gang tænker man jo "hvilken rejse kommer den her spiller på?". I Jonathan Asps tilfælde er det jo sindssygt flot, og både i og omkring FC Midtjylland er der stor stolthed over, at en af vores akademispillere får debut for så stor en klub, siger Broe til Tipsbladet.

FC Midtjylland-bossen er ikke overrasket over, at Jonathan Asp Jensen har formået at drive det langt.

– Jonathan havde en fantastisk teknik, og han var meget atletisk til trods for, at han i mange situationer var mindre end sine direkte modspillere. Han havde et godt blik for spillet og var en taktisk klog spiller, som kunne iscenesætte andre. Han kunne finde nogle rum, som de færreste kunne finde. Og så er jeg nødt til at fremhæve hans vindermentalitet. Selv om han ofte stod over for spillere, der var større end ham, og han godt kunne få en hårdhændet behandling, brokkede han sig aldrig.

– Uden for banen var han en glad dreng med en god mentalitet. Han var drevet af sine ambitioner og sine mål, og han kunne aldrig få træning nok. Han ville træne hele tiden og var konstant omgivet af en fodbold. Glæden ved fodbold lyste ud af ham, siger Flemming Broe.

Og hvor langt kan Jonathan Asp Jensen nå i sin karriere? Ifølge Flemming Broe er der ingen begrænsninger.

– Man kommer ikke på Bayern Münchens førstehold, hvis man ikke har et kæmpe potentiale. Det virker til, at han har fortsat sin udvikling i Bayern, og jeg tror på, han kan få en helt fantastisk karriere, siger han.

Bayern München købte Jonathan Asp Jensen for godt 10 millioner kroner af FC Midtjylland. 





Kæmpekøb retur til FC København?

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Opfordrer til stor Superliga-ændring 



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Spår stor transferaktivitet i FC København

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Bombe på vej i Real Madrid?

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

Efter stor racisme-sag: Nu har han fået sin straf

Rundens Hold i Superligaen – 28. runde

Kalder tronskifte i Danmark

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Arsenal skal til Danmark

Supercomputer: De vinder Superligaen