Helt vild: Er han Efterårets Profil i Superligaen?

Tipsbladet zoomer ind på Superliga-kampen mellem Randers FC og FC Nordsjælland.



Randers FC – FC Nordsjælland 4-0 (2-0)
1-0 Simen Nordli (11.)
2-0 Simen Nordli (33.)
3-0 Wessel Dammers (75.)
4-0 Lucas Högsberg, selvmål (80.)

Kampens bedste:
Randers FC
Der var klasseforskel på Cepheus Park denne mandag aften, hvor hjemmeholdet kom flyvende ud af starthullerne, med hurtige kombinationer og masser af direkte spil og nærgående afslutninger. Cheftræner Rasmus Bertelsen overraskede ved at bænke Norman Campbell og Florian Danho til fordel for Tammer Bany og Mohamed Touré, to markant andre typer, der i større grad skal have bolden i fødderne, og den strategi viste sig genial.

Aftenens store oplevelse var Tammer Bany, der ikke kom på tavlen, men som konstant var ivrig efter at komme på bolden og var involveret i en masse gode aktioner. Den tidligere B.93-angriber kronede en overbevisende præstation med en flot præstation med en stærk assist til 2-0-målet.

Også for Simen Nordli var der tale om en forrygende aften. Nordmanden leverede to scoringer og en assist og nu er oppe på syv scoringer i denne sæson. Er han Efterårets Profil i Superligaen?

FC Nordsjælland
Hvad i alverden skete der, FC Nordsjælland? Jens Olsens mandskab var fuldstændigt fraværende og endte som statister, mens de blev udspillet og overrumplet af et veloplagt Randers-hold, især i første halvleg. FC Nordsjælland kom lidt bedre ud til anden halvleg, men kollapsede så fuldstændigt til sidst. Efter en så pinlig indsats giver det ikke mening at fremhæve en FC Nordsjælland-spiller for noget positivt. 

Kampens værste:
Lucas Hey var for nyligt ude at brokke sig over en bænkplads, men med præstationen i dag fik forsvarsspilleren ikke ligefrem overbevist sin træner om, at han skal spille fra start. Lucas Hey virkede langsom og ufokuseret og blev overløbet ved flere lejligheder, samtidig med, at han havde nogle usikre indgreb. Heller ikke Kian Hansen havde en god aften i Randers.

Kampens detalje:
Det var en perle, der satte Randers i gang denne aften, hvor Rasmus Bertelsens tropper generelt var sprudlende. Efter en fejlaflevering fra Kian Hansen kom Mohamed Touré på bolden og fik lagt et højt indlæg ind i feltet, som Simen Nordli kom først på og flugtede kontrolleret ind forbi Andreas Hansen i Nordsjælland-målet. Herefter så kronjyderne sig aldrig tilbage.



Sædet brænder – her er Arne Slots svar

Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’

Bekræftet: Færdig

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Stor ros til FC Midtjylland

Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin

Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke

Så du det? FCK-komet kopierede verdensstjerne

Belønnes af FC København

Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC

Lukas Lerager: Det var kravet til FCK

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Vanvittig Victor Froholdt-historie

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper

Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren

Dansk EM-vinder hylder FC Midtjylland

Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken

Ryster på hovedet af stjerne: ‘Må du aldrig gøre!’

AGF kan hente forsvarsspiller hjem

Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark

Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

Tidligere Brøndby-profil i kødet på Ajax-stjerne

Dansk rapper udgiver sang med FC København-stjerne

Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg

Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner

Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget

Bomber løs – dansk stortalent skifter agent

Vildt! Slår Champions League-rekord

Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’

Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’

Fortryder Chido Obi-beslutning

Spørger på Jonas Wind

Les Dogues kvæler kroater

– Det her gør ondt for at være ærlig

Sådan starter FCK – stjerne udgået i 11.time

Hylder Frank: ‘Et dårligt minde’

Wind ude på ubestemt tid – er blevet opereret

– Det er lidt kaotisk

Debatten raser: Skal Slot fyres?

Nye VM-problemer: Danmarks anfører misser kamp

Her kan du se FC København mod Kairat Almaty

Thomas Frank: ‘Jeg er 100 procent sikker på det’

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund