Helt vild: Er han Efterårets Profil i Superligaen?

Tipsbladet zoomer ind på Superliga-kampen mellem Randers FC og FC Nordsjælland.



Randers FC – FC Nordsjælland 4-0 (2-0)
1-0 Simen Nordli (11.)
2-0 Simen Nordli (33.)
3-0 Wessel Dammers (75.)
4-0 Lucas Högsberg, selvmål (80.)

Kampens bedste:
Randers FC
Der var klasseforskel på Cepheus Park denne mandag aften, hvor hjemmeholdet kom flyvende ud af starthullerne, med hurtige kombinationer og masser af direkte spil og nærgående afslutninger. Cheftræner Rasmus Bertelsen overraskede ved at bænke Norman Campbell og Florian Danho til fordel for Tammer Bany og Mohamed Touré, to markant andre typer, der i større grad skal have bolden i fødderne, og den strategi viste sig genial.

Aftenens store oplevelse var Tammer Bany, der ikke kom på tavlen, men som konstant var ivrig efter at komme på bolden og var involveret i en masse gode aktioner. Den tidligere B.93-angriber kronede en overbevisende præstation med en flot præstation med en stærk assist til 2-0-målet.

Også for Simen Nordli var der tale om en forrygende aften. Nordmanden leverede to scoringer og en assist og nu er oppe på syv scoringer i denne sæson. Er han Efterårets Profil i Superligaen?

FC Nordsjælland
Hvad i alverden skete der, FC Nordsjælland? Jens Olsens mandskab var fuldstændigt fraværende og endte som statister, mens de blev udspillet og overrumplet af et veloplagt Randers-hold, især i første halvleg. FC Nordsjælland kom lidt bedre ud til anden halvleg, men kollapsede så fuldstændigt til sidst. Efter en så pinlig indsats giver det ikke mening at fremhæve en FC Nordsjælland-spiller for noget positivt. 

Kampens værste:
Lucas Hey var for nyligt ude at brokke sig over en bænkplads, men med præstationen i dag fik forsvarsspilleren ikke ligefrem overbevist sin træner om, at han skal spille fra start. Lucas Hey virkede langsom og ufokuseret og blev overløbet ved flere lejligheder, samtidig med, at han havde nogle usikre indgreb. Heller ikke Kian Hansen havde en god aften i Randers.

Kampens detalje:
Det var en perle, der satte Randers i gang denne aften, hvor Rasmus Bertelsens tropper generelt var sprudlende. Efter en fejlaflevering fra Kian Hansen kom Mohamed Touré på bolden og fik lagt et højt indlæg ind i feltet, som Simen Nordli kom først på og flugtede kontrolleret ind forbi Andreas Hansen i Nordsjælland-målet. Herefter så kronjyderne sig aldrig tilbage.






Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler




LIVE

TransferLIVE: Glem det, Barca – vil kun til Madrid

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Siger op: Superliga-ekspert stopper

Afsløring: Sønderjyske køber Bubacarr Tambedou

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!

‘En smule anderledes i forhold til Zorniger’



LIVE

Superliga-LIVE: Klubboss beklager – løb tør for øl

Afsløring: FC København afviser millionbud

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Afsløring: Akos Markgraf på plads i FC København

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd

Anton Gaaei-handel meldes død



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!

LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Belgisk klub jagter ubrugt Noah Sahsah

Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp

– FCK-stjerne er ‘helt ved siden af sig selv’

FCK-boss om transfers: ‘Det er virkelig svært’

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Stor ændring i AGF?

Thomasberg vinder i sin OB-debut

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Kæmpe drama: Bombe i Lindstrøm-transfer

Eriksen spottet – nu er der nyt

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Han er den nye Superliga-juvel!

Ny FCK-stjerne er “klog, smuk og god til engelsk”