Helt vild: Er han Efterårets Profil i Superligaen?

Tipsbladet zoomer ind på Superliga-kampen mellem Randers FC og FC Nordsjælland.



Randers FC – FC Nordsjælland 4-0 (2-0)
1-0 Simen Nordli (11.)
2-0 Simen Nordli (33.)
3-0 Wessel Dammers (75.)
4-0 Lucas Högsberg, selvmål (80.)

Kampens bedste:
Randers FC
Der var klasseforskel på Cepheus Park denne mandag aften, hvor hjemmeholdet kom flyvende ud af starthullerne, med hurtige kombinationer og masser af direkte spil og nærgående afslutninger. Cheftræner Rasmus Bertelsen overraskede ved at bænke Norman Campbell og Florian Danho til fordel for Tammer Bany og Mohamed Touré, to markant andre typer, der i større grad skal have bolden i fødderne, og den strategi viste sig genial.

Aftenens store oplevelse var Tammer Bany, der ikke kom på tavlen, men som konstant var ivrig efter at komme på bolden og var involveret i en masse gode aktioner. Den tidligere B.93-angriber kronede en overbevisende præstation med en flot præstation med en stærk assist til 2-0-målet.

Også for Simen Nordli var der tale om en forrygende aften. Nordmanden leverede to scoringer og en assist og nu er oppe på syv scoringer i denne sæson. Er han Efterårets Profil i Superligaen?

FC Nordsjælland
Hvad i alverden skete der, FC Nordsjælland? Jens Olsens mandskab var fuldstændigt fraværende og endte som statister, mens de blev udspillet og overrumplet af et veloplagt Randers-hold, især i første halvleg. FC Nordsjælland kom lidt bedre ud til anden halvleg, men kollapsede så fuldstændigt til sidst. Efter en så pinlig indsats giver det ikke mening at fremhæve en FC Nordsjælland-spiller for noget positivt. 

Kampens værste:
Lucas Hey var for nyligt ude at brokke sig over en bænkplads, men med præstationen i dag fik forsvarsspilleren ikke ligefrem overbevist sin træner om, at han skal spille fra start. Lucas Hey virkede langsom og ufokuseret og blev overløbet ved flere lejligheder, samtidig med, at han havde nogle usikre indgreb. Heller ikke Kian Hansen havde en god aften i Randers.

Kampens detalje:
Det var en perle, der satte Randers i gang denne aften, hvor Rasmus Bertelsens tropper generelt var sprudlende. Efter en fejlaflevering fra Kian Hansen kom Mohamed Touré på bolden og fik lagt et højt indlæg ind i feltet, som Simen Nordli kom først på og flugtede kontrolleret ind forbi Andreas Hansen i Nordsjælland-målet. Herefter så kronjyderne sig aldrig tilbage.





TransferLIVE: London-klub lurer på Rashford




LIVE

VM-LIVE: ‘Bruno Fernandes bør nægte at spille!’

Holland – Japan

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Jagter tidligere FCK-stjerne

AGF køber ham

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp

Spottet i København



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Stolt over dansk transfer

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

De vil have Victor Nelsson

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Tyskland – Curacao

Han tager hjem fra VM

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger

Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland

TV-ekspert chokerer på direkte tv

Afsløring: FCN forlænger med Superliga-spiller

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM