Helt vild: Er han Efterårets Profil i Superligaen?

Tipsbladet zoomer ind på Superliga-kampen mellem Randers FC og FC Nordsjælland.



Randers FC – FC Nordsjælland 4-0 (2-0)
1-0 Simen Nordli (11.)
2-0 Simen Nordli (33.)
3-0 Wessel Dammers (75.)
4-0 Lucas Högsberg, selvmål (80.)

Kampens bedste:
Randers FC
Der var klasseforskel på Cepheus Park denne mandag aften, hvor hjemmeholdet kom flyvende ud af starthullerne, med hurtige kombinationer og masser af direkte spil og nærgående afslutninger. Cheftræner Rasmus Bertelsen overraskede ved at bænke Norman Campbell og Florian Danho til fordel for Tammer Bany og Mohamed Touré, to markant andre typer, der i større grad skal have bolden i fødderne, og den strategi viste sig genial.

Aftenens store oplevelse var Tammer Bany, der ikke kom på tavlen, men som konstant var ivrig efter at komme på bolden og var involveret i en masse gode aktioner. Den tidligere B.93-angriber kronede en overbevisende præstation med en flot præstation med en stærk assist til 2-0-målet.

Også for Simen Nordli var der tale om en forrygende aften. Nordmanden leverede to scoringer og en assist og nu er oppe på syv scoringer i denne sæson. Er han Efterårets Profil i Superligaen?

FC Nordsjælland
Hvad i alverden skete der, FC Nordsjælland? Jens Olsens mandskab var fuldstændigt fraværende og endte som statister, mens de blev udspillet og overrumplet af et veloplagt Randers-hold, især i første halvleg. FC Nordsjælland kom lidt bedre ud til anden halvleg, men kollapsede så fuldstændigt til sidst. Efter en så pinlig indsats giver det ikke mening at fremhæve en FC Nordsjælland-spiller for noget positivt. 

Kampens værste:
Lucas Hey var for nyligt ude at brokke sig over en bænkplads, men med præstationen i dag fik forsvarsspilleren ikke ligefrem overbevist sin træner om, at han skal spille fra start. Lucas Hey virkede langsom og ufokuseret og blev overløbet ved flere lejligheder, samtidig med, at han havde nogle usikre indgreb. Heller ikke Kian Hansen havde en god aften i Randers.

Kampens detalje:
Det var en perle, der satte Randers i gang denne aften, hvor Rasmus Bertelsens tropper generelt var sprudlende. Efter en fejlaflevering fra Kian Hansen kom Mohamed Touré på bolden og fik lagt et højt indlæg ind i feltet, som Simen Nordli kom først på og flugtede kontrolleret ind forbi Andreas Hansen i Nordsjælland-målet. Herefter så kronjyderne sig aldrig tilbage.





Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!




LIVE

LIVE: Daniel Wass teaser

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Medie: Køber Højlund for 330 millioner



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Peter Schmeichel lander stort job



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Køber snart Brøndby-angriber



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Frygter Christian Eriksen-problem

– Det var en af de værste dage

Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Manchester City – Brentford

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage

To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis