Randers FC – FC Nordsjælland 4-0 (2-0)
1-0 Simen Nordli (11.)
2-0 Simen Nordli (33.)
3-0 Wessel Dammers (75.)
4-0 Lucas Högsberg, selvmål (80.)
Kampens bedste:
Randers FC
Der var klasseforskel på Cepheus Park denne mandag aften, hvor hjemmeholdet kom flyvende ud af starthullerne, med hurtige kombinationer og masser af direkte spil og nærgående afslutninger. Cheftræner Rasmus Bertelsen overraskede ved at bænke Norman Campbell og Florian Danho til fordel for Tammer Bany og Mohamed Touré, to markant andre typer, der i større grad skal have bolden i fødderne, og den strategi viste sig genial.
Aftenens store oplevelse var Tammer Bany, der ikke kom på tavlen, men som konstant var ivrig efter at komme på bolden og var involveret i en masse gode aktioner. Den tidligere B.93-angriber kronede en overbevisende præstation med en flot præstation med en stærk assist til 2-0-målet.
Også for Simen Nordli var der tale om en forrygende aften. Nordmanden leverede to scoringer og en assist og nu er oppe på syv scoringer i denne sæson. Er han Efterårets Profil i Superligaen?
FC Nordsjælland
Hvad i alverden skete der, FC Nordsjælland? Jens Olsens mandskab var fuldstændigt fraværende og endte som statister, mens de blev udspillet og overrumplet af et veloplagt Randers-hold, især i første halvleg. FC Nordsjælland kom lidt bedre ud til anden halvleg, men kollapsede så fuldstændigt til sidst. Efter en så pinlig indsats giver det ikke mening at fremhæve en FC Nordsjælland-spiller for noget positivt.
Kampens værste:
Lucas Hey var for nyligt ude at brokke sig over en bænkplads, men med præstationen i dag fik forsvarsspilleren ikke ligefrem overbevist sin træner om, at han skal spille fra start. Lucas Hey virkede langsom og ufokuseret og blev overløbet ved flere lejligheder, samtidig med, at han havde nogle usikre indgreb. Heller ikke Kian Hansen havde en god aften i Randers.
Kampens detalje:
Det var en perle, der satte Randers i gang denne aften, hvor Rasmus Bertelsens tropper generelt var sprudlende. Efter en fejlaflevering fra Kian Hansen kom Mohamed Touré på bolden og fik lagt et højt indlæg ind i feltet, som Simen Nordli kom først på og flugtede kontrolleret ind forbi Andreas Hansen i Nordsjælland-målet. Herefter så kronjyderne sig aldrig tilbage.
LIVE
TransferLIVE: Arsenal sælger profil
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show
TOPNYHED
Maxsø træner med i Brøndby
LIVE
VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
MEDIE
Amir Richardson meldes tæt på skifte
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
TRANSFER
Bekræfter jagt på FCK-stjerne
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
MEDIE
Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker
NYHEDER
‘Det er et større problem for os’
INTERVIEW
TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende
EKSKLUSIVT
Afsløring: David Stückler forlænger med Cremonese
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Kenneth Perez advarer: Det bliver et helvede
MEDIE
Så meget kræver Ajax for Gaaei
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
INTERVIEW
Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’
Erling Haaland føler sig forandret af VM-eventyr
NYHEDER
Norge overhaler Danmark på verdensranglisten
INTERVIEW
Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
MEDIE
Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt
Frankrig – Spanien
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Diego Forlán afløser Bielsa som Uruguays træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi
MEDIE
Fraværende til træning – meldes tæt på klubskifte
INTERVIEW