PARKEN (Tipsbladet): Går du rundt og tænker, at Superligaen ikke er noget særligt?
Så tager du godt og grundigt fejl.
I hvert fald ifølge Jacob Neestrup.
I kølvandet på mandagens 3-1-sejr over FC Nordsjælland faldt snakken i Mixed Zone i Parken på Efterårets Profil Mohamed Elyounoussi, og i den forbindelse fik Neestrup spørsgmålet, om nordmanden er for god til at spille i Superligaen.
Det spørgsmål fik FCK-træneren til at tale sig varm.
– Er I klar over, hvor god den her liga er? Den er pivgod! Der er ingen dårlige hold. Alle snakker om, hvor dårligt det er, at FCK og FC Midtjylland har under to point i snit, men prøv lige at tage et kig på alle de ligaer, vi gerne vil sammenligne os med, og lav en stilling fra 1 til 12.
– Jeg synes, det er flot, at der er to hold, der ligger lige under to point i snit samtidig med, at der altid kun er maks to hold, der spiller europæisk, siger Jacob Neestrup.
Netop det faktum, at alt for mange danske hold skuffer i Europa, er en væsentlig faktor at tage med i ligningen, mener FCK-chefen.
– Det er den helt store forskel. Superligaen er ekstremt kompetitiv med dygtige trænere, der er kun 12 hold og så er vi desværre et sted, hvor det altid kun er to hold, der spiller europæisk. Det vil sige, at den belastning, der er på nummer tre i Tjekkiet, nummer tre i Skotland, nummer tre i Polen, lande vi gerne vil sammenligne os med, ikke er jævn i dansk fodbold sammenlignet med de ligaer. Det gør det bare sværere at blive mester i en liga, som i forvejen er pivhamrende god, fastslår Neestrup.
FC København-træneren drømmer om, at flere danske hold fremover kommer i et europæisk gruppespil – også lidt af egoistiske grunde.
– For dansk fodbolds vegne håber jeg, at der er flere hold som spiller europæisk – det håber jeg også på FC Københavns vegne i forhold til at vinde Superligaen. Det vil hjælpe os en lille smule, hvis der er en subtop, som begynder at spille lidt flere kampe.
FC København overvintrer på førstepladsen i Superligaen – á point med rivalerne fra FC Midtjylland.
LIVE
TransferLIVE: Tidligere Superliga-profil i skifte
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen
LIVE
VM-LIVE: Endnu en VM-landstræner stopper
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
Silkeborg-profil åbner for sommerskifte
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
MEDIE
Dansk landsholdsspiller er topprioritet
VM-Vækkeuret: Norge kan da også tæve Brasilien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
England – DR Congo
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
MEDIE
Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
Belgien – Senegal
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens
TRANSFER
Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
FCK-stjerne ikke med på træningslejr
TRANSFER