‘Er I klar over, hvor god Superligaen er?’

FC København-træner Jacob Neestrup vil ikke høre tale om, at niveauet i Superligaen er lavt.



PARKEN (Tipsbladet): Går du rundt og tænker, at Superligaen ikke er noget særligt?

Så tager du godt og grundigt fejl.

I hvert fald ifølge Jacob Neestrup.

I kølvandet på mandagens 3-1-sejr over FC Nordsjælland faldt snakken i Mixed Zone i Parken på Efterårets Profil Mohamed Elyounoussi, og i den forbindelse fik Neestrup spørsgmålet, om nordmanden er for god til at spille i Superligaen.

Det spørgsmål fik FCK-træneren til at tale sig varm.

– Er I klar over, hvor god den her liga er? Den er pivgod! Der er ingen dårlige hold. Alle snakker om, hvor dårligt det er, at FCK og FC Midtjylland har under to point i snit, men prøv lige at tage et kig på alle de ligaer, vi gerne vil sammenligne os med, og lav en stilling fra 1 til 12.

– Jeg synes, det er flot, at der er to hold, der ligger lige under to point i snit samtidig med, at der altid kun er maks to hold, der spiller europæisk, siger Jacob Neestrup.

Netop det faktum, at alt for mange danske hold skuffer i Europa, er en væsentlig faktor at tage med i ligningen, mener FCK-chefen. 

– Det er den helt store forskel. Superligaen er ekstremt kompetitiv med dygtige trænere, der er kun 12 hold og så er vi desværre et sted, hvor det altid kun er to hold, der spiller europæisk. Det vil sige, at den belastning, der er på nummer tre i Tjekkiet, nummer tre i Skotland, nummer tre i Polen, lande vi gerne vil sammenligne os med, ikke er jævn i dansk fodbold sammenlignet med de ligaer. Det gør det bare sværere at blive mester i en liga, som i forvejen er pivhamrende god, fastslår Neestrup.

FC København-træneren drømmer om, at flere danske hold fremover kommer i et europæisk gruppespil – også lidt af egoistiske grunde. 

– For dansk fodbolds vegne håber jeg, at der er flere hold som spiller europæisk – det håber jeg også på FC Københavns vegne i forhold til at vinde Superligaen. Det vil hjælpe os en lille smule, hvis der er en subtop, som begynder at spille lidt flere kampe.

FC København overvintrer på førstepladsen i Superligaen – á point med rivalerne fra FC Midtjylland. 







LIVE

LIVE: Brøndby-spiller skal til VM

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Nu er de færdige i Superligaen

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Født i Danmark og på vej til VM

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Massiv kritik efter skandaløse scener



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Brøndby er uden tre spillere mod AGF

En pragtpræstation – han spillede fantastisk

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år

Fredericia er nærmest rykket ned

‘Det er ringe ad helvede til’

Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!

FCN med stor gave til AGF i guldkampen

Zanka med udløb –  åbner ny rolle i FCK



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’

– Voldsom transfersommer i Superligaen!