‘Er I klar over, hvor god Superligaen er?’

FC København-træner Jacob Neestrup vil ikke høre tale om, at niveauet i Superligaen er lavt.



PARKEN (Tipsbladet): Går du rundt og tænker, at Superligaen ikke er noget særligt?

Så tager du godt og grundigt fejl.

I hvert fald ifølge Jacob Neestrup.

I kølvandet på mandagens 3-1-sejr over FC Nordsjælland faldt snakken i Mixed Zone i Parken på Efterårets Profil Mohamed Elyounoussi, og i den forbindelse fik Neestrup spørsgmålet, om nordmanden er for god til at spille i Superligaen.

Det spørgsmål fik FCK-træneren til at tale sig varm.

– Er I klar over, hvor god den her liga er? Den er pivgod! Der er ingen dårlige hold. Alle snakker om, hvor dårligt det er, at FCK og FC Midtjylland har under to point i snit, men prøv lige at tage et kig på alle de ligaer, vi gerne vil sammenligne os med, og lav en stilling fra 1 til 12.

– Jeg synes, det er flot, at der er to hold, der ligger lige under to point i snit samtidig med, at der altid kun er maks to hold, der spiller europæisk, siger Jacob Neestrup.

Netop det faktum, at alt for mange danske hold skuffer i Europa, er en væsentlig faktor at tage med i ligningen, mener FCK-chefen. 

– Det er den helt store forskel. Superligaen er ekstremt kompetitiv med dygtige trænere, der er kun 12 hold og så er vi desværre et sted, hvor det altid kun er to hold, der spiller europæisk. Det vil sige, at den belastning, der er på nummer tre i Tjekkiet, nummer tre i Skotland, nummer tre i Polen, lande vi gerne vil sammenligne os med, ikke er jævn i dansk fodbold sammenlignet med de ligaer. Det gør det bare sværere at blive mester i en liga, som i forvejen er pivhamrende god, fastslår Neestrup.

FC København-træneren drømmer om, at flere danske hold fremover kommer i et europæisk gruppespil – også lidt af egoistiske grunde. 

– For dansk fodbolds vegne håber jeg, at der er flere hold som spiller europæisk – det håber jeg også på FC Københavns vegne i forhold til at vinde Superligaen. Det vil hjælpe os en lille smule, hvis der er en subtop, som begynder at spille lidt flere kampe.

FC København overvintrer på førstepladsen i Superligaen – á point med rivalerne fra FC Midtjylland. 





LIVE

TransferLIVE: Færdig i FC Midtjylland

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Ny FC København-stjerne imponerer

Dansker i rekordtransfer

Surt show – dumpet!

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Her er FC Københavns pris på William Clem



LIVE

Superliga-LIVE: FCN skriver med Mikail Schumacher

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt

Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha

Slår transferrekord for Superliga-angriber

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?

Peter Graulund med hård Superliga-dom

Jagter dansk landsholdsspiller

‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

DBU vil granske FIFA-plan

Her er Andreas Skov Olsens nye klub

Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!

Superliga-retur?

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Transferjournalist med Nørgaard-melding

‘Hele Europa længes efter dette supertalent’

Bekræfter: Salah-transfer droppet

Har budt en milliard

Diant Ramaj skal videre



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Det vil være en skandale’

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’