PARKEN (Tipsbladet): Går du rundt og tænker, at Superligaen ikke er noget særligt?
Så tager du godt og grundigt fejl.
I hvert fald ifølge Jacob Neestrup.
I kølvandet på mandagens 3-1-sejr over FC Nordsjælland faldt snakken i Mixed Zone i Parken på Efterårets Profil Mohamed Elyounoussi, og i den forbindelse fik Neestrup spørsgmålet, om nordmanden er for god til at spille i Superligaen.
Det spørgsmål fik FCK-træneren til at tale sig varm.
– Er I klar over, hvor god den her liga er? Den er pivgod! Der er ingen dårlige hold. Alle snakker om, hvor dårligt det er, at FCK og FC Midtjylland har under to point i snit, men prøv lige at tage et kig på alle de ligaer, vi gerne vil sammenligne os med, og lav en stilling fra 1 til 12.
– Jeg synes, det er flot, at der er to hold, der ligger lige under to point i snit samtidig med, at der altid kun er maks to hold, der spiller europæisk, siger Jacob Neestrup.
Netop det faktum, at alt for mange danske hold skuffer i Europa, er en væsentlig faktor at tage med i ligningen, mener FCK-chefen.
– Det er den helt store forskel. Superligaen er ekstremt kompetitiv med dygtige trænere, der er kun 12 hold og så er vi desværre et sted, hvor det altid kun er to hold, der spiller europæisk. Det vil sige, at den belastning, der er på nummer tre i Tjekkiet, nummer tre i Skotland, nummer tre i Polen, lande vi gerne vil sammenligne os med, ikke er jævn i dansk fodbold sammenlignet med de ligaer. Det gør det bare sværere at blive mester i en liga, som i forvejen er pivhamrende god, fastslår Neestrup.
FC København-træneren drømmer om, at flere danske hold fremover kommer i et europæisk gruppespil – også lidt af egoistiske grunde.
– For dansk fodbolds vegne håber jeg, at der er flere hold som spiller europæisk – det håber jeg også på FC Københavns vegne i forhold til at vinde Superligaen. Det vil hjælpe os en lille smule, hvis der er en subtop, som begynder at spille lidt flere kampe.
FC København overvintrer på førstepladsen i Superligaen – á point med rivalerne fra FC Midtjylland.
LIVE
VM-LIVE: Surt show
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
TransferLIVE: Lewandowski skifter klub
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
OPTAKT
Holland – Marokko
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
OPTAKT