Er tidligere Chelsea-spiller løsningen i FCM?

FC Midtjylland har muligvis en afløser klar for Frank Kristensen.



Frank Kristensen har gennem 14 år scoret et hav af mål for først Ikast fS og sidenhen FC Midtjylland, men til sommer er det måske slut.

Til den tid har Frank Kristensen kontraktudløb i FC Midtjylland, og angriberen har i klare vendinger afvist FC Midtjyllands kontraktudspil, der vil sætte angriberen markant ned i løn efter at han i august 2007 forlængede sin kontrakt med et stort lønhop oven på interesse fra italienske Reggina.

I FC Midtjylland har sportsdirektør Jens Ørgaard tilsyneladende ikke opgivet at få en ny kontrakt på plads med Frank Kristensen, der har luftet tanken om at fortsætte i udlandet.

Afløser i truppen?
Men måske har Jens Ørgaard en trumf i baghånden eller rettere i udkanten af førsteholdstruppen.

Her har store, 20-årige Morten Nielsen befundet sig siden begyndelsen af sæsonen, hvor han kom til efter et mislykket ophold i AZ Alkmaar.

Fra 2006 til 2009 spillede Morten Nielsen på Chelseas ungdomshold, og den høje angriber kunne passe på profilen til en Frank Kristensen-afløser.

Sportsdirektør Jens Ørgaard håber, at den unge angriber fra sommer er klar til at kæmpe om en plads på Allan Kuhns hold, men i foråret vurderer sportsdirektøren, at Morten Nielsen skal bruge tiden på at udvikle sig fysisk og spillemæssigt efter opholdet i AZ og et lejemål i Landskrona.

– Fra sommer regner jeg med Morten Nielsen som en spiller, der er fuldgyldigt medlem af førsteholdstruppen. Det gør jeg ikke i foråret. Hvis han er det, er det kun fantastisk, men presset ligger ikke på Morten for, at han skal gøre en fantastisk forskel her i foråret. Og når jeg mener en kæmpe forskel, mener jeg at tage en startplads, siger Jens Ørgaard til tipsbladet.dk.

Morten Nielsen har endnu ikke spillet en betydende kamp for FC Midtjyllands førstehold, men på andetholdet har Nielsen spillet med i reserveholdsturneringen.

FC Midtjylland havde et par år før aftalen med Morten Nielsen i 2010 uden held forsøgt at hente angriberen, som assistenttræner Glen Riddersholm kendte fra sin tid som ungdomslandstræner.

Ud over Nielsen har FCM flere unge angribere i form af Ken Fagerberg og Mads Hvilsom, der i nogen grad kan passe på Frank Kristensens profil, mens 173 cm høje Sylvester Igboun takket være en stærk fysik og fornem springkraft også er en trussel som opspilsstation og i modstanderens luftrum.

Til gengæld er det usikkert, om nigerianske Baba Collins stadig er at finde i truppen til februar, da der skal være interesse fra udlandet og lang vej til spilletid oven på efterårets lejeperiode hos russiske Alania Vladikavkaz.





Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir




LIVE

TransferLIVE: Stjerne på plads i Real Madrid

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

“Du er en fucking maskine!”

Scorer vanvittig løn i Premier League

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’

Brasilien – Norge

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dansker på blokken i ny storklub

Brasiliansk boost før Norge

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Skyder stor FCM-historie ned



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast

Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Her er 1/8-finalerne ved VM

Afsløring: Brøndby sælger Justin Merz

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Historien taler for norsk triumf 

Mexico – England

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis