Er tidligere Chelsea-spiller løsningen i FCM?

FC Midtjylland har muligvis en afløser klar for Frank Kristensen.



Frank Kristensen har gennem 14 år scoret et hav af mål for først Ikast fS og sidenhen FC Midtjylland, men til sommer er det måske slut.

Til den tid har Frank Kristensen kontraktudløb i FC Midtjylland, og angriberen har i klare vendinger afvist FC Midtjyllands kontraktudspil, der vil sætte angriberen markant ned i løn efter at han i august 2007 forlængede sin kontrakt med et stort lønhop oven på interesse fra italienske Reggina.

I FC Midtjylland har sportsdirektør Jens Ørgaard tilsyneladende ikke opgivet at få en ny kontrakt på plads med Frank Kristensen, der har luftet tanken om at fortsætte i udlandet.

Afløser i truppen?
Men måske har Jens Ørgaard en trumf i baghånden eller rettere i udkanten af førsteholdstruppen.

Her har store, 20-årige Morten Nielsen befundet sig siden begyndelsen af sæsonen, hvor han kom til efter et mislykket ophold i AZ Alkmaar.

Fra 2006 til 2009 spillede Morten Nielsen på Chelseas ungdomshold, og den høje angriber kunne passe på profilen til en Frank Kristensen-afløser.

Sportsdirektør Jens Ørgaard håber, at den unge angriber fra sommer er klar til at kæmpe om en plads på Allan Kuhns hold, men i foråret vurderer sportsdirektøren, at Morten Nielsen skal bruge tiden på at udvikle sig fysisk og spillemæssigt efter opholdet i AZ og et lejemål i Landskrona.

– Fra sommer regner jeg med Morten Nielsen som en spiller, der er fuldgyldigt medlem af førsteholdstruppen. Det gør jeg ikke i foråret. Hvis han er det, er det kun fantastisk, men presset ligger ikke på Morten for, at han skal gøre en fantastisk forskel her i foråret. Og når jeg mener en kæmpe forskel, mener jeg at tage en startplads, siger Jens Ørgaard til tipsbladet.dk.

Morten Nielsen har endnu ikke spillet en betydende kamp for FC Midtjyllands førstehold, men på andetholdet har Nielsen spillet med i reserveholdsturneringen.

FC Midtjylland havde et par år før aftalen med Morten Nielsen i 2010 uden held forsøgt at hente angriberen, som assistenttræner Glen Riddersholm kendte fra sin tid som ungdomslandstræner.

Ud over Nielsen har FCM flere unge angribere i form af Ken Fagerberg og Mads Hvilsom, der i nogen grad kan passe på Frank Kristensens profil, mens 173 cm høje Sylvester Igboun takket være en stærk fysik og fornem springkraft også er en trussel som opspilsstation og i modstanderens luftrum.

Til gengæld er det usikkert, om nigerianske Baba Collins stadig er at finde i truppen til februar, da der skal være interesse fra udlandet og lang vej til spilletid oven på efterårets lejeperiode hos russiske Alania Vladikavkaz.





Vild udtalelse: ‘Det er klassisk Flemming’


Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA

Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal

Kæmpe overraskelse i Parken – fyres han nu?

Her er chancevurderingen til Danmarks gyser

Åge Hareide er alvorligt syg

Medier fælder dom over Michael Gregoritsch

Uret tikker – kritiske timer for Jon Dahl Tomasson

Vanvid! Vinder 9-1

Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!

Målamok: Superliga-interesse for dansk bomber

Skotland vil gribe uventet gave mod Danmark

Peter Christiansen har fundet afløseren

Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’

Sinner dukker Alcaraz og fuldender stor sæson

Kritiserer stjerne for Thomas Frank-episode

Ny kæmpeklub er interesseret

Riemer med ildevarslende melding inden skæbnekamp

Udenlandske medier i chok over Danmark

‘FCK gik over budget i transfervinduet’

Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham

Pione Sisto på vej væk?

Vanvittigt VM-drama

– Den her mulighed må vi ikke forspilde

Brian Riemer giver status på tvivlsomme stjerner

Misser landskampe – FCK’er ventes klar til derby

I chok over Jacob Friis-udtalelser

– Han er uden tvivl utilfreds

Bendtner med drømmemelding for Danmark

Her kan du se Danmark mod Belarus

O’Riley roses af Riemer – interesse fra flere hold

Var til jobsamtale i Man Utd og Chelsea samme dag

Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland

Riemer giver Højlund-opdatering

“KEP” i stort forsvar af Superliga-spiller

Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’

I chok over racisme i Horsens: ‘Det er voldsomt’

Superliga-komet: Det handler ikke om jeg, jeg, jeg

Ukraine stjæler VM-playoffplads fra Island

Vild med Superliga-transfer: ‘SÅ meget klasse’

Giver skidt Yussuf Poulsen-melding

Haaland lover at holde sig fra håndbremsen

Danmarks bøddel forklarer særlig jubelscene

Dansk mareridt: ‘Det må aldrig ske’

Sjælden behandling: ‘Det føles flovt’

Chokeret Gustav Isaksen: – Dér mister vi os selv

Danske tenniskvinder rykker ned

Målfattigt i Moldova

Chokeret Damsgaard: ‘Det var pinligt’

Højbjerg: ‘Det er en skandale’

Skotland dummer sig i Grækenland