Frank Kristensen har gennem 14 år scoret et hav af mål for først Ikast fS og sidenhen FC Midtjylland, men til sommer er det måske slut.
Til den tid har Frank Kristensen kontraktudløb i FC Midtjylland, og angriberen har i klare vendinger afvist FC Midtjyllands kontraktudspil, der vil sætte angriberen markant ned i løn efter at han i august 2007 forlængede sin kontrakt med et stort lønhop oven på interesse fra italienske Reggina.
I FC Midtjylland har sportsdirektør Jens Ørgaard tilsyneladende ikke opgivet at få en ny kontrakt på plads med Frank Kristensen, der har luftet tanken om at fortsætte i udlandet.
Afløser i truppen?
Men måske har Jens Ørgaard en trumf i baghånden eller rettere i udkanten af førsteholdstruppen.
Her har store, 20-årige Morten Nielsen befundet sig siden begyndelsen af sæsonen, hvor han kom til efter et mislykket ophold i AZ Alkmaar.
Fra 2006 til 2009 spillede Morten Nielsen på Chelseas ungdomshold, og den høje angriber kunne passe på profilen til en Frank Kristensen-afløser.
Sportsdirektør Jens Ørgaard håber, at den unge angriber fra sommer er klar til at kæmpe om en plads på Allan Kuhns hold, men i foråret vurderer sportsdirektøren, at Morten Nielsen skal bruge tiden på at udvikle sig fysisk og spillemæssigt efter opholdet i AZ og et lejemål i Landskrona.
– Fra sommer regner jeg med Morten Nielsen som en spiller, der er fuldgyldigt medlem af førsteholdstruppen. Det gør jeg ikke i foråret. Hvis han er det, er det kun fantastisk, men presset ligger ikke på Morten for, at han skal gøre en fantastisk forskel her i foråret. Og når jeg mener en kæmpe forskel, mener jeg at tage en startplads, siger Jens Ørgaard til tipsbladet.dk.
Morten Nielsen har endnu ikke spillet en betydende kamp for FC Midtjyllands førstehold, men på andetholdet har Nielsen spillet med i reserveholdsturneringen.
FC Midtjylland havde et par år før aftalen med Morten Nielsen i 2010 uden held forsøgt at hente angriberen, som assistenttræner Glen Riddersholm kendte fra sin tid som ungdomslandstræner.
Ud over Nielsen har FCM flere unge angribere i form af Ken Fagerberg og Mads Hvilsom, der i nogen grad kan passe på Frank Kristensens profil, mens 173 cm høje Sylvester Igboun takket være en stærk fysik og fornem springkraft også er en trussel som opspilsstation og i modstanderens luftrum.
Til gengæld er det usikkert, om nigerianske Baba Collins stadig er at finde i truppen til februar, da der skal være interesse fra udlandet og lang vej til spilletid oven på efterårets lejeperiode hos russiske Alania Vladikavkaz.
LIVE
LIVE: Nu er der nyt om Rønnow
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
MEDIE
Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’
Farzam: En gave for FC København
MEDIE
Vild bonus til ny Wolfsburg-boss
NYHEDER
Ekspert i svime over FC Midtjylland
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
EKSKLUSIVT
Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: Gyser venter i Superligaen
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
HELT VILDT
Alverdens medier skriver om FC Midtjylland
Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’
Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg
TIPSBLADETS DOM
Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
INTERVIEW
To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’
OPTAKT
FC Fredericia – Randers FC
MEDIE
Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
Supercomputer spår FCM-nedtur
MEDIE
Tæt på at sende millioner til FC København
FANKLUBBEN
Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!
INTERVIEW
Brøndby i transfer-kovending?
HELT VILDT
Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes
MEDIE
Drømmestart for FCM-floppet Marrony
TOPNYHED
Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København!
OPTAKT
Real Madrid – Elche
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
NYHEDER
CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’
– FC Midtjylland kom hertil for at spille uafgjort
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg
TOPNYHED
Tragedie i Danmark – Slimane starter indsamling
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
NYHEDER
Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?
NYHEDER
FCK trækker pludselig overskrifter i Holland
INTERVIEW
Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
INTERVIEW
Cooper ‘overrasket’ over Schmedes-beslutning
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
FANKLUBBEN
Superliga-overvejelser: ‘Jeg er bekymret!’
OPTAKT
Chelsea – Newcastle
Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille æder impotent modstander
NYHEDER
FCM tager vigtig sejr over Forest i Europa League
FANKLUBBEN
Jeg drømmer om den kamp – så I må tørre øjnene!
NYHEDER
Trump: Iran bør blive væk fra VM