Frank Kristensen har gennem 14 år scoret et hav af mål for først Ikast fS og sidenhen FC Midtjylland, men til sommer er det måske slut.
Til den tid har Frank Kristensen kontraktudløb i FC Midtjylland, og angriberen har i klare vendinger afvist FC Midtjyllands kontraktudspil, der vil sætte angriberen markant ned i løn efter at han i august 2007 forlængede sin kontrakt med et stort lønhop oven på interesse fra italienske Reggina.
I FC Midtjylland har sportsdirektør Jens Ørgaard tilsyneladende ikke opgivet at få en ny kontrakt på plads med Frank Kristensen, der har luftet tanken om at fortsætte i udlandet.
Afløser i truppen?
Men måske har Jens Ørgaard en trumf i baghånden eller rettere i udkanten af førsteholdstruppen.
Her har store, 20-årige Morten Nielsen befundet sig siden begyndelsen af sæsonen, hvor han kom til efter et mislykket ophold i AZ Alkmaar.
Fra 2006 til 2009 spillede Morten Nielsen på Chelseas ungdomshold, og den høje angriber kunne passe på profilen til en Frank Kristensen-afløser.
Sportsdirektør Jens Ørgaard håber, at den unge angriber fra sommer er klar til at kæmpe om en plads på Allan Kuhns hold, men i foråret vurderer sportsdirektøren, at Morten Nielsen skal bruge tiden på at udvikle sig fysisk og spillemæssigt efter opholdet i AZ og et lejemål i Landskrona.
– Fra sommer regner jeg med Morten Nielsen som en spiller, der er fuldgyldigt medlem af førsteholdstruppen. Det gør jeg ikke i foråret. Hvis han er det, er det kun fantastisk, men presset ligger ikke på Morten for, at han skal gøre en fantastisk forskel her i foråret. Og når jeg mener en kæmpe forskel, mener jeg at tage en startplads, siger Jens Ørgaard til tipsbladet.dk.
Morten Nielsen har endnu ikke spillet en betydende kamp for FC Midtjyllands førstehold, men på andetholdet har Nielsen spillet med i reserveholdsturneringen.
FC Midtjylland havde et par år før aftalen med Morten Nielsen i 2010 uden held forsøgt at hente angriberen, som assistenttræner Glen Riddersholm kendte fra sin tid som ungdomslandstræner.
Ud over Nielsen har FCM flere unge angribere i form af Ken Fagerberg og Mads Hvilsom, der i nogen grad kan passe på Frank Kristensens profil, mens 173 cm høje Sylvester Igboun takket være en stærk fysik og fornem springkraft også er en trussel som opspilsstation og i modstanderens luftrum.
Til gengæld er det usikkert, om nigerianske Baba Collins stadig er at finde i truppen til februar, da der skal være interesse fra udlandet og lang vej til spilletid oven på efterårets lejeperiode hos russiske Alania Vladikavkaz.
MEDIE FC København i intense transferforhandlinger
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
INTERVIEW
Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’
TRANSFER
Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss
TOPNYHED
Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
LIVE
VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
INTERVIEW
Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte
NYHEDER
FCK-spiller har revet skulderen af led
INTERVIEW
Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
TIPSBLADETS DOM
Høj klasse – det var vidunderligt lavet!
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
TOPNYHED
Tager Superliga-klub stor beslutning?
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
NYHEDER
Sønderjyske henter landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
NYHEDER
Kenneth Perez advarer: Det bliver et helvede
NYHEDER
FCM-flop i chokskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: San Diego vil give 22 mio. for Achouri
INTERVIEW
Sur Zorniger med opsang til Ejdum
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic
NYHEDER
Paolo Maldini lander stort job
EKSKLUSIVT