Er tidligere Chelsea-spiller løsningen i FCM?

FC Midtjylland har muligvis en afløser klar for Frank Kristensen.



Frank Kristensen har gennem 14 år scoret et hav af mål for først Ikast fS og sidenhen FC Midtjylland, men til sommer er det måske slut.

Til den tid har Frank Kristensen kontraktudløb i FC Midtjylland, og angriberen har i klare vendinger afvist FC Midtjyllands kontraktudspil, der vil sætte angriberen markant ned i løn efter at han i august 2007 forlængede sin kontrakt med et stort lønhop oven på interesse fra italienske Reggina.

I FC Midtjylland har sportsdirektør Jens Ørgaard tilsyneladende ikke opgivet at få en ny kontrakt på plads med Frank Kristensen, der har luftet tanken om at fortsætte i udlandet.

Afløser i truppen?
Men måske har Jens Ørgaard en trumf i baghånden eller rettere i udkanten af førsteholdstruppen.

Her har store, 20-årige Morten Nielsen befundet sig siden begyndelsen af sæsonen, hvor han kom til efter et mislykket ophold i AZ Alkmaar.

Fra 2006 til 2009 spillede Morten Nielsen på Chelseas ungdomshold, og den høje angriber kunne passe på profilen til en Frank Kristensen-afløser.

Sportsdirektør Jens Ørgaard håber, at den unge angriber fra sommer er klar til at kæmpe om en plads på Allan Kuhns hold, men i foråret vurderer sportsdirektøren, at Morten Nielsen skal bruge tiden på at udvikle sig fysisk og spillemæssigt efter opholdet i AZ og et lejemål i Landskrona.

– Fra sommer regner jeg med Morten Nielsen som en spiller, der er fuldgyldigt medlem af førsteholdstruppen. Det gør jeg ikke i foråret. Hvis han er det, er det kun fantastisk, men presset ligger ikke på Morten for, at han skal gøre en fantastisk forskel her i foråret. Og når jeg mener en kæmpe forskel, mener jeg at tage en startplads, siger Jens Ørgaard til tipsbladet.dk.

Morten Nielsen har endnu ikke spillet en betydende kamp for FC Midtjyllands førstehold, men på andetholdet har Nielsen spillet med i reserveholdsturneringen.

FC Midtjylland havde et par år før aftalen med Morten Nielsen i 2010 uden held forsøgt at hente angriberen, som assistenttræner Glen Riddersholm kendte fra sin tid som ungdomslandstræner.

Ud over Nielsen har FCM flere unge angribere i form af Ken Fagerberg og Mads Hvilsom, der i nogen grad kan passe på Frank Kristensens profil, mens 173 cm høje Sylvester Igboun takket være en stærk fysik og fornem springkraft også er en trussel som opspilsstation og i modstanderens luftrum.

Til gengæld er det usikkert, om nigerianske Baba Collins stadig er at finde i truppen til februar, da der skal være interesse fra udlandet og lang vej til spilletid oven på efterårets lejeperiode hos russiske Alania Vladikavkaz.







LIVE

TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt

‘Horsens var et helvede’

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Han bestemmer det hele

Donald Trump bekræfter

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

Smadrer transferrekord

FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Dansk klub har lagt hele strategien om

Spændende transfermelding om Maxsø



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Er han løsningen i AGF?

Brøndby tæt på ny forstærkning

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

PC om agenter: ‘De har en forrygende timeløn’

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Skamroses af Thomas Nørgaard

Afsløring: Mathias Sauer skifter til Eliteserien



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Oscar Buch prøver sig af i Strømsgodset

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

‘Det er ufatteligt imponerende’

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni