Det lignede et scoop af de store, da OB i sommeren 2008 skrev kontrakt med den tidligere Manchester United-spiller Eric Djemba-Djemba. Til tider har midtbanespilleren også været en stor profil, men han har også været genstand for uro i OB.
Senest til sommer er det imidlertid slut med både godt spil og uro fra camerounerens side. Eric Djemba-Djembas kontrakt udløber, og den bliver under ingen omstændigheder forlænget.
– Det er ikke en mulighed at forlænge kontrakten med OB. Af mange grunde, som jeg helst ikke vil ind på, er det bedst for alle parter, hvis vi stopper samarbejdet. Det tror jeg også, OB er enig i, siger Eric Djemba-Djembas agent, Charles Collymore, til tipsbladet.dk.
Djemba-Djemba er dermed en færdig mand i den fynske ådal senest den 30. juni af grunde, der omhandler andet og mere end bare lysten til luftforandring. Luftforandringen kan dog også komme tidligere. Et skifte væk fra OB allerede i januar måned er slet ikke en umulighed.
– Hvis noget dukker op i januar, er det bestemt en mulighed at forlade OB allerede dér. Det vil både jeg og formentlig også klubben byde velkomment, bedyrer Charles Collymore.
For at det skal ske, skal der efter alt at dømme penge på bordet fra en anden klub. Skifter Eric Djemba-Djemba først, når hans kontrakt udløber til sommer, kan han forlade Odense kvit og frit.
Eric Djemba-Djemba var ikke en del af OB’s trup, da fynboerne i aftes tabte 1-2 til hollandske FC Twente. OB siger, han blev sparet, men ifølge Charles Collymore skyldtes udeladelsen en lille skade. Sporten.dk har et helt tredje bud. Ifølge hjemmesiden var Djemba-Djemba tidligere på ugen i en større diskussion med tre andre OB-profiler. At det skulle være grunden til, han ikke var med i Holland, har hovedpersonen imidlertid selv afvist. OB møder Brøndby søndag aften. Med eller uden Eric Djemba-Djemba.
LIVE
TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
MEDIE
De jagter Henrik Meister
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
MEDIE
Monsterbud på vej
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
Afslører dansk toptræners millionløn
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
MEDIE
De lurer på Vejle-profil
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock
MEDIE
Kæmper om det samme trænerjob
TRANSFER
Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
EKSKLUSIVT
Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Tysk komet skadet – risikerer at misse VM
NYHEDER