Eric Djemba-Djemba er færdig i OB

Eric Djemba-Djemba forlader OB senest til sommer, når kontrakten udløber. Midtbanespilleren ønsker på ingen måde at forlænge.



Det lignede et scoop af de store, da OB i sommeren 2008 skrev kontrakt med den tidligere Manchester United-spiller Eric Djemba-Djemba. Til tider har midtbanespilleren også været en stor profil, men han har også været genstand for uro i OB.

Senest til sommer er det imidlertid slut med både godt spil og uro fra camerounerens side. Eric Djemba-Djembas kontrakt udløber, og den bliver under ingen omstændigheder forlænget.

– Det er ikke en mulighed at forlænge kontrakten med OB. Af mange grunde, som jeg helst ikke vil ind på, er det bedst for alle parter, hvis vi stopper samarbejdet. Det tror jeg også, OB er enig i, siger Eric Djemba-Djembas agent, Charles Collymore, til tipsbladet.dk.

Djemba-Djemba er dermed en færdig mand i den fynske ådal senest den 30. juni af grunde, der omhandler andet og mere end bare lysten til luftforandring. Luftforandringen kan dog også komme tidligere. Et skifte væk fra OB allerede i januar måned er slet ikke en umulighed.

– Hvis noget dukker op i januar, er det bestemt en mulighed at forlade OB allerede dér. Det vil både jeg og formentlig også klubben byde velkomment, bedyrer Charles Collymore.

For at det skal ske, skal der efter alt at dømme penge på bordet fra en anden klub. Skifter Eric Djemba-Djemba først, når hans kontrakt udløber til sommer, kan han forlade Odense kvit og frit.

Eric Djemba-Djemba var ikke en del af OB’s trup, da fynboerne i aftes tabte 1-2 til hollandske FC Twente. OB siger, han blev sparet, men ifølge Charles Collymore skyldtes udeladelsen en lille skade. Sporten.dk har et helt tredje bud. Ifølge hjemmesiden var Djemba-Djemba tidligere på ugen i en større diskussion med tre andre OB-profiler. At det skulle være grunden til, han ikke var med i Holland, har hovedpersonen imidlertid selv afvist. OB møder Brøndby søndag aften. Med eller uden Eric Djemba-Djemba.



Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner

Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl

Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici

Det kommer til at trække ud

Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur

Uheldig dansk angriber færdig i Norge

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Fem bud på Nicolai Larsens næste klub

To danskere færdige i norsk klub

Anfører sur og skuffet over Silkeborg

‘Han skal ingen steder’

Store navne kan forlade Brøndby IF

Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer

Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”

Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng

Drømmer om VM 2026 med Danmark

Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Er dette Oliver Christensens næste klub?

Statsleder ejer AGF-halstørklæde – Elkjær måber

Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur

Vild Diant Ramaj-historie

Jages af FCK – nu blander storklub sig

Intet aftryk!

FCM-sydkoreaner stikker til Danmark

Mohamed Salah har sagt undskyld

FC Barcelona går på rov i danskerklub

Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama

– Lidt af en bombe

Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub

Bringer Ousmane Diao i spil til stort skifte

Dansker trukket ind i skandalesag

Aldrig nogensinde FCK

Flick raser mod FIFA: “Det er en joke”

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

City lægger pres på Arsenal med sikker sejr

Chelsea og Newcastle delte efter comeback

Varsler straf til Dortmund-stjerne

AGF-topscorer har god fornemmelse: Alle vil blive

Salah har undskyldt

SMS midt om natten: ‘Så var det slut’

Cremonese kan overraske i Rom

Storklubber følger FCN-juvel

Dansk stjerne pønser på klubskifte