Det lignede et scoop af de store, da OB i sommeren 2008 skrev kontrakt med den tidligere Manchester United-spiller Eric Djemba-Djemba. Til tider har midtbanespilleren også været en stor profil, men han har også været genstand for uro i OB.
Senest til sommer er det imidlertid slut med både godt spil og uro fra camerounerens side. Eric Djemba-Djembas kontrakt udløber, og den bliver under ingen omstændigheder forlænget.
– Det er ikke en mulighed at forlænge kontrakten med OB. Af mange grunde, som jeg helst ikke vil ind på, er det bedst for alle parter, hvis vi stopper samarbejdet. Det tror jeg også, OB er enig i, siger Eric Djemba-Djembas agent, Charles Collymore, til tipsbladet.dk.
Djemba-Djemba er dermed en færdig mand i den fynske ådal senest den 30. juni af grunde, der omhandler andet og mere end bare lysten til luftforandring. Luftforandringen kan dog også komme tidligere. Et skifte væk fra OB allerede i januar måned er slet ikke en umulighed.
– Hvis noget dukker op i januar, er det bestemt en mulighed at forlade OB allerede dér. Det vil både jeg og formentlig også klubben byde velkomment, bedyrer Charles Collymore.
For at det skal ske, skal der efter alt at dømme penge på bordet fra en anden klub. Skifter Eric Djemba-Djemba først, når hans kontrakt udløber til sommer, kan han forlade Odense kvit og frit.
Eric Djemba-Djemba var ikke en del af OB’s trup, da fynboerne i aftes tabte 1-2 til hollandske FC Twente. OB siger, han blev sparet, men ifølge Charles Collymore skyldtes udeladelsen en lille skade. Sporten.dk har et helt tredje bud. Ifølge hjemmesiden var Djemba-Djemba tidligere på ugen i en større diskussion med tre andre OB-profiler. At det skulle være grunden til, han ikke var med i Holland, har hovedpersonen imidlertid selv afvist. OB møder Brøndby søndag aften. Med eller uden Eric Djemba-Djemba.
LIVE
LIVE: Amini vinker farvel
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
NYHEDER
Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’
Bo Svensson skriver Superliga-historie
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’
NYHEDER
Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
MEDIE
Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
NYHEDER
Stjerne alvorligt skadet – misser VM
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
MEDIE