Eric Djemba-Djemba er færdig i OB

Eric Djemba-Djemba forlader OB senest til sommer, når kontrakten udløber. Midtbanespilleren ønsker på ingen måde at forlænge.



Det lignede et scoop af de store, da OB i sommeren 2008 skrev kontrakt med den tidligere Manchester United-spiller Eric Djemba-Djemba. Til tider har midtbanespilleren også været en stor profil, men han har også været genstand for uro i OB.

Senest til sommer er det imidlertid slut med både godt spil og uro fra camerounerens side. Eric Djemba-Djembas kontrakt udløber, og den bliver under ingen omstændigheder forlænget.

– Det er ikke en mulighed at forlænge kontrakten med OB. Af mange grunde, som jeg helst ikke vil ind på, er det bedst for alle parter, hvis vi stopper samarbejdet. Det tror jeg også, OB er enig i, siger Eric Djemba-Djembas agent, Charles Collymore, til tipsbladet.dk.

Djemba-Djemba er dermed en færdig mand i den fynske ådal senest den 30. juni af grunde, der omhandler andet og mere end bare lysten til luftforandring. Luftforandringen kan dog også komme tidligere. Et skifte væk fra OB allerede i januar måned er slet ikke en umulighed.

– Hvis noget dukker op i januar, er det bestemt en mulighed at forlade OB allerede dér. Det vil både jeg og formentlig også klubben byde velkomment, bedyrer Charles Collymore.

For at det skal ske, skal der efter alt at dømme penge på bordet fra en anden klub. Skifter Eric Djemba-Djemba først, når hans kontrakt udløber til sommer, kan han forlade Odense kvit og frit.

Eric Djemba-Djemba var ikke en del af OB’s trup, da fynboerne i aftes tabte 1-2 til hollandske FC Twente. OB siger, han blev sparet, men ifølge Charles Collymore skyldtes udeladelsen en lille skade. Sporten.dk har et helt tredje bud. Ifølge hjemmesiden var Djemba-Djemba tidligere på ugen i en større diskussion med tre andre OB-profiler. At det skulle være grunden til, han ikke var med i Holland, har hovedpersonen imidlertid selv afvist. OB møder Brøndby søndag aften. Med eller uden Eric Djemba-Djemba.





Scorer vanvittig løn i Premier League




LIVE

TransferLIVE: Man City køber 16-årig for 107 mio.

Brasiliansk boost før Norge

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

Kup? Manchester United vilde med VM-stjerne



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Brasilien – Norge

Afsløring: Brøndby sælger Justin Merz

Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller

Skyder stor FCM-historie ned

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Dansker på blokken i ny storklub

Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Her er 1/8-finalerne ved VM

VM-vækkeuret: Han fortjener en flot transfer!

‘Det er et angreb på FCK’

Her er prisen på Aral Simsir

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb

Storklub forhørte sig på FCK-boss

VM’s mest uskønne kamp

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Stort FCK-talent er blevet solgt

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi