Eric Djemba-Djemba er færdig i OB

Eric Djemba-Djemba forlader OB senest til sommer, når kontrakten udløber. Midtbanespilleren ønsker på ingen måde at forlænge.



Det lignede et scoop af de store, da OB i sommeren 2008 skrev kontrakt med den tidligere Manchester United-spiller Eric Djemba-Djemba. Til tider har midtbanespilleren også været en stor profil, men han har også været genstand for uro i OB.

Senest til sommer er det imidlertid slut med både godt spil og uro fra camerounerens side. Eric Djemba-Djembas kontrakt udløber, og den bliver under ingen omstændigheder forlænget.

– Det er ikke en mulighed at forlænge kontrakten med OB. Af mange grunde, som jeg helst ikke vil ind på, er det bedst for alle parter, hvis vi stopper samarbejdet. Det tror jeg også, OB er enig i, siger Eric Djemba-Djembas agent, Charles Collymore, til tipsbladet.dk.

Djemba-Djemba er dermed en færdig mand i den fynske ådal senest den 30. juni af grunde, der omhandler andet og mere end bare lysten til luftforandring. Luftforandringen kan dog også komme tidligere. Et skifte væk fra OB allerede i januar måned er slet ikke en umulighed.

– Hvis noget dukker op i januar, er det bestemt en mulighed at forlade OB allerede dér. Det vil både jeg og formentlig også klubben byde velkomment, bedyrer Charles Collymore.

For at det skal ske, skal der efter alt at dømme penge på bordet fra en anden klub. Skifter Eric Djemba-Djemba først, når hans kontrakt udløber til sommer, kan han forlade Odense kvit og frit.

Eric Djemba-Djemba var ikke en del af OB’s trup, da fynboerne i aftes tabte 1-2 til hollandske FC Twente. OB siger, han blev sparet, men ifølge Charles Collymore skyldtes udeladelsen en lille skade. Sporten.dk har et helt tredje bud. Ifølge hjemmesiden var Djemba-Djemba tidligere på ugen i en større diskussion med tre andre OB-profiler. At det skulle være grunden til, han ikke var med i Holland, har hovedpersonen imidlertid selv afvist. OB møder Brøndby søndag aften. Med eller uden Eric Djemba-Djemba.





LIVE

LIVE: Andreas Cornelius skadet

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Brøndby IF – AGF

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Silkeborg IF – FC København

FC Nordsjælland – FC Midtjylland



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Monstersalg: FC København-boss jubler

Ruben Amorim favorit til dette job

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Iran kommer med krav før VM



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

De er tilbage i Superligaen

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Atletico Madrid interesseret i dansker

Wolfsburg – Bayern

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Barcelona – Real Madrid

– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Hjulmand og co. taber stort skridt

FC København sælger Nathan Trott