Erik Rasmussen har netop udgivet sin anden selvbiografi, og under titlen “Tilgiv Mig” kommer den tidligere Superliga-træner med en række meget private bekendelser. Blandt andet indrømmer han, at han i en lang periode af sit liv led af sex-afhængighed.
Afhængigheden kostede blandt andet “Tryllerik” sit ægteskab, og det ramlede sammen med, at hans daværende klub AGF faldt helt fra hinanden og rykkede ud af Superligaen efter at have været med i kapløbet om medaljer tidligere på sæsonen.
Den nedrykning sidder stadig dybt i mange AGF-fans, og selvom der nu igen er smil i Smilets By, kan man ikke komme udenom, at året i 1. division kostede klubben en masse. Og at det kom så vidt, tager Erik Rasmussen det fulde ansvar for.
– Ja, det var sandsynligvis min skyld, at vi rykkede ned. Vi var mange interessenter, men i grove træk lå hovedansvaret hos mig – det er der ingen tvivl om. Jeg træffer nogle forkerte valg i det efterår, hvor jeg er meget knuget af sorg på grund af det brud, som var så dramatisk for mig. Hvis jeg havde været i balance i efteråret, så havde vi måske haft tilstrækkeligt mange point. Jeg føler mig skyldig, siger Erik Rasmussen til B.T.
Erik Rasmussen har ikke stået i spidsen for et mandskab siden katastrofen med AGF. I stedet arbejder han nu som ekspert på TV-stationen Canal 9.
LIVE
VM-LIVE: England skifter ud i truppen
OPTAKT
England – Kroatien
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
TOPNYHED
FC Midtjylland får bøde på en kvart million
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Klar transfermelding
NYHEDER
Elias Jelert færdig
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard
Portugal – DR Congo
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
OPTAKT
Frankrig – Senegal
TOPNYHED
VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale
NYHEDER
Historisk påsætning undrer dommerekspert
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
OPTAKT
Argentina – Algeriet
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
OPTAKT
Irak – Norge
MEDIE
Donald Trump ventes at bryde VM-tradition
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Østrig – Jordan