Erik Rasmussen har netop udgivet sin anden selvbiografi, og under titlen “Tilgiv Mig” kommer den tidligere Superliga-træner med en række meget private bekendelser. Blandt andet indrømmer han, at han i en lang periode af sit liv led af sex-afhængighed.
Afhængigheden kostede blandt andet “Tryllerik” sit ægteskab, og det ramlede sammen med, at hans daværende klub AGF faldt helt fra hinanden og rykkede ud af Superligaen efter at have været med i kapløbet om medaljer tidligere på sæsonen.
Den nedrykning sidder stadig dybt i mange AGF-fans, og selvom der nu igen er smil i Smilets By, kan man ikke komme udenom, at året i 1. division kostede klubben en masse. Og at det kom så vidt, tager Erik Rasmussen det fulde ansvar for.
– Ja, det var sandsynligvis min skyld, at vi rykkede ned. Vi var mange interessenter, men i grove træk lå hovedansvaret hos mig – det er der ingen tvivl om. Jeg træffer nogle forkerte valg i det efterår, hvor jeg er meget knuget af sorg på grund af det brud, som var så dramatisk for mig. Hvis jeg havde været i balance i efteråret, så havde vi måske haft tilstrækkeligt mange point. Jeg føler mig skyldig, siger Erik Rasmussen til B.T.
Erik Rasmussen har ikke stået i spidsen for et mandskab siden katastrofen med AGF. I stedet arbejder han nu som ekspert på TV-stationen Canal 9.
LIVE
VM-LIVE: Kan blive en bananskrald
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
TOPNYHED
Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Raser over Messi-situation: Skandaløst!
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
TOPNYHED
Her er FCM’s Europa League-modstander
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
Rangerer AGF over Lech Poznan
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
EKSKLUSIVT
Dansk Champions League-brag: Vi er små favoritter
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh
Brøndby henter keeper – her er planen
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
OPTAKT
England – Kroatien
TransferLIVE: Koster 900 millioner
Portugal – DR Congo
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
De lurer på Kjærgaard