Erik Rasmussen er færdig som toptræner: Klubber synes ikke, jeg er fed

Den tidligere AGF-, FCM- og Vendsyssel-træner Erik Rasmussen har det svært med ledelserne i danske fodboldklubber, og derfor er det usandsynligt, at han skal være cheftræner på topniveau igen.



Da Erik Rasmussen i foråret stoppede som cheftræner for Vendsyssel FF, var det samtidig et farvel til topfodbold. Det er i hvert fald hans egen forventning.

Siden august har Rasmussen været sport- og fodboldansvarlig på Hald Ege Høj-, Fri- og Efterskole, og det tyder ikke på, at han skal være toptræner igen. Direkte adspurgt, om han har mod på det, svarer han til Århus Stiftstidende:

– Njaeee, jeg må bare acceptere, at jeg er en træner, som ikke særlig mange klubber synes er fed at have, siger Erik Rasmussen med et grin.

– Og det drejer sig såmænd ikke så meget om resultaterne. Men jeg tror, at jeg i topklubberne har fået det ry, at jeg er lidt farlig at have med at gøre.

Han forklarer udlægningen med, at han ikke er særlig god til at samarbejde med klubledelserne i dansk fodbold. Han vil gerne bestemme, og ledelserne har sjældent samme syn på “de menneskelige værdier i forhold til spillertrupperne”, som han formulerer det.

Erik Rasmussen har i sin trænerkarriere blandt andet stået i spidsen for FC Midtjylland, AGF og senest Vendsyssel FF. Sidstnævnte forlod han i foråret, kort før klubben rykkede op i Superligaen. I stedet tog hans assistent, Jens Berthel Askou, over og har ført oprykkerne til 12. pladsen i den bedste række.







LIVE

TransferLIVE: OB sælger til Portugal

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Spændende transfermelding om Maxsø

Derfor trækker FC København-transfer ud

Er han løsningen i AGF?



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Thomas Frank: De vinder VM

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Kritikken hagler ned: Stjerner slagtes

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Begejstret for Jacob Neestrup

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

PC om agenter: ‘De har en forrygende timeløn’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

England – Argentina

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Italiensk skandale afblæst

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Transferbombe i Manchester United

FC København-transfer bremses af denne årsag

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

17-årig som starter? ‘Super spændende’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

Officielt: Filip Djukic tager til Hvidovre

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys