Erik Rasmussen er færdig som toptræner: Klubber synes ikke, jeg er fed

Den tidligere AGF-, FCM- og Vendsyssel-træner Erik Rasmussen har det svært med ledelserne i danske fodboldklubber, og derfor er det usandsynligt, at han skal være cheftræner på topniveau igen.



Da Erik Rasmussen i foråret stoppede som cheftræner for Vendsyssel FF, var det samtidig et farvel til topfodbold. Det er i hvert fald hans egen forventning.

Siden august har Rasmussen været sport- og fodboldansvarlig på Hald Ege Høj-, Fri- og Efterskole, og det tyder ikke på, at han skal være toptræner igen. Direkte adspurgt, om han har mod på det, svarer han til Århus Stiftstidende:

– Njaeee, jeg må bare acceptere, at jeg er en træner, som ikke særlig mange klubber synes er fed at have, siger Erik Rasmussen med et grin.

– Og det drejer sig såmænd ikke så meget om resultaterne. Men jeg tror, at jeg i topklubberne har fået det ry, at jeg er lidt farlig at have med at gøre.

Han forklarer udlægningen med, at han ikke er særlig god til at samarbejde med klubledelserne i dansk fodbold. Han vil gerne bestemme, og ledelserne har sjældent samme syn på “de menneskelige værdier i forhold til spillertrupperne”, som han formulerer det.

Erik Rasmussen har i sin trænerkarriere blandt andet stået i spidsen for FC Midtjylland, AGF og senest Vendsyssel FF. Sidstnævnte forlod han i foråret, kort før klubben rykkede op i Superligaen. I stedet tog hans assistent, Jens Berthel Askou, over og har ført oprykkerne til 12. pladsen i den bedste række.







LIVE

TransferLIVE: Iniesta sikrer sig første trænerjob

Fatter intet af Brøndby-bombe

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Bekræfter kæmpebud

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Overraskende skifte lurer

Trist: Marios Oikonomou er død

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’

Næste sæson skal vi i Europa

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!

Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’

Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

– Neestrup kan blive næste landstræner

Han vender hjem til FC København

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!

De vil gerne have Jens Jønsson



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen

Historisk finale! Han er verdens bedste