Erik Rasmussen er færdig som toptræner: Klubber synes ikke, jeg er fed

Den tidligere AGF-, FCM- og Vendsyssel-træner Erik Rasmussen har det svært med ledelserne i danske fodboldklubber, og derfor er det usandsynligt, at han skal være cheftræner på topniveau igen.



Da Erik Rasmussen i foråret stoppede som cheftræner for Vendsyssel FF, var det samtidig et farvel til topfodbold. Det er i hvert fald hans egen forventning.

Siden august har Rasmussen været sport- og fodboldansvarlig på Hald Ege Høj-, Fri- og Efterskole, og det tyder ikke på, at han skal være toptræner igen. Direkte adspurgt, om han har mod på det, svarer han til Århus Stiftstidende:

– Njaeee, jeg må bare acceptere, at jeg er en træner, som ikke særlig mange klubber synes er fed at have, siger Erik Rasmussen med et grin.

– Og det drejer sig såmænd ikke så meget om resultaterne. Men jeg tror, at jeg i topklubberne har fået det ry, at jeg er lidt farlig at have med at gøre.

Han forklarer udlægningen med, at han ikke er særlig god til at samarbejde med klubledelserne i dansk fodbold. Han vil gerne bestemme, og ledelserne har sjældent samme syn på “de menneskelige værdier i forhold til spillertrupperne”, som han formulerer det.

Erik Rasmussen har i sin trænerkarriere blandt andet stået i spidsen for FC Midtjylland, AGF og senest Vendsyssel FF. Sidstnævnte forlod han i foråret, kort før klubben rykkede op i Superligaen. I stedet tog hans assistent, Jens Berthel Askou, over og har ført oprykkerne til 12. pladsen i den bedste række.







LIVE

TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Nu er der nyt om Robert Skov

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Et ‘angreb’ på Superligaen

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen



LIVE

VM-LIVE: Endnu en spansk scoring

– Schwartau-handel giver ingen mening

Laudrup stopper på TV 2

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

Afviser monsterbud på Simsir



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Afsløring: AGF køber Mikael Anderson



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Jagter stor Liverpool-stjerne

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Portugal – Kroatien

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Australien – Egypten

AGF-scoop: Hijackede transfer



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Argentina – Kap Verde