Godt nok har Erik Sviatchenko lige fået forlænget sin kontrakt med amerikanske MLS-klub Houston Dynamo.
Men den danske profil har en større plan for fremtiden.
Danskeren har aldrig lagt skjul på, at FC Midtjylland er hjerteklubben, og han har også gjort sig tanker om, hvornår han vil gøre comeback til Superligaen.
– Vi er enormt priviligeret af livet i USA, og det er spændende. Vi bor i en fed by Houston. Alt i alt er vi rigtigt tilfredse, men vi er her også på grund af fodbolden. Når fodbolden har en udløbsdato med Houston, så tror jeg også, at vi er klar til at skulle hjem, eller hvor vi skal hen.
Jeg er jo i topform, så hvis FC Midtjylland lige skal leje en spiller i en måneds tid, så er jeg klar.
Erik SviatchenkoHouston Dynamo-dansker
– Jeg har masser af gode år i mig. Jeg har spillet 39 kampe i denne sæson, og det er gået rigtig, rigtig godt.
– Fysisk har jeg ikke haft skavanker, og derfor ser jeg mig selv spille i mange år endnu. Nu ved, at jeg skal være her næste år og måske et år mere, og så kan jeg godt tænke at kigge mod Superligaen og en bestemt klub.
– Jeg kigger ind i klubben, og jeg er altid klar på at hjælpe klubben, når tiden kommer, og jeg kan bidrage med masser af kvaliteter og rutine, men lige nu er vi et andet sted. Jeg ved, at jeg kun bliver bedre, når fysikken er der, og det er den nu. Jeg har analyseret mit spil, og det er fedt, at man kan lære noget i en alder af 33 år, fortæller Erik Sviatchenko i et interview med Tipsbladet.
Artiklen fortsætter under billedet.

'Lej mig, FCM'
Erik Sviatchenkos sæson er slut, da Houston Dynamo har misset mulighed for at vinde MLS Cup efter et samlet nederlag til Seattle Sounders. Derfor vender den danske forsvarer snart hjem til Danmark.
Derudover kommer han med lidt af et frieri til FC Midtjylland.
– Jeg havde først booket billet til, efter at vi kunne have vundet MLS Cup, og det bliver så ikke muligt. Det ville så først blive den 8. december. Lige nu kigger vi i forhold til planlægning og børnenes skolegang, så vi kan komme hjem tidligere. Jeg er jo i topform, så hvis FC Midtjylland lige skal leje en spiller i en måneds tid, så er jeg klar.
Det har man jo set tidligere med spillere i MLS, at de er lejet ud i et par måneder?
– Ja, David Beckham var eksempelvis på leje i AC Milan. Jeg skal lige finde ud af det. Der er stadig en måneds tid tilbage af Superligaen og FC Midtjyllands sæson. Hvis jeg kommer hjem tidligt, så tænker jeg, at jeg skal røre lidt bold derude. Det bliver en lidt lang off-season, selv om det selvfølgelig er lækkert. Det er meget at ligge stille i to måneder.
Så må du tage fat i Peter Sand eller Claus Steinlein?
– Ja, lyder svaret fra Erik Sviatchenko med et grin.
Den tidligere FC Midtjylland-profil understreger dog, at han er meget glad for livet i Houston. For lidt siden fik han automatisk forlænget sin kontrakt med et år, fordi han er startet inde i over 75 procent af kampene for Houston Dynamo.
– Jeg har været enorm glad for de to sæsoner, som jeg har haft derovre. Det har været en enorm succes, afslutter Sviatchenko til Tipsbladet.
33-årige Sviatchenko forlod FC Midtjylland i marts 2023 efter hele 325 kampe for Superliga-mandskabet.
Nu må tiden vise, hvornår eller om vi igen ser Erik Sviatchenko i en FC Midtjylland-trøje.
Noget trækker op til det i hvert fald.
LIVE
LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
HELT VILDT
Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
TRANSFER
I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
Færdig: Nu er han rejst til København
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Fortryder FC Barcelona-transfer
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
Jess Thorup indlagt
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
INTERVIEW
Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’
HELT VILDT
Roy Keane slagter dansk stjerne
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
Østrig og Kroatien udtager Superliga-spillere
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Daniel Carvajal færdig i Real Madrid
TIPSBLADETS DOM