Godt nok har Erik Sviatchenko lige fået forlænget sin kontrakt med amerikanske MLS-klub Houston Dynamo.
Men den danske profil har en større plan for fremtiden.
Danskeren har aldrig lagt skjul på, at FC Midtjylland er hjerteklubben, og han har også gjort sig tanker om, hvornår han vil gøre comeback til Superligaen.
– Vi er enormt priviligeret af livet i USA, og det er spændende. Vi bor i en fed by Houston. Alt i alt er vi rigtigt tilfredse, men vi er her også på grund af fodbolden. Når fodbolden har en udløbsdato med Houston, så tror jeg også, at vi er klar til at skulle hjem, eller hvor vi skal hen.
Jeg er jo i topform, så hvis FC Midtjylland lige skal leje en spiller i en måneds tid, så er jeg klar.
Erik SviatchenkoHouston Dynamo-dansker
– Jeg har masser af gode år i mig. Jeg har spillet 39 kampe i denne sæson, og det er gået rigtig, rigtig godt.
– Fysisk har jeg ikke haft skavanker, og derfor ser jeg mig selv spille i mange år endnu. Nu ved, at jeg skal være her næste år og måske et år mere, og så kan jeg godt tænke at kigge mod Superligaen og en bestemt klub.
– Jeg kigger ind i klubben, og jeg er altid klar på at hjælpe klubben, når tiden kommer, og jeg kan bidrage med masser af kvaliteter og rutine, men lige nu er vi et andet sted. Jeg ved, at jeg kun bliver bedre, når fysikken er der, og det er den nu. Jeg har analyseret mit spil, og det er fedt, at man kan lære noget i en alder af 33 år, fortæller Erik Sviatchenko i et interview med Tipsbladet.
Artiklen fortsætter under billedet.

'Lej mig, FCM'
Erik Sviatchenkos sæson er slut, da Houston Dynamo har misset mulighed for at vinde MLS Cup efter et samlet nederlag til Seattle Sounders. Derfor vender den danske forsvarer snart hjem til Danmark.
Derudover kommer han med lidt af et frieri til FC Midtjylland.
– Jeg havde først booket billet til, efter at vi kunne have vundet MLS Cup, og det bliver så ikke muligt. Det ville så først blive den 8. december. Lige nu kigger vi i forhold til planlægning og børnenes skolegang, så vi kan komme hjem tidligere. Jeg er jo i topform, så hvis FC Midtjylland lige skal leje en spiller i en måneds tid, så er jeg klar.
Det har man jo set tidligere med spillere i MLS, at de er lejet ud i et par måneder?
– Ja, David Beckham var eksempelvis på leje i AC Milan. Jeg skal lige finde ud af det. Der er stadig en måneds tid tilbage af Superligaen og FC Midtjyllands sæson. Hvis jeg kommer hjem tidligt, så tænker jeg, at jeg skal røre lidt bold derude. Det bliver en lidt lang off-season, selv om det selvfølgelig er lækkert. Det er meget at ligge stille i to måneder.
Så må du tage fat i Peter Sand eller Claus Steinlein?
– Ja, lyder svaret fra Erik Sviatchenko med et grin.
Den tidligere FC Midtjylland-profil understreger dog, at han er meget glad for livet i Houston. For lidt siden fik han automatisk forlænget sin kontrakt med et år, fordi han er startet inde i over 75 procent af kampene for Houston Dynamo.
– Jeg har været enorm glad for de to sæsoner, som jeg har haft derovre. Det har været en enorm succes, afslutter Sviatchenko til Tipsbladet.
33-årige Sviatchenko forlod FC Midtjylland i marts 2023 efter hele 325 kampe for Superliga-mandskabet.
Nu må tiden vise, hvornår eller om vi igen ser Erik Sviatchenko i en FC Midtjylland-trøje.
Noget trækker op til det i hvert fald.
TIPSBLADET SPECIAL
Her er fire bud på Bo Henriksens næste job
NYHEDER
Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning
Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen
MEDIE
Jonas Wind er i København
RYGTEBØRSEN
FCK med tilbud – nu vil de have ham
NYHEDER
Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’
Vil være en af verdens største klubber om fem år
TRANSFER
Vil gøre alt for at hente FC København-profil
TRANSFER
Griner af AaB-rygte
Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen
INTERVIEW
Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’
TOPNYHED
Rigmand vild med FC København-aftale
NYHEDER
Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst
NYHEDER
FCN-stjerne revser: ‘Meget utilfredsstillende’
NYHEDER
Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde
TOPNYHED
Stor derby-bøde til FC København
– Det har man nok aldrig set før
TOPNYHED
Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp
NYHEDER
Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet
NYHEDER
Frank reddet i døende sekunder
NYHEDER
Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub
NYHEDER
Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’
NYHEDER
Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard
NYHEDER
Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund
MEDIE
Patrick Da Silva idømt fængsel
FCK ude af guldkampen? Gravesen og Tøffe uenige
TOPNYHED
Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen
NYHEDER
– Har ikke ubegrænset kredit
NYHEDER
Kæmpe drama – Færøerne laver stort VM-resultat
Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet
NYHEDER
Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’
TOPNYHED
Dybt skuffet og trist
NYHEDER
Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe
Vanvittigt uheldig i Danmark: Nu får han ny chance
Ydmygelse: FCM banker FCN i pokalturneringen
NYHEDER
Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl
NYHEDER
Froholdt får kæmpe hæder
Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel
Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar
Får PC mindre magt i Wolfsburg?
Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland
På rov i FC København
Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke
Chelsea og Liverpool flopper fælt
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i italiensk pokalderby
Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr
Viborg tager første stik i pokalkvartfinale
Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr
Aalborg lukker CL-året med favoritsejr