Godt nok har Erik Sviatchenko lige fået forlænget sin kontrakt med amerikanske MLS-klub Houston Dynamo.
Men den danske profil har en større plan for fremtiden.
Danskeren har aldrig lagt skjul på, at FC Midtjylland er hjerteklubben, og han har også gjort sig tanker om, hvornår han vil gøre comeback til Superligaen.
– Vi er enormt priviligeret af livet i USA, og det er spændende. Vi bor i en fed by Houston. Alt i alt er vi rigtigt tilfredse, men vi er her også på grund af fodbolden. Når fodbolden har en udløbsdato med Houston, så tror jeg også, at vi er klar til at skulle hjem, eller hvor vi skal hen.
Jeg er jo i topform, så hvis FC Midtjylland lige skal leje en spiller i en måneds tid, så er jeg klar.
Erik SviatchenkoHouston Dynamo-dansker
– Jeg har masser af gode år i mig. Jeg har spillet 39 kampe i denne sæson, og det er gået rigtig, rigtig godt.
– Fysisk har jeg ikke haft skavanker, og derfor ser jeg mig selv spille i mange år endnu. Nu ved, at jeg skal være her næste år og måske et år mere, og så kan jeg godt tænke at kigge mod Superligaen og en bestemt klub.
– Jeg kigger ind i klubben, og jeg er altid klar på at hjælpe klubben, når tiden kommer, og jeg kan bidrage med masser af kvaliteter og rutine, men lige nu er vi et andet sted. Jeg ved, at jeg kun bliver bedre, når fysikken er der, og det er den nu. Jeg har analyseret mit spil, og det er fedt, at man kan lære noget i en alder af 33 år, fortæller Erik Sviatchenko i et interview med Tipsbladet.
Artiklen fortsætter under billedet.

'Lej mig, FCM'
Erik Sviatchenkos sæson er slut, da Houston Dynamo har misset mulighed for at vinde MLS Cup efter et samlet nederlag til Seattle Sounders. Derfor vender den danske forsvarer snart hjem til Danmark.
Derudover kommer han med lidt af et frieri til FC Midtjylland.
– Jeg havde først booket billet til, efter at vi kunne have vundet MLS Cup, og det bliver så ikke muligt. Det ville så først blive den 8. december. Lige nu kigger vi i forhold til planlægning og børnenes skolegang, så vi kan komme hjem tidligere. Jeg er jo i topform, så hvis FC Midtjylland lige skal leje en spiller i en måneds tid, så er jeg klar.
Det har man jo set tidligere med spillere i MLS, at de er lejet ud i et par måneder?
– Ja, David Beckham var eksempelvis på leje i AC Milan. Jeg skal lige finde ud af det. Der er stadig en måneds tid tilbage af Superligaen og FC Midtjyllands sæson. Hvis jeg kommer hjem tidligt, så tænker jeg, at jeg skal røre lidt bold derude. Det bliver en lidt lang off-season, selv om det selvfølgelig er lækkert. Det er meget at ligge stille i to måneder.
Så må du tage fat i Peter Sand eller Claus Steinlein?
– Ja, lyder svaret fra Erik Sviatchenko med et grin.
Den tidligere FC Midtjylland-profil understreger dog, at han er meget glad for livet i Houston. For lidt siden fik han automatisk forlænget sin kontrakt med et år, fordi han er startet inde i over 75 procent af kampene for Houston Dynamo.
– Jeg har været enorm glad for de to sæsoner, som jeg har haft derovre. Det har været en enorm succes, afslutter Sviatchenko til Tipsbladet.
33-årige Sviatchenko forlod FC Midtjylland i marts 2023 efter hele 325 kampe for Superliga-mandskabet.
Nu må tiden vise, hvornår eller om vi igen ser Erik Sviatchenko i en FC Midtjylland-trøje.
Noget trækker op til det i hvert fald.
LEANDERS DOM Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!
MEDIE
Superliga-klub tæt på dansk stortalent
MEDIE
Færdig i FC Midtjylland?
NYHEDER
Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!
NYHEDER
I svime over Højlund
STORT INTERVIEW
Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne
NYHEDER
Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne
MEDIE
Choktransfer?
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn
NYHEDER
Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!
33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
NYHEDER
Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr
Medie peger på FC København
Vild udtalelse om Nathan Trott
NYHEDER
Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’
Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
TRANSFER
Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård
‘Hvad fanden skulle han i gang med det for?’
MEDIE
Manchester United jagter Liverpool-profil
NYHEDER
Superliga-stortalenter topper international liste
Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt
INTERVIEW
Trods krise: Freder Superliga-træner
Farzam: De kan sælges for over 100 millioner
Forlænger med stortalent
TOPNYHED
Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring
Færdig i Brøndbys bestyrelse
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 20. runde
TRANSFER
Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.
NYHEDER
Tidligere FCK-stjerne: Dét er problemet lige nu
CHEFENS DOM
Det er jo vanvittigt ringe, FC København!
TIPSBLADETS DOM
Han skal jo være Brøndby-mand
NYHEDER
Galatasaray tager vild sejr mod Juventus
Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’
Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet
NYHEDER
– Det er absolut bekymrende!
Real Madrid raser efter anklager om racisme
DAGENS SPILFORSLAG
Inter fryser i Nordnorge
OPTAKT
Celtic – Stuttgart
NYHEDER
Brøndby henter stort målmandstalent
NYHEDER
– Skal de fyre Neestrup til sommer?
NYHEDER
Vinteren driller: Superliga-baner i problemer
– Humøret er rigtig dårligt lige nu
DAGENS SPILFORSLAG
Parisiske dydsmønstre i Monaco
José Mourinho klarmelder dansker
Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr
NYHEDER
Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse
NYHEDER
Hoff Thorup raser over hjemmepublikum
Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’
OPTAKT