Godt nok har Erik Sviatchenko lige fået forlænget sin kontrakt med amerikanske MLS-klub Houston Dynamo.
Men den danske profil har en større plan for fremtiden.
Danskeren har aldrig lagt skjul på, at FC Midtjylland er hjerteklubben, og han har også gjort sig tanker om, hvornår han vil gøre comeback til Superligaen.
– Vi er enormt priviligeret af livet i USA, og det er spændende. Vi bor i en fed by Houston. Alt i alt er vi rigtigt tilfredse, men vi er her også på grund af fodbolden. Når fodbolden har en udløbsdato med Houston, så tror jeg også, at vi er klar til at skulle hjem, eller hvor vi skal hen.
Jeg er jo i topform, så hvis FC Midtjylland lige skal leje en spiller i en måneds tid, så er jeg klar.
Erik SviatchenkoHouston Dynamo-dansker
– Jeg har masser af gode år i mig. Jeg har spillet 39 kampe i denne sæson, og det er gået rigtig, rigtig godt.
– Fysisk har jeg ikke haft skavanker, og derfor ser jeg mig selv spille i mange år endnu. Nu ved, at jeg skal være her næste år og måske et år mere, og så kan jeg godt tænke at kigge mod Superligaen og en bestemt klub.
– Jeg kigger ind i klubben, og jeg er altid klar på at hjælpe klubben, når tiden kommer, og jeg kan bidrage med masser af kvaliteter og rutine, men lige nu er vi et andet sted. Jeg ved, at jeg kun bliver bedre, når fysikken er der, og det er den nu. Jeg har analyseret mit spil, og det er fedt, at man kan lære noget i en alder af 33 år, fortæller Erik Sviatchenko i et interview med Tipsbladet.
Artiklen fortsætter under billedet.

'Lej mig, FCM'
Erik Sviatchenkos sæson er slut, da Houston Dynamo har misset mulighed for at vinde MLS Cup efter et samlet nederlag til Seattle Sounders. Derfor vender den danske forsvarer snart hjem til Danmark.
Derudover kommer han med lidt af et frieri til FC Midtjylland.
– Jeg havde først booket billet til, efter at vi kunne have vundet MLS Cup, og det bliver så ikke muligt. Det ville så først blive den 8. december. Lige nu kigger vi i forhold til planlægning og børnenes skolegang, så vi kan komme hjem tidligere. Jeg er jo i topform, så hvis FC Midtjylland lige skal leje en spiller i en måneds tid, så er jeg klar.
Det har man jo set tidligere med spillere i MLS, at de er lejet ud i et par måneder?
– Ja, David Beckham var eksempelvis på leje i AC Milan. Jeg skal lige finde ud af det. Der er stadig en måneds tid tilbage af Superligaen og FC Midtjyllands sæson. Hvis jeg kommer hjem tidligt, så tænker jeg, at jeg skal røre lidt bold derude. Det bliver en lidt lang off-season, selv om det selvfølgelig er lækkert. Det er meget at ligge stille i to måneder.
Så må du tage fat i Peter Sand eller Claus Steinlein?
– Ja, lyder svaret fra Erik Sviatchenko med et grin.
Den tidligere FC Midtjylland-profil understreger dog, at han er meget glad for livet i Houston. For lidt siden fik han automatisk forlænget sin kontrakt med et år, fordi han er startet inde i over 75 procent af kampene for Houston Dynamo.
– Jeg har været enorm glad for de to sæsoner, som jeg har haft derovre. Det har været en enorm succes, afslutter Sviatchenko til Tipsbladet.
33-årige Sviatchenko forlod FC Midtjylland i marts 2023 efter hele 325 kampe for Superliga-mandskabet.
Nu må tiden vise, hvornår eller om vi igen ser Erik Sviatchenko i en FC Midtjylland-trøje.
Noget trækker op til det i hvert fald.
LIVE
TransferLIVE: TIdligere FCK-angriber nu klubløs
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
MEDIE
Afslører: Dolberg sat til salg
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
Afslører dansk toptræners millionløn
MEDIE
Monsterbud på vej
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
INTERVIEW
Kæmpe Lønstrup-hyldest: Jeg bliver lidt følsom nu
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer
MEDIE
Kæmper om det samme trænerjob
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
MEDIE
De jagter Henrik Meister
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
MEDIE
De lurer på Vejle-profil
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
EKSKLUSIVT