Godt nok har Erik Sviatchenko lige fået forlænget sin kontrakt med amerikanske MLS-klub Houston Dynamo.
Men den danske profil har en større plan for fremtiden.
Danskeren har aldrig lagt skjul på, at FC Midtjylland er hjerteklubben, og han har også gjort sig tanker om, hvornår han vil gøre comeback til Superligaen.
– Vi er enormt priviligeret af livet i USA, og det er spændende. Vi bor i en fed by Houston. Alt i alt er vi rigtigt tilfredse, men vi er her også på grund af fodbolden. Når fodbolden har en udløbsdato med Houston, så tror jeg også, at vi er klar til at skulle hjem, eller hvor vi skal hen.
Jeg er jo i topform, så hvis FC Midtjylland lige skal leje en spiller i en måneds tid, så er jeg klar.
Erik SviatchenkoHouston Dynamo-dansker
– Jeg har masser af gode år i mig. Jeg har spillet 39 kampe i denne sæson, og det er gået rigtig, rigtig godt.
– Fysisk har jeg ikke haft skavanker, og derfor ser jeg mig selv spille i mange år endnu. Nu ved, at jeg skal være her næste år og måske et år mere, og så kan jeg godt tænke at kigge mod Superligaen og en bestemt klub.
– Jeg kigger ind i klubben, og jeg er altid klar på at hjælpe klubben, når tiden kommer, og jeg kan bidrage med masser af kvaliteter og rutine, men lige nu er vi et andet sted. Jeg ved, at jeg kun bliver bedre, når fysikken er der, og det er den nu. Jeg har analyseret mit spil, og det er fedt, at man kan lære noget i en alder af 33 år, fortæller Erik Sviatchenko i et interview med Tipsbladet.
Artiklen fortsætter under billedet.

'Lej mig, FCM'
Erik Sviatchenkos sæson er slut, da Houston Dynamo har misset mulighed for at vinde MLS Cup efter et samlet nederlag til Seattle Sounders. Derfor vender den danske forsvarer snart hjem til Danmark.
Derudover kommer han med lidt af et frieri til FC Midtjylland.
– Jeg havde først booket billet til, efter at vi kunne have vundet MLS Cup, og det bliver så ikke muligt. Det ville så først blive den 8. december. Lige nu kigger vi i forhold til planlægning og børnenes skolegang, så vi kan komme hjem tidligere. Jeg er jo i topform, så hvis FC Midtjylland lige skal leje en spiller i en måneds tid, så er jeg klar.
Det har man jo set tidligere med spillere i MLS, at de er lejet ud i et par måneder?
– Ja, David Beckham var eksempelvis på leje i AC Milan. Jeg skal lige finde ud af det. Der er stadig en måneds tid tilbage af Superligaen og FC Midtjyllands sæson. Hvis jeg kommer hjem tidligt, så tænker jeg, at jeg skal røre lidt bold derude. Det bliver en lidt lang off-season, selv om det selvfølgelig er lækkert. Det er meget at ligge stille i to måneder.
Så må du tage fat i Peter Sand eller Claus Steinlein?
– Ja, lyder svaret fra Erik Sviatchenko med et grin.
Den tidligere FC Midtjylland-profil understreger dog, at han er meget glad for livet i Houston. For lidt siden fik han automatisk forlænget sin kontrakt med et år, fordi han er startet inde i over 75 procent af kampene for Houston Dynamo.
– Jeg har været enorm glad for de to sæsoner, som jeg har haft derovre. Det har været en enorm succes, afslutter Sviatchenko til Tipsbladet.
33-årige Sviatchenko forlod FC Midtjylland i marts 2023 efter hele 325 kampe for Superliga-mandskabet.
Nu må tiden vise, hvornår eller om vi igen ser Erik Sviatchenko i en FC Midtjylland-trøje.
Noget trækker op til det i hvert fald.
LIVE
TransferLIVE: Kæmpetransfer – skifter for 450 mio.
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
MEDIE
Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
LIVE
VM-LIVE: Egypten klager til FIFA
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
Ude på ubestemt tid af personlige årsager
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
Knuser transferrekord
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
MEDIE
Transfer på vej? FCM kan få millionbonus
INTERVIEW
Dansk interesse: ‘Han er rigtig meget værd’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre forlænger med stort talent
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
NYHEDER
Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob
NYHEDER
Dansk stortalent får chancen hos Serie A-klub
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
Stor profil ude af Frankrig-brag
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
EKSKLUSIVT
FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar
TOPNYHED
‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’
NYHEDER