United-boss roser Ronaldo efter fuldtræffer

Selv om det i sommer lignede et klubskifte for Ronaldo, er han helt investeret i klubben, siger Erik ten Hag.



Rygterne om 37-årige Cristiano Ronaldo løb vidt og bredt i sommerens transfervindue, men et skifte blev aldrig til noget, og siden har spekulationerne om portugiserens engagement i Manchester United varet ved.

Men veteranen er helt og holdent engageret i de rødklædte fra Manchester. Det siger hans cheftræner, Erik ten Hag, efter klubbens Europa League-sejr over moldoviske Sheriff Tiraspol.

– Han er fuldt ud investeret i projektet, fuldt ud investeret i holdet og helt involveret, siger ten Hag.

Ronaldo konverterede et straffespark, da Manchester United slog Sheriff Tiraspol på udebane i den moldoviske hovedstad, Chisinau.

Målet blev kampens sidste, og Manchester United vandt kampen 2-0, efter at Jadon Sancho havde scoret det første.

Ronaldos mål var desuden hans første i denne sæson. Erik ten Hag mener, at han med målet har fået prikket hul på bylden, og når han kommer i form, vil han være tilbage til sit gamle målscorende jeg.

– Han bliver nødt til at knokle for det og investere i at komme i god form. Han kommer til at score flere mål. Han er tæt på, men når han kommer i bedre form, kommer han til at score flere mål, siger ten Hag.

Cristiano Ronaldo var for en gangs skyld på banen fra start, efter at han i store dele af sæsonen har måttet se til fra bænken.

Også Christian Eriksen var involveret i kampen og gjorde generelt flot figur i opgøret.

Danskeren stod desuden for assisten til Uniteds første mål. Eriksen spillede bolden ind til Jadon Sancho, som efter et par lækre berøringer scorede til 1-0 efter 17 minutter.

Efter opgøret har Manchester United tre point i klubbens Europa League-gruppe. Dermed indfinder de rødklædte sig på tredjepladsen i gruppen, hvor spanske Real Sociedad er på førstepladsen med seks point.

/ritzau/Reuters





EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Lyngby må nøjes med uafgjort

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring



Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: ‘Verdens største frispark!’

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

De overvejer Christian Eriksen

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten

Højlund-statistik bekymrer i Napoli



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Raser: Det er latterligt!

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Sker for første gang i 20 år for Real Betis



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

LIVE: Slutfløjt i Parken

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Rival sender stor ros til Bo Svensson

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’