United-boss roser Ronaldo efter fuldtræffer

Selv om det i sommer lignede et klubskifte for Ronaldo, er han helt investeret i klubben, siger Erik ten Hag.



Rygterne om 37-årige Cristiano Ronaldo løb vidt og bredt i sommerens transfervindue, men et skifte blev aldrig til noget, og siden har spekulationerne om portugiserens engagement i Manchester United varet ved.

Men veteranen er helt og holdent engageret i de rødklædte fra Manchester. Det siger hans cheftræner, Erik ten Hag, efter klubbens Europa League-sejr over moldoviske Sheriff Tiraspol.

– Han er fuldt ud investeret i projektet, fuldt ud investeret i holdet og helt involveret, siger ten Hag.

Ronaldo konverterede et straffespark, da Manchester United slog Sheriff Tiraspol på udebane i den moldoviske hovedstad, Chisinau.

Målet blev kampens sidste, og Manchester United vandt kampen 2-0, efter at Jadon Sancho havde scoret det første.

Ronaldos mål var desuden hans første i denne sæson. Erik ten Hag mener, at han med målet har fået prikket hul på bylden, og når han kommer i form, vil han være tilbage til sit gamle målscorende jeg.

– Han bliver nødt til at knokle for det og investere i at komme i god form. Han kommer til at score flere mål. Han er tæt på, men når han kommer i bedre form, kommer han til at score flere mål, siger ten Hag.

Cristiano Ronaldo var for en gangs skyld på banen fra start, efter at han i store dele af sæsonen har måttet se til fra bænken.

Også Christian Eriksen var involveret i kampen og gjorde generelt flot figur i opgøret.

Danskeren stod desuden for assisten til Uniteds første mål. Eriksen spillede bolden ind til Jadon Sancho, som efter et par lækre berøringer scorede til 1-0 efter 17 minutter.

Efter opgøret har Manchester United tre point i klubbens Europa League-gruppe. Dermed indfinder de rødklædte sig på tredjepladsen i gruppen, hvor spanske Real Sociedad er på førstepladsen med seks point.

/ritzau/Reuters







LIVE

TransferLIVE: Slår transferrekord

Revser Brøndby-tendens: ‘En dårlig idé!’

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Manchester United afbryder forhandlingerne

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’

Færdig i Brøndby – træner med i denne klub



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Medie: FC København jagter Michael Parker



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Vildt transferrygte skydes ned

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Guf for Superligaen? Gartenmann færdig

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Gab! Danmark spiller 0-0 mod DR Congo

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

Superligaen dropper det

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

De 10 største stjerner, der misser VM

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Henrik Dalsgaard stopper karrieren

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen