United-boss roser Ronaldo efter fuldtræffer

Selv om det i sommer lignede et klubskifte for Ronaldo, er han helt investeret i klubben, siger Erik ten Hag.



Rygterne om 37-årige Cristiano Ronaldo løb vidt og bredt i sommerens transfervindue, men et skifte blev aldrig til noget, og siden har spekulationerne om portugiserens engagement i Manchester United varet ved.

Men veteranen er helt og holdent engageret i de rødklædte fra Manchester. Det siger hans cheftræner, Erik ten Hag, efter klubbens Europa League-sejr over moldoviske Sheriff Tiraspol.

– Han er fuldt ud investeret i projektet, fuldt ud investeret i holdet og helt involveret, siger ten Hag.

Ronaldo konverterede et straffespark, da Manchester United slog Sheriff Tiraspol på udebane i den moldoviske hovedstad, Chisinau.

Målet blev kampens sidste, og Manchester United vandt kampen 2-0, efter at Jadon Sancho havde scoret det første.

Ronaldos mål var desuden hans første i denne sæson. Erik ten Hag mener, at han med målet har fået prikket hul på bylden, og når han kommer i form, vil han være tilbage til sit gamle målscorende jeg.

– Han bliver nødt til at knokle for det og investere i at komme i god form. Han kommer til at score flere mål. Han er tæt på, men når han kommer i bedre form, kommer han til at score flere mål, siger ten Hag.

Cristiano Ronaldo var for en gangs skyld på banen fra start, efter at han i store dele af sæsonen har måttet se til fra bænken.

Også Christian Eriksen var involveret i kampen og gjorde generelt flot figur i opgøret.

Danskeren stod desuden for assisten til Uniteds første mål. Eriksen spillede bolden ind til Jadon Sancho, som efter et par lækre berøringer scorede til 1-0 efter 17 minutter.

Efter opgøret har Manchester United tre point i klubbens Europa League-gruppe. Dermed indfinder de rødklædte sig på tredjepladsen i gruppen, hvor spanske Real Sociedad er på førstepladsen med seks point.

/ritzau/Reuters





‘Sort uheld’ i Viborg




mass_sise LIVE

TransferLIVE: Ukendt dansker tilbage i Sverige

Forventer rekord i Superliga-klub

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

‘Horsens var et helvede’

Han bestemmer det hele



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Hjulmand vækker opsigt til første træning

– Han har en “grim” side

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Smadrer transferrekord

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

Dansk klub har lagt hele strategien om

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Thomas Frank: De vinder VM

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Brøndby tæt på ny forstærkning

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

‘Det var verdens undergang’

‘Det er ufatteligt imponerende’

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Er han løsningen i AGF?

Spændende transfermelding om Maxsø

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen