United-boss roser Ronaldo efter fuldtræffer

Selv om det i sommer lignede et klubskifte for Ronaldo, er han helt investeret i klubben, siger Erik ten Hag.



Rygterne om 37-årige Cristiano Ronaldo løb vidt og bredt i sommerens transfervindue, men et skifte blev aldrig til noget, og siden har spekulationerne om portugiserens engagement i Manchester United varet ved.

Men veteranen er helt og holdent engageret i de rødklædte fra Manchester. Det siger hans cheftræner, Erik ten Hag, efter klubbens Europa League-sejr over moldoviske Sheriff Tiraspol.

– Han er fuldt ud investeret i projektet, fuldt ud investeret i holdet og helt involveret, siger ten Hag.

Ronaldo konverterede et straffespark, da Manchester United slog Sheriff Tiraspol på udebane i den moldoviske hovedstad, Chisinau.

Målet blev kampens sidste, og Manchester United vandt kampen 2-0, efter at Jadon Sancho havde scoret det første.

Ronaldos mål var desuden hans første i denne sæson. Erik ten Hag mener, at han med målet har fået prikket hul på bylden, og når han kommer i form, vil han være tilbage til sit gamle målscorende jeg.

– Han bliver nødt til at knokle for det og investere i at komme i god form. Han kommer til at score flere mål. Han er tæt på, men når han kommer i bedre form, kommer han til at score flere mål, siger ten Hag.

Cristiano Ronaldo var for en gangs skyld på banen fra start, efter at han i store dele af sæsonen har måttet se til fra bænken.

Også Christian Eriksen var involveret i kampen og gjorde generelt flot figur i opgøret.

Danskeren stod desuden for assisten til Uniteds første mål. Eriksen spillede bolden ind til Jadon Sancho, som efter et par lækre berøringer scorede til 1-0 efter 17 minutter.

Efter opgøret har Manchester United tre point i klubbens Europa League-gruppe. Dermed indfinder de rødklædte sig på tredjepladsen i gruppen, hvor spanske Real Sociedad er på førstepladsen med seks point.

/ritzau/Reuters





LIVE

TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Dame N’Doye scorer nyt job

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Tordner mod VM-træner

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Vigtigt nyt for ‘AC’

Superliga-boss med spændende transfermelding

Poulsen er Årets Træner – her er top 3



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Holland – Sverige

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Viaplay med stor AGF-nyhed

Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

USA – Australien

Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Flere Superliga-kamp rykkes

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Neestrup og co. vil have Barca-spiller

Skotland – Marokko