Manchester United åbnede søndag den nye sæson på samme måde, som var kendetegnende for sidste sæson. Nemlig med en skuffelse.
Hjemme på Old Trafford måtte de store stjerner se sig slået med 1-2 af Brighton.
Christian Eriksen fik ligadebut for United, men den kommer han ikke til at huske for det gode. Hverken han eller United kunne være tilfreds med præstationen.
Manager Erik ten Hag havde som udgangspunkt placeret Eriksen som angriber fra start, men danskeren trak meget tilbage i banen for at være med til at bygge spillet op.
Den fase fungerede bare slet ikke for United, der ofte løb panden mod en mur på banens sidste tredjedel. Første halvleg bød blot på en stor chance til hjemmeholdet, da Bruno Fernandez sparkede over mål i indledningen.
Men udeholdet var mere end en stærk defensiv. Allerede i første minut prøvede Brighton at fortælle, at holdet var kommet til Old Trafford for at jagte sejren.
Få sekunder var således spillet, da Leandro Trossard fik chancen efter en forsvarsfejl, men hans forsøg gik i sidenettet.
Det var langtfra eneste gang, at Uniteds defensiv var på hælene. Gang på gang blev den udspillet af Brightons kvikke kontraspil.
Det gav første gang bonus for udeholdet efter en halv time, da den tidligere United-spiller Danny Welbeck blev sendt i dybden. Hans tværpasning passerede til bageste stolpe i feltet, hvor tyske Pascal Gross nemt kunne score til 1-0.
Ni minutter senere var Gross igen på spil og satte glasur på kagen efter en perfekt kontra. David de Gea reddede i første omgang forsøget fra Solomon March, men Gross sendte returen i målhjørnet til 2-0.
På bænken sad superstjernen Cristiano Ronaldo og var tydeligvis utilfreds med både Uniteds spil og sin egen placering. Fra det 53. minut fik han lov at vise, at han kunne gøre forskellen.
Indskiftningen af portugiseren sendte Eriksen ned i central rolle på midtbanen, og med ændringerne var United i stand til at sætte Brighton under hårdere pres.
Efter godt 20 minutter var Eriksen tæt på med et langskud, og på det efterfølgende hjørnespark lykkedes det endelig at reducere. I en værre rodebutik foran mål endte Alexis Mac Allister med at score selvmål.
Så lurede comebacket, men i kampens resterende del havde United svært ved at sætte Brighton under pres og skabe chancer, og derfor blev sæsonen indledt med en United-skuffelse.
I ligaens anden kamp søndag eftermiddag spillede Leicester 2-2 hjemme mod danskerklubben Brentford, der havde Christian Nørgaard og Mathias Jensen i startopstillingen.
Leicester førte 2-0, men Thomas Franks mandskab kom tilbage og fik point med hjem.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
Smider Salah-bombe
NYHEDER
Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Afvist – Brøndby undrer sig
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
NYHEDER
Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
NYHEDER
Målmandschok i Berlin – Rønnow ude for sæsonen
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
Patrick Dorgu er med