Manchester United skuffede fælt i Eriksens debut

Christian Eriksen fik Premier League-debut for Manchester United, der tabte hjemme til kontrastærke Brighton.



Manchester United åbnede søndag den nye sæson på samme måde, som var kendetegnende for sidste sæson. Nemlig med en skuffelse.

Hjemme på Old Trafford måtte de store stjerner se sig slået med 1-2 af Brighton.

Christian Eriksen fik ligadebut for United, men den kommer han ikke til at huske for det gode. Hverken han eller United kunne være tilfreds med præstationen.

Manager Erik ten Hag havde som udgangspunkt placeret Eriksen som angriber fra start, men danskeren trak meget tilbage i banen for at være med til at bygge spillet op.

Den fase fungerede bare slet ikke for United, der ofte løb panden mod en mur på banens sidste tredjedel. Første halvleg bød blot på en stor chance til hjemmeholdet, da Bruno Fernandez sparkede over mål i indledningen.

Men udeholdet var mere end en stærk defensiv. Allerede i første minut prøvede Brighton at fortælle, at holdet var kommet til Old Trafford for at jagte sejren.

Få sekunder var således spillet, da Leandro Trossard fik chancen efter en forsvarsfejl, men hans forsøg gik i sidenettet.

Det var langtfra eneste gang, at Uniteds defensiv var på hælene. Gang på gang blev den udspillet af Brightons kvikke kontraspil.

Det gav første gang bonus for udeholdet efter en halv time, da den tidligere United-spiller Danny Welbeck blev sendt i dybden. Hans tværpasning passerede til bageste stolpe i feltet, hvor tyske Pascal Gross nemt kunne score til 1-0.

Ni minutter senere var Gross igen på spil og satte glasur på kagen efter en perfekt kontra. David de Gea reddede i første omgang forsøget fra Solomon March, men Gross sendte returen i målhjørnet til 2-0.

På bænken sad superstjernen Cristiano Ronaldo og var tydeligvis utilfreds med både Uniteds spil og sin egen placering. Fra det 53. minut fik han lov at vise, at han kunne gøre forskellen.

Indskiftningen af portugiseren sendte Eriksen ned i central rolle på midtbanen, og med ændringerne var United i stand til at sætte Brighton under hårdere pres.

Efter godt 20 minutter var Eriksen tæt på med et langskud, og på det efterfølgende hjørnespark lykkedes det endelig at reducere. I en værre rodebutik foran mål endte Alexis Mac Allister med at score selvmål.

Så lurede comebacket, men i kampens resterende del havde United svært ved at sætte Brighton under pres og skabe chancer, og derfor blev sæsonen indledt med en United-skuffelse.

I ligaens anden kamp søndag eftermiddag spillede Leicester 2-2 hjemme mod danskerklubben Brentford, der havde Christian Nørgaard og Mathias Jensen i startopstillingen.

Leicester førte 2-0, men Thomas Franks mandskab kom tilbage og fik point med hjem.

/ritzau/





Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk




LIVE

LIVE: Riemer skamroser Nørgaard

Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Stor profil glad for Brøndby

Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer

Ser I med, Brøndby?



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr

Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark

– Det er et møghold!



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Dansk klub i salg – lægetjek booket

Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça

‘Det er en gave for Danmark’

Klar på United-transfer? Profil har ét krav

‘Vil du være multimillionær?’



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’

Sendt hjem fra FC København-træning

FCM-stjerne drømmer om dette skifte

Højbjerg overvejer stor beslutning

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…

Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job

1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!

Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter

I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

– Hele holdet er trygge ved ham

Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger

Brian Riemer til pressen: Husk det!

Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp

Riemer sendte to spioner til Tjekkiet

Senegal fejrer frakendt AFCON-titel

Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’

To spillere frasorteret af Brian Riemer

Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!

Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’

Ungarn slagter slovenere

Her begynder næste sæson i Superligaen

Spion? ‘Han kan høre dig’

Brøndby får stor bøde

Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen

Remis i Basel

‘Derfra moser vi dem’

Vild kamp: Her er Danmarks modstander

Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM