Manchester United skuffede fælt i Eriksens debut

Christian Eriksen fik Premier League-debut for Manchester United, der tabte hjemme til kontrastærke Brighton.



Manchester United åbnede søndag den nye sæson på samme måde, som var kendetegnende for sidste sæson. Nemlig med en skuffelse.

Hjemme på Old Trafford måtte de store stjerner se sig slået med 1-2 af Brighton.

Christian Eriksen fik ligadebut for United, men den kommer han ikke til at huske for det gode. Hverken han eller United kunne være tilfreds med præstationen.

Manager Erik ten Hag havde som udgangspunkt placeret Eriksen som angriber fra start, men danskeren trak meget tilbage i banen for at være med til at bygge spillet op.

Den fase fungerede bare slet ikke for United, der ofte løb panden mod en mur på banens sidste tredjedel. Første halvleg bød blot på en stor chance til hjemmeholdet, da Bruno Fernandez sparkede over mål i indledningen.

Men udeholdet var mere end en stærk defensiv. Allerede i første minut prøvede Brighton at fortælle, at holdet var kommet til Old Trafford for at jagte sejren.

Få sekunder var således spillet, da Leandro Trossard fik chancen efter en forsvarsfejl, men hans forsøg gik i sidenettet.

Det var langtfra eneste gang, at Uniteds defensiv var på hælene. Gang på gang blev den udspillet af Brightons kvikke kontraspil.

Det gav første gang bonus for udeholdet efter en halv time, da den tidligere United-spiller Danny Welbeck blev sendt i dybden. Hans tværpasning passerede til bageste stolpe i feltet, hvor tyske Pascal Gross nemt kunne score til 1-0.

Ni minutter senere var Gross igen på spil og satte glasur på kagen efter en perfekt kontra. David de Gea reddede i første omgang forsøget fra Solomon March, men Gross sendte returen i målhjørnet til 2-0.

På bænken sad superstjernen Cristiano Ronaldo og var tydeligvis utilfreds med både Uniteds spil og sin egen placering. Fra det 53. minut fik han lov at vise, at han kunne gøre forskellen.

Indskiftningen af portugiseren sendte Eriksen ned i central rolle på midtbanen, og med ændringerne var United i stand til at sætte Brighton under hårdere pres.

Efter godt 20 minutter var Eriksen tæt på med et langskud, og på det efterfølgende hjørnespark lykkedes det endelig at reducere. I en værre rodebutik foran mål endte Alexis Mac Allister med at score selvmål.

Så lurede comebacket, men i kampens resterende del havde United svært ved at sætte Brighton under pres og skabe chancer, og derfor blev sæsonen indledt med en United-skuffelse.

I ligaens anden kamp søndag eftermiddag spillede Leicester 2-2 hjemme mod danskerklubben Brentford, der havde Christian Nørgaard og Mathias Jensen i startopstillingen.

Leicester førte 2-0, men Thomas Franks mandskab kom tilbage og fik point med hjem.

/ritzau/





Medie afslører møde med Deco




LIVE

LIVE: Sender lille stikpille til FCK

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?

På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser

Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’

Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner



TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Reagerer på Brøndby-bombe

Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!

Dansk milliardær smider 75.000

Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer

Bombe: Schmedes siger op i Brøndby



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug

Skræmmende Chido Obi-scener

Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’

– Albert Grønbæk har nok 7 kampe

Køber engelsk klub



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Jubler over Benjamin Schmedes

38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler

– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham

David Nielsen tæt på fyring

Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Hjulmand vinder i Hamborg

Langer ud efter trænerlegende

Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!

Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig

Medier revser Real Madrid-træner

Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!

Victor Nelsson topper international impact-liste

Voldsom FCK-kritik: ‘Vi er oprigtigt rystede’

Her kan du se FC Barcelona mod Atletico Madrid

Bo Henriksen lander TV-job

Arteta afviser kritik fra kollega

Newcastle – Manchester United

Her kan du se Newcastle mod Manchester United

FCM henter svensk forsvarstalent

Kritik preller af på Arteta

‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’

Fem fede stats fra Superliga-grundspillet

Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’

Superligaen er utilfreds med FIFA-beslutning

Arne Slot dybt frustreret

Mål i begge ender i Brighton

– Burde have lukket langt tidligere!

– Det vil jeg aldrig gøre!

Afslører detaljer om Real Madrid-tilbud

Danmark åbner VM-jagt med sejr

– Man får en følelse af, at de er dovne, men…

Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM