Manchester United åbnede søndag den nye sæson på samme måde, som var kendetegnende for sidste sæson. Nemlig med en skuffelse.
Hjemme på Old Trafford måtte de store stjerner se sig slået med 1-2 af Brighton.
Christian Eriksen fik ligadebut for United, men den kommer han ikke til at huske for det gode. Hverken han eller United kunne være tilfreds med præstationen.
Manager Erik ten Hag havde som udgangspunkt placeret Eriksen som angriber fra start, men danskeren trak meget tilbage i banen for at være med til at bygge spillet op.
Den fase fungerede bare slet ikke for United, der ofte løb panden mod en mur på banens sidste tredjedel. Første halvleg bød blot på en stor chance til hjemmeholdet, da Bruno Fernandez sparkede over mål i indledningen.
Men udeholdet var mere end en stærk defensiv. Allerede i første minut prøvede Brighton at fortælle, at holdet var kommet til Old Trafford for at jagte sejren.
Få sekunder var således spillet, da Leandro Trossard fik chancen efter en forsvarsfejl, men hans forsøg gik i sidenettet.
Det var langtfra eneste gang, at Uniteds defensiv var på hælene. Gang på gang blev den udspillet af Brightons kvikke kontraspil.
Det gav første gang bonus for udeholdet efter en halv time, da den tidligere United-spiller Danny Welbeck blev sendt i dybden. Hans tværpasning passerede til bageste stolpe i feltet, hvor tyske Pascal Gross nemt kunne score til 1-0.
Ni minutter senere var Gross igen på spil og satte glasur på kagen efter en perfekt kontra. David de Gea reddede i første omgang forsøget fra Solomon March, men Gross sendte returen i målhjørnet til 2-0.
På bænken sad superstjernen Cristiano Ronaldo og var tydeligvis utilfreds med både Uniteds spil og sin egen placering. Fra det 53. minut fik han lov at vise, at han kunne gøre forskellen.
Indskiftningen af portugiseren sendte Eriksen ned i central rolle på midtbanen, og med ændringerne var United i stand til at sætte Brighton under hårdere pres.
Efter godt 20 minutter var Eriksen tæt på med et langskud, og på det efterfølgende hjørnespark lykkedes det endelig at reducere. I en værre rodebutik foran mål endte Alexis Mac Allister med at score selvmål.
Så lurede comebacket, men i kampens resterende del havde United svært ved at sætte Brighton under pres og skabe chancer, og derfor blev sæsonen indledt med en United-skuffelse.
I ligaens anden kamp søndag eftermiddag spillede Leicester 2-2 hjemme mod danskerklubben Brentford, der havde Christian Nørgaard og Mathias Jensen i startopstillingen.
Leicester førte 2-0, men Thomas Franks mandskab kom tilbage og fik point med hjem.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Her er Serie A-danskers løn
Højlund stjæler overskrifter
NYHEDER
Medie: Alt peger på, at han er færdig
Jakob Poulsen med dyster melding
EKSKLUSIVT
Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag
HELT VILDT
Smider stjerne til 900 mio. af holdet
MEDIE
Møde afsløret – han vil til Manchester United
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
EKSKLUSIVT
– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!
MEDIE
FCK bød på landsholdsmålmand
INTERVIEW
Dansk topscorer jubler over monstertransfer
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
INTERVIEW
‘Hvem fanden ringer man til?’
Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det
NYHEDER
Vild debat: ‘Han mangler nosser!’
AVIS
Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
AVIS
Chokskifte? Pep Guardiola nævnes
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
NYHEDER
Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe
OPTAKT
FC Midtjylland – Sønderjyske
EKSKLUSIVT
Store spørgsmålstegn inden FCK
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
NYHEDER
Chelsea-profil forstår ikke sin straf
Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’
Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’
HELT VILDT
Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut
Henter FC København-spiller
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
INTERVIEW
Det er han ekstremt god til
INTERVIEW
Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
Kæmpe stjerne besøger København
MEDIE
Falsk transferhistorie i omløb
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag
HELT VILDT
Færdig – nåede kun otte kampe
NYHEDER
Sønderjyske melder klar transferambition ud
NYHEDER
Brøndby med opløftende nyt om profil
NYHEDER
Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn
NYHEDER
– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Madrid
NYHEDER
Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske
AVIS
Ny melding om fremtiden
AVIS
Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig
Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner
NYHEDER
Trænerlegende stopper
Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller
TOPNYHED
Det afgør Chido Obis United-fremtid
AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers
NYHEDER