Forestil dig, at du går ind på en indendørs fodboldbane som knap 10-årig, og du har måske været vant til at vinde. Pludselig står Christian Eriksen og Rasmus Falk på den anden side, og de kører dig rundt.
Sådan var det i december 2000, hvor de to teknisk stærke spillere satte det hele på plads ved den årlige og store indendørsturnering på Fyn, Fyens Stiftstidende Cup. For Rasmus Falks far Erik Falk Jensen har netop indendørs haft stor betydning for udviklingen af spillerne. Det fortæller han i et interview med Dossier.
– Vi spillede vanvittig meget indendørs. Vi spillede indendørs hele tid, og vi har kasser med medaljer, de har vundet, de her knægte. Indendørs er en fremragende skoling, for du har først og fremmest mange berøringer, siger han og fortsætter:
– Der er hele tiden afgørende situationer, der er mange afslutninger, og du spiller hele tiden en mod en. På den måde er det en fantastisk udvikling for unge fodboldspillere, lyder det fra Rasmus Falks far.
Han peger endvidere, at man kan overføre det til Brasiliens store mængde af dygtige fodboldspillere, hvor man har futsal og gadefodbold, som er med til at udvikle de unge spillere meget.
Christian Eriksen og Rasmus Falk havde forud for den omtalte turnering spillet med ældre årgange, og derfor havde mange ikke set dem før mod spillere på deres egen alder.
Falk står desuden på listen over de mange mulige spillere, som er på affyringsrampen i Superligaen. Læs mere om det her.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
TOPNYHED
Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Transferbombe på vej
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
NYHEDER
Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
OPTAKT
Sydafrika – Canada
EKSKLUSIVT
