Forestil dig, at du går ind på en indendørs fodboldbane som knap 10-årig, og du har måske været vant til at vinde. Pludselig står Christian Eriksen og Rasmus Falk på den anden side, og de kører dig rundt.
Sådan var det i december 2000, hvor de to teknisk stærke spillere satte det hele på plads ved den årlige og store indendørsturnering på Fyn, Fyens Stiftstidende Cup. For Rasmus Falks far Erik Falk Jensen har netop indendørs haft stor betydning for udviklingen af spillerne. Det fortæller han i et interview med Dossier.
– Vi spillede vanvittig meget indendørs. Vi spillede indendørs hele tid, og vi har kasser med medaljer, de har vundet, de her knægte. Indendørs er en fremragende skoling, for du har først og fremmest mange berøringer, siger han og fortsætter:
– Der er hele tiden afgørende situationer, der er mange afslutninger, og du spiller hele tiden en mod en. På den måde er det en fantastisk udvikling for unge fodboldspillere, lyder det fra Rasmus Falks far.
Han peger endvidere, at man kan overføre det til Brasiliens store mængde af dygtige fodboldspillere, hvor man har futsal og gadefodbold, som er med til at udvikle de unge spillere meget.
Christian Eriksen og Rasmus Falk havde forud for den omtalte turnering spillet med ældre årgange, og derfor havde mange ikke set dem før mod spillere på deres egen alder.
Falk står desuden på listen over de mange mulige spillere, som er på affyringsrampen i Superligaen. Læs mere om det her.
LIVE
Superliga-LIVE: Overrasker i sæsonpremieren
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte
TOPNYHED
‘Det vil være en stor ting i FCK’
TOPNYHED
Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Elias Achouri på plads i San Diego FC
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Tidligere Brøndby-keeper på vej til Bundesligaen?
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
EKSKLUSIVT
Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
OPTAKT
Viborg FF – OB
TOPNYHED
Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’
OPTAKT
AC Horsens – FC Nordsjælland
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’
MEDIE
Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se
MEDIE
Skyder Brøndby-transfer ned
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
TIPSBLADETS DOM
Køb, køb, køb!
TOPNYHED
Frygtelig uge for Danmark: Ikke sket i 12 år
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
NYHEDER
Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
RØVEN I KLASKEHØJDE
Efterårets Profil? ‘Han ser uhyggelig ud’
AVIS
Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
TOPNYHED
