Eriksen og Falk som unge: Vild med indendørs

Det var også med erfaring fra gulvet, at Eriksen og Falk udviklede sig som helt unge i Middelfart.



Forestil dig, at du går ind på en indendørs fodboldbane som knap 10-årig, og du har måske været vant til at vinde. Pludselig står Christian Eriksen og Rasmus Falk på den anden side, og de kører dig rundt.

Sådan var det i december 2000, hvor de to teknisk stærke spillere satte det hele på plads ved den årlige og store indendørsturnering på Fyn, Fyens Stiftstidende Cup. For Rasmus Falks far Erik Falk Jensen har netop indendørs haft stor betydning for udviklingen af spillerne. Det fortæller han i et interview med Dossier.

– Vi spillede vanvittig meget indendørs. Vi spillede indendørs hele tid, og vi har kasser med medaljer, de har vundet, de her knægte. Indendørs er en fremragende skoling, for du har først og fremmest mange berøringer, siger han og fortsætter:

– Der er hele tiden afgørende situationer, der er mange afslutninger, og du spiller hele tiden en mod en. På den måde er det en fantastisk udvikling for unge fodboldspillere, lyder det fra Rasmus Falks far.

Han peger endvidere, at man kan overføre det til Brasiliens store mængde af dygtige fodboldspillere, hvor man har futsal og gadefodbold, som er med til at udvikle de unge spillere meget.

Christian Eriksen og Rasmus Falk havde forud for den omtalte turnering spillet med ældre årgange, og derfor havde mange ikke set dem før mod spillere på deres egen alder.

Falk står desuden på listen over de mange mulige spillere, som er på affyringsrampen i Superligaen. Læs mere om det her.







LIVE

TransferLIVE: Hjulmand præsenteret i Atlético

Harry Kane med kæmpe ros: ‘Han er et bæst’

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub



LIVE

VM-LIVE: Bekræfter golftur med Trump

Forhandler med Jannik Vestergaard

Pressede på for FC København-exit

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Diant Ramaj forhandler om et skifte

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Norge – England

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Colombiansk forbund fordømmer dødstrusler

Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte

Grønbæk åbner op om ‘sindssygt svær periode’

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

Scorer heftig lønstigning

Afsløring: OB køber Topi Keskinen

– Det vil være VM’s største overraskelse!



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Norsk ekspert håner Danmark

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud

Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper