Forestil dig, at du går ind på en indendørs fodboldbane som knap 10-årig, og du har måske været vant til at vinde. Pludselig står Christian Eriksen og Rasmus Falk på den anden side, og de kører dig rundt.
Sådan var det i december 2000, hvor de to teknisk stærke spillere satte det hele på plads ved den årlige og store indendørsturnering på Fyn, Fyens Stiftstidende Cup. For Rasmus Falks far Erik Falk Jensen har netop indendørs haft stor betydning for udviklingen af spillerne. Det fortæller han i et interview med Dossier.
– Vi spillede vanvittig meget indendørs. Vi spillede indendørs hele tid, og vi har kasser med medaljer, de har vundet, de her knægte. Indendørs er en fremragende skoling, for du har først og fremmest mange berøringer, siger han og fortsætter:
– Der er hele tiden afgørende situationer, der er mange afslutninger, og du spiller hele tiden en mod en. På den måde er det en fantastisk udvikling for unge fodboldspillere, lyder det fra Rasmus Falks far.
Han peger endvidere, at man kan overføre det til Brasiliens store mængde af dygtige fodboldspillere, hvor man har futsal og gadefodbold, som er med til at udvikle de unge spillere meget.
Christian Eriksen og Rasmus Falk havde forud for den omtalte turnering spillet med ældre årgange, og derfor havde mange ikke set dem før mod spillere på deres egen alder.
Falk står desuden på listen over de mange mulige spillere, som er på affyringsrampen i Superligaen. Læs mere om det her.
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Norsk fodboldboss kræver Fifas fredspris afskaffet
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Smider Salah-bombe
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
NYHEDER
Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr
TIPSBLADETS DOM
Overbevisende: To chok i Parken
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
Afvist – Brøndby undrer sig
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
TIPSBLADETS DOM
