Eriksen og Falk som unge: Vild med indendørs

Det var også med erfaring fra gulvet, at Eriksen og Falk udviklede sig som helt unge i Middelfart.



Forestil dig, at du går ind på en indendørs fodboldbane som knap 10-årig, og du har måske været vant til at vinde. Pludselig står Christian Eriksen og Rasmus Falk på den anden side, og de kører dig rundt.

Sådan var det i december 2000, hvor de to teknisk stærke spillere satte det hele på plads ved den årlige og store indendørsturnering på Fyn, Fyens Stiftstidende Cup. For Rasmus Falks far Erik Falk Jensen har netop indendørs haft stor betydning for udviklingen af spillerne. Det fortæller han i et interview med Dossier.

– Vi spillede vanvittig meget indendørs. Vi spillede indendørs hele tid, og vi har kasser med medaljer, de har vundet, de her knægte. Indendørs er en fremragende skoling, for du har først og fremmest mange berøringer, siger han og fortsætter:

– Der er hele tiden afgørende situationer, der er mange afslutninger, og du spiller hele tiden en mod en. På den måde er det en fantastisk udvikling for unge fodboldspillere, lyder det fra Rasmus Falks far.

Han peger endvidere, at man kan overføre det til Brasiliens store mængde af dygtige fodboldspillere, hvor man har futsal og gadefodbold, som er med til at udvikle de unge spillere meget.

Christian Eriksen og Rasmus Falk havde forud for den omtalte turnering spillet med ældre årgange, og derfor havde mange ikke set dem før mod spillere på deres egen alder.

Falk står desuden på listen over de mange mulige spillere, som er på affyringsrampen i Superligaen. Læs mere om det her.





LIVE

TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Snød FC København for keeper

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Nu er der nyt om Mads Roerslev

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Klar for FC København

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Frankrig – England

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

‘Horsens var et helvede’

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

Smadrer transferrekord



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Dansk klub har lagt hele strategien om

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Dansker fik rødt efter grim hævnaktion

Spanien har et ekstra øje på Messi

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Tuchel føler “den største smerte af alle”