Den danske Manchester United-stjerne Christian Eriksen mener ikke, at alt er gået ordentligt til i forbindelse med VM i Qatar.
Men han mener også, at det er begrænset, hvor meget spillerne selv kan gøre.
Eriksens udtalelser kommer, efter at hans United-kollega Bruno Fernandes har sat spørgsmålstegn ved beslutningen om at afholde fodbold-VM i Qatar.
– Jeg er helt enig med Bruno. Der er meget fokus på, hvordan VM er kommet i stand, og hvorfor det er i Qatar.
– Alle er enige om, at det ikke er blevet gjort på den rette måde, siger Christian Eriksen efter Manchester Uniteds 2-1-sejr over Fulham søndag aften.
Den danske stjerne, som snart rejser mod ørkenstaten sammen med landsholdet, mener, at pilen i højere grad peger på det politiske niveau end spillerne på banen.
– Til syvende og sidst er vi fodboldspillere. Vi spiller fodbold. Politik handler om noget over os – at tage den beslutning.
– Selvfølgelig forsøger vi at sige noget og gøre det, som vi kan, for at få sat fokus på det. Men forandringen må komme et andet sted fra.
Flere menneskerettighedsorganisationer, deriblandt Amnesty International, har længe kritiseret forholdene for de migrantarbejdere, der har bygget VM-stadioner og øvrig infrastruktur i Qatar.
Også kvinders- og LGBT+-personers rettigheder har været i fokus.
Bruno Fernandes mener, at det nu bliver en "mærkelig" overgang fra Premier League til VM på den tid af sæsonen.
– Det er ikke det ideelle tidspunkt at spille den. Det gælder for alle – børn er i skole, folk er på arbejde, siger Fernandes til Sky Sports.
– Vi kender til omstændighederne omkring VM over de seneste uger og måneder samt de mennesker, som har mistet livet under opførelsen af stadioner. Det er vi overhovedet ikke glade for.
– Vi ønsker, at fodbold er for alle, og at alle er inkluderede og involverede i VM. Et VM er for alle uanset hvem. Den slags ting burde ikke ske på noget tidspunkt, fortsætter portugiseren og siger, at det generelt burde været blevet gjort bedre.
VM i Qatar starter søndag og varer frem til 18. december.
Danmark åbner VM 22. november mod Tunesien.
/ritzau/AFP
LIVE
LIVE: Så er den på plads
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
Kryptisk Moukoko vækker opsigt
OPTAKT
AGF – Viborg FF
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
Salah sender særlig besked
Lewandowski forlader FC Barcelona
Froholdt med vild hæder i Portugal
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TOPNYHED
Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
Fortsætter vild målform
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt
OPTAKT
FC København – Randers FC
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere
Nartey-scoring sikrer Champions League-plads
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
NYHEDER