Den danske Manchester United-stjerne Christian Eriksen mener ikke, at alt er gået ordentligt til i forbindelse med VM i Qatar.
Men han mener også, at det er begrænset, hvor meget spillerne selv kan gøre.
Eriksens udtalelser kommer, efter at hans United-kollega Bruno Fernandes har sat spørgsmålstegn ved beslutningen om at afholde fodbold-VM i Qatar.
– Jeg er helt enig med Bruno. Der er meget fokus på, hvordan VM er kommet i stand, og hvorfor det er i Qatar.
– Alle er enige om, at det ikke er blevet gjort på den rette måde, siger Christian Eriksen efter Manchester Uniteds 2-1-sejr over Fulham søndag aften.
Den danske stjerne, som snart rejser mod ørkenstaten sammen med landsholdet, mener, at pilen i højere grad peger på det politiske niveau end spillerne på banen.
– Til syvende og sidst er vi fodboldspillere. Vi spiller fodbold. Politik handler om noget over os – at tage den beslutning.
– Selvfølgelig forsøger vi at sige noget og gøre det, som vi kan, for at få sat fokus på det. Men forandringen må komme et andet sted fra.
Flere menneskerettighedsorganisationer, deriblandt Amnesty International, har længe kritiseret forholdene for de migrantarbejdere, der har bygget VM-stadioner og øvrig infrastruktur i Qatar.
Også kvinders- og LGBT+-personers rettigheder har været i fokus.
Bruno Fernandes mener, at det nu bliver en "mærkelig" overgang fra Premier League til VM på den tid af sæsonen.
– Det er ikke det ideelle tidspunkt at spille den. Det gælder for alle – børn er i skole, folk er på arbejde, siger Fernandes til Sky Sports.
– Vi kender til omstændighederne omkring VM over de seneste uger og måneder samt de mennesker, som har mistet livet under opførelsen af stadioner. Det er vi overhovedet ikke glade for.
– Vi ønsker, at fodbold er for alle, og at alle er inkluderede og involverede i VM. Et VM er for alle uanset hvem. Den slags ting burde ikke ske på noget tidspunkt, fortsætter portugiseren og siger, at det generelt burde været blevet gjort bedre.
VM i Qatar starter søndag og varer frem til 18. december.
Danmark åbner VM 22. november mod Tunesien.
/ritzau/AFP
LIVE
TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.
OPTAKT
Paraguay – Frankrig
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
LIVE
VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
MEDIE
FC København i forhandlinger med svensk klub
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
OPTAKT
Australien – Egypten
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter FC Barcelona-målmand
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE