Eriksen om VM i Qatar: Ikke spillernes ansvar

Alt er ikke i orden ved VM i Qatar, mener Eriksen, men forandring er i hans øjne ikke spillernes ansvar.



Den danske Manchester United-stjerne Christian Eriksen mener ikke, at alt er gået ordentligt til i forbindelse med VM i Qatar.

Men han mener også, at det er begrænset, hvor meget spillerne selv kan gøre.

Eriksens udtalelser kommer, efter at hans United-kollega Bruno Fernandes har sat spørgsmålstegn ved beslutningen om at afholde fodbold-VM i Qatar.

– Jeg er helt enig med Bruno. Der er meget fokus på, hvordan VM er kommet i stand, og hvorfor det er i Qatar.

– Alle er enige om, at det ikke er blevet gjort på den rette måde, siger Christian Eriksen efter Manchester Uniteds 2-1-sejr over Fulham søndag aften.

Den danske stjerne, som snart rejser mod ørkenstaten sammen med landsholdet, mener, at pilen i højere grad peger på det politiske niveau end spillerne på banen.

– Til syvende og sidst er vi fodboldspillere. Vi spiller fodbold. Politik handler om noget over os – at tage den beslutning.

– Selvfølgelig forsøger vi at sige noget og gøre det, som vi kan, for at få sat fokus på det. Men forandringen må komme et andet sted fra.

Flere menneskerettighedsorganisationer, deriblandt Amnesty International, har længe kritiseret forholdene for de migrantarbejdere, der har bygget VM-stadioner og øvrig infrastruktur i Qatar.

Også kvinders- og LGBT+-personers rettigheder har været i fokus.

Bruno Fernandes mener, at det nu bliver en "mærkelig" overgang fra Premier League til VM på den tid af sæsonen.

– Det er ikke det ideelle tidspunkt at spille den. Det gælder for alle – børn er i skole, folk er på arbejde, siger Fernandes til Sky Sports.

– Vi kender til omstændighederne omkring VM over de seneste uger og måneder samt de mennesker, som har mistet livet under opførelsen af stadioner. Det er vi overhovedet ikke glade for.

– Vi ønsker, at fodbold er for alle, og at alle er inkluderede og involverede i VM. Et VM er for alle uanset hvem. Den slags ting burde ikke ske på noget tidspunkt, fortsætter portugiseren og siger, at det generelt burde været blevet gjort bedre.

VM i Qatar starter søndag og varer frem til 18. december.

Danmark åbner VM 22. november mod Tunesien.

/ritzau/AFP







LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

AGF køber dansk profil

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Bayern – PSG

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Afsløring: DBU-boss stopper

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’

Millionregn over ‘PC’

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’

Tv-vært stopper på Viaplay

Arsenal er i Champions League-finalen

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!