Eriksen om VM i Qatar: Ikke spillernes ansvar

Alt er ikke i orden ved VM i Qatar, mener Eriksen, men forandring er i hans øjne ikke spillernes ansvar.



Den danske Manchester United-stjerne Christian Eriksen mener ikke, at alt er gået ordentligt til i forbindelse med VM i Qatar.

Men han mener også, at det er begrænset, hvor meget spillerne selv kan gøre.

Eriksens udtalelser kommer, efter at hans United-kollega Bruno Fernandes har sat spørgsmålstegn ved beslutningen om at afholde fodbold-VM i Qatar.

– Jeg er helt enig med Bruno. Der er meget fokus på, hvordan VM er kommet i stand, og hvorfor det er i Qatar.

– Alle er enige om, at det ikke er blevet gjort på den rette måde, siger Christian Eriksen efter Manchester Uniteds 2-1-sejr over Fulham søndag aften.

Den danske stjerne, som snart rejser mod ørkenstaten sammen med landsholdet, mener, at pilen i højere grad peger på det politiske niveau end spillerne på banen.

– Til syvende og sidst er vi fodboldspillere. Vi spiller fodbold. Politik handler om noget over os – at tage den beslutning.

– Selvfølgelig forsøger vi at sige noget og gøre det, som vi kan, for at få sat fokus på det. Men forandringen må komme et andet sted fra.

Flere menneskerettighedsorganisationer, deriblandt Amnesty International, har længe kritiseret forholdene for de migrantarbejdere, der har bygget VM-stadioner og øvrig infrastruktur i Qatar.

Også kvinders- og LGBT+-personers rettigheder har været i fokus.

Bruno Fernandes mener, at det nu bliver en "mærkelig" overgang fra Premier League til VM på den tid af sæsonen.

– Det er ikke det ideelle tidspunkt at spille den. Det gælder for alle – børn er i skole, folk er på arbejde, siger Fernandes til Sky Sports.

– Vi kender til omstændighederne omkring VM over de seneste uger og måneder samt de mennesker, som har mistet livet under opførelsen af stadioner. Det er vi overhovedet ikke glade for.

– Vi ønsker, at fodbold er for alle, og at alle er inkluderede og involverede i VM. Et VM er for alle uanset hvem. Den slags ting burde ikke ske på noget tidspunkt, fortsætter portugiseren og siger, at det generelt burde været blevet gjort bedre.

VM i Qatar starter søndag og varer frem til 18. december.

Danmark åbner VM 22. november mod Tunesien.

/ritzau/AFP





LIVE

TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Flere slagter dansker efter grim aktion

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Klar for FC København

Morten Hjulmand pillet ud af træning



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Brøndby har været i dialog med VM-profil

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Smadrer transferrekord

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Agent om millionhonorarer: ‘Ude af kontekst’

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Frankrig – England



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Hjulmand vækker opsigt til første træning

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Fransk klub overvejer Victor Bak

Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta

Snød FC København for keeper

Derfor trækker FC København-transfer ud

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

FCK-boss åben for lejeaftaler

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK