Det danske fodboldlandshold er inde i en god vinderstime for tiden.
Den fortsatte søndag aften med en kneben sejr på 2-1 hjemme over Island i Nations League. Stimen har nu budt på fem sejre i træk.
Men sejren kom først i hus efter et drama til slut, hvor Island fik udlignet til 1-1, inden et straffespark i overtiden sørgede for alle tre point til Danmark.
Med sejren har Danmark samtidig sørget for en spændende gruppefinale mod Belgien i den sjette og sidste gruppekamp.
Belgien, som søndag vandt hjemme over England, har 12 point efter 5 kampe, mens Danmark har to point færre på andenpladsen.
Danmark dominerede søndagens meget ensidige og lidt kedelige kamp mod Island. Danskerne havde bolden mest og spillede sig også frem til de fleste chancer.
Landstræner Kasper Hjulmand havde otte nye mand i startopstillingen i forhold til onsdagens 2-0-testsejr over Sverige.
Han benyttede tre stoppere i bagkæden, Jannik Vestergaard, Simon Kjær og Andreas Christensen, så backerne Daniel Wass og Jens Stryger Larsen kunne flyttes højt frem på banen.
Det gav bonus allerede kort inde i kampen, hvor der blev begået straffespark mod Wass, der fra sin position som højreback havde søgt ind i feltet og faldt til jorden efter kontakt med Ari Skúlason.
Christian Eriksen hamrede bolden højt ind i midten af målet og bragte Danmark foran 1-0 på straffesparket. Der var spillet 12 minutter.
Yussuf Poulsen havde også et flere gode muligheder, men RB Leipzig-angriberen kunne ikke ramme målet.
Defensivt stod Danmark stærkt med de tre stoppere, som havde godt styr på den ufarlige islandske offensiv, der ikke kom frem til noget som helst.
Den islandske angriber Albert Gudmundsson bragede ind i Kasper Schmeichel i slutningen af første halvleg.
Schmeichel fik et slag i hovedet og var groggy, da han forlod banen ud til pausesnakken.
Fra anden halvlegs start var det Frederik Rønnow, som vogtede det danske mål, mens Schmeichel kunne sunde sig.
Eriksen forsøgte sig med et kvalificeret langskud til at sparke anden halvleg i gang, men den islandske målmand Rúnar Alex Rúnarsson reddede til hjørnespark.
Island kom lige fra en stor skuffelse torsdag aften, hvor ønationen tabte til Ungarn og missede næste sommers EM-slutrunde.
Men islændingene virkede alligevel fyldt med energi og motivation under den afgående landstræner Erik Hamrén.
Island havde bare ikke nok at byde på offensivt. Bedste forsøg var et hovedstød fra indskiftede Victor Pálsson, som Rønnow fik reddet efter 79 minutter.
Med den smalle føring lurede Island dog hele tiden på en overraskelse.
Og Island fik udlignet til 1-1, da indskiftede Vidar Örn Kjartansson pludselig var alene igennem og med en flad afslutning passerede Rønnow efter 85 minutter.
Hjulmand skiftede angriberen Jonas Wind ind i stedet for Vestergaard, og Danmark pressede hårdt på for et mål.
I overtiden fik Danmark endnu et straffespark, da Yussuf Poulsen headede bolden på en islandsk arm i feltet.
Endnu en gang sørgede Eriksen for en sikker scoring fra pletten. Målet blev scoret to minutter inde i overtiden, og dermed sluttede det hele med lidt af et drama.
Det var Eriksens mål nummer 36 i landskamp nummer 102 for Danmark. Stjernen fra Inter har nu scoret fem mål i de seneste fem kampe under Hjulmand.
Nu resterer den på papiret nok vanskeligste opgave i Nations League, når Belgien onsdag aften venter på udebane.
Med en sejr over belgierne kan Danmark tage førstepladsen og gå videre som en af fire gruppeettere, der skal kæmpe om Nations League.
/ritzau/
NYHEDER
Hvad nu, Kent Nielsen? – Silkeborg-spiller skadet
AVIS
‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn
TIPSBLADET SPECIAL
En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby
NYHEDER
Chokerende valg – han bør erstatte Schmeichel
På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’
HELT VILDT
Slagter Man Utd: ‘En fiasko – han knækkede!’
NYHEDER
Derfor udlejer Brøndby Gregoritsch
MEDIE
Rigtig skidt transfermelding for Hermansen
TOPNYHED
Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier
EKSKLUSIVT
Afsløring: Magnus Westergaard tæt på Vålerenga
MEDIE
Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner
NYHEDER
‘Så er Daramy nytteløs for FCK’
NYHEDER
Har talt med Ferguson om United-job
MEDIE
Røverkøb? Så billig er AGF-profil
MEDIE
Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri
MEDIE
Superliga-exit – fans i chok over hans kongeløn
TOPNYHED
Rygter om AC Horsens-legende
STORT INTERVIEW
TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK
AVIS
Manchester United sure over Dorgu-kommentarer
AVIS
FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig
AVIS
Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte
NYHEDER
Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller
Fortid i Brøndby – hjælper FCK på træningslejr
MEDIE
Henter ham foran FCK – betaler 12,5 millioner
Tauson er færdig i Brisbane
TOPNYHED
Sidste kontrakt? ‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TRANSFER
Brøndby-flop klar for karrierens 10. klub
TRANSFER
Koster 120 mio.: ‘Det er svært at forestille sig’
Medie med “chok”-melding – det siger Wolfsburg
Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub
Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’
MEDIE
Peger på succesfuld danskerklub til Mikael Uhre
Vil have Jonas Wind til FC København
EKSKLUSIVT
‘En kæmpe ære at spille for FC København’
HELT VILDT
Manchester United overvejer ham
Ny United-træner? ‘Han har det sorte bælte’
MEDIE
Derfor blev Ruben Amorim fyret
MEDIE
Her er Ajax-danskers millionløn
TOPNYHED
– Der kan komme et kanonslag fra FCK
TIPSBLADET SPECIAL
Farvel, Amorim: 7 bud på en ny Man Utd-træner
Køb billetter til Real Madrid i La Liga og CL
Neymar tager en tørn mere
Puster til bålet under West Ham-træners sæde
DAGENS SPILFORSLAG
Ulve æder Karameller i Liverpool
Sportsøkonom: Det kan gavne Strasbourg
NYHEDER
Rollen som søsterklub kan være en fordel
NYHEDER
Stor interesse: Her er prisen på Denis Vavro
MEDIE
Vavro-skandale – kan få lang karantæne
NYHEDER
Angrebstalent forlænger med Brøndby IF
EKSKLUSIVT
