Eriksens to straffemål sørger for sejr over Island

Det danske fodboldlandshold vandt på et mål i overtiden over Island og er klar til gruppefinale mod Belgien.



Det danske fodboldlandshold er inde i en god vinderstime for tiden.

Den fortsatte søndag aften med en kneben sejr på 2-1 hjemme over Island i Nations League. Stimen har nu budt på fem sejre i træk.

Men sejren kom først i hus efter et drama til slut, hvor Island fik udlignet til 1-1, inden et straffespark i overtiden sørgede for alle tre point til Danmark.

Med sejren har Danmark samtidig sørget for en spændende gruppefinale mod Belgien i den sjette og sidste gruppekamp.

Belgien, som søndag vandt hjemme over England, har 12 point efter 5 kampe, mens Danmark har to point færre på andenpladsen.

Danmark dominerede søndagens meget ensidige og lidt kedelige kamp mod Island. Danskerne havde bolden mest og spillede sig også frem til de fleste chancer.

Landstræner Kasper Hjulmand havde otte nye mand i startopstillingen i forhold til onsdagens 2-0-testsejr over Sverige.

Han benyttede tre stoppere i bagkæden, Jannik Vestergaard, Simon Kjær og Andreas Christensen, så backerne Daniel Wass og Jens Stryger Larsen kunne flyttes højt frem på banen.

Det gav bonus allerede kort inde i kampen, hvor der blev begået straffespark mod Wass, der fra sin position som højreback havde søgt ind i feltet og faldt til jorden efter kontakt med Ari Skúlason.

Christian Eriksen hamrede bolden højt ind i midten af målet og bragte Danmark foran 1-0 på straffesparket. Der var spillet 12 minutter.

Yussuf Poulsen havde også et flere gode muligheder, men RB Leipzig-angriberen kunne ikke ramme målet.

Defensivt stod Danmark stærkt med de tre stoppere, som havde godt styr på den ufarlige islandske offensiv, der ikke kom frem til noget som helst.

Den islandske angriber Albert Gudmundsson bragede ind i Kasper Schmeichel i slutningen af første halvleg.

Schmeichel fik et slag i hovedet og var groggy, da han forlod banen ud til pausesnakken.

Fra anden halvlegs start var det Frederik Rønnow, som vogtede det danske mål, mens Schmeichel kunne sunde sig.

Eriksen forsøgte sig med et kvalificeret langskud til at sparke anden halvleg i gang, men den islandske målmand Rúnar Alex Rúnarsson reddede til hjørnespark.

Island kom lige fra en stor skuffelse torsdag aften, hvor ønationen tabte til Ungarn og missede næste sommers EM-slutrunde.

Men islændingene virkede alligevel fyldt med energi og motivation under den afgående landstræner Erik Hamrén.

Island havde bare ikke nok at byde på offensivt. Bedste forsøg var et hovedstød fra indskiftede Victor Pálsson, som Rønnow fik reddet efter 79 minutter.

Med den smalle føring lurede Island dog hele tiden på en overraskelse.

Og Island fik udlignet til 1-1, da indskiftede Vidar Örn Kjartansson pludselig var alene igennem og med en flad afslutning passerede Rønnow efter 85 minutter.

Hjulmand skiftede angriberen Jonas Wind ind i stedet for Vestergaard, og Danmark pressede hårdt på for et mål.

I overtiden fik Danmark endnu et straffespark, da Yussuf Poulsen headede bolden på en islandsk arm i feltet.

Endnu en gang sørgede Eriksen for en sikker scoring fra pletten. Målet blev scoret to minutter inde i overtiden, og dermed sluttede det hele med lidt af et drama.

Det var Eriksens mål nummer 36 i landskamp nummer 102 for Danmark. Stjernen fra Inter har nu scoret fem mål i de seneste fem kampe under Hjulmand.

Nu resterer den på papiret nok vanskeligste opgave i Nations League, når Belgien onsdag aften venter på udebane.

Med en sejr over belgierne kan Danmark tage førstepladsen og gå videre som en af fire gruppeettere, der skal kæmpe om Nations League.

/ritzau/






Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’




Robertson__ LIVE

LIVE: Tottenham tæt på Robertson

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Hårdt angreb på DBU-boss

Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Højlund slutter sæsonen med bravour

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Massefyring i AC Milan

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Fem bud på Brøndbys nye træner

Conte stopper i Napoli

Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til

Topboss sviner Barça til

Storkamp af Patrick Dorgu

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent