FREDERIKSBERG (Tipsbladet): FC København fik et enkelt point med fra Herning i seneste spillerunde efter et straffespark i de døende minutter, som først skulle en tur gennem VAR-maskineriet, før Morten Krogh pegede på pletten.
Kevin Diks' eksekvering fra ellevemeterpletten til slutresultatet 2-2 kunne dog have været et spark til tre point. Tidligere i kampen var der nemlig en situation, hvor Henrik Dalsgaard havde hånd på bolden.
Fløjten forblev tavs og ej heller i VAR-rummet var der tiltrækkeligt med bevis til at kalde Morten Krogh til skærmen. Efterfølgende har det dog vist sig, at FC København skulle have haft et straffespark.
Det har kampens dommer Morten Krogh udtalt i et skriftiligt svar til Tipsbladet. Nyheden er dog ikke noget, som får FC København op af stolen her fire dage efter deleren.
– Det er selvfølgelig ærgerligt, men det er sådan, det er. Det er fodbold, og det indeholder også nogle gange fejl. Mere tænker jeg egentlig ikke over det, siger Jacob Neestrup efter torsdagens træning og bakkes op af Jordan Larsson.
– Jeg tænker ikke så meget over det. Selvfølgelig er det frustrerende, at de ikke dømmer det, når situationen er der. Nu er det forbi, og vi har fuld fokus på næste kamp. Det er ærgerligt, at de ikke gør det rigtigt, siger svenskeren.

Samme holdning deler Lukas Lerager, der også var impliceret i en situation, hvor han undlod at sparke på en returbold, da han var sikker på, at kuglen var inde over stregen i første omgang.
Bolden slap ikke mållinjen, og beslutningen om ikke at dømme mål har Morten Krogh siden stået fast ved. Lukas Lerager efterlyser dog fortsat teknologi, som man for eksempel har i England, så der ikke længere er tvivl om sådanne situationer.
– Vi er i 2024, så vi må jo kunne finde ud af et eller andet. Jeg siger ikke, det skal være dyrt. Så er der nogen, der må opfinde et eller andet, som gør det nemmere eller hænge et kamera op, så du kan se det 100 procent. Mere er der ikke at sige til det.
Med syv spillerunder igen er FC København seks point efter både FC Midtjylland og Brøndby IF. FC Nordsjælland er kommet på bølgelængde med københavnerne, hvis næste opgave er mod Silkeborg IF i Parken.
LIVE
LIVE: Kæmpe nedtur – Hjulmands sæson slut?
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Kæmpekøb retur til FC København?
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
NYHEDER
FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
NYHEDER
Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
EKSKLUSIVT