Erkender fejl: Nu reagerer FC København

FC København burde være blevet tildelt et straffespark mere i weekendens deler med FC Midtjylland. Københavnerne tager det dog med ophøjet ro.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): FC København fik et enkelt point med fra Herning i seneste spillerunde efter et straffespark i de døende minutter, som først skulle en tur gennem VAR-maskineriet, før Morten Krogh pegede på pletten.

Kevin Diks' eksekvering fra ellevemeterpletten til slutresultatet 2-2 kunne dog have været et spark til tre point. Tidligere i kampen var der nemlig en situation, hvor Henrik Dalsgaard havde hånd på bolden. 

Fløjten forblev tavs og ej heller i VAR-rummet var der tiltrækkeligt med bevis til at kalde Morten Krogh til skærmen. Efterfølgende har det dog vist sig, at FC København skulle have haft et straffespark.

Det har kampens dommer Morten Krogh udtalt i et skriftiligt svar til Tipsbladet. Nyheden er dog ikke noget, som får FC København op af stolen her fire dage efter deleren.

– Det er selvfølgelig ærgerligt, men det er sådan, det er. Det er fodbold, og det indeholder også nogle gange fejl. Mere tænker jeg egentlig ikke over det, siger Jacob Neestrup efter torsdagens træning og bakkes op af Jordan Larsson.

– Jeg tænker ikke så meget over det. Selvfølgelig er det frustrerende, at de ikke dømmer det, når situationen er der. Nu er det forbi, og vi har fuld fokus på næste kamp. Det er ærgerligt, at de ikke gør det rigtigt, siger svenskeren.

244287

Foto: Alamy

Samme holdning deler Lukas Lerager, der også var impliceret i en situation, hvor han undlod at sparke på en returbold, da han var sikker på, at kuglen var inde over stregen i første omgang.

Bolden slap ikke mållinjen, og beslutningen om ikke at dømme mål har Morten Krogh siden stået fast ved. Lukas Lerager efterlyser dog fortsat teknologi, som man for eksempel har i England, så der ikke længere er tvivl om sådanne situationer.

– Vi er i 2024, så vi må jo kunne finde ud af et eller andet. Jeg siger ikke, det skal være dyrt. Så er der nogen, der må opfinde et eller andet, som gør det nemmere eller hænge et kamera op, så du kan se det 100 procent. Mere er der ikke at sige til det.

Med syv spillerunder igen er FC København seks point efter både FC Midtjylland og Brøndby IF. FC Nordsjælland er kommet på bølgelængde med københavnerne, hvis næste opgave er mod Silkeborg IF i Parken.







TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’

Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke

Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation

Historisk transfer i dansk klub: En af de største

Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!

Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Udenlandsk medie forventer AGF-transfer

Flere ændringer på vej i FC København  

Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’

Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?

– Vil være den ringeste præstation i SL-historien

Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring

Fransk verdensmester saver Real Madrid ned



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’

Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’

Hovedrysten i Brøndby – men profil slipper heldigt

Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?

Rundens hold i Superligaen – 21. runde

Deler godt Brøndby-nyt

Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?

Ser Brøndby-kvalitet: ‘Giv dem 25 kampe’

Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming

Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!

Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb

I tvivl – er Steve Cooper den rette?

‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Joel Kabongo lander aftale med Brøndby

Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser

Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen

Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år

Nicolai Vallys og Steve Cooper dybt frustrererede

– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket

Det har jeg ikke set før i Superligaen

‘Schmedes er under pres’

Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen

Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’

Tidligere Superliga-stjerne brillerer

Giver VM-garanti

‘Tæt på et rædselskabinet’

PSG-stjerne tiltalt for voldtægt

Real Madrid – Benfica

Argentinske klubber strejker

Oprykker henter FCK-emne

United tager kæmpe skridt mod Champions League

Tjekke tryner grækere i Leverkusen

Kæmpe målkrise – ikke sket siden 1998

Brøndbys offensive problemer fortsatte

Det er helt galt, Brøndby!