FREDERIKSBERG (Tipsbladet): FC København fik et enkelt point med fra Herning i seneste spillerunde efter et straffespark i de døende minutter, som først skulle en tur gennem VAR-maskineriet, før Morten Krogh pegede på pletten.
Kevin Diks' eksekvering fra ellevemeterpletten til slutresultatet 2-2 kunne dog have været et spark til tre point. Tidligere i kampen var der nemlig en situation, hvor Henrik Dalsgaard havde hånd på bolden.
Fløjten forblev tavs og ej heller i VAR-rummet var der tiltrækkeligt med bevis til at kalde Morten Krogh til skærmen. Efterfølgende har det dog vist sig, at FC København skulle have haft et straffespark.
Det har kampens dommer Morten Krogh udtalt i et skriftiligt svar til Tipsbladet. Nyheden er dog ikke noget, som får FC København op af stolen her fire dage efter deleren.
– Det er selvfølgelig ærgerligt, men det er sådan, det er. Det er fodbold, og det indeholder også nogle gange fejl. Mere tænker jeg egentlig ikke over det, siger Jacob Neestrup efter torsdagens træning og bakkes op af Jordan Larsson.
– Jeg tænker ikke så meget over det. Selvfølgelig er det frustrerende, at de ikke dømmer det, når situationen er der. Nu er det forbi, og vi har fuld fokus på næste kamp. Det er ærgerligt, at de ikke gør det rigtigt, siger svenskeren.

Samme holdning deler Lukas Lerager, der også var impliceret i en situation, hvor han undlod at sparke på en returbold, da han var sikker på, at kuglen var inde over stregen i første omgang.
Bolden slap ikke mållinjen, og beslutningen om ikke at dømme mål har Morten Krogh siden stået fast ved. Lukas Lerager efterlyser dog fortsat teknologi, som man for eksempel har i England, så der ikke længere er tvivl om sådanne situationer.
– Vi er i 2024, så vi må jo kunne finde ud af et eller andet. Jeg siger ikke, det skal være dyrt. Så er der nogen, der må opfinde et eller andet, som gør det nemmere eller hænge et kamera op, så du kan se det 100 procent. Mere er der ikke at sige til det.
Med syv spillerunder igen er FC København seks point efter både FC Midtjylland og Brøndby IF. FC Nordsjælland er kommet på bølgelængde med københavnerne, hvis næste opgave er mod Silkeborg IF i Parken.
STORT INTERVIEW
Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK
NYHEDER
Fælder dom over Højlund
MEDIE
Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!
HELT VILDT
Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso
Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes
TOPNYHED
Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange
NYHEDER
Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK
TOPNYHED
I svime over Yussuf Poulsen: ‘Alle bliver stille’
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning
MEDIE
Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte
Rasmus Højlund og Napoli vinder pokalfinale
Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis
TRANSFER
Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!
TRANSFER
Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark
AVIS
De vil have Anton Gaaei – her er prisen
Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs
Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!
TRANSFER
Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner
MEDIE
Genfødt! Medier helt vilde med Biereth
TOPNYHED
Lige om lidt kan dansk Ajax-talent forhandle frit
HELT VILDT
Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!
MEDIE
Afslører vild Lukas Lerager-bonus
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!
TOPNYHED
Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu
Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!
FANKLUBBEN
Dette er din vigtigste opgave, Benjamin Schmedes!
NYHEDER
Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark
MEDIE
Har henvendt sig til Niels Frederiksen
EKSKLUSIVT
Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup
MEDIE
Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?
TIPSBLADET SPECIAL
Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem
HELT VILDT
FC Københavns søsterklub går transfer-amok!
MEDIE
Vilde Diant Ramaj-rygter tager til
‘Mohamed Salah er et ikon’
NYHEDER
Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’
DAGENS SPILFORSLAG
Kartago-Ørne tæver Traner
MEDIE
Efter AC-skade: Barcelona kan bruge transfer-finte
MEDIE
Real Madrid-stjerne skifter til Lyon
NYHEDER
Serie A aflyser omstridt kampflytning
EKSKLUSIVT
FC Barcelona melder ud til Tipsbladet
Vil straffe spillere med julekilo på sidebenene
Vild stime – men afviser guldsnak
DAGENS SPILFORSLAG
Tricky Trees tryller i Hytten
NYHEDER
Drømmestart: Marokko vinder efter saksespark
NYHEDER
Amorim: Vi var det bedste hold
NYHEDER
Bendtner har to gange sagt nej til Isaksen
NYHEDER
Her dominerer FCK-profiler Superligaen
MEDIE