FREDERIKSBERG (Tipsbladet): FC København fik et enkelt point med fra Herning i seneste spillerunde efter et straffespark i de døende minutter, som først skulle en tur gennem VAR-maskineriet, før Morten Krogh pegede på pletten.
Kevin Diks' eksekvering fra ellevemeterpletten til slutresultatet 2-2 kunne dog have været et spark til tre point. Tidligere i kampen var der nemlig en situation, hvor Henrik Dalsgaard havde hånd på bolden.
Fløjten forblev tavs og ej heller i VAR-rummet var der tiltrækkeligt med bevis til at kalde Morten Krogh til skærmen. Efterfølgende har det dog vist sig, at FC København skulle have haft et straffespark.
Det har kampens dommer Morten Krogh udtalt i et skriftiligt svar til Tipsbladet. Nyheden er dog ikke noget, som får FC København op af stolen her fire dage efter deleren.
– Det er selvfølgelig ærgerligt, men det er sådan, det er. Det er fodbold, og det indeholder også nogle gange fejl. Mere tænker jeg egentlig ikke over det, siger Jacob Neestrup efter torsdagens træning og bakkes op af Jordan Larsson.
– Jeg tænker ikke så meget over det. Selvfølgelig er det frustrerende, at de ikke dømmer det, når situationen er der. Nu er det forbi, og vi har fuld fokus på næste kamp. Det er ærgerligt, at de ikke gør det rigtigt, siger svenskeren.

Samme holdning deler Lukas Lerager, der også var impliceret i en situation, hvor han undlod at sparke på en returbold, da han var sikker på, at kuglen var inde over stregen i første omgang.
Bolden slap ikke mållinjen, og beslutningen om ikke at dømme mål har Morten Krogh siden stået fast ved. Lukas Lerager efterlyser dog fortsat teknologi, som man for eksempel har i England, så der ikke længere er tvivl om sådanne situationer.
– Vi er i 2024, så vi må jo kunne finde ud af et eller andet. Jeg siger ikke, det skal være dyrt. Så er der nogen, der må opfinde et eller andet, som gør det nemmere eller hænge et kamera op, så du kan se det 100 procent. Mere er der ikke at sige til det.
Med syv spillerunder igen er FC København seks point efter både FC Midtjylland og Brøndby IF. FC Nordsjælland er kommet på bølgelængde med københavnerne, hvis næste opgave er mod Silkeborg IF i Parken.
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’
Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview
MEDIE
Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager
MEDIE
Endelig er der godt nyt
INTERVIEW
Spiller ‘Zanka’ søndag? Her er Neestrups svar
Her skal Sepp Piontek begraves
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?
Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’
NYHEDER
Revser Brøndby: ‘Om lidt sejler skibet’
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’
NYHEDER
I chok over Zorniger: ‘Jeg ville blive rasende!’
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
NYHEDER
Officielt: Sønderjyske sælger profil
INTERVIEW
– Det var det værste Sune Smith-Nielsen kunne gøre
NYHEDER
Udenlandsk medie forventer AGF-transfer
INTERVIEW
Deler godt Brøndby-nyt
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’
HELT VILDT
Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!
Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke
TRANSFER
Historisk transfer i dansk klub: En af de største
NYHEDER
Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts
EKSKLUSIVT
Afsløring: Victor Lind tæt på rekordtransfer
MEDIE
Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?
NYHEDER
Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’
NYHEDER
FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’
MEDIE
Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’
Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner
INTERVIEW
Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’
NYHEDER
– Vil være den ringeste præstation i SL-historien
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
Neestrup: Derfor henter vi Zanka
NYHEDER
Ekspert med dyster FCK-dom
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 21. runde
NYHEDER
Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring
INTERVIEW
Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?
INTERVIEW
Ser Brøndby-kvalitet: ‘Giv dem 25 kampe’
Hovedrysten i Brøndby – men profil slipper heldigt
HELT VILDT
Mislykkedes i Brøndby – nu står han bag kæmpe chok
EKSKLUSIVT
Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming
NYHEDER
Laudrup hylder tidligere Superliga-stjerne
NYHEDER
Fransk verdensmester saver Real Madrid ned
TIPSBLADET SPECIAL
Grundspillet afgøres – hvad er på spil i din klub?
Kasper Høgh om triumf: ‘Vi er lidt i chok’
‘Den største klubpræstation gennem tiderne’
NYHEDER
Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation
NYHEDER
Tidligere Superliga-stjerne brillerer
Giver VM-garanti
I tvivl – er Steve Cooper den rette?
‘Tæt på et rædselskabinet’
TOPNYHED
– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket
NYHEDER
PSG-stjerne tiltalt for voldtægt
OPTAKT