Dommerfejl er uundgåelige i fodbold.
Selvom VAR er indført i Superligaen, så er der fortsat fejl at finde efterfølgende, nogle med større konsekvenser end andre.
I kampen mellem Brøndby IF og Lyngby BK i 20. spillerunde blev Jesper Cornelius nedlagt af Jacob Rasmussen i Brøndby-feltet i kampens indledning, men selvom den blev vendt ude i VAR-vognen, så blev kampens dommer, Mads-Kristoffer Kristoffersen, ikke kaldt ud for at tjekke den – men det var altså en fejl.
– Ja, vi har været inde at kigge på den, og vi synes, at der skulle være dømt et straffespark, og vi synes også, at vi skulle have blandet os, hvis det ikke blev dømt i første omgang, fortæller dommerchef Michael Johansen i Viaplay-programmet VAR Rummet og fortsætter.
– Årsagen til, at den skal dømmes, er, at vi har en angriber, der er i kontrol og får afsluttet, imens han var i kontrol. Så der er ingen forseelse, inden afslutningen sker, men så kommer der en sen tackling. Mange gange ser vi, at der er en kontakt efter en afslutning, men der er en betingelse: Det er, at man viser det fornødne hensyn over for modstanderen. Så den må aldrig blive hensynsløs over for modstanderen.
– Vi synes, at det er en hård tackling, der bliver sat ind med ret stor kraft, og det er en tackling, vi skønner, der skal give en advarsel for hensynsløs indsats. Og hvis det er tilfældet, så forventer vi, at der – på trods af at afslutningen er faldet – bliver gået tilbage og dømt straffespark.
– Det kan i momentet være svært at vurdere. Måske har de tænkt, at det har været en satset tackling, altså at det hensynsløse ikke var så voldsomt alligevel. Vi har ikke nogle billeder, der viser knopper eller andet, men vi kan se, at kraften i tacklingen er hård.
– Og det er en sikkerhed over for spillerne, at man ikke kan indsætte sådan nogle tacklinger over for spillerne efter en afslutning. Så vi havde gerne set, at dommeren blev kaldt til skærmen, hvor han kunne se den igen og genoverveje sin vurdering.
Brøndby endte med at få 1-1 i kampen efter en scoring dybt inde i overtiden. Uden det ene point havde Brøndby nu skullet spille med i Nedrykningsspillet.
Under billedet fortsætter artiklen, hvor der kigges på en dommerfejl, som kunne have hjulpet FCK.

Det er ikke kun på Vestegnen, at der er blevet lavet fejl af, også inde i Parken erkender Michael Johansen, at der er blevet lavet fejl.
I kampen mellem FC København og Sønderjyske, skulle udeholdet nemlig også have modtaget et rødt kort, da Andreas Oggesen nedlagde Jordan Larsson.
– Når vi analyserer den igen, så kan vi se, at forsvarsspilleren kommer for sent, men angriberen har den under kontrol. Han får den tæmmet, så den ligger umiddelbart i hans løbebane, men forsvarsspilleren har fat med to hænder omkring overkroppen af ham. Samtidigt med det svæver han ind og begår et benspænd ved benene.
– Så vi synes, at der er sket en fejl ved den. Det skulle være set som en forseelse og berøvelse af en oplagt scoringsmulighed, hvilket skulle give en udvisning i denne case, siger Michael Johansen.
FC København endte med at nøjes med et uafgjort resultat i kampen mod Sønderjyske, hvor de spillede 11 mod 11 gennem hele kampen.
AVIS
På vej væk? Højbjerg meldes frustreret
TRANSFER
Afviser millionbud fra Brøndby
TRANSFER
Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
FCK-boss kan snart præsentere noget
Steve Cooper giver ingen fribilletter
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren
MEDIE
Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker
TRANSFER
Meldes på vej mod nyt skifte
Peter Schmeichel taget på sengen
MEDIE
Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker
TOPNYHED
Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance
TOPNYHED
Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon
AVIS
Mesterklub viser interesse for AGF-flop
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent
TOPNYHED
Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
TOPNYHED
Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur
TOPNYHED
Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken
TOPNYHED
Raser over Rasmus Højlund-episode
EKSKLUSIVT
Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit
Her kan du se lodtrækningen til FA Cup
MEDIE
Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’
EKSKLUSIVT
Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
NYHEDER
Går langt ned i løn
EKSKLUSIVT
Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’
TRANSFER
Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale
Mareridt for FC Augsburg
TRANSFER
Storklub meldes i forhandlinger om Skov Olsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler
INTERVIEW
Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’
TOPNYHED
FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt
INTERVIEW
Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’
TOPNYHED
Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
TRANSFER
Benjamin Schmedes: ‘En win-win-win-situation’
NYHEDER
Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte
TOPNYHED
Gigantisk nedslagtning
NYHEDER
Rådførte sig hos Kamil Grabara
DAGENS SPILFORSLAG
Galiciere kan vinde i Andalusien
NYHEDER
Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag
TOPNYHED
Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico
NYHEDER
Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United
NYHEDER
Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud
MEDIE
Afviser utroligt tilbud
EKSKLUSIVT
Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen
EKSKLUSIVT