Erkender kæmpe dommerfejl i Brøndby-brag

Dommerchef Michael Johansen tilstår i Viaplay-programmet VAR Rummet, at der er begået dommerfejl i afgørende Brøndby- og FCK-kampe her i foråret.



Dommerfejl er uundgåelige i fodbold.

Selvom VAR er indført i Superligaen, så er der fortsat fejl at finde efterfølgende, nogle med større konsekvenser end andre.

I kampen mellem Brøndby IF og Lyngby BK i 20. spillerunde blev Jesper Cornelius nedlagt af Jacob Rasmussen i Brøndby-feltet i kampens indledning, men selvom den blev vendt ude i VAR-vognen, så blev kampens dommer, Mads-Kristoffer Kristoffersen, ikke kaldt ud for at tjekke den – men det var altså en fejl.

– Ja, vi har været inde at kigge på den, og vi synes, at der skulle være dømt et straffespark, og vi synes også, at vi skulle have blandet os, hvis det ikke blev dømt i første omgang, fortæller dommerchef Michael Johansen i Viaplay-programmet VAR Rummet og fortsætter.

– Årsagen til, at den skal dømmes, er, at vi har en angriber, der er i kontrol og får afsluttet, imens han var i kontrol. Så der er ingen forseelse, inden afslutningen sker, men så kommer der en sen tackling. Mange gange ser vi, at der er en kontakt efter en afslutning, men der er en betingelse: Det er, at man viser det fornødne hensyn over for modstanderen. Så den må aldrig blive hensynsløs over for modstanderen.

– Vi synes, at det er en hård tackling, der bliver sat ind med ret stor kraft, og det er en tackling, vi skønner, der skal give en advarsel for hensynsløs indsats. Og hvis det er tilfældet, så forventer vi, at der – på trods af at afslutningen er faldet – bliver gået tilbage og dømt straffespark.

– Det kan i momentet være svært at vurdere. Måske har de tænkt, at det har været en satset tackling, altså at det hensynsløse ikke var så voldsomt alligevel. Vi har ikke nogle billeder, der viser knopper eller andet, men vi kan se, at kraften i tacklingen er hård.

– Og det er en sikkerhed over for spillerne, at man ikke kan indsætte sådan nogle tacklinger over for spillerne efter en afslutning. Så vi havde gerne set, at dommeren blev kaldt til skærmen, hvor han kunne se den igen og genoverveje sin vurdering.

Brøndby endte med at få 1-1 i kampen efter en scoring dybt inde i overtiden. Uden det ene point havde Brøndby nu skullet spille med i Nedrykningsspillet.

Under billedet fortsætter artiklen, hvor der kigges på en dommerfejl, som kunne have hjulpet FCK.

Også Jordan Larsson kan med rette føle sig snydt af VAR. Foto: Alamy

Det er ikke kun på Vestegnen, at der er blevet lavet fejl af, også inde i Parken erkender Michael Johansen, at der er blevet lavet fejl.

I kampen mellem FC København og Sønderjyske, skulle udeholdet nemlig også have modtaget et rødt kort, da Andreas Oggesen nedlagde Jordan Larsson.

– Når vi analyserer den igen, så kan vi se, at forsvarsspilleren kommer for sent, men angriberen har den under kontrol. Han får den tæmmet, så den ligger umiddelbart i hans løbebane, men forsvarsspilleren har fat med to hænder omkring overkroppen af ham. Samtidigt med det svæver han ind og begår et benspænd ved benene.

– Så vi synes, at der er sket en fejl ved den. Det skulle være set som en forseelse og berøvelse af en oplagt scoringsmulighed, hvilket skulle give en udvisning i denne case, siger Michael Johansen.

FC København endte med at nøjes med et uafgjort resultat i kampen mod Sønderjyske, hvor de spillede 11 mod 11 gennem hele kampen.



Har I tabt sutten, Brøndby?

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Nu er han gratis – på vej til OB?

Storklub meldes interesseret

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Thorups afløser stopper efter fem måneder

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer

Viborg-boss afviser norsk storklub

Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’

Danske klubber vil have ham

Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

FC København-handling går verden rundt 

Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!

Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil

Udskældt dansker henvender sig til van Persie

AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK

‘Siger jeg dét, bliver det blæst op’

Dortmund slår Leverkusen igen-igen

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Steve Cooper laver én ændring

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball

Superliga-træner forlænger kontrakten

Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat

Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?

Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser

Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker

Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden

Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst

OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6