Dommerfejl er uundgåelige i fodbold.
Selvom VAR er indført i Superligaen, så er der fortsat fejl at finde efterfølgende, nogle med større konsekvenser end andre.
I kampen mellem Brøndby IF og Lyngby BK i 20. spillerunde blev Jesper Cornelius nedlagt af Jacob Rasmussen i Brøndby-feltet i kampens indledning, men selvom den blev vendt ude i VAR-vognen, så blev kampens dommer, Mads-Kristoffer Kristoffersen, ikke kaldt ud for at tjekke den – men det var altså en fejl.
– Ja, vi har været inde at kigge på den, og vi synes, at der skulle være dømt et straffespark, og vi synes også, at vi skulle have blandet os, hvis det ikke blev dømt i første omgang, fortæller dommerchef Michael Johansen i Viaplay-programmet VAR Rummet og fortsætter.
– Årsagen til, at den skal dømmes, er, at vi har en angriber, der er i kontrol og får afsluttet, imens han var i kontrol. Så der er ingen forseelse, inden afslutningen sker, men så kommer der en sen tackling. Mange gange ser vi, at der er en kontakt efter en afslutning, men der er en betingelse: Det er, at man viser det fornødne hensyn over for modstanderen. Så den må aldrig blive hensynsløs over for modstanderen.
– Vi synes, at det er en hård tackling, der bliver sat ind med ret stor kraft, og det er en tackling, vi skønner, der skal give en advarsel for hensynsløs indsats. Og hvis det er tilfældet, så forventer vi, at der – på trods af at afslutningen er faldet – bliver gået tilbage og dømt straffespark.
– Det kan i momentet være svært at vurdere. Måske har de tænkt, at det har været en satset tackling, altså at det hensynsløse ikke var så voldsomt alligevel. Vi har ikke nogle billeder, der viser knopper eller andet, men vi kan se, at kraften i tacklingen er hård.
– Og det er en sikkerhed over for spillerne, at man ikke kan indsætte sådan nogle tacklinger over for spillerne efter en afslutning. Så vi havde gerne set, at dommeren blev kaldt til skærmen, hvor han kunne se den igen og genoverveje sin vurdering.
Brøndby endte med at få 1-1 i kampen efter en scoring dybt inde i overtiden. Uden det ene point havde Brøndby nu skullet spille med i Nedrykningsspillet.
Under billedet fortsætter artiklen, hvor der kigges på en dommerfejl, som kunne have hjulpet FCK.

Det er ikke kun på Vestegnen, at der er blevet lavet fejl af, også inde i Parken erkender Michael Johansen, at der er blevet lavet fejl.
I kampen mellem FC København og Sønderjyske, skulle udeholdet nemlig også have modtaget et rødt kort, da Andreas Oggesen nedlagde Jordan Larsson.
– Når vi analyserer den igen, så kan vi se, at forsvarsspilleren kommer for sent, men angriberen har den under kontrol. Han får den tæmmet, så den ligger umiddelbart i hans løbebane, men forsvarsspilleren har fat med to hænder omkring overkroppen af ham. Samtidigt med det svæver han ind og begår et benspænd ved benene.
– Så vi synes, at der er sket en fejl ved den. Det skulle være set som en forseelse og berøvelse af en oplagt scoringsmulighed, hvilket skulle give en udvisning i denne case, siger Michael Johansen.
FC København endte med at nøjes med et uafgjort resultat i kampen mod Sønderjyske, hvor de spillede 11 mod 11 gennem hele kampen.
TOPNYHED
Aflyser pressemøde i Parken
HELT VILDT
Dansk nedtur: ‘Chokerende – har ramt bunden’
NYHEDER
Vil have Victor Froholdt ud på bænken
Ancelotti peger på Superligaens største stjerne
Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’
TOPNYHED
Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’
NYHEDER
Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag
NYHEDER
Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm
Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland
Medie med Kamil Grabara-afsløring
NYHEDER
Færøernes VM-drøm slukket
EKSKLUSIVT
– Jeg har sagt det til alle omkring mig
HELT VILDT
Har rejst 25 timer inden brag mod Danmark
TRANSFER
Landsholdsspiller på vej til Danmark?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha
NYHEDER
Klar besked til Isaksen: ‘Så flår jeg ham ud!’
HELT VILDT
Katastrofe for Belarus – tilbageholdt i 12 timer
Superliga-profil får trænerlicens
EKSKLUSIVT
– Han er uden tvivl utilfreds
NYHEDER
AGF straffet med stor bøde
Clement Bischoff på tavlen
Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter
Glad dansker: ‘Virkelig et godt skifte’
NYHEDER
FCK-profil er tilbage på træningsbanen
EKSKLUSIVT
To Premier League-klubber vil have Froholdt
EKSKLUSIVT
Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding
TOPNYHED
Brøndby-stjerne skadet
TOPNYHED
Dommerchef: ‘Højlund skulle have fået rødt kort’
NYHEDER
Landsholdsprofil misser træning
EKSKLUSIVT
Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’
MEDIE
Mikael Uhre-exit – nu knuser de transferrekord
Chok i OB – siger op efter seks dage
Landstræner uenig med Ronaldo
Åh nej: Storspillende dansker er ude i flere uger
INTERVIEW
Mathias “Zanka” Jørgensen skal hjem til København
HELT VILDT
Dansker i vildt comeback – venter på ny nyre
TOPNYHED
Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!
NYHEDER
Portugal dummer sig – Ronaldo ser rødt
Inden dansk skæbnekamp: – Forventningen stiger
NYHEDER
Ståle Solbakken sender advarsel
NYHEDER
Kæmpe drama: Onkel kastede æg på Rubiales
Superligaklub får bøde for homofobisk tilråb
Stolt FCM-boss: ‘Ejerskabet giver muligheder’
Haaland beordrede ekstra sejrsrunde
AVIS
Medie giver tre bud på en ny højre hånd til ‘PC’
Euforisk Ståle Solbakken: ‘Den sygeste journalist’
Kæmpe ændring i MLS
DAGENS SPILFORSLAG
Nordirsk nederlag i Kosice
EKSKLUSIVT
Danske stortalenter vil skrive historie