Erkender kæmpe dommerfejl i Brøndby-brag

Dommerchef Michael Johansen tilstår i Viaplay-programmet VAR Rummet, at der er begået dommerfejl i afgørende Brøndby- og FCK-kampe her i foråret.



Dommerfejl er uundgåelige i fodbold.

Selvom VAR er indført i Superligaen, så er der fortsat fejl at finde efterfølgende, nogle med større konsekvenser end andre.

I kampen mellem Brøndby IF og Lyngby BK i 20. spillerunde blev Jesper Cornelius nedlagt af Jacob Rasmussen i Brøndby-feltet i kampens indledning, men selvom den blev vendt ude i VAR-vognen, så blev kampens dommer, Mads-Kristoffer Kristoffersen, ikke kaldt ud for at tjekke den – men det var altså en fejl.

– Ja, vi har været inde at kigge på den, og vi synes, at der skulle være dømt et straffespark, og vi synes også, at vi skulle have blandet os, hvis det ikke blev dømt i første omgang, fortæller dommerchef Michael Johansen i Viaplay-programmet VAR Rummet og fortsætter.

– Årsagen til, at den skal dømmes, er, at vi har en angriber, der er i kontrol og får afsluttet, imens han var i kontrol. Så der er ingen forseelse, inden afslutningen sker, men så kommer der en sen tackling. Mange gange ser vi, at der er en kontakt efter en afslutning, men der er en betingelse: Det er, at man viser det fornødne hensyn over for modstanderen. Så den må aldrig blive hensynsløs over for modstanderen.

– Vi synes, at det er en hård tackling, der bliver sat ind med ret stor kraft, og det er en tackling, vi skønner, der skal give en advarsel for hensynsløs indsats. Og hvis det er tilfældet, så forventer vi, at der – på trods af at afslutningen er faldet – bliver gået tilbage og dømt straffespark.

– Det kan i momentet være svært at vurdere. Måske har de tænkt, at det har været en satset tackling, altså at det hensynsløse ikke var så voldsomt alligevel. Vi har ikke nogle billeder, der viser knopper eller andet, men vi kan se, at kraften i tacklingen er hård.

– Og det er en sikkerhed over for spillerne, at man ikke kan indsætte sådan nogle tacklinger over for spillerne efter en afslutning. Så vi havde gerne set, at dommeren blev kaldt til skærmen, hvor han kunne se den igen og genoverveje sin vurdering.

Brøndby endte med at få 1-1 i kampen efter en scoring dybt inde i overtiden. Uden det ene point havde Brøndby nu skullet spille med i Nedrykningsspillet.

Under billedet fortsætter artiklen, hvor der kigges på en dommerfejl, som kunne have hjulpet FCK.

Også Jordan Larsson kan med rette føle sig snydt af VAR. Foto: Alamy

Det er ikke kun på Vestegnen, at der er blevet lavet fejl af, også inde i Parken erkender Michael Johansen, at der er blevet lavet fejl.

I kampen mellem FC København og Sønderjyske, skulle udeholdet nemlig også have modtaget et rødt kort, da Andreas Oggesen nedlagde Jordan Larsson.

– Når vi analyserer den igen, så kan vi se, at forsvarsspilleren kommer for sent, men angriberen har den under kontrol. Han får den tæmmet, så den ligger umiddelbart i hans løbebane, men forsvarsspilleren har fat med to hænder omkring overkroppen af ham. Samtidigt med det svæver han ind og begår et benspænd ved benene.

– Så vi synes, at der er sket en fejl ved den. Det skulle være set som en forseelse og berøvelse af en oplagt scoringsmulighed, hvilket skulle give en udvisning i denne case, siger Michael Johansen.

FC København endte med at nøjes med et uafgjort resultat i kampen mod Sønderjyske, hvor de spillede 11 mod 11 gennem hele kampen.







LIVE

TransferLIVE: Lang transfernæse til AaB?

FCM uden syv mand mod Brann

Afsløring: Amir Richardson til lægetjek i FCK

Choktransfer – dansker scorer rekordløn

Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud

Krævede denne rekordløn – afviste Emmanuel Dennis

Brøndby-emne vil væk – har klart transferønske



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Skidt Barcelona-nyt inden FCK-brag

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Vild med dansk stjerne: ‘Enorm udvikling’

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte

Rekordtransfer?



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Dyr dansk bomber til Everton?

Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem

Husker du Awer Mabil? Nu har han vild succes

– Det er meget svært for Nørgaard

Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst

Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

FC København tjente millioner tirsdag aften

Seks bud på Noah Narteys afløser i Brøndby

Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber

Vanvittigt: FC Midtjylland kan score 100 millioner

Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken

Straffes efter hård aktion mod Gidsel

Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK

Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Store ord om Roony Bardghji

Brøndby-transfer glippet

Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede

Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’

Højlund roser FC Københavns fans

Forventer mudderkrig mod FCM

Afsløring: Amin Chiakha skifter til Rosenborg

Stjerne spøger: ‘Selvfølgelig kender jeg ham’

Ben Godfrey: Derfor skifter jeg til Brøndby

Stortrives i Premier League – samme løn i Viborg

Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey

Farzams Fanzone: AGF-stjerne var tæt på FCM-skifte

Laudrup: ‘Ser fuldstændig groteske ud’

Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’

Tricky Trees tryller i Portugal

Afsløring: Mathias Zanka stopper i LA Galaxy

Farzams fanzone: SL-klub glippede Gustav Lindgren

Sebulonsen har kæmpesucces – sætter stort mål

TV 2-interview får stor opmærksomhed: ‘Overrasket’

Jubler: Dansker fik Erling Haalands trøje

Elver kørt direkte på hospitalet under kamp

Lodz-træner i svime over Lerager: ‘Han er genial’