Tipsbladet på Frederiksberg.
Han har sat et stærkt aftryk, når han får spilletid for FC København, og man mærker forventningssuset fra tilskuerne stige, når han har bolden på banen.
Elias Achouri har vist masser af prøver på sit enorme talent i FC København-trøjen, men har han vist det nok? Transfermarkt har opgjort ham til at spille 59% af de mulige Superliga-minutter for FC København siden sommerskiftet, men Achouri er endnu ikke helt, hvor han skal være.
Godt nok fik han næsten hele kampen søndag mod Randers, hvor han lagde op til en scoring, men mod FC Midtjylland, Hvidovre og Vejle, som har været nogle af de seneste modstandere, FC København har mødt, har han slet ikke fået spilletid. Jacob Neestrup har begrundet fraværet med træthed.
Til Tipsbladet erkender Elias Achouri, at det har været svært for ham, at spille på et højere niveau med flere kampe og mere intensitet, men der er særligt én forklaring på det.
– Det er første gang, at jeg spiller mange kampe på så kort tid. Jeg er nødt til at vænne mig til det. Men jeg tror også, det er fordi, jeg ikke forberedte mig selv så godt i sommer. Min pre season var ikke den bedste, og for professionelle fodboldspillere på højeste niveau kan du ikke have en dårlig pre season. Så jeg tror, at det primært er derfor.
Så vi kan godt tillade os at have store forventninger til dig næste år efter en lang pause og en god pre season?
– Ja, det tror jeg, slår han fast.
Som Elias Achouri står på FC Københavns træningsanlæg mandag eftermiddag ligner han ikke en mand, som er klar til at brænde Parkens græstæppe af onsdag aften. Interviewet foregår udenfor i relativ meget vind, og Achouri står tydeligt og fryser i sine short og langærmede trøje.
Ikke desto mindre gennemfører han interviewet med et smil på læben efter efter søndagens hårdt kæmpede sejr i Randers, hvor Elias Achouri dog så noget frustreret ud, da han blev skiftet ud i kampens slutfase. Det havde dog intet at gøre med udskiftningen, beroliger han – snarere forventninger til sig selv.
– Det var ikke fordi, jeg blev udskiftet. Jeg var sur på mig selv. I mange kampe har jeg brændt nogle lette chancer, og med den kvalitet, jeg har, er jeg nødt til at score. Så jeg er lidt frustreret. Men jeg er menneske, og det kan ske.
Han peger selv på, at han kunne have bragt FC København foran 4-2, og så var arbejdet gjort. Københavnerne fik dog tre point, hvilket betyder, at man går ind til onsdagens opgør mod Manchester United med en fin succesoplevelse i bagagen.
Elias Achouri har været involveret i otte scoringer i ti Superligakampe i denne sæson.
Foto: Lars Rønbøg/Getty Images
EKSKLUSIVT Supercomputer: Gyser – her ender FC København
TOPNYHED
‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
FANKLUBBEN
Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’
Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem
MEDIE
Overvejer at rive kontrakten i stykker
Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse
NYHEDER
Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’
Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!
NYHEDER
Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’
NYHEDER
Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’
MEDIE
Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?
OPTAKT
OB – FC København
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
NYHEDER
‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund
NYHEDER
– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’
MEDIE
Iskold Xabi Alonso afviser topklub
TOPNYHED
Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
INTERVIEW
Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’
TRANSFER
Tidligere FCK-talent skifter
INTERVIEW
Cooper afslører: Han starter inde
STORT INTERVIEW
Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’
NYHEDER
– Stemningen i FCK er håbløs!
NYHEDER
– Pinligt for rigtig mange at se
TOPNYHED
AGF-profil overvejer karrierestop
Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner
O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’
MEDIE
Raser efter Bodø/Glimt-sensation
Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt
INTERVIEW
‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
EKSKLUSIVT
Kæmpe ros af klubløse Kristoffer Wichmann
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen for Thomas Santos
NYHEDER
Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger
TOPNYHED
Landstræner med klar besked til FCK-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen
NYHEDER
Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM
NYHEDER
Kæmpe Superliga-comeback
INTERVIEW
Fri til sommer – Casper Højer holder døren åben
TOPNYHED
Man Utd-stjerne hylder Amorim
FANKLUBBEN
Længe siden chancen for OB-sejr har været større
TRANSFER
Bekræfter – kan købe Superliga-spiller
NYHEDER
Høgh hyldes af UEFA
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund kan vinde i Østtyskland
Fire fede stats til Superligaens 21. runde
OPTAKT
FC Nordsjælland – Vejle Boldklub
DAGENS SPILFORSLAG
Vejle får fredagstæv i Farum
STORT INTERVIEW
Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen
I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’
NYHEDER
AGF-profil ramt af synsforstyrrelser
EKSKLUSIVT
Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte
Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart
NYHEDER