BRØNDBY (Tipsbladet): Han er nok den Brøndby-spiller, som er blevet rost mest til skyerne i denne sæson, men det har ikke været for hans to seneste kampe.
Mod FC København i påsken var Nicolai Vallys usynlig, og samme billede gentog sig denne mandag mod Silkeborg, som Brøndby skuffende spillede 1-1 mod.
Brøndby-stjernen, der oftest tales på landsholdet, var slet ikke involveret i spillet, og det var da også sigende, at det var ham, som blev pillet ud i slutfasen, da Brøndby egentlig skulle jagte et mål for at få alle tre point.
Efter kampen erkender cheftræner Jesper Sørensen, at man ikke får det optimale ud af sin nøglespiller i øjeblikket.
– I dag var han ikke ret meget involveret. De to gange vi har mødt Silkeborg, har Silkeborg også mandsopdækket ham med Pelle Mattsson. Det er en strategi, der gør det sværere for Vallys at blive meget involveret. I dag var vi bare ikke gode nok til at udnytte det tomrum, det gav.
Han var også usynlig mod FCK i påsken. Er det ved at blive et problem?
– Ja, det er klart, at vi allerhelst vil have Vallys til at vise sig fra sin bedste side, når vi spiller. Det arbejder vi på, hvordan vi får ham til, og det må vi se på, fortæller Jesper Sørensen til Tipsbladet og den skrevne presse.
Nicolai Vallys har endnu ikke scoret i 2024, men på assistkontoen har han vist sig flot frem. Der har dog været nogle svipsere, de to seneste kampe in mente, og mod Vejle blev han også taget ud af kampen.
Og i Brøndby har de lagt mærke til, at der er kommet et langt større fokus fra modstandernes side på Nicolai Vallys.
– Det gør de jo. Jo mere vi står og taler om, hvor fantastisk han er, jo mere vil de fokusere på ham. Sådan er det jo. Det er meget naturligt, men det skal vi være dygtigere til at udnytte omkring ham, forklarer Jesper Sørensen.
Han var generelt skuffet over Brøndbys spil mod Silkeborg, hvor kvaliteten på bolden var for dårlig.
Brøndby har nu samme antal point som FC Midtjylland, mens man er seks point foran FC København.
LIVE
TransferLIVE: Liverpool med megatransfer?
NYHEDER
Sådan kommer Danmark til VM
NYHEDER
Klar besked fra Møller: ‘Det er mit valg!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
MEDIE
Kæmper om det samme trænerjob
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
EKSKLUSIVT
Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
Afslører dansk toptræners millionløn
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
TRANSFER
Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Superliga-profil jubler: ‘Enormt stort’
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
AVIS
Han var i spil som Brøndby-træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
TRANSFER
Lurer på dyr Real Madrid-stjerne
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
TRANSFERPLAN
De burde drømme om denne Brøndby-spiller
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
EKSKLUSIVT