BRØNDBY (Tipsbladet): Han er nok den Brøndby-spiller, som er blevet rost mest til skyerne i denne sæson, men det har ikke været for hans to seneste kampe.
Mod FC København i påsken var Nicolai Vallys usynlig, og samme billede gentog sig denne mandag mod Silkeborg, som Brøndby skuffende spillede 1-1 mod.
Brøndby-stjernen, der oftest tales på landsholdet, var slet ikke involveret i spillet, og det var da også sigende, at det var ham, som blev pillet ud i slutfasen, da Brøndby egentlig skulle jagte et mål for at få alle tre point.
Efter kampen erkender cheftræner Jesper Sørensen, at man ikke får det optimale ud af sin nøglespiller i øjeblikket.
– I dag var han ikke ret meget involveret. De to gange vi har mødt Silkeborg, har Silkeborg også mandsopdækket ham med Pelle Mattsson. Det er en strategi, der gør det sværere for Vallys at blive meget involveret. I dag var vi bare ikke gode nok til at udnytte det tomrum, det gav.
Han var også usynlig mod FCK i påsken. Er det ved at blive et problem?
– Ja, det er klart, at vi allerhelst vil have Vallys til at vise sig fra sin bedste side, når vi spiller. Det arbejder vi på, hvordan vi får ham til, og det må vi se på, fortæller Jesper Sørensen til Tipsbladet og den skrevne presse.
Nicolai Vallys har endnu ikke scoret i 2024, men på assistkontoen har han vist sig flot frem. Der har dog været nogle svipsere, de to seneste kampe in mente, og mod Vejle blev han også taget ud af kampen.
Og i Brøndby har de lagt mærke til, at der er kommet et langt større fokus fra modstandernes side på Nicolai Vallys.
– Det gør de jo. Jo mere vi står og taler om, hvor fantastisk han er, jo mere vil de fokusere på ham. Sådan er det jo. Det er meget naturligt, men det skal vi være dygtigere til at udnytte omkring ham, forklarer Jesper Sørensen.
Han var generelt skuffet over Brøndbys spil mod Silkeborg, hvor kvaliteten på bolden var for dårlig.
Brøndby har nu samme antal point som FC Midtjylland, mens man er seks point foran FC København.
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
MEDIE
Dansk landsholdsspiller er topprioritet
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
LIVE
VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn
MEDIE
Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
England – DR Congo
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
MEDIE
FCK-stjerne ikke med på træningslejr
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
TOPNYHED
Spår rekordtransfer i dette vindue
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya
NYHEDER