Ny Esbjerg-nedtur: Fortsat uden sejr

Esbjerg ligger fortsat på sidstepladsen i 1. division i fodbold efter et 1-1-opgør ude mod Nykøbing FC.



Det står skidt til i fodboldklubben Esbjerg.

Efter et uafgjort opgør, der endte 1-1 ude mod Nykøbing FC, ligger Esbjerg fortsat på sidstepladsen i Danmarks næstbedste fodboldrække med sølle tre point.

Dermed har klubben fortsat ikke vundet en kamp efter syv runder i 1. division.

Nykøbing ligger på sjettepladsen med ni point efter syv kampe.

Esbjerg måtte til kampen undvære cheftræner Roland Vrabec, der i sidste runde modtog to spilledages karantæne for at sparke til en stol.

Til gengæld var assistenttræner Rafael van der Vaart på sidelinjen for Esbjerg.

I den første del af kampen måtte publikum kigge længe efter de helt store chancer, men det ændrede sig i 15. minut, da venstrekanten Mads Larsen tog en dribletur fra sidelinjen, satte to mand og skød bolden forbi Nykøbings målmand Jannich Storch.

I de resterende minutter af første halvleg lykkedes det ikke værterne fra Nykøbing at nedbryde Esbjergs velorganiserede defensiv.

Det ændrer sig fem minutter inde i anden halvleg, da Nykøbings anfører, Lars Pleidrup, modtog bolden uden for feltet og sendte et højt indlæg ind mod en fremstormende Mikkel Andersen, som stangede bolden i mål og udlignede for Nykøbing.

Det åbnede kampen op for Nykøbing-mandskabet, som langt fra var færdige med at genere gæsterne fra Esbjerg.

I 79. minut modtog Con Ouzounidis sin anden advarsel efter en konfrontation med indskiftede Sebastian Koch, og dermed måtte Esbjerg spille med ti mand i de resterende minutter af kampen.

Med flere store chancer til begge mandskaber kunne sejren være gået begge veje, men de to hold måtte altså nøjes med et point hver efter 90 minutter, og Esbjerg fortsætter dermed sæsonen uden sejr.

Anderledes ser det ud for FC Fredericia, som tidligere fredag aften erobrede førstepladsen efter en 2-1-sejr hjemme over Fremad Amager.

Fremad Amager stillede fra start med midtstopperen Pierre Kanstrup, som Sønderjyske har udlejet for resten af sæsonen.

Fredericia topper rækken 17 point. Fremad har ligesom Esbjerg tre point i bunden.

Se målene fra opgøret i videoklippet.

/ritzau/





FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold




EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Skidt nyt om Lukas Lerager

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud



LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Dalsgaard i DM-opråb: ‘Er jeg nødt til at tro på’

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Smider Salah-bombe

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

FC København – Vejle Boldklub

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Et regulært mareridt for Steve Cooper!