Esbjerg får gaver til højre og venstre for tiden. En kapitalindsprøjtning på fem millioner kroner af lokale erhverspersoner, ny sponsor og det faktum, at klubben har hentet en ny sportsdirektør, der starter sit arbejde 1. september, og som har international erfaring. Men klubben fra den jyske vestegn viser, at den har et bagland, der ikke ligefrem har en følelsesmæssig distance til deres hjemstavn.
Jydske Vestkysten skriver, at EfB får forstærkninger fra en ny aktionsgruppe, der hedder Klub 100, som har til mål at skrabe 1-2 millioner kroner. Kim Nielsen fra StarVVS og tømrermester Flemming Jensen fra Jensen & Jensen kom nemlig til den konklusion under en cykeltur, at de meget gerne vil hjælpe det lokale fodboldmandskab. Begge har allerede postet 100.000 kroner hver, og nu vil de have flere til at bidrage og hjælpe klubben.
– Vi har en fantastisk by, og der bliver brugt så meget tid på at nedgøre den. Vi er nogle, der synes, det er tid til at holde mund og bidrage med noget selv. Det er tid til at smøge ærmerne op – og har du korte ærmer, må du smøge dem mere op. Vi skylder den klub og Esbjerg meget. Nu skal den bare have med brask og bram, så får vi det godt igen. Vores budskab er: Lad os stå sammen om det her. Det er vigtigt for Esbjerg at have et Superliga-hold. Det promoverer Esbjerg godt. Esbjerg er et godt sted at være, og vi er mange, der er trætte af den fuldstændig uberettigede kritik, siger Kim Nielsen til Jydske Vestkysten.
Bestyrelsesformand i Esbjerg fB Kristoffer Jarl Kristensen er glad for at modtage penge. Han siger, han normalt er vant til at være direktør i en fond, der hjælper gode initiativer, men at det er dejligt at være i modtagerens rolle. Han er taknemmelig for, at folk i Esbjerg-baglandet bidrager økonomisk.
LIVE
LIVE: Danske klubber jagtede ny OB-spiller
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
EKSKLUSIVT
Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
Stort skridt mod overlevelse – Silkeborg slår OB
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
AVIS
Færdig i Real Madrid
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Randers skaber luft til stregen trods tidligt rødt
EKSKLUSIVT
Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
NYHEDER
Nu åbner Dorgu op: ‘Det ramte mig, da…’
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt
OPTAKT
FC Fredericia – FC København
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
10. gang i træk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
AVIS
Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
NYHEDER
