Esbjerg får yderligere penge-boost: Trætte af, folk ser ned på byen

Esbjerg får postet flere penge i klubkassen, da flere af byens virksomheder er gået sammen for at etablere aktionsgruppen Klub 100, som har til mål at skrabe 1-2 millioner kroner sammen til klubben.



Esbjerg får gaver til højre og venstre for tiden. En kapitalindsprøjtning på fem millioner kroner af lokale erhverspersoner, ny sponsor og det faktum, at klubben har hentet en ny sportsdirektør, der starter sit arbejde 1. september, og som har international erfaring. Men klubben fra den jyske vestegn viser, at den har et bagland, der ikke ligefrem har en følelsesmæssig distance til deres hjemstavn. 

Jydske Vestkysten skriver, at EfB får forstærkninger fra en ny aktionsgruppe, der hedder Klub 100, som har til mål at skrabe 1-2 millioner kroner. Kim Nielsen fra StarVVS og tømrermester Flemming Jensen fra Jensen & Jensen kom nemlig til den konklusion under en cykeltur, at de meget gerne vil hjælpe det lokale fodboldmandskab. Begge har allerede postet 100.000 kroner hver, og nu vil de have flere til at bidrage og hjælpe klubben. 

– Vi har en fantastisk by, og der bliver brugt så meget tid på at nedgøre den. Vi er nogle, der synes, det er tid til at holde mund og bidrage med noget selv. Det er tid til at smøge ærmerne op – og har du korte ærmer, må du smøge dem mere op. Vi skylder den klub og Esbjerg meget. Nu skal den bare have med brask og bram, så får vi det godt igen. Vores budskab er: Lad os stå sammen om det her. Det er vigtigt for Esbjerg at have et Superliga-hold. Det promoverer Esbjerg godt. Esbjerg er et godt sted at være, og vi er mange, der er trætte af den fuldstændig uberettigede kritik, siger Kim Nielsen til Jydske Vestkysten.

Bestyrelsesformand i Esbjerg fB Kristoffer Jarl Kristensen er glad for at modtage penge. Han siger, han normalt er vant til at være direktør i en fond, der hjælper gode initiativer, men at det er dejligt at være i modtagerens rolle. Han er taknemmelig for, at folk i Esbjerg-baglandet bidrager økonomisk.





LIVE

LIVE: Melder ud om Amir Richardson

Afslører dialog med Niels Frederiksen

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

Medie afslører stort skænderi i Real Madrid

Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!

– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen

AGF – FC Nordsjælland

Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

– Det er en katastrofe for Brøndby

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 

Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Nu er han tilbage for Brøndby

– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs

Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold

Hård kritik af FCM-profil

Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt

Thomas Frank er favorit til jobbet

Robert trækker overskrifter i udlandet

Han er Superligaens ringeste målmand!

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Brøndby må jo overveje at trykke på knappen

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’

Har været uenig med Steve Cooper

Peter Schmeichel hylder superstjerner

Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

Superliga-klub bedst i hele verden

Mathias Zanka går viralt

Nu er han pludselig syg

‘De har grinet deres røv i laser’

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld

Liverpool – Fulham

Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen

Hansi Flick føler sig snydt i nedtur

Tung torsdagskamp i Porto

Glem det, Leicester!

Bekymrende melding om FCM-stjerner

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker

Liverpool-chef sætter pris på ny chance

PSG – Liverpool

Barcelona – Atletico

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’