Esbjerg får gaver til højre og venstre for tiden. En kapitalindsprøjtning på fem millioner kroner af lokale erhverspersoner, ny sponsor og det faktum, at klubben har hentet en ny sportsdirektør, der starter sit arbejde 1. september, og som har international erfaring. Men klubben fra den jyske vestegn viser, at den har et bagland, der ikke ligefrem har en følelsesmæssig distance til deres hjemstavn.
Jydske Vestkysten skriver, at EfB får forstærkninger fra en ny aktionsgruppe, der hedder Klub 100, som har til mål at skrabe 1-2 millioner kroner. Kim Nielsen fra StarVVS og tømrermester Flemming Jensen fra Jensen & Jensen kom nemlig til den konklusion under en cykeltur, at de meget gerne vil hjælpe det lokale fodboldmandskab. Begge har allerede postet 100.000 kroner hver, og nu vil de have flere til at bidrage og hjælpe klubben.
– Vi har en fantastisk by, og der bliver brugt så meget tid på at nedgøre den. Vi er nogle, der synes, det er tid til at holde mund og bidrage med noget selv. Det er tid til at smøge ærmerne op – og har du korte ærmer, må du smøge dem mere op. Vi skylder den klub og Esbjerg meget. Nu skal den bare have med brask og bram, så får vi det godt igen. Vores budskab er: Lad os stå sammen om det her. Det er vigtigt for Esbjerg at have et Superliga-hold. Det promoverer Esbjerg godt. Esbjerg er et godt sted at være, og vi er mange, der er trætte af den fuldstændig uberettigede kritik, siger Kim Nielsen til Jydske Vestkysten.
Bestyrelsesformand i Esbjerg fB Kristoffer Jarl Kristensen er glad for at modtage penge. Han siger, han normalt er vant til at være direktør i en fond, der hjælper gode initiativer, men at det er dejligt at være i modtagerens rolle. Han er taknemmelig for, at folk i Esbjerg-baglandet bidrager økonomisk.
LIVE
LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
OPTAKT
FC Fredericia – OB
HELT VILDT
En voldsom ulighed
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
Oddset styrtdykker
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
