Esbjerg fB blev tilbudt Sven-Göran Eriksson

Esbjerg fB er på jagt efter en ny cheftræner, og vestjyderne er blandt andre blevet tilbudt den tidligere engelske landstræner Sven-Göran Eriksson.



Jens Berthel Askou, Lars Olsen og Olafur Kristjansson har alle været sat i forbindelse med det ledige trænersæde i Esbjerg fB, og meget tyder på, at vestjyderne går efter et velkendt Superliga-navn som afløser for John Lammers.

Sportschef Jimmi Nagel Jacobsen har dog også haft andre muligheder i indbakken, og særligt ét navn falder i øjnene. 

Esbjerg fB er ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger blevet tilbudt den tidligere engelske landstræner Sven-Göran Eriksson, der er kendt over det meste af kloden. Den 71-årige svensker kan skrive klubber som AS Roma, Manchester City og Leicester på sit træner-CV, men det blev aldrig til en decideret flirt med Esbjerg. Vestjyderne takkede pænt nej til muligheden for at få Sven-Göran Eriksson.

Sven-Göran Eriksson har senest været landstræner i Filippinerne, hvor , og sammenlagt har svenskeren arbejdet i otte forskellige lande. 

– Jeg må være lige så røvkedelig, som når andre har spurgt til træneremner: Jeg kommenterer ikke på, hvem vi har eller ikke været i kontakt med, siger Jimmi Nagel Jacobsen til tipsbladet.dk om den verdensberømte svenske træner.

Sven-Göran Eriksson er med afstand bedst kendt for sin tid som engelsk landstræner fra 2001 til 2006. Han stod i spidsen for “Three Lions” ved to VM-slutrunder og én EM-slutrunde. Hans største bedrift som cheftræner var helt tilbage i 1982, da han førte IFK Göteborg til sejr i UEFA Cuppen, som det nuværende Europa League hed frem til 2009.

Sven-Göran Eriksson blev den første træner i historien til at vinde The Double i tre forskellige lande. 






En sort plet på hans eftermæle




LIVE

TransferLIVE: Tæt på at hente Man Utd-spiller

Henter Mads Junker

En sort plet på hans eftermæle

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner



LIVE

Superliga-LIVE: Dårligt nyt for FCK-transfer?

Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’

Færdig i dansk klub efter 2 dage

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Afsløring: FC København afviser millionbud

Infantino indkalder FIFA-toppen til krisemøde



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!

Ked af hemmeligt FCK-skifte



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Dommerekspert: Her manglede der to straffespark!

FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers

Siger op: Superliga-ekspert stopper

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning

Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni

LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!

Anton Gaaei-handel meldes død

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt