Jens Berthel Askou, Lars Olsen og Olafur Kristjansson har alle været sat i forbindelse med det ledige trænersæde i Esbjerg fB, og meget tyder på, at vestjyderne går efter et velkendt Superliga-navn som afløser for John Lammers.
Sportschef Jimmi Nagel Jacobsen har dog også haft andre muligheder i indbakken, og særligt ét navn falder i øjnene.
Esbjerg fB er ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger blevet tilbudt den tidligere engelske landstræner Sven-Göran Eriksson, der er kendt over det meste af kloden. Den 71-årige svensker kan skrive klubber som AS Roma, Manchester City og Leicester på sit træner-CV, men det blev aldrig til en decideret flirt med Esbjerg. Vestjyderne takkede pænt nej til muligheden for at få Sven-Göran Eriksson.
Sven-Göran Eriksson har senest været landstræner i Filippinerne, hvor , og sammenlagt har svenskeren arbejdet i otte forskellige lande.
– Jeg må være lige så røvkedelig, som når andre har spurgt til træneremner: Jeg kommenterer ikke på, hvem vi har eller ikke været i kontakt med, siger Jimmi Nagel Jacobsen til tipsbladet.dk om den verdensberømte svenske træner.
Sven-Göran Eriksson er med afstand bedst kendt for sin tid som engelsk landstræner fra 2001 til 2006. Han stod i spidsen for “Three Lions” ved to VM-slutrunder og én EM-slutrunde. Hans største bedrift som cheftræner var helt tilbage i 1982, da han førte IFK Göteborg til sejr i UEFA Cuppen, som det nuværende Europa League hed frem til 2009.
Sven-Göran Eriksson blev den første træner i historien til at vinde The Double i tre forskellige lande.
LIVE
TransferLIVE: Tonni Adamsen på plads i ny klub
TOPNYHED
Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen
INTERVIEW
Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’
EKSKLUSIVT
David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
INTERVIEW
Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
LIGE NU
Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg
NYHEDER
Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
FANKLUBBEN
Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle
Her kan du se Crystal Palace mod Rayo Vallecano
INTERVIEW
Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk
INTERVIEW
De kan være færdige i Brøndby
AVIS
Oliver Christensen er på vej væk fra Fiorentina
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!
MEDIE
Storklub jagter to danskere
MEDIE
Oliver Sonne vender tilbage
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
EKSKLUSIVT
Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TIPSBLADET SPECIAL
Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
Kasper Schmeichel stopper karrieren
HELT VILDT
