Esbjerg: Skal bruge spillere her og nu

Når januars transfervindue åbner, skal Esbjerg hente spillere, der kan gøre sig gældende med det samme, så holdet kan rette op på det sølle Superliga-efterår.



Esbjerg har gennemlevet et noget pauvert efterår i Superligaen, men præstationerne har ikke fejlet noget i Europa League. Det har sendt nogle rare UEFA-millioner til den jyske vestkyst, og de skal have ben at gå på til januar. 

Pengene fra Europa-eventyret har givet klubben helt andre muskler at spille med, end de havde tidligere. Nu kan de eksempelvis købe spillere.

– Vi har selvfølgelig nogle muligheder, som vi ikke havde for syv-otte måneder siden. Vi kigger på spillere, som der skal betales en transfersum for, hvor vi før var pisket til kun et kigge på transferfrie spillere, siger Niels Erik Søndergård fra klubbens sportslige ledelse til tipsbladet.dk.

Vestjyderne har klart tilkendegivet, at de vil investere i en spiller til hver kæde, og mens angrebspositionen giver sig selv, er der mere tvivl om, hvor på midtbanen og i forsvaret en kommende ny mand skal begå sig. 

– På midtbanen har vi ikke lagt os fast, fordi vi har allerede nogle spillere, som kan dække flere pladser, så vi kigger bredt. I forsvaret har vi to gode backs plus en gardering til højre og tre dygtige i midterforsvaret, så hvis vi kunne finde en, der kan dække to pladser, vil det være fint. Men heller ikke her har vi lagt os fast på noget endnu, siger Niels Erik Søndergård. 

De spillere, som klubben kigger efter, skal dog ikke blot være fyld i en halvsmal trup. De skal mindst være omtrent lige så gode som de spillere, Esbjerg allerede råder over. 

– De skal kunne gøre sig gældende her og nu. Vi skal bruge foråret til at rette op på vores position i ligaen, så det skal være spillere, der kan banke på til startopstillingen og bidrage fra start af, siger Niels Erik Søndergård.

– Det skal ikke være udviklingsspillere, men det behøver ikke være aldersbetinget. Det kan godt være, vi finder en 20-årig, der har spillet 70 kampe på højt niveau, men de skal som minimum være et alternativ til startelleveren. 

Om de spillere så skal koste to, fem eller otte millioner kroner, vil han ikke ud med.





LIVE

VM-LIVE: Kenneth Perez saver VM-hold over

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag

Bo Henriksen: Det er en katastrofe



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Supercomputer: Her er VM-finalen

Norge – Frankrig

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

De er enige med Mathias Jensen

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Stjerne sender Sverige videre ved VM

Afslører: FCK ringede aldrig

I dialog om dansk bomber

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Her er Brasiliens vej til VM-finalen

Uruguay – Spanien

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Kap Verde – Saudi-Arabien