Selv hvis Esbjerg fB tog alle de penge, klubben tjener i løbet af et år, og smed dem i Vesterhavet, ville den stadig ikke tabe så store summer, som den har tabt samlet over de tre seneste år.
I går præsenterede Esbjerg endnu et underskud, denne gang på 9,5 millioner kroner, hvilket bringer de tre seneste regnskaber op på 72 millioner i minus. Og for tredje år i træk er klubben nødt til at låne penge for at holde driften i gang.
Det er ikke uholdbart, erkender direktøren, men det vender vi tilbage til. Først: Årets minus er faktisk både godt og dårligt nyt.
– Hvis vi tænker på, at de sidste tre år har vi tabt over 70 millioner kroner, så er det, derfor jeg tillader mig at skrive, at isoleret set er det ikke tilfredsstillende at lave underskud på 9,5, men udviklingen er tilfredsstillende, siger administrerende direktør Brian Knudsen til tipsbladet.dk.
De to foregående år lød underskuddene på 38 og 24 millioner, så der er bestemt fremgang at spore. Direktøren forventer, at det fortsætter i 2019, hvor regnskabet med lidt held og gode sportslige resultater går i nul.
– Under givne forudsætninger – den ene er, at vi stadig spiller i Superligaen, og vi kan komme godt af sted i den ny sæson – har vi en forventning om, at 2019 bliver året, hvor vi kommer i plus/minus. Om det er 500.000 overskud eller underskud, kan vi sige, at vi har en rentabel drift.
Forklaringen på fremgangen er dels, at førsteholdet er rykket op i Superligaen igen, at holdet sluttede 2018 på fjerdepladsen, og at EfB solgte Anders Dreyer for 17 millioner i sommer. Brian Knudsen fortæller, at klubben skal sælge igen i år, hvis målet om at gå i nul skal opfyldes.
Direktøren regner dog stadig med, at EfB må låne penge af det, han kalder venner af huset, for at sikre driften af klubben. Det var tilfældet i 2017 og 2018, og det bliver tilfældet igen i 2019. Han vil dog ikke sige, hvor mange penge den skal bruge.
– Vi har lavet aftaler med gode mennesker fra vores område om, at vi har fået stillet likviditet til rådighed, og det betyder, at budgettet hænger sammen. Det er kke anderledes end sidste år, siger direktør Knudsen.
Direktøren bukker sig i støvet
Det er som nævnt tredje år i streg, Esbjergs sponsorer og medejere må låne klubben penge. Dertil kan man lægge, at den også efter nedrykningen i 2011 måtte rundt med hatten i hånden for at overleve økonomisk, efter holdet rykkede ud af Superligaen.
Brian Knudsen, der selv var en af husets venner, da han var i Sydbank, der dengang var med til at støtte klubben økonomisk, tør ikke sige, om de lokale velyndere en dag mister tålmodigheden.
– Det har jeg ingen fornemmelse af. Vi har lavet de aftaler, som vi skal. Jeg ved ikke, hvor længe det fortsætter. Jeg er bare ydmyg og bukker mig i tøvet over, at nogle vil være med til at holde hånden under det her, så man kan præsentere Superliga-fodbold i Esbjerg, siger han.
Og så er vi fremme ved det med holdbarheden eller mangel på samme. For EfB’s gæld steg i 2018 fra 44 millioner til 60 millioner, og nu står klubben altså foran at låne penge igen.
– Hvis man ingen penge har på bankbogen, skal man ned at låne i banken. Det har vi været her; vi har været ude ved nogle mennesker for at låne. Det er ikke holdbart at blive ved med at låne penge, så man klarer sig ved, at gælden stiger år for år, siger direktøren.
Netop derfor er det så vigtigt, at klubbens plan holder, og at underskuddet forsvinder. Det kræver blandt andet gode resultater på banen, og næste chance for det er på lørdag, når Esbjerg får besøg af AC Horsens.
EKSKLUSIVT
Martin Jørgensen jubler over stor nyhed
Serie A-boss hylder dansker: Bedste køb nogensinde
MEDIE
Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter
Her kan du se FC Midtjylland mod Genk
MEDIE
Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte
FC København scorer millionbeløb
MEDIE
Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller
NYHEDER
– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!
MEDIE
Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’
NYHEDER
Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’
HELT VILDT
Storhylder Christian Nørgaard
NYHEDER
Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub
KARAKTERER
Wow, FCK: Er du da sindssyg, hvor er den mand god!
MEDIE
AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd
TOPNYHED
Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’
HELT VILDT
Gidsel skriver historie – den første nogensinde
NYHEDER
Køber sig ind i dansk klub
‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’
INTERVIEW
Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass
TOPNYHED
Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’
MEDIE
Stort spansk medie fremhæver William Clem
TOPNYHED
Vild med ny Eriksen-løsning
AVIS
FC København interesseret i denne angriber
NYHEDER
Klar besked til FCK-fans
MEDIE
Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn
BIZART
Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job
MEDIE
Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker
TOPNYHED
Lothar Matthaüs storroser dansker
HELT VILDT
Moukoko trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil
NYHEDER
CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’
MEDIE
Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord
TOPNYHED
Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr
TOPNYHED
Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’
TOPNYHED
Trist Kvistgaarden-melding
Skifter fokus – sponsor dropper håndboldherrerne
NYHEDER
– Vi bør være favoritter
Slagtes efter ‘komplet mareridt’ mod FCK
NYHEDER
Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner
TOPNYHED
Maxsø melder ud om fremtidsplaner
NYHEDER
Forlænger med Ståle Solbakken
EKSKLUSIVT
Stor hæder i Portugal – dansker kan skifte
NYHEDER
Dansker afslører hårdt privat år: ‘Få ved det’
NYHEDER
Tauson bombarderet med beskeder: ‘Vi var i chok’
AVIS
Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning
Danske stjerner fik klø: ‘Det er irriterende’
DAGENS SPILFORSLAG
Drenge mod mænd i Bern
NYHEDER
Neestrup jubler: ‘Noget af det største’
TOPNYHED
