Hyballa bænkede ny anfører og tabte hjemme

Peter Hyballa havde skiftet godt ud på sit hold, da Esbjerg tabte 1-3 til Helsingør på hjemmebane.



Esbjerg fB tabte lørdag 1-3 til FC Helsingør på hjemmebane i 1. division efter en tumultarisk uge i klubben.

Holdet har dermed ét point efter to kampe i sæsonen, efter det blev 1-1 mod Vendsyssel i første runde.

Kun 5 af de 21 spillere, der tidligere på ugen udsendte et åbent brev, hvor de udtrykte “stærk mistillid” til cheftræner Peter Hyballa, var med i hjemmeholdets trup.

Hyballa havde således rystet posen gevaldigt og startede blandt andre med holdets nye angriber Elias Sørensen, der kom på tavlen.

Det var dog Helsingør, der tog føringen efter bare fem minutters spil. Angriberen fik en lang bold i dybden og sparkede upresset udeholdet på 1-0.

Blot tre minutter senere udlignede Elias Sørensen efter stort set samme opskrift som ved det første mål. Han rundede dog lige keeper Kevin Stuhr-Ellegaard inden sin scoring.

Herefter bølgede det godt frem og tilbage, inden Helsingør kom foran 2-1 på et straffespark efter 70 minutter, som Liam Jordan både skaffede og scorede på.

Den kun 16-årige indskifter Alexander Lyng lukkede kampen til 3-1 i overtiden.

Esbjergs 19-årige anfører Mads Larsen, der også var underskriver på brevet, var sat på bænken fra start, men kom tidligt ind på grund af en skade og begik straffesparket i anden halvleg.

Også målmand Mads Kikkenborg, der var førstekeeper i sidste sæson og reddede et straffespark i sæsonåbneren mod Vendsyssel, var fravalgt.

Han var dog modsat Mads Larsen helt ude af truppen sammen med den i forvejen degraderede trio af rutinerede spillere: Kevin Conboy, Jakob Ankersen og Yuri Yakovenko.

Peter Hyballa har fået fuld opbakning af Esbjergs ledelse trods spillernes åbne brev. Bestyrelsesmedlem Paul Conway har desuden tilbudt spillerne en ophævelse af deres aftaler, hvis de ellers frasiger sig retten til økonomisk kompensation.

FC Helsingør topper sammen med Lyngby 1. division efter dagens sejr i Esbjerg. Begge hold har seks point for to kampe.

Superliganedrykkerne fra AC Horsens kom lørdag i gang med sine første tre point i sæson. De blev sikret via en 4-1-sejr hos Fremad Amager. Angriberen Casper Tengstedt scorede hattrick.

/ritzau/





TransferLIVE: Diant Ramaj tæt på ny klub




LIVE

Superliga-LIVE: Mulig FCK-debutant mod Lyngby

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Djukic raser: ‘Af helvedes til’

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur

Bjelland medgiver: ‘Ikke dumt at møde FCK nu’

Her kan du se AGF mod Brøndby IF

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Superliga-brag: Sådan starter AGF og Brøndby

Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud

Supercomputer: De vinder Superligaen

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Arsenal jagter Spurs-stjerne

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

AGF har profil tilbage til Brøndby-brag

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen