Esbjerg fB tabte lørdag 1-3 til FC Helsingør på hjemmebane i 1. division efter en tumultarisk uge i klubben.
Holdet har dermed ét point efter to kampe i sæsonen, efter det blev 1-1 mod Vendsyssel i første runde.
Kun 5 af de 21 spillere, der tidligere på ugen udsendte et åbent brev, hvor de udtrykte “stærk mistillid” til cheftræner Peter Hyballa, var med i hjemmeholdets trup.
Hyballa havde således rystet posen gevaldigt og startede blandt andre med holdets nye angriber Elias Sørensen, der kom på tavlen.
Det var dog Helsingør, der tog føringen efter bare fem minutters spil. Angriberen fik en lang bold i dybden og sparkede upresset udeholdet på 1-0.
Blot tre minutter senere udlignede Elias Sørensen efter stort set samme opskrift som ved det første mål. Han rundede dog lige keeper Kevin Stuhr-Ellegaard inden sin scoring.
Herefter bølgede det godt frem og tilbage, inden Helsingør kom foran 2-1 på et straffespark efter 70 minutter, som Liam Jordan både skaffede og scorede på.
Den kun 16-årige indskifter Alexander Lyng lukkede kampen til 3-1 i overtiden.
Esbjergs 19-årige anfører Mads Larsen, der også var underskriver på brevet, var sat på bænken fra start, men kom tidligt ind på grund af en skade og begik straffesparket i anden halvleg.
Også målmand Mads Kikkenborg, der var førstekeeper i sidste sæson og reddede et straffespark i sæsonåbneren mod Vendsyssel, var fravalgt.
Han var dog modsat Mads Larsen helt ude af truppen sammen med den i forvejen degraderede trio af rutinerede spillere: Kevin Conboy, Jakob Ankersen og Yuri Yakovenko.
Peter Hyballa har fået fuld opbakning af Esbjergs ledelse trods spillernes åbne brev. Bestyrelsesmedlem Paul Conway har desuden tilbudt spillerne en ophævelse af deres aftaler, hvis de ellers frasiger sig retten til økonomisk kompensation.
FC Helsingør topper sammen med Lyngby 1. division efter dagens sejr i Esbjerg. Begge hold har seks point for to kampe.
Superliganedrykkerne fra AC Horsens kom lørdag i gang med sine første tre point i sæson. De blev sikret via en 4-1-sejr hos Fremad Amager. Angriberen Casper Tengstedt scorede hattrick.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Voldsom kritik inden kampstart
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
Newcastle-træner: Saudiarabisk støtte står fast
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
NYHEDER
Vildt forslag: Spil Harry Maguire som angriber
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
HELT VILDT
