EfB-træner om mistillid: Der er udøvet gruppepres

Peter Hyballa har ingen tillid til de utilfredse spillere, der står bag det åbne brev til ledelsen.



21 spillere fra fodboldklubben Esbjerg fB sendte torsdag et åbent brev, hvor de udtrykte “stærk mistillid” til cheftræner Peter Hyballa.

Det skete efter en tid med historier om tyskerens psykisk og fysisk hårdhændede metoder, som spillerne gav eksempler på i brevet.

Hyballa mener selv, at en del af de 21 spillere er blevet presset til at skrive under.

– Helt ærligt, jeg tror heller ikke på, at alle de, der har underskrevet det brev, er imod mig. Jeg ved, at der er blevet udøvet et heftigt gruppepres, siger Hyballa til jv.dk.

Tyskeren mener, der er en “ond stemning internt mellem spillerne”, og han erkender, det er svært at træne spillere, der er så utilfredse.

– Det er klart, at det er meget specielt at stå og skulle gøre sig umage for at gøre spillere bedre, der har medvirket til den slags. Der er jo 0,0 tillid mellem os. Men nu må vi se, hvem der tør stå ved, at de har skrevet under, siger Hyballa.

Hyballa havde lagt op til, at de spillere, der mødte op til træning fredag ville være med ham fremadrettet. Det gjorde alle ifølge jv.dk.

Spillerforeningen har da også opfordret alle spillere til at møde op til træning trods den markante utilfredshed, da det ellers kan være et brud på deres kontrakter.

Peter Hyballa har fået mange mindre pæne beskeder på sine sociale medier i de seneste dage, og nogle af dem havner hos politiet.

– Du drømmer ikke om, hvad jeg har fået af beskeder på de sociale medier. Det er virkelig vildt, og jeg har også tænkt mig at anmelde nogle af dem til politiet, siger Hyballa.

Paul Conway, der er talsmand for de amerikanske ejere og bestyrelsesmedlem, har udtrykt fuld tillid til Hyballa trods det kritiske brev fra spillerne.

Esbjerg spillede 1-1 med Vendsyssel i sin første kamp under Hyballa. Lørdag har holdet besøg af Helsingør.

/ritzau/





Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker




LIVE

TransferLIVE: SL-klub tæt på stor profil

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Norsk ekspert håner Danmark

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Uventet transferdrejning

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper

Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud

Har droppet stor dansk transfer



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

– Det vil være VM’s største overraskelse!

Superligaen er knækket

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Scorer heftig lønstigning

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub

Bekræfter dansk kæmpetransfer

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Ude på ubestemt tid af personlige årsager

Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark

Arbejder på Brøndby-exit

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Knuser transferrekord

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Afsløring: Kæmpe dansk agentfirma i gigant-fusion