21 spillere fra fodboldklubben Esbjerg fB sendte torsdag et åbent brev, hvor de udtrykte “stærk mistillid” til cheftræner Peter Hyballa.
Det skete efter en tid med historier om tyskerens psykisk og fysisk hårdhændede metoder, som spillerne gav eksempler på i brevet.
Hyballa mener selv, at en del af de 21 spillere er blevet presset til at skrive under.
– Helt ærligt, jeg tror heller ikke på, at alle de, der har underskrevet det brev, er imod mig. Jeg ved, at der er blevet udøvet et heftigt gruppepres, siger Hyballa til jv.dk.
Tyskeren mener, der er en “ond stemning internt mellem spillerne”, og han erkender, det er svært at træne spillere, der er så utilfredse.
– Det er klart, at det er meget specielt at stå og skulle gøre sig umage for at gøre spillere bedre, der har medvirket til den slags. Der er jo 0,0 tillid mellem os. Men nu må vi se, hvem der tør stå ved, at de har skrevet under, siger Hyballa.
Hyballa havde lagt op til, at de spillere, der mødte op til træning fredag ville være med ham fremadrettet. Det gjorde alle ifølge jv.dk.
Spillerforeningen har da også opfordret alle spillere til at møde op til træning trods den markante utilfredshed, da det ellers kan være et brud på deres kontrakter.
Peter Hyballa har fået mange mindre pæne beskeder på sine sociale medier i de seneste dage, og nogle af dem havner hos politiet.
– Du drømmer ikke om, hvad jeg har fået af beskeder på de sociale medier. Det er virkelig vildt, og jeg har også tænkt mig at anmelde nogle af dem til politiet, siger Hyballa.
Paul Conway, der er talsmand for de amerikanske ejere og bestyrelsesmedlem, har udtrykt fuld tillid til Hyballa trods det kritiske brev fra spillerne.
Esbjerg spillede 1-1 med Vendsyssel i sin første kamp under Hyballa. Lørdag har holdet besøg af Helsingør.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: FCM har budt på Magnus Jensen
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
Klar besked om AGF
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
LIVE
Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
OPTAKT
FC Nordsjælland – Randers FC
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
NYHEDER
“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
CUSTOM
Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind
NYHEDER
AaB spiller sig på førstepladsen
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas
Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur
NYHEDER
Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag
Her er FCK’s næste modstander i Europa
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
INTERVIEW
Brøndby-boss teaser for transfer
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
Stjerne på plads i Chelsea
EKSKLUSIVT
