21 spillere fra fodboldklubben Esbjerg fB sendte torsdag et åbent brev, hvor de udtrykte “stærk mistillid” til cheftræner Peter Hyballa.
Det skete efter en tid med historier om tyskerens psykisk og fysisk hårdhændede metoder, som spillerne gav eksempler på i brevet.
Hyballa mener selv, at en del af de 21 spillere er blevet presset til at skrive under.
– Helt ærligt, jeg tror heller ikke på, at alle de, der har underskrevet det brev, er imod mig. Jeg ved, at der er blevet udøvet et heftigt gruppepres, siger Hyballa til jv.dk.
Tyskeren mener, der er en “ond stemning internt mellem spillerne”, og han erkender, det er svært at træne spillere, der er så utilfredse.
– Det er klart, at det er meget specielt at stå og skulle gøre sig umage for at gøre spillere bedre, der har medvirket til den slags. Der er jo 0,0 tillid mellem os. Men nu må vi se, hvem der tør stå ved, at de har skrevet under, siger Hyballa.
Hyballa havde lagt op til, at de spillere, der mødte op til træning fredag ville være med ham fremadrettet. Det gjorde alle ifølge jv.dk.
Spillerforeningen har da også opfordret alle spillere til at møde op til træning trods den markante utilfredshed, da det ellers kan være et brud på deres kontrakter.
Peter Hyballa har fået mange mindre pæne beskeder på sine sociale medier i de seneste dage, og nogle af dem havner hos politiet.
– Du drømmer ikke om, hvad jeg har fået af beskeder på de sociale medier. Det er virkelig vildt, og jeg har også tænkt mig at anmelde nogle af dem til politiet, siger Hyballa.
Paul Conway, der er talsmand for de amerikanske ejere og bestyrelsesmedlem, har udtrykt fuld tillid til Hyballa trods det kritiske brev fra spillerne.
Esbjerg spillede 1-1 med Vendsyssel i sin første kamp under Hyballa. Lørdag har holdet besøg af Helsingør.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Aral Simsir er landet
DAGENS SPILFORSLAG
Flora kan udnytte hjemmebanefordel
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
Knuser transferrekord
LIVE
VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah
VM-spiller alvorligt skadet
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
TOPNYHED
Dybt forundret over Superliga-flop
TOPNYHED
‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
NYHEDER
Kæmpe flop: Brøndby sælger Yeboah
TOPNYHED
Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby
MEDIE
Bundesliga-klub henter FCM-emne
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
MEDIE
‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer
INTERVIEW
‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
TRANSFER
Jagter dansk erstatning
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
