Esbjerg udlejer målmand til 2. division: Han er klar til næste skridt

Mads Kikkenborg skal i foråret spille for FC Sydvest i 2. division. Den unge Esbjerg-målmand har fået en halvårig lejeaftale.



Mads Kikkenborg var bare fire år gammel, da han betrådte banerne på Gl. Vardevej, hvor Esbjerg fB holder til, for første gang. Siden dengang har han repræsenteret den samme klub, men i foråret er det slut for en stund.

Den unge målmand skal tilbringe den kommende halvsæson på leje hos FC Sydvest i 2. division. Klubben, der hører hjemme i Tønder, får dermed en spiller, som er klar til at spille noget seniorfodbold.

– Mads er en talentfuld målmand, som er klar til at tage næste step i sin udvikling, og det består af spilletid. Nu skal han tage kampen op i FC Sydvest på et rigtig fint niveau, og vi glæder til at følge med fra sidelinjen i foråret, siger han Esbjergs sportschef, Jimmi Nagel Jacobsen, i en pressemeddelelse.

20-årige Mads Kikkenborg har endnu sin debut for EfB’s førstehold til gode. Hidtil er det kun blevet til U19-kampe og enkelte optrædener på reserveholdet. Foran ham står to andre målmænd fra klubbens akademi, Jeppe Højbjerg og Mathias Rosenørn.

FC Sydvest har i det hele taget en stærk forbindelse til Esbjerg. I efterårssæsonen har en række nuværende og tidligere EfB-spillere optrådt for 2. divisionsklubben, herunder Emil Ankersen, Jonas G. Hansen, Jeppe Schultz, David Easter og William Møller.

De har været med til at spille holdet til en aktuel tiendeplads i 2. divisions gruppe 2. Der er seks runder tilbage af grundspillet, og FC Sydvest har otte point op til at undgå at komme i nedrykningsspillet.





LIVE

VM-LIVE: Flere VM-rekorder slået i de første kampe

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Brøndby henter Alexander Drexel

Horsens-oprykning sender million til Rumænien

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Kæmpe fadæse – smelter sammen foran hele verden!

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Nu melder Christian Eriksen ud

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson

Økonomiske problemer – bud på dansk profil