Mads Kikkenborg var bare fire år gammel, da han betrådte banerne på Gl. Vardevej, hvor Esbjerg fB holder til, for første gang. Siden dengang har han repræsenteret den samme klub, men i foråret er det slut for en stund.
Den unge målmand skal tilbringe den kommende halvsæson på leje hos FC Sydvest i 2. division. Klubben, der hører hjemme i Tønder, får dermed en spiller, som er klar til at spille noget seniorfodbold.
– Mads er en talentfuld målmand, som er klar til at tage næste step i sin udvikling, og det består af spilletid. Nu skal han tage kampen op i FC Sydvest på et rigtig fint niveau, og vi glæder til at følge med fra sidelinjen i foråret, siger han Esbjergs sportschef, Jimmi Nagel Jacobsen, i en pressemeddelelse.
20-årige Mads Kikkenborg har endnu sin debut for EfB’s førstehold til gode. Hidtil er det kun blevet til U19-kampe og enkelte optrædener på reserveholdet. Foran ham står to andre målmænd fra klubbens akademi, Jeppe Højbjerg og Mathias Rosenørn.
FC Sydvest har i det hele taget en stærk forbindelse til Esbjerg. I efterårssæsonen har en række nuværende og tidligere EfB-spillere optrådt for 2. divisionsklubben, herunder Emil Ankersen, Jonas G. Hansen, Jeppe Schultz, David Easter og William Møller.
De har været med til at spille holdet til en aktuel tiendeplads i 2. divisions gruppe 2. Der er seks runder tilbage af grundspillet, og FC Sydvest har otte point op til at undgå at komme i nedrykningsspillet.
LIVE
VM-LIVE: Surt show
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
MEDIE
Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
TransferLIVE: Lewandowski skifter klub
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TRANSFER
Spændende melding
OPTAKT
Holland – Marokko
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TOPNYHED
