Mads Kikkenborg var bare fire år gammel, da han betrådte banerne på Gl. Vardevej, hvor Esbjerg fB holder til, for første gang. Siden dengang har han repræsenteret den samme klub, men i foråret er det slut for en stund.
Den unge målmand skal tilbringe den kommende halvsæson på leje hos FC Sydvest i 2. division. Klubben, der hører hjemme i Tønder, får dermed en spiller, som er klar til at spille noget seniorfodbold.
– Mads er en talentfuld målmand, som er klar til at tage næste step i sin udvikling, og det består af spilletid. Nu skal han tage kampen op i FC Sydvest på et rigtig fint niveau, og vi glæder til at følge med fra sidelinjen i foråret, siger han Esbjergs sportschef, Jimmi Nagel Jacobsen, i en pressemeddelelse.
20-årige Mads Kikkenborg har endnu sin debut for EfB’s førstehold til gode. Hidtil er det kun blevet til U19-kampe og enkelte optrædener på reserveholdet. Foran ham står to andre målmænd fra klubbens akademi, Jeppe Højbjerg og Mathias Rosenørn.
FC Sydvest har i det hele taget en stærk forbindelse til Esbjerg. I efterårssæsonen har en række nuværende og tidligere EfB-spillere optrådt for 2. divisionsklubben, herunder Emil Ankersen, Jonas G. Hansen, Jeppe Schultz, David Easter og William Møller.
De har været med til at spille holdet til en aktuel tiendeplads i 2. divisions gruppe 2. Der er seks runder tilbage af grundspillet, og FC Sydvest har otte point op til at undgå at komme i nedrykningsspillet.
LIVE
LIVE: FC København præsenterer særlig trøje
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
Offentliggøres i dag
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
INTERVIEW
AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
