Esbjerg kunne søndag rejse fra Silkeborg med en ekstremt vigtig sejr i bagagen. Esbjerg var ellers bagud, da der var spillet en time, men med to hurtige scoringer efter hinanden vendte vestjyderne kampen og vandt 2-1.
Med sejren trækker Esbjerg fra Silkeborg i bunden af 3F Superligaen og har nu seks point ned til Silkeborg på sidstepladsen.
Silkeborg-klubikonet Simon Jakobsen var med i startopstillingen for første gang siden 11. august, og han leverede en solid præstation i Silkeborg-forsvaret.
Det var småt med chancer i første halvleg. Silkeborg var i kontrol, mens Esbjerg havde store vanskeligheder med at få spillet til at hænge sammen.
Efter en halv times spil brød Silkeborg-kantspilleren Jeppe Okkels let igennem Esbjerg-forsvaret, og han serverede bolden for fødderne af topscorer Ronnie Schwartz, som let kunne bringe Silkeborg foran.
Esbjerg var nu tvunget til at komme frem på banen, men det kneb gevaldigt med at spille sig til chancerne.
Faktisk var gæsterne tættere på at score i eget net kort før pausefløjtet, men Esbjerg-keeper Jeppe Højbjerg hev en god redning op af hatten.
Det var også tæt på at blive 2-0 fem minutter inde i anden halvleg, da midtbanespilleren Mads Emil Madsen kom fri med Jeppe Højbjerg i Esbjerg-målet, men Esbjerg-keeperen leverede endnu en god redning.
Som halvlegen skred frem, tog gæsterne kontrollen, og Esbjerg-spillerne følte sig i flere situationer snydt for et straffespark.
Efter 67 minutter kom udligningen, da et indlæg fra højresiden fandt frem til midtbanespilleren Joni Kauko, som sikkert satte 1-1-målet ind.
Og blot tre minutter senere bragte Esbjerg sig foran, da Mohammed Dauda scorede til 2-1.
Silkeborg pressede på for at komme tilbage i kampen, men overliggeren var i vejen for, at værterne kunne få et uafgjort resultat.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Mbappé stjal showet i 3-1-sejr
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
TOPNYHED
Klar transfermelding
TOPNYHED
FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
MEDIE
Franske topklubber lurer på Superliga-spiller
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København vil have mere for Larsson
TOPNYHED
FC Midtjylland får bøde på en kvart million
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
NYHEDER
Flyvende Mbappé sikrede fransk sejr
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent
NYHEDER
Historisk påsætning undrer dommerekspert
TOPNYHED
VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale
TRANSFER
Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub
OPTAKT
Østrig – Jordan
OPTAKT
Argentina – Algeriet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Frankrig – Senegal
EKSKLUSIVT
