Esbjerg kunne søndag rejse fra Silkeborg med en ekstremt vigtig sejr i bagagen. Esbjerg var ellers bagud, da der var spillet en time, men med to hurtige scoringer efter hinanden vendte vestjyderne kampen og vandt 2-1.
Med sejren trækker Esbjerg fra Silkeborg i bunden af 3F Superligaen og har nu seks point ned til Silkeborg på sidstepladsen.
Silkeborg-klubikonet Simon Jakobsen var med i startopstillingen for første gang siden 11. august, og han leverede en solid præstation i Silkeborg-forsvaret.
Det var småt med chancer i første halvleg. Silkeborg var i kontrol, mens Esbjerg havde store vanskeligheder med at få spillet til at hænge sammen.
Efter en halv times spil brød Silkeborg-kantspilleren Jeppe Okkels let igennem Esbjerg-forsvaret, og han serverede bolden for fødderne af topscorer Ronnie Schwartz, som let kunne bringe Silkeborg foran.
Esbjerg var nu tvunget til at komme frem på banen, men det kneb gevaldigt med at spille sig til chancerne.
Faktisk var gæsterne tættere på at score i eget net kort før pausefløjtet, men Esbjerg-keeper Jeppe Højbjerg hev en god redning op af hatten.
Det var også tæt på at blive 2-0 fem minutter inde i anden halvleg, da midtbanespilleren Mads Emil Madsen kom fri med Jeppe Højbjerg i Esbjerg-målet, men Esbjerg-keeperen leverede endnu en god redning.
Som halvlegen skred frem, tog gæsterne kontrollen, og Esbjerg-spillerne følte sig i flere situationer snydt for et straffespark.
Efter 67 minutter kom udligningen, da et indlæg fra højresiden fandt frem til midtbanespilleren Joni Kauko, som sikkert satte 1-1-målet ind.
Og blot tre minutter senere bragte Esbjerg sig foran, da Mohammed Dauda scorede til 2-1.
Silkeborg pressede på for at komme tilbage i kampen, men overliggeren var i vejen for, at værterne kunne få et uafgjort resultat.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Kæmpe skuffelse – de er ude!
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
VM-Vækkeuret: Torskedumt – hvad laver han?
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
OPTAKT
Holland – Sverige
TOPNYHED
Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
MEDIE
Vil smadre transferrekord
TOPNYHED
Vigtigt nyt for ‘AC’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
OPTAKT
