eSport: eSuperligaen rammer Danmark – ny stor turnering

De bedste danske fodboldhold har dannet en stor esport-turnering, der bliver skudt i gang allerede i efteråret.



E-sporten får nu sin helt egen Superliga, der meget naturligt kommer til at bære navnet eSuperliga 

Det er Dreamhack, Superligaen og Discovery Networks, der fællesskab er gået sammen om projektet og har oprettet en Fifa-liga, hvor alle klubberne i Superligaen med undtagelse af FC Nordsjælland er med.

Ligaen kommer til at tælle 16 hold, da den seneste Superliga-sæsons nedrykkere fra FC Helsingør, Silkeborg IF og Lyngby Boldklub også er repræsenteret.
Turneringen bliver en del af EA Global Series, og alle holdene skal bestå af to til fem spillere, hvoraf mindst to skal være professionelle.

– VI er enormt stolte af at kunne løfte sløret for eSuperliga. Flere af Superliga-klubberne har været i gang med esport et stykke tid, mens det for andre er ret nyt. Derfor er vi meget glade for samarbejdet med Dreamhack, de har mange års international erfaring med afvikling af den her type turneringer. Vi ser frem til at levere et esport-produkt at høj kvalitet, som kan matche det, der leveres på grønsværen, siger direktør for Superligaen Claus Thomsen.

I turneringen skal der bruges to spillere fra hvert hold til hver runde, hvor hvert hold spiller både ude og hjemme.
eSuperligaen bliver dækket af Discovery Networks både med kampe på tv og som streaming.

– Mange af verdens bedste FIFA-spillere er danske, men samarbejdet med Superligaen, klubberne og Discovery Networks Danmark er en forudsætning for, at eSuperliga i dag blive en realitet, hvilket vi er meget stolte af og glade for. Med Superligaen og Discovery kommer vi sammen til at skabe et produkt på et hidtil uset niveau, siger Marcus Lindmark, President og CEO i Dreamhack

Formatet i den nye e-Superliga er, at alle 16 klubber er med i et grundspil, hvorfra de otte bedste klubber går videre.

De otte hold i slutspillet kommer så til at kæmpe om de øverste placeringer og den samlede præmiepulje på 365.000 kroner.

Turneringen starter 5. november og afvikles over de følgende syv uger.







LIVE

LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

De overvejer Christian Eriksen

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Thomas Frank scorer sommerjob

Dansk klub henter Nicolai Larsen

FC København og AGF jagter Igor Drapinski



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Stor hyldest af Mike Tullberg

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job