eSport: eSuperligaen rammer Danmark – ny stor turnering

De bedste danske fodboldhold har dannet en stor esport-turnering, der bliver skudt i gang allerede i efteråret.



E-sporten får nu sin helt egen Superliga, der meget naturligt kommer til at bære navnet eSuperliga 

Det er Dreamhack, Superligaen og Discovery Networks, der fællesskab er gået sammen om projektet og har oprettet en Fifa-liga, hvor alle klubberne i Superligaen med undtagelse af FC Nordsjælland er med.

Ligaen kommer til at tælle 16 hold, da den seneste Superliga-sæsons nedrykkere fra FC Helsingør, Silkeborg IF og Lyngby Boldklub også er repræsenteret.
Turneringen bliver en del af EA Global Series, og alle holdene skal bestå af to til fem spillere, hvoraf mindst to skal være professionelle.

– VI er enormt stolte af at kunne løfte sløret for eSuperliga. Flere af Superliga-klubberne har været i gang med esport et stykke tid, mens det for andre er ret nyt. Derfor er vi meget glade for samarbejdet med Dreamhack, de har mange års international erfaring med afvikling af den her type turneringer. Vi ser frem til at levere et esport-produkt at høj kvalitet, som kan matche det, der leveres på grønsværen, siger direktør for Superligaen Claus Thomsen.

I turneringen skal der bruges to spillere fra hvert hold til hver runde, hvor hvert hold spiller både ude og hjemme.
eSuperligaen bliver dækket af Discovery Networks både med kampe på tv og som streaming.

– Mange af verdens bedste FIFA-spillere er danske, men samarbejdet med Superligaen, klubberne og Discovery Networks Danmark er en forudsætning for, at eSuperliga i dag blive en realitet, hvilket vi er meget stolte af og glade for. Med Superligaen og Discovery kommer vi sammen til at skabe et produkt på et hidtil uset niveau, siger Marcus Lindmark, President og CEO i Dreamhack

Formatet i den nye e-Superliga er, at alle 16 klubber er med i et grundspil, hvorfra de otte bedste klubber går videre.

De otte hold i slutspillet kommer så til at kæmpe om de øverste placeringer og den samlede præmiepulje på 365.000 kroner.

Turneringen starter 5. november og afvikles over de følgende syv uger.






Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner




LIVE

TransferLIVE: Snart sker det

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Superliga-træner tilknytter agent

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Riemer lover: De får debut

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Uventet skifte?



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Premier League-dansker skal have ny manager

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

Meldes varm på ombejlet dansk stjerne

Fatter intet af Brøndby-bombe

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Han vender hjem til FC København

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Lyon er interesseret i endnu en dansker

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Afsløring: Enighed – Mortensen til lægetjek i BIF

Vender tilbage til skærmen