Det var meningen, at James Gomez skulle bruge foråret på at overbevise AC Horsens om, at han var værd at satse på. Men coronanedlukning og manglen på reserveholdskampe betød, at han ikke fik muligheden for det.
Nu har Horsens dog givet ham en ny chance. Klubben har forlænget lejeaftalen med Gomez i et halvt år, så den nu udløber ved årsskiftet. Det glæder manager Bo Henriksen.
Læs også:Bo Henriksen overvejer tv-karriere efter tiden i AC Horsens
– Vi kan sagtens se James’ store potentiale, og han er en meget spændende spiller, der kan udvikle sig til at blive rigtig dygtig. Turneringerne lå jo stille, da det hele blev lukket ned, og derfor har vi ikke haft mulighed for at se ham i kampe for reserveholdet, men det får vi måske mulighed for i efteråret, når vi forhåbentlig vender tilbage til mere normale tilstande.
– Vi glæder os til at arbejde videre med ham, og det bliver gavnligt for hans udvikling med yderligere et halvt år i vores miljø, siger han i en pressemeddelelse.
Læs også:Bo Henriksen: Jeg er klar til at vige pladsen med det samme
18-årige James Gomez er ligesom Bubacarr Sanneh fra Gambia og kommer fra samme klub, Real de Banjul. Sanneh var også udlejet til AC Horsens i et år, inden klubben købte ham fri og senere solgte ham videre til FC Midtjylland.
Gomez har et stykke vej foran sig endnu, hvis han skal nå lige så langt som sin landsmand. Han spillede bare 50 minutters Superliga-fodbold i foråret, men håber, at mere er i vente.
– Det er dejligt, at vi er blevet enige om, at jeg kan fortsætte resten af året, for jeg er meget opsat på at vise mit værd overfor klubben. Jeg kan godt lide mine holdkammerater, der har været søde overfor mig fra den første dag, og jeg kan mærke, at de er glade for, at jeg er her. Jeg vil fortsætte med at arbejde hårdt, så jeg kan få spilletid for Superliga-holdet. Det er mit mål i første omgang, fortæller James Gomez.
Læs også:Bo Henriksen om næste trænerjob: Skal kunne vinde noget
Læs også:Overblik: Superligaens sommertransfers 2020
LIVE
VM-LIVE: Stort brag – sådan starter de
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
MEDIE
‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
MEDIE
Enig med FC Midtjylland-angriber
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
HELT VILDT
Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby på plads med kæmpe Ejdum-køb
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
OPTAKT
Portugal – Spanien
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
TOPNYHED
AGF-spiller idømt karantæne
MEDIE
Byder på dansker – 44,5 millioner i spil
NYHEDER
Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
NYHEDER
Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’
Don Ø: Mange rystede på hovedet
Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
OPTAKT
Schweiz – Colombia
Jens Jønsson forklarer comeback til AGF
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
NYHEDER
