Et halvt år mere: Horsens forlænger lejeaftale med Sanneh-arving

James Gomez har stadig chancen for at gå i Bubacarr Sannehs fodspor. Nu giver AC Horsens ham et halvt år mere til at vise sit værd.



Det var meningen, at James Gomez skulle bruge foråret på at overbevise AC Horsens om, at han var værd at satse på. Men coronanedlukning og manglen på reserveholdskampe betød, at han ikke fik muligheden for det.

Nu har Horsens dog givet ham en ny chance. Klubben har forlænget lejeaftalen med Gomez i et halvt år, så den nu udløber ved årsskiftet. Det glæder manager Bo Henriksen.

Læs også:Bo Henriksen overvejer tv-karriere efter tiden i AC Horsens

– Vi kan sagtens se James’ store potentiale, og han er en meget spændende spiller, der kan udvikle sig til at blive rigtig dygtig. Turneringerne lå jo stille, da det hele blev lukket ned, og derfor har vi ikke haft mulighed for at se ham i kampe for reserveholdet, men det får vi måske mulighed for i efteråret, når vi forhåbentlig vender tilbage til mere normale tilstande.

– Vi glæder os til at arbejde videre med ham, og det bliver gavnligt for hans udvikling med yderligere et halvt år i vores miljø, siger han i en pressemeddelelse.

Læs også:Bo Henriksen: Jeg er klar til at vige pladsen med det samme

18-årige James Gomez er ligesom Bubacarr Sanneh fra Gambia og kommer fra samme klub, Real de Banjul. Sanneh var også udlejet til AC Horsens i et år, inden klubben købte ham fri og senere solgte ham videre til FC Midtjylland.

Gomez har et stykke vej foran sig endnu, hvis han skal nå lige så langt som sin landsmand. Han spillede bare 50 minutters Superliga-fodbold i foråret, men håber, at mere er i vente.

– Det er dejligt, at vi er blevet enige om, at jeg kan fortsætte resten af året, for jeg er meget opsat på at vise mit værd overfor klubben. Jeg kan godt lide mine holdkammerater, der har været søde overfor mig fra den første dag, og jeg kan mærke, at de er glade for, at jeg er her. Jeg vil fortsætte med at arbejde hårdt, så jeg kan få spilletid for Superliga-holdet. Det er mit mål i første omgang, fortæller James Gomez.

Læs også:Bo Henriksen om næste trænerjob: Skal kunne vinde noget
Læs også:Overblik: Superligaens sommertransfers 2020




Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya




LIVE

TransferLIVE: Her er prisen på Ben Godfrey

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

‘Han ryger 100 procent!’

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Brøndby med transferscoop?

FCK-stjerne ikke med på træningslejr

Her er Jonas Winds nye klub

Afsløring: Kolding køber stor profil



LIVE

VM-LIVE: Zlatan tordner: ‘Det er hans skyld!’

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Her er Brøndby IF’s nye administrerende direktør

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Forfærdelig tysk aften: ‘Det er en skandale’

Afsløring: ‘NK’ på plads i FCM – Pimpong solgt

Elfenbenskysten – Norge

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Officielt: FCM henter landsholdsspiller

Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Spår rekordtransfer i dette vindue

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

VM-Vækkeuret: Giganternes fald

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Kryptisk transfermelding

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’