Et halvt år mere: Horsens forlænger lejeaftale med Sanneh-arving

James Gomez har stadig chancen for at gå i Bubacarr Sannehs fodspor. Nu giver AC Horsens ham et halvt år mere til at vise sit værd.



Det var meningen, at James Gomez skulle bruge foråret på at overbevise AC Horsens om, at han var værd at satse på. Men coronanedlukning og manglen på reserveholdskampe betød, at han ikke fik muligheden for det.

Nu har Horsens dog givet ham en ny chance. Klubben har forlænget lejeaftalen med Gomez i et halvt år, så den nu udløber ved årsskiftet. Det glæder manager Bo Henriksen.

Læs også:Bo Henriksen overvejer tv-karriere efter tiden i AC Horsens

– Vi kan sagtens se James’ store potentiale, og han er en meget spændende spiller, der kan udvikle sig til at blive rigtig dygtig. Turneringerne lå jo stille, da det hele blev lukket ned, og derfor har vi ikke haft mulighed for at se ham i kampe for reserveholdet, men det får vi måske mulighed for i efteråret, når vi forhåbentlig vender tilbage til mere normale tilstande.

– Vi glæder os til at arbejde videre med ham, og det bliver gavnligt for hans udvikling med yderligere et halvt år i vores miljø, siger han i en pressemeddelelse.

Læs også:Bo Henriksen: Jeg er klar til at vige pladsen med det samme

18-årige James Gomez er ligesom Bubacarr Sanneh fra Gambia og kommer fra samme klub, Real de Banjul. Sanneh var også udlejet til AC Horsens i et år, inden klubben købte ham fri og senere solgte ham videre til FC Midtjylland.

Gomez har et stykke vej foran sig endnu, hvis han skal nå lige så langt som sin landsmand. Han spillede bare 50 minutters Superliga-fodbold i foråret, men håber, at mere er i vente.

– Det er dejligt, at vi er blevet enige om, at jeg kan fortsætte resten af året, for jeg er meget opsat på at vise mit værd overfor klubben. Jeg kan godt lide mine holdkammerater, der har været søde overfor mig fra den første dag, og jeg kan mærke, at de er glade for, at jeg er her. Jeg vil fortsætte med at arbejde hårdt, så jeg kan få spilletid for Superliga-holdet. Det er mit mål i første omgang, fortæller James Gomez.

Læs også:Bo Henriksen om næste trænerjob: Skal kunne vinde noget
Læs også:Overblik: Superligaens sommertransfers 2020




FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’




LIVE

TransferLIVE: Brøndby henter ny målmand

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

‘Det er et angreb på FCK’

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Officielt: Højlund får ny stjernetræner



LIVE

VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren

Her er prisen på Aral Simsir

Nu er der nyt om Robert Skov

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Medie: Stort bud på AGF-stjerne



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

– Schwartau-handel giver ingen mening

Officielt: Nu er Nagelsmann færdig

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Blæst bagover: ‘Han er godt nok vild’

Laudrup stopper på TV 2

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’

Et ‘angreb’ på Superligaen

Australien – Egypten

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Torino og Gent lurer på dansk bomber

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth