Det var meningen, at James Gomez skulle bruge foråret på at overbevise AC Horsens om, at han var værd at satse på. Men coronanedlukning og manglen på reserveholdskampe betød, at han ikke fik muligheden for det.
Nu har Horsens dog givet ham en ny chance. Klubben har forlænget lejeaftalen med Gomez i et halvt år, så den nu udløber ved årsskiftet. Det glæder manager Bo Henriksen.
Læs også:Bo Henriksen overvejer tv-karriere efter tiden i AC Horsens
– Vi kan sagtens se James’ store potentiale, og han er en meget spændende spiller, der kan udvikle sig til at blive rigtig dygtig. Turneringerne lå jo stille, da det hele blev lukket ned, og derfor har vi ikke haft mulighed for at se ham i kampe for reserveholdet, men det får vi måske mulighed for i efteråret, når vi forhåbentlig vender tilbage til mere normale tilstande.
– Vi glæder os til at arbejde videre med ham, og det bliver gavnligt for hans udvikling med yderligere et halvt år i vores miljø, siger han i en pressemeddelelse.
Læs også:Bo Henriksen: Jeg er klar til at vige pladsen med det samme
18-årige James Gomez er ligesom Bubacarr Sanneh fra Gambia og kommer fra samme klub, Real de Banjul. Sanneh var også udlejet til AC Horsens i et år, inden klubben købte ham fri og senere solgte ham videre til FC Midtjylland.
Gomez har et stykke vej foran sig endnu, hvis han skal nå lige så langt som sin landsmand. Han spillede bare 50 minutters Superliga-fodbold i foråret, men håber, at mere er i vente.
– Det er dejligt, at vi er blevet enige om, at jeg kan fortsætte resten af året, for jeg er meget opsat på at vise mit værd overfor klubben. Jeg kan godt lide mine holdkammerater, der har været søde overfor mig fra den første dag, og jeg kan mærke, at de er glade for, at jeg er her. Jeg vil fortsætte med at arbejde hårdt, så jeg kan få spilletid for Superliga-holdet. Det er mit mål i første omgang, fortæller James Gomez.
Læs også:Bo Henriksen om næste trænerjob: Skal kunne vinde noget
Læs også:Overblik: Superligaens sommertransfers 2020
LIVE
TransferLIVE: Lindstrøm-skifte er ‘meget tæt på’
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
MEDIE
Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha
TOPNYHED
‘Han er et af Europas største angrebstalenter’
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’
TRANSFER
Slår transferrekord for Superliga-angriber
LIVE
Superliga-LIVE: Her er AGF’s mulige modstander
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
AVIS
‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer
TOPNYHED
Sætter klar målsætning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni
TRANSFER
Her er Andreas Skov Olsens nye klub
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
‘Hele Europa længes efter dette supertalent’
TRANSFER
Superliga-retur?
INTERVIEW
Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
Peter Graulund med hård Superliga-dom
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Diant Ramaj skal videre
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!
MEDIE
FCK misser landsholdsspiller
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
TOPNYHED
Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen
TOPNYHED
Tidligere FCK-spiller efterlyst internationalt
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
Zinedine Zidane præsenteret
MEDIE
Brøndby jagter ny Superliga-profil
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
TRANSFER
Bekræfter: Salah-transfer droppet
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
NYHEDER
