Det var meningen, at James Gomez skulle bruge foråret på at overbevise AC Horsens om, at han var værd at satse på. Men coronanedlukning og manglen på reserveholdskampe betød, at han ikke fik muligheden for det.
Nu har Horsens dog givet ham en ny chance. Klubben har forlænget lejeaftalen med Gomez i et halvt år, så den nu udløber ved årsskiftet. Det glæder manager Bo Henriksen.
Læs også:Bo Henriksen overvejer tv-karriere efter tiden i AC Horsens
– Vi kan sagtens se James’ store potentiale, og han er en meget spændende spiller, der kan udvikle sig til at blive rigtig dygtig. Turneringerne lå jo stille, da det hele blev lukket ned, og derfor har vi ikke haft mulighed for at se ham i kampe for reserveholdet, men det får vi måske mulighed for i efteråret, når vi forhåbentlig vender tilbage til mere normale tilstande.
– Vi glæder os til at arbejde videre med ham, og det bliver gavnligt for hans udvikling med yderligere et halvt år i vores miljø, siger han i en pressemeddelelse.
Læs også:Bo Henriksen: Jeg er klar til at vige pladsen med det samme
18-årige James Gomez er ligesom Bubacarr Sanneh fra Gambia og kommer fra samme klub, Real de Banjul. Sanneh var også udlejet til AC Horsens i et år, inden klubben købte ham fri og senere solgte ham videre til FC Midtjylland.
Gomez har et stykke vej foran sig endnu, hvis han skal nå lige så langt som sin landsmand. Han spillede bare 50 minutters Superliga-fodbold i foråret, men håber, at mere er i vente.
– Det er dejligt, at vi er blevet enige om, at jeg kan fortsætte resten af året, for jeg er meget opsat på at vise mit værd overfor klubben. Jeg kan godt lide mine holdkammerater, der har været søde overfor mig fra den første dag, og jeg kan mærke, at de er glade for, at jeg er her. Jeg vil fortsætte med at arbejde hårdt, så jeg kan få spilletid for Superliga-holdet. Det er mit mål i første omgang, fortæller James Gomez.
Læs også:Bo Henriksen om næste trænerjob: Skal kunne vinde noget
Læs også:Overblik: Superligaens sommertransfers 2020
LIVE
TransferLIVE: Tobias Slotsager får ny agent
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener
MEDIE
I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen
AVIS
De vil have Jelert
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
Her kan du se FC København mod FC Polissya
BIZART
Færdig i dansk klub efter 55 dage
LIVE
Superliga-LIVE: Her er AGF-truppen
TOPNYHED
‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’
MEDIE
Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
LIVE: AGF overrasker voldsomt i startopstillingen
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
STORT INTERVIEW
Målkongen Chiakha i centrum for millionindsamling
INTERVIEW
FCK-træner slår fast: Han er førstevalget
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni
TRANSFER
Slår transferrekord for Superliga-angriber
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Tidligere Superliga-træner dybt involveret
Endnu et forbund i kødet på FIFA
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
TRANSFER
Dansker i rekordtransfer
NYHEDER
DBU indkaldt til møde
MEDIE
Jagter dansk landsholdsspiller
Revser FC København: ‘Arrogant’
MEDIE
Her er FC Københavns pris på William Clem
TRANSFER
Superliga-retur?
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Surt show – dumpet!
MEDIE
Har budt en milliard
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
