Et halvt SønderjyskE-hold kan være væk til sommer

Fem ud af 11 spilllere – eller næsten et halvt hold. Så mange fra SønderjyskEs startopstilling i weekendens sejr over AaB har kontraktudløb til sommer. Sportschef Ole Nielsen står foran en travl tid.



Klubbens landsholdsspiller, klubbens topscorer og næsten hele forsvaret. Flere af de absolute nøglespillere hos SønderjyskE har kontraktudløb næste sommer. Det giver travlhed på kontoret hos klubbens sportschef.

– Vi er ved at kigge på kontraktudløbene til sommer. Nogle af spillerne er jeg allerede i dialog med, siger Ole Nielsen til tipsbladet.dk.

Og det er der god grund til. For spillerne, som har kontraktudløb til sommer og dermed kan forhandle til anden side allerede til vinter, er i flere tilfælde bærende kræfter på holdet. Landsholdsspiller Johnny Thomsen, topscorer Kenneth Fabricius samt weekendens målscorer mod AaB, Mads Jessen, står alle uden kontrakt den 30. juni næste år med mindre de forhandler en ny af slagsen på plads. Det samme gælder midtbanespilleren Henrik Bødker samt forsvarsspillerne Andrei Sidorenkov, Michael Stryger og Anders Østli. Men det er imidlertid lettere sagt end gjort at få alle kontrakter på plads i god tid inden næste sommer.

– Der er to parter, som skal blive enige, og der er også noget, der hedder økonomi. Så det er ikke helt let. Vi ved jo heller ikke, om vi overhovedet spiller Superliga i næste sæson, før engang i foråret, siger Ole Nielsen, der dog gerne ser sine spillere skrive under på nye kontrakter.

– Vi vil gerne have noget kontinuitet, og derfor vil vi gerne have så mange som muligt til at fortsætte i den lyseblå trøje, slutter Ole Nielsen.

En enkelt SønderjyskE-spiller har kontraktudløb allerede til vinter. Det drejer sig om den 23-årige tysker Mustafa Kucukovic.






Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner




LIVE

TransferLIVE: Snart sker det

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Superliga-træner tilknytter agent

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Riemer lover: De får debut

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Uventet skifte?

Vender tilbage til skærmen

Fatter intet af Brøndby-bombe

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!

Premier League-dansker skal have ny manager

Politi bruger tåregas mod demonstranter før VM



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!