Infantino: Nyt klub-VM skal gøre fodbolden global

Det nye og udvidede VM for klubhold omfatter 32 klubber, 63 kampe og vil vare næsten en måned.



Fifas nye prestigeprojekt, det udvidede VM for klubhold, får deltagelse af 32 klubber, og første udgave skal spilles i USA i sommeren 2025.

Det bekræfter verdensforbundet på sin hjemmeside.

Det nye format får dermed deltagelse af langt flere klubber, end man eksempelvis kender det fra det igangværende klub-VM, der lige nu spilles i Saudi-Arabien. Den udvidede turnering omfatter 63 kampe og kommer til at strække sig over næsten en måned.

Europa får 12 klubber med, heriblandt de fire seneste Champions League-vindere. Det betyder, at Chelsea, Real Madrid og Manchester City allerede er sikre på deltagelse som belønning for Champions League-triumferne i henholdsvis 2021, 2022 og 2023. De får selskab af den igangværende sæsons vinder.

De øvrige otte hold bliver fundet på baggrund af klubbernes præstationer i Champions League i de seneste fire sæsoner.

Her er Bayern München, Paris Saint-Germain, Inter, Porto og Benfica allerede kvalificeret, mens der endnu mangler navne på de sidste tre deltagere.

Sydamerika er næstbedst repræsenteret med seks pladser i turneringen, mens Asien, Afrika og Nord- og Mellemamerika får fire hold med hver. Oceanien får en enkelt deltager, mens den sidste plads går til et hold fra værtsnationen.

Det nye klub-VM får det officielle navn Mundial de Clubes Fifa og afvikles fra 15. juni til 13. juli 2025.

– Dette vil blive en åben turnering baseret på sportslige meritter, som får en nøglerolle i vores bestræbelser på at gøre fodbold virkelig global, siger Fifa-præsident Gianni Infantino.

Det store klub-VM skal spilles hvert fjerde år, men man vil stadig have en årlig turnering for de kontinentale mestre, som fremover vil hedde Intercontinental Cup.

Vinderen af den europæiske Champions League vil gå direkte til finalen, hvor modstanderen bliver fundet i en kvalifikationsturnering med deltagelse af de øvrige kontinentale mestre.

/ritzau/







Odds og spilforslag til Oviedo - Real Madrid LIVE

TransferLIVE: Stjerne klarer Chelsea-lægetjek

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Kryptisk besked til Mileta Rajovic

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

Bassel Jradi præsenteret i B.93

Viborg FF – OB



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Han er VM’s bedste spiller

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Svensson giver status på Huescas

Fin lodtrækning for FCK

Her er VM-turneringens hold

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Her er FCK’s mulige Conference League-modstander



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Søgte råd hos tidligere FCK-stjerner