Infantino: Nyt klub-VM skal gøre fodbolden global

Det nye og udvidede VM for klubhold omfatter 32 klubber, 63 kampe og vil vare næsten en måned.



Fifas nye prestigeprojekt, det udvidede VM for klubhold, får deltagelse af 32 klubber, og første udgave skal spilles i USA i sommeren 2025.

Det bekræfter verdensforbundet på sin hjemmeside.

Det nye format får dermed deltagelse af langt flere klubber, end man eksempelvis kender det fra det igangværende klub-VM, der lige nu spilles i Saudi-Arabien. Den udvidede turnering omfatter 63 kampe og kommer til at strække sig over næsten en måned.

Europa får 12 klubber med, heriblandt de fire seneste Champions League-vindere. Det betyder, at Chelsea, Real Madrid og Manchester City allerede er sikre på deltagelse som belønning for Champions League-triumferne i henholdsvis 2021, 2022 og 2023. De får selskab af den igangværende sæsons vinder.

De øvrige otte hold bliver fundet på baggrund af klubbernes præstationer i Champions League i de seneste fire sæsoner.

Her er Bayern München, Paris Saint-Germain, Inter, Porto og Benfica allerede kvalificeret, mens der endnu mangler navne på de sidste tre deltagere.

Sydamerika er næstbedst repræsenteret med seks pladser i turneringen, mens Asien, Afrika og Nord- og Mellemamerika får fire hold med hver. Oceanien får en enkelt deltager, mens den sidste plads går til et hold fra værtsnationen.

Det nye klub-VM får det officielle navn Mundial de Clubes Fifa og afvikles fra 15. juni til 13. juli 2025.

– Dette vil blive en åben turnering baseret på sportslige meritter, som får en nøglerolle i vores bestræbelser på at gøre fodbold virkelig global, siger Fifa-præsident Gianni Infantino.

Det store klub-VM skal spilles hvert fjerde år, men man vil stadig have en årlig turnering for de kontinentale mestre, som fremover vil hedde Intercontinental Cup.

Vinderen af den europæiske Champions League vil gå direkte til finalen, hvor modstanderen bliver fundet i en kvalifikationsturnering med deltagelse af de øvrige kontinentale mestre.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: City-legende i chokskifte?

Puha, Tullberg – hvor skal det komme fra?

Supercomputer: De vinder Superligaen

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

LIVE: FCK smider sejren

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

‘Aaaaah, er det nu rigtigt? Ja, det var det så’

LIVE: Slutfløjt – det kunne være gået meget værre

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

FCK kæmper sig tilbage i europæisk drama

Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

FCM kommer fra tyrkisk heksekedel med muligheder

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Her kan du se Besiktas mod FC Midtjylland



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?

‘Jeg tror, at Kasper Høgh skifter dertil’

FCN taber i Europa-comeback

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med