Fifas nye prestigeprojekt, det udvidede VM for klubhold, får deltagelse af 32 klubber, og første udgave skal spilles i USA i sommeren 2025.
Det bekræfter verdensforbundet på sin hjemmeside.
Det nye format får dermed deltagelse af langt flere klubber, end man eksempelvis kender det fra det igangværende klub-VM, der lige nu spilles i Saudi-Arabien. Den udvidede turnering omfatter 63 kampe og kommer til at strække sig over næsten en måned.
Europa får 12 klubber med, heriblandt de fire seneste Champions League-vindere. Det betyder, at Chelsea, Real Madrid og Manchester City allerede er sikre på deltagelse som belønning for Champions League-triumferne i henholdsvis 2021, 2022 og 2023. De får selskab af den igangværende sæsons vinder.
De øvrige otte hold bliver fundet på baggrund af klubbernes præstationer i Champions League i de seneste fire sæsoner.
Her er Bayern München, Paris Saint-Germain, Inter, Porto og Benfica allerede kvalificeret, mens der endnu mangler navne på de sidste tre deltagere.
Sydamerika er næstbedst repræsenteret med seks pladser i turneringen, mens Asien, Afrika og Nord- og Mellemamerika får fire hold med hver. Oceanien får en enkelt deltager, mens den sidste plads går til et hold fra værtsnationen.
Det nye klub-VM får det officielle navn Mundial de Clubes Fifa og afvikles fra 15. juni til 13. juli 2025.
– Dette vil blive en åben turnering baseret på sportslige meritter, som får en nøglerolle i vores bestræbelser på at gøre fodbold virkelig global, siger Fifa-præsident Gianni Infantino.
Det store klub-VM skal spilles hvert fjerde år, men man vil stadig have en årlig turnering for de kontinentale mestre, som fremover vil hedde Intercontinental Cup.
Vinderen af den europæiske Champions League vil gå direkte til finalen, hvor modstanderen bliver fundet i en kvalifikationsturnering med deltagelse af de øvrige kontinentale mestre.
/ritzau/
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
Kæmpekøb retur til FC København?
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
BIZART
Så du det? Wass i helt vild aktion
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
Brøndby tog vigtig overtidssejr
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
INTERVIEW
Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
Bayern München er i pokalfinalen
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
TRANSFER