Fifas nye prestigeprojekt, det udvidede VM for klubhold, får deltagelse af 32 klubber, og første udgave skal spilles i USA i sommeren 2025.
Det bekræfter verdensforbundet på sin hjemmeside.
Det nye format får dermed deltagelse af langt flere klubber, end man eksempelvis kender det fra det igangværende klub-VM, der lige nu spilles i Saudi-Arabien. Den udvidede turnering omfatter 63 kampe og kommer til at strække sig over næsten en måned.
Europa får 12 klubber med, heriblandt de fire seneste Champions League-vindere. Det betyder, at Chelsea, Real Madrid og Manchester City allerede er sikre på deltagelse som belønning for Champions League-triumferne i henholdsvis 2021, 2022 og 2023. De får selskab af den igangværende sæsons vinder.
De øvrige otte hold bliver fundet på baggrund af klubbernes præstationer i Champions League i de seneste fire sæsoner.
Her er Bayern München, Paris Saint-Germain, Inter, Porto og Benfica allerede kvalificeret, mens der endnu mangler navne på de sidste tre deltagere.
Sydamerika er næstbedst repræsenteret med seks pladser i turneringen, mens Asien, Afrika og Nord- og Mellemamerika får fire hold med hver. Oceanien får en enkelt deltager, mens den sidste plads går til et hold fra værtsnationen.
Det nye klub-VM får det officielle navn Mundial de Clubes Fifa og afvikles fra 15. juni til 13. juli 2025.
– Dette vil blive en åben turnering baseret på sportslige meritter, som får en nøglerolle i vores bestræbelser på at gøre fodbold virkelig global, siger Fifa-præsident Gianni Infantino.
Det store klub-VM skal spilles hvert fjerde år, men man vil stadig have en årlig turnering for de kontinentale mestre, som fremover vil hedde Intercontinental Cup.
Vinderen af den europæiske Champions League vil gå direkte til finalen, hvor modstanderen bliver fundet i en kvalifikationsturnering med deltagelse af de øvrige kontinentale mestre.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Omstridt Chelsea-mand på vej væk?
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!
TRANSFER
Ny FCK-stjerne er “klog, smuk og god til engelsk”
AVIS
Kæmpe drama: Bombe i Lindstrøm-transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel
INTERVIEW
“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København får Markgraf til spotpris
LIVE
Superliga-LIVE: FCK forlænger med Ishaq Holalam
TOPNYHED
Ekstraregning på 441.942,58 kroner
TOPNYHED
Her er AGF, FCK, FCN og FCM’s mulige modstandere
OPTAKT
OB – Sønderjyske
EKSKLUSIVT
Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
BIZART
Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp
TOPNYHED
Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok
TRANSFER
Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
INTERVIEW
Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
TIPSBLADETS DOM
Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!
TIPSBLADET SPECIAL
Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud
NYHEDER
Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF
Helenius om kaosdagen i Aston Villa: “Alt ramlede”
TIPSBLADETS DOM
Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen
INTERVIEW
Ude af Brøndby-truppen: ‘Afsøger markedet’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel
INTERVIEW
BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!
NYHEDER
Dansker scorer mod Barcelona
TIPSBLADETS DOM
Han er den nye Superliga-juvel!
EKSKLUSIVT