Europæiske fodboldligaer og spillernes fagforeninger indgav mandag en fælles klage til EU-Kommissionen, hvor Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) anklages for at misbruge sin dominerende position i udarbejdelsen af den internationale kampkalender.
Kernen i sagen er den samlede belastning, som spillerne påføres med et stadig mere tætpakket program.
Fifa har "modstridende roller som styrelsesorgan og turneringsarrangør, hvilket givet anledning til en interessekonflikt", lyder det i klagen ifølge nyhedsbureauet AFP.
Bag den står blandt andre den europæiske gren af Den Internationale Spillerforening, Fifpro Europe, og European Leagues, der samler mere end tusinde klubber fra 33 lande i hele Europa.
Den engelske Premier League samt ligaerne i Italien, Tyskland og Frankrig er en del af European Leagues, men ikke den spanske La Liga, der indgav klagen separat.
Organisationerne præsenterede deres klage på et pressemøde i Belgiens hovedstad, Bruxelles.
Her lyder det, at Fifas kalender er misbrug af dominans og overtræder EU-lovgivningen.
Samtidig er Fifas adfærd med til at skade de økonomiske interesser for nationale ligaer og spillernes sundhed.
Organisationerne påstår også, at Fifa med indføringen af det nye klub-VM, hvor 32 hold skal deltage, har favoriseret egne interesser.
De europæiske ligaer er omvendt blevet anklaget for hykleri af Fifa. Påstanden begrundes med, at ligaerne "foretrækker en kalender fyldt med venskabskampe og sommerturnéer".
Præsidenten i Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa), Aleksander Ceferin, medgav torsdag, at kampkalenderen har "nået en grænse", inden han til BBC tilføjede:
– Hvem er det, som klager? Det er dem, der har den højeste løn, og dem (klubber, red.) med 25 spillere på topniveau. Dem med lavere løn og knap 11 spillere klager ikke. De elsker at spille.
En række stjernespillere, heriblandt Manchester Citys Rodri, har tidligere advaret om, at belastningen af ham og hans kolleger har nået et kritisk punkt.
Kort efter udtalelsen pådrog spanieren sig en korsbåndsskade, som holder ham ude i resten af sæsonen.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
OPTAKT
FC København – OB
Mareridt en realitet: Leicester rykker ned
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
FC Midtjylland-spiller stukket ned
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
NYHEDER
Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
MEDIE
Offentliggøres i dag
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
INTERVIEW