Europæiske ligaer i angreb på FIFA

Europæiske fodboldligaer og spillernes fagforeninger står bag en fælles klage til EU. Skydeskiven er Fifa.



Europæiske fodboldligaer og spillernes fagforeninger indgav mandag en fælles klage til EU-Kommissionen, hvor Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) anklages for at misbruge sin dominerende position i udarbejdelsen af den internationale kampkalender.

Kernen i sagen er den samlede belastning, som spillerne påføres med et stadig mere tætpakket program.

Fifa har "modstridende roller som styrelsesorgan og turneringsarrangør, hvilket givet anledning til en interessekonflikt", lyder det i klagen ifølge nyhedsbureauet AFP.

Bag den står blandt andre den europæiske gren af Den Internationale Spillerforening, Fifpro Europe, og European Leagues, der samler mere end tusinde klubber fra 33 lande i hele Europa.

Den engelske Premier League samt ligaerne i Italien, Tyskland og Frankrig er en del af European Leagues, men ikke den spanske La Liga, der indgav klagen separat.

Organisationerne præsenterede deres klage på et pressemøde i Belgiens hovedstad, Bruxelles.

Her lyder det, at Fifas kalender er misbrug af dominans og overtræder EU-lovgivningen.

Samtidig er Fifas adfærd med til at skade de økonomiske interesser for nationale ligaer og spillernes sundhed.

Organisationerne påstår også, at Fifa med indføringen af det nye klub-VM, hvor 32 hold skal deltage, har favoriseret egne interesser.

De europæiske ligaer er omvendt blevet anklaget for hykleri af Fifa. Påstanden begrundes med, at ligaerne "foretrækker en kalender fyldt med venskabskampe og sommerturnéer".

Præsidenten i Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa), Aleksander Ceferin, medgav torsdag, at kampkalenderen har "nået en grænse", inden han til BBC tilføjede:

– Hvem er det, som klager? Det er dem, der har den højeste løn, og dem (klubber, red.) med 25 spillere på topniveau. Dem med lavere løn og knap 11 spillere klager ikke. De elsker at spille.

En række stjernespillere, heriblandt Manchester Citys Rodri, har tidligere advaret om, at belastningen af ham og hans kolleger har nået et kritisk punkt.

Kort efter udtalelsen pådrog spanieren sig en korsbåndsskade, som holder ham ude i resten af sæsonen.

/ritzau/



Pilen peger i den helt forkerte retning for ham

Nu kan han spille for FC København

Målkongen Biereth på vild liste

Medier fælder dom over Dorgu

Bendtner boykottede dansk medie ved DR-show

Kæmpe forløsning for Orri Oskarsson

Alle kender danskers millionløn: Det er da spøjst

Falske Brøndby-rygter i omløb

Victor Froholdt på “urørlig” liste

Tv-ekspert: ‘Kasper Schmeichel chokerer’

Siger op i Jyske Bank – de henter dansk angriber

Trist melding om Emil Højlund

Chok: Michael Gregoritsch-handel er kollapset

Afviser Victor Osimhen – Superliga-profil aktuel

‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’

Højlund og Napoli slår bovlamt Lazio-hold

Bekræfter “meget seriøst bud” på Carlo Holse

Storklub på jagt – de overvejer Robert Silva

Stor hæder til Suzuki

Her er Superligaens bedste stadion

Hansi Flick: ‘Han er en af verdens bedste målmænd’

Her er Manchester Uniteds transferønskeliste

Råder danskerklub: Hent denne stjerne i AGF! 

Massivt FCK-flop søger karrierens tiende klub

Tidligere Superliga-profil har fremtiden på plads

Afsløring: Chiakha bliver i Vejle – skal sælges

Lurer på dyr dansk stjerne

‘Dette er Jonas Vingegaards største problem’

1. div-profil tæt på millionskifte til Italien

Mbappé-afløser med hattrick for Real Madrid

Avis: Uret tikker – Barcelona har seks dage

Sindssyg afslutning! Fulham får 2-2 mod Liverpool

Filip Jørgensen med nøglerolle mod City

Ny stor skuffelse for Thomas Frank

‘En katastrofe’: Celtic-fans buher af Schmeichel

Slår transferrekord for Thomas Franks bænkevarmer

Disse storklubber vil købe Denis Vavro

Manchester United må nøjes med uafgjort mod Leeds

Afsløring: Superliga-klub køber Valdemar Birksø

Barcelona sejrer i lokalopgør

Baskere basker afmægtige asturianere

Forfærdeligt uheld for Lukas Hradecky

Declan Rice-kasser sikrer Arsenal sejr

Fansene kræver tidligere FCK’er på banen

Endelig! Første sæsonsejr til Wolverhampton

Aston Villa sejrer og fastholder topplacering

Celtics krise forværres

Ingen aktuelle forhandlinger med FCK

Cykelstjerne opereret efter styrt i sne

I modvind: ‘Han har ikke lignet sig selv’