Europas dårligste – stor ændring i Superliga-klub

Lyngby Boldklub er Europas mest uskarpe hold. Det er de udmærket klar over hos De Kongeblå, hvor et systemskifte skal hjælpe med at få gang i målscoringen, lyder det.



LUNDTOFTE BOLDKLUB (Tipsbladet): 11 ud af 12 hold i Superligaen scorer i gennemsnit mere end et mål pr. kamp i denne sæson. Og det sidste hold? Ja, det er Lyngby Boldklub.

Kun 11 gange i 15 runder har ‘De Kongeblå’ fået netmaskerne til at blafre.

Forleden kunne SpilXperten også vise tal, der taler et tydeligt sprog om, at Lyngby Boldklub er det mest uskarpe hold i Europas top 20-ligaer i den såkaldte “Danger Zone”, hvor størstedelen af alle mål scores.

Kun 3,6 procent af Lyngbys afslutninger fra den zone scores der på, og det giver dem en plads som nummer 321 ud af 321 mandskaber. Ingen andre hold scorer på under fem procent af deres afslutninger i “Danger Zone”.

Da Tipsbladet forholder cheftræner Morten Karlsen den statistik efter torsdagens træning, er han ganske klar over Lyngbys offensive kvaler.

– Vi har manglet skarphed. Der har været masser af situationer – og jeg mindes specielt AaB ude og Viborg hjemme – hvor vi har mere end rigeligt med muligheder. Der er også kampen mod Silkeborg, hvor vi også kunne komme foran.

– Det har været kvalitet og skarphed, som har gjort det udslagsgivende, siger Morten Karlsen til Tipsbladet og tilføjer:

– Så kan man jo så også sige, at samtidig har vi det fjerdebedste forsvar, så det er ret tydeligt, hvor skoen trykker for os, og det er vi udemærket bevidst om. Det bliver der også trænet på.

Artiklen fortsætter efter billedet…

2YH8EX5

Foto: Alamy

Morten Karlsen og Lyngby har brugt landskampsperioden på at træne et formationsskifte fra 3-5-2 til 4-3-3. En formation, Lyngby benyttede sig af i sidste kamp før landskampsterminen, og som skal være med til at forløse offensiven.

– 100 procent. Vi kommer ikke til at smide vores defensive struktur væk, for den er også vores styrke, men det er klart, at når du fjerner en fra bagkæden og smider en op på midtbanen, får du lidt mere tyngde den anden vej og lidt mere angrebsvillighed. Det bliver lidt nemmere at få flere spillere i boksen, så vi kan gå fra 321 til 320, siger Lyngby-træneren med et smil.

I de seneste sæsoner har Lyngby Boldklub gjort brug af en tremandskæde i forsvaret med stor succes under Freyr Alexandersson og David Nielsen. Også i starten af denne sæson har Morten Karlsen benyttet sig af den.

Men det har hele tiden været planen at skifte.

– Det har hele tiden været mit mål, at vi skulle over i den formation, og det var hensigten, da jeg skrev under, men det har så taget længere tid qua spillertilgængelighed, for vi har haft mange stoppere og få midtbanespillere.

– Nu tipper den lidt, og så har vi brugt en masse tid på det, og vi satte en god første halvleg sammen mod AaB i 4-3-3 og spillede en rigtig, rigtig fin testkamp mod Brøndby i landskampsperioden, siger Morten Karlsen.

2YH8EX5

Foto: Alamy

Rezan Corlu viser sig flot frem
Noget andet, der også kan afhjælpe de offensive problemer, er, at Rezan Corlu er klar til kamp igen. Han trænede fuldt med, da Lyngby Boldklub på grund af frostgrader trænede på Lundtofte Boldklubs kunstgræsbane torsdag.

– Rezan var efter eget udsagn allerede klar for fire uger siden til 20-30 minutter, men der var jeg så ikke helt enig. Men Rezan viser sig rigtig flot frem. Han har noget finesse og kvalitet, specielt på den sidste tredjedel, så han banker på.

– Han spillede også en rigtig, rigtig god kamp mod Brøndby i pausen med en assist, så han har også nogle af de værktøjer, som gør, at vi forhåbentlig kan kreere nogle flere chancer og omsætte dem, fortæller Lyngby-træneren.

Lyngby Boldklub skal i efterårets sidste to kampe møde henholdsvis FC København og Sønderjyske.





– Det ærgrer mig – han var mand for fremtiden!



INTERVIEW

Rygterne svirrer om Thomas Frank-klausul


Dansker går målamok: ‘Det var en god aften’

Alt om Vejle: Et vigtigt trumfkort



AaB-salgssucces for 50 mio: Pas på farlig fælde!

Conrad Harder storspiller igen

Dagens Spilforslag: Mål i begge ender i Normandiet

Mirakelmager mod Brøndby: De skriver hver uge

På det punkt er AGF Superligaens bundskraber



EKSKLUSIVT

Åben for retur til Danmark: Så ville jeg vælge AGF


Bellingham føler sig misforstået efter rødt kort

– Jeg skal have selvtillid igen

Landsholdsdebut? Dansk angriber helt ustyrlig

Alt om SIF: Sæsonen kan blive vild og voldsom



EKSKLUSIVT

Tonny var efter københavnerdrengen med næsen i sky


Gustav Isaksen stråler for Lazio

Capellas frabad sig spørgsmål fra FCM-direktører

Afsløring: FC Midtjylland udlejer Ola Brynhildsen

Milliontransfer: Det fik FCN for Ingvartsen

Millionsatsning: Vil være magtfaktor i Superligaen


TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2025


‘Det har irriteret mig i mange år’

Vildt eventyr – kan han fortsætte i Superligaen?

Ronaldo slagter Thomas Gravesen

Rivalernes talentafdelinger er SIF’s La Masia



Yngste i Europa League: Villads Nielsen dominerer

Afviser matchfixing: Har jo ikke slået nogen ihjel

Beviser at talenter ikke er nok i Superligaen

AGF-jubel: Virkelig et stærkt signal!

– Alle tænkte Premier League var for meget for ham

Alt om AaB: Han bliver virkelig spændende at følge

‘Jeg har taget en chance ved at forlænge’

Daniel Wass giver lovende nyt


TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-profiler kan blive solgt i 2025


FC København tænder snart røde lamper

Premier League-regel var ulovlig i tre år

Birk droppede særligt løfte til Patrick Pentz

Werkself kan halvere Bayerns forspring

Dansk talent i Serie A: Hold øje med mig, DBU!

Ny straffeskytte? Frederik Birk giver svar her

‘Det kan blive guld værd for Brøndby’

Offensive esser sikrer Brøndby flot start

Han giver Brøndby dollartegn i øjnene

Laudrup raser over VAR: Lav det om!

Har fået FCK, Brøndby, AaB og Randers i folden

Stor succes: Talenterne mylder i Brøndby

Kæmpetransfer kollapset – nu reagerer Brøndby-boss

Sådan gik Frederik Birks første Brøndby-kamp

Her får Patrick Pentz overrakt ‘Det Gyldne Bur’

OB sælger Max Fenger

Hvilken krise? Centralt Viborg-tal bedrager

Sådan starter Brøndby og Viborg i forårspremieren

– Det er noget, jeg altid vil huske

Peter Sørensen: Sådan ender kampen om top 6

Henter målmager i FC Midtjylland

Randers FC – FC København