De engelske mestre fra Liverpool har siddet tungt på den interne duel mod Everton i Beatles-byen i et årti. Men lørdag gjorde Everton en ende på ti års sejrstørke mod Liverpool.
Ikke siden 2010 havde Everton slået ærkerivalen – hverken i egen hule eller på Anfield. Lørdagens 2-0-sejr var samtidig den første sejr på netop Anfield siden 1999.
Derfor er det næppe nødvendigt at forklare, hvor stor en triumf det var for Carlo Ancelottis blåblusede mandskab.
Anfører Seamus Coleman var den eneste på holdet, som også var med til at vinde i 2010, og han lægger ikke skjul på, hvad sejren betyder.
– Det er en enestående følelse. I så mange år er vi kommet her og har svigtet både os selv og den blå del af byen, siger han ifølge AFP.
– Det har været hårdt. Vi kan forsøge at negligere det, men når man har boet i byen i de ti år, har det været svært at kapere.
Richarlison gav gæsterne en perfekt start med målet efter tre minutter, og syv minutter før tid slog Gylfi Sigurdsson sejren fast på straffespark.
Og anføreren var lettet over ikke at skulle fyre den samme smøre af efter endnu et nederlag.
– Jeg var træt af at skulle komme ud og bruge de samme klichéer efter at have tabt, siger Coleman.
– Jeg vil gerne takke manageren, for måden han satte os op på. Og spillerne leverede en imponerende indsats. Vi slog mestrene, så vi er jublende lykkelige.
I modsatte lejr blev den krise, som Liverpool befinder sig i, kun understreget med hjemmebanenederlaget til rivalerne.
Manager Jürgen Klopp var bestemt heller ikke tilfreds med, hvad han så på banen.
– Det er en hård en at sluge. Men vi indkasserede et tidligt mål, som var totalt unødvendigt. Vi er nødt til at forsvare bedre, lyder det fra Klopp.
I den henseende var der mere dårligt nyt til hans i forvejen skadesplagede defensiv.
Anfører Jordan Henderson, som har vikarieret i forsvaret, måtte udgå med en skade, som kan vise sig at holde ham ude i en længere periode.
– Det ser ikke godt ud. Det er, hvad jeg ved. Resten finder vi nok ud af i morgen (søndag, red.), lyder det nedslået fra den tyske manager.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Uvis fremtid for Luca Kjerrumgaard
MEDIE
Kan sikre millioner til AGF
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer
NYHEDER
Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub
HELT VILDT
Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs
EKSKLUSIVT
Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby
NYHEDER
Bookmaker: Her er Eriksens næste klub
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent
STORT INTERVIEW
Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked
TRANSFER
Forlader AGF – her er hans nye klub
NYHEDER
Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
FC Nordsjælland jubler: Fysisk imponerende profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
MEDIE
Roony vil væk
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM
MEDIE
Mæhle kan hentes for spotpris
NYHEDER
Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser
MEDIE
Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark
MEDIE
Slut med Slot? Han er favorit til at overtage
MEDIE
Erik ten Hag jagter dansker
FANKLUBBEN
AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!
MEDIE
Brøndby-profil kan være på vej til Celtic
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCKs mulige modstandere i Conference League
NYHEDER
– Ja, der var dialog med Brøndby
MEDIE
United nærmer sig stjernespiller – her er prisen
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
EKSKLUSIVT
