De engelske mestre fra Liverpool har siddet tungt på den interne duel mod Everton i Beatles-byen i et årti. Men lørdag gjorde Everton en ende på ti års sejrstørke mod Liverpool.
Ikke siden 2010 havde Everton slået ærkerivalen – hverken i egen hule eller på Anfield. Lørdagens 2-0-sejr var samtidig den første sejr på netop Anfield siden 1999.
Derfor er det næppe nødvendigt at forklare, hvor stor en triumf det var for Carlo Ancelottis blåblusede mandskab.
Anfører Seamus Coleman var den eneste på holdet, som også var med til at vinde i 2010, og han lægger ikke skjul på, hvad sejren betyder.
– Det er en enestående følelse. I så mange år er vi kommet her og har svigtet både os selv og den blå del af byen, siger han ifølge AFP.
– Det har været hårdt. Vi kan forsøge at negligere det, men når man har boet i byen i de ti år, har det været svært at kapere.
Richarlison gav gæsterne en perfekt start med målet efter tre minutter, og syv minutter før tid slog Gylfi Sigurdsson sejren fast på straffespark.
Og anføreren var lettet over ikke at skulle fyre den samme smøre af efter endnu et nederlag.
– Jeg var træt af at skulle komme ud og bruge de samme klichéer efter at have tabt, siger Coleman.
– Jeg vil gerne takke manageren, for måden han satte os op på. Og spillerne leverede en imponerende indsats. Vi slog mestrene, så vi er jublende lykkelige.
I modsatte lejr blev den krise, som Liverpool befinder sig i, kun understreget med hjemmebanenederlaget til rivalerne.
Manager Jürgen Klopp var bestemt heller ikke tilfreds med, hvad han så på banen.
– Det er en hård en at sluge. Men vi indkasserede et tidligt mål, som var totalt unødvendigt. Vi er nødt til at forsvare bedre, lyder det fra Klopp.
I den henseende var der mere dårligt nyt til hans i forvejen skadesplagede defensiv.
Anfører Jordan Henderson, som har vikarieret i forsvaret, måtte udgå med en skade, som kan vise sig at holde ham ude i en længere periode.
– Det ser ikke godt ud. Det er, hvad jeg ved. Resten finder vi nok ud af i morgen (søndag, red.), lyder det nedslået fra den tyske manager.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Får vanvittig hård straf
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
NYHEDER
Arsenal vinder Premier League
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
NYHEDER
Napoli-chok på vej
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
INTERVIEW
Thomas Delaney teaser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
Fortryder FC Barcelona-transfer
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Østrig og Kroatien udtager Superliga-spillere
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
HELT VILDT
Roy Keane slagter dansk stjerne
AVIS
Derfor har Manchester United IKKE bekræftet
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
EKSKLUSIVT
