De engelske mestre fra Liverpool har siddet tungt på den interne duel mod Everton i Beatles-byen i et årti. Men lørdag gjorde Everton en ende på ti års sejrstørke mod Liverpool.
Ikke siden 2010 havde Everton slået ærkerivalen – hverken i egen hule eller på Anfield. Lørdagens 2-0-sejr var samtidig den første sejr på netop Anfield siden 1999.
Derfor er det næppe nødvendigt at forklare, hvor stor en triumf det var for Carlo Ancelottis blåblusede mandskab.
Anfører Seamus Coleman var den eneste på holdet, som også var med til at vinde i 2010, og han lægger ikke skjul på, hvad sejren betyder.
– Det er en enestående følelse. I så mange år er vi kommet her og har svigtet både os selv og den blå del af byen, siger han ifølge AFP.
– Det har været hårdt. Vi kan forsøge at negligere det, men når man har boet i byen i de ti år, har det været svært at kapere.
Richarlison gav gæsterne en perfekt start med målet efter tre minutter, og syv minutter før tid slog Gylfi Sigurdsson sejren fast på straffespark.
Og anføreren var lettet over ikke at skulle fyre den samme smøre af efter endnu et nederlag.
– Jeg var træt af at skulle komme ud og bruge de samme klichéer efter at have tabt, siger Coleman.
– Jeg vil gerne takke manageren, for måden han satte os op på. Og spillerne leverede en imponerende indsats. Vi slog mestrene, så vi er jublende lykkelige.
I modsatte lejr blev den krise, som Liverpool befinder sig i, kun understreget med hjemmebanenederlaget til rivalerne.
Manager Jürgen Klopp var bestemt heller ikke tilfreds med, hvad han så på banen.
– Det er en hård en at sluge. Men vi indkasserede et tidligt mål, som var totalt unødvendigt. Vi er nødt til at forsvare bedre, lyder det fra Klopp.
I den henseende var der mere dårligt nyt til hans i forvejen skadesplagede defensiv.
Anfører Jordan Henderson, som har vikarieret i forsvaret, måtte udgå med en skade, som kan vise sig at holde ham ude i en længere periode.
– Det ser ikke godt ud. Det er, hvad jeg ved. Resten finder vi nok ud af i morgen (søndag, red.), lyder det nedslået fra den tyske manager.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Bekymrende nyt for Brasilien
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
NYHEDER
Flere Superliga-kamp rykkes
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
OPTAKT
Uruguay – Kap Verde
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
NYHEDER
VM-landstræner udtrykker bekymring for fodbolden
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
OPTAKT
Belgien – Iran
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Spanien – Saudi-Arabien
NYHEDER
