Everton appellerer officielt hård pointstraf

Everton har indgivet en appel, efter at klubben blev fratrukket ti point for at have for stort underskud.



Premier League-klubben Everton har fredag appelleret den dom, der har givet klubben en straf på ti point for at have haft for stort underskud.

Det skriver klubben på sin hjemmeside.

– Everton FC har i dag indgivet sin appel til formanden for Premier Leagues dommerpanel over beslutningen fra en Premier League-kommission om at fratrække klubben ti point. Der vil nu blive nedsat et klagenævn til at behandle sagen, lyder det fra klubben.

Everton blev i midten af november straffet for økonomisk overforbrug, der betyder, at Evertons gæld er større, end ligaens regler giver ret til.

Efter en fem dage lang høring i oktober nåede en kommission frem til, at Everton havde et samlet minus på 124,5 millioner pund i en periode på tre år frem til 2022.

Ifølge ligaens økonomiske regelsæt må en klub ikke have mere end 105 millioner pund i underskud i en treårsperiode.

Pointstraffen er den hårdeste i Premier League nogensinde. I sæsonen 2009/10 blev Portsmouth fratrukket ni point.

Straffen betyder, at Everton aktuelt befinder sig under nedrykningsstregen med fire point, selv om klubben reelt har spillet sig til 14 point.

Liverpool-klubben har de senere år kæmpet hårdt for at undgå nedrykning fra den bedste række. I sidste sæson klarede man frisag på sidste spilledag. Året før sluttede man fire point over nedrykningsstregen.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Meldes tæt på storklub

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Transferbombe på vej

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

Spår vild Rasmus Højlund-sæson



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

På vej til storklub?

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

De vil have Gaaei – her er prisen

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender

Graulund chokeret: Ingen havde set det komme



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Colombia – Portugal

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

FCK-profil med hattrick i målfest



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

VM-vækkeuret: Han tabte småkagerne

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Markant ændring i Silkeborg

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’