Everton appellerer officielt hård pointstraf

Everton har indgivet en appel, efter at klubben blev fratrukket ti point for at have for stort underskud.



Premier League-klubben Everton har fredag appelleret den dom, der har givet klubben en straf på ti point for at have haft for stort underskud.

Det skriver klubben på sin hjemmeside.

– Everton FC har i dag indgivet sin appel til formanden for Premier Leagues dommerpanel over beslutningen fra en Premier League-kommission om at fratrække klubben ti point. Der vil nu blive nedsat et klagenævn til at behandle sagen, lyder det fra klubben.

Everton blev i midten af november straffet for økonomisk overforbrug, der betyder, at Evertons gæld er større, end ligaens regler giver ret til.

Efter en fem dage lang høring i oktober nåede en kommission frem til, at Everton havde et samlet minus på 124,5 millioner pund i en periode på tre år frem til 2022.

Ifølge ligaens økonomiske regelsæt må en klub ikke have mere end 105 millioner pund i underskud i en treårsperiode.

Pointstraffen er den hårdeste i Premier League nogensinde. I sæsonen 2009/10 blev Portsmouth fratrukket ni point.

Straffen betyder, at Everton aktuelt befinder sig under nedrykningsstregen med fire point, selv om klubben reelt har spillet sig til 14 point.

Liverpool-klubben har de senere år kæmpet hårdt for at undgå nedrykning fra den bedste række. I sidste sæson klarede man frisag på sidste spilledag. Året før sluttede man fire point over nedrykningsstregen.

/ritzau/





Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’




LIVE

LIVE: Kent Nielsen overrasker

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

FCK lurer på landsholdsspiller

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Superliga-komet overgår flere monstersalg



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Emre Mor færdig

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

Miraklernes tid er ikke forbi



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Et markant problem for Silkeborg

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Melder Lindstrøm helt færdig



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Manchester United – Liverpool

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Martin Jørgensen lander nyt job

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Det ser sort ud for B.93

Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Fønsskov løfter sløret: ‘Han tog lige ordet’

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!