Everton appellerer officielt hård pointstraf

Everton har indgivet en appel, efter at klubben blev fratrukket ti point for at have for stort underskud.



Premier League-klubben Everton har fredag appelleret den dom, der har givet klubben en straf på ti point for at have haft for stort underskud.

Det skriver klubben på sin hjemmeside.

– Everton FC har i dag indgivet sin appel til formanden for Premier Leagues dommerpanel over beslutningen fra en Premier League-kommission om at fratrække klubben ti point. Der vil nu blive nedsat et klagenævn til at behandle sagen, lyder det fra klubben.

Everton blev i midten af november straffet for økonomisk overforbrug, der betyder, at Evertons gæld er større, end ligaens regler giver ret til.

Efter en fem dage lang høring i oktober nåede en kommission frem til, at Everton havde et samlet minus på 124,5 millioner pund i en periode på tre år frem til 2022.

Ifølge ligaens økonomiske regelsæt må en klub ikke have mere end 105 millioner pund i underskud i en treårsperiode.

Pointstraffen er den hårdeste i Premier League nogensinde. I sæsonen 2009/10 blev Portsmouth fratrukket ni point.

Straffen betyder, at Everton aktuelt befinder sig under nedrykningsstregen med fire point, selv om klubben reelt har spillet sig til 14 point.

Liverpool-klubben har de senere år kæmpet hårdt for at undgå nedrykning fra den bedste række. I sidste sæson klarede man frisag på sidste spilledag. Året før sluttede man fire point over nedrykningsstregen.

/ritzau/





På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’




LIVE

TransferLIVE: Dansk profil spottet i lufthavnen

Arsenal-dansker vender hjem

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Ikon med opsang til FCK-stjerne: ‘Råb noget mere!’

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Tysk VM-chok

Afslører: Dolberg sat til salg

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Monsterbud på vej

Afslører dansk toptræners millionløn

Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Medier sender ham hjem til AGF

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Kæmpe Lønstrup-hyldest: Jeg bliver lidt følsom nu



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

De jagter Henrik Meister

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

Kæmper om det samme trænerjob

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

De lurer på Vejle-profil

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Tottenham henter Liverpool-profil



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’