21 års tørke: Everton forlænger Liverpool-krise

Everton vandt for første gang siden 1999 på Anfield mod Liverpool, der led sit fjerde liganederlag i træk.



Liverpool kan efterhånden ikke sige sig fri for at være i krise, når det gælder Premier League.

Lørdag aften tabte den forsvarende mester den fjerde kamp i træk, og for at gøre ondt værre skete det endda hjemme på Anfield i lokalopgøret mod Everton.

Det er ikke ligefrem hverdagskost, at Everton vinder et Merseyside derby. Det skete senest i 2010, og det er ikke sket på Anfield siden 27. september 1999. Med andre ord gjorde Everton en ende på 21 år og fire måneders sejrstørke på Anfield.

Richarlison og Gylfi Sigurdsson på straffespark sørgede for målene i sejren, der bragte Everton på samme pointtal som Liverpool. Begge har 40 point som nummer seks og syv.

Liverpool-spillerne havde i startfasen svært ved at ramme hinanden, og da Everton to gange inden for få sekunder fik bolden direkte serveret, takkede James Rodríguez ved at tæmme bolden og spille Richarlison fri på kanten af offside.

Formstærke Richarlison tog et perfekt træk og udplacerede fladt keeper Alisson til 1-0. Det var Everton-angriberens fjerde mål på 11 dage.

Men Liverpool satte sig snart tungt på kampen og pressede Everton i bund.

Efter 19 minutter var det tæt på at give resultat, da Jordan Henderson helflugtede fra kanten af feltet, men keeper Jordan Pickford reddede flot helt ude ved stolpen.

Ti minutter senere måtte Henderson lade sig udskifte på grund af en skade. Anføreren, der normalt huserer på midtbanen, vikarierede i midterforsvaret, der har været så hårdt ramt af skader i sæsonen, og med Hendersons skade ligner det unægteligt en forbandelse på positionen.

Et par minutter senere var der da også hul i Liverpools midterforsvar, og Alisson måtte diske op med en stor redning for at forhindre Séamus Coleman i at score med hovedet helt fri foran kassen.

Efter pausen satte Liverpool sig om muligt tungere på kampen, men det kneb med at skabe de helt åbne chancer. En sådan kom dog midtvejs, da Mohamed Salah slap alene igennem, men Pickford kom godt ud og dækkede sit mål.

I stedet slog Everton kontra, og dommeren vurderede, at Trent Alexander-Arnold nedlagde indskiftede Dominic Calvert-Lewin i feltet. Straffespark til Everton, som Gylfi Sigurdsson udnyttede sikkert til at score til 2-0.

Liverpool formåede ikke at svare tilbage, og Jürgen Klopps hold har stadig til gode at score på Anfield i åbent spil i 2021.

/ritzau/





Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’




LIVE

LIVE: Legende tror, Manchester City vinder

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ny storklub jagter Roony Bardghji

Vejle Boldklub – FC København

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

‘Så brænder hele København ned’

Fyrer landstræner to måneder før VM

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?

FC Nordsjælland – Viborg FF

Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Afsløring: AC Horsens forhandler om stort talent

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Her spiller Lasse Schöne i dag

Nedtur for Højlund og Napoli

Det er aldrig sket før

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

OB – Randers FC

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’

Fik blackout på Brøndby Stadion

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?

‘Det drømmer alle om’

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

12.000 i Parken: DBU accepterer underskud

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Silkeborg IF – FC Fredericia

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!

Mål i begge ender i Farum

Manchester United sætter Chelsea på plads

Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden

Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

Fifa kritiserer transportpriser under

Lukas Lerager fortryder slet ikke!

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle

Steve Cooper storroser stjerne

Gudinde tæmmer Ulve i Rom