Den engelske fodboldklub Everton er under mistanke for at bryde reglerne omkring økonomisk fairplay.
Det oplyser Premier League fredag aften. Sagen skal nu behandles af en uafhængig kommission, skriver ligaen.
Det er ikke nærmere beskrevet, hvad bruddet i Liverpool-klubben mere konkret drejer sig om, men overtrædelserne skulle være foregået forud for den igangværende sæson.
Ifølge avisen The Guardian har sagen været i gang i ti måneder, og den blev indledt, da ligakonkurrenten Leeds og den senere nedrykker Burnley henvendte sig til Premier League omkring flere store underskud i Everton.
De to klubber ville ifølge The Guardian have svar på, om Everton havde forbrudt sig mod det økonomiske reglement efter at have præsenteret et samlet underskud på 371,8 millioner pund (3,2 milliarder kroner) hen over en periode på tre år.
Reglementet tillader blot klubberne i den bedste engelske fodboldrække at have et samlet underskud på 105 millioner pund (890 millioner kroner) fordelt over tre år, skriver The Guardian.
Everton skriver fredag på sin hjemmeside, at man er skuffet over Premier Leagues beslutning om sende sagen videre til en uafhængig kommission.
Den nedrykningstruede klub mener, at den har efterlevet alle økonomiske krav.
Ud over Everton verserer der også en sag omkring det regerende mesterhold fra Manchester City. Her er City som et af flere punkter under mistanke for brud på de økonomiske fairplay-regler. Også denne sag er sendt videre til en uafhængig kommission.
Financial Fair Play-reglerne blev lanceret i 2010 af Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) for at sætte en stopper for den store opbygning af gæld, der var i gang i flere europæiske klubber.
/ritzau/
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
INTERVIEW
Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind
INTERVIEW
‘Ingen forventer FCK bliver mestre’
INTERVIEW
Thomas Kristensen bruger 8-10 timer: ‘Ingen snyd!’
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
TRANSFER
Meldes tæt på storklub efter FCK-exit
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
England – Argentina
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys
INTERVIEW
17-årig som starter? ‘Super spændende’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
MEDIE
Amir Richardson meldes tæt på skifte
TRANSFER
Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss
MEDIE
Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue
INTERVIEW
TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jess Thorup er igen cheftræner i Genk
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
INTERVIEW
Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard
INTERVIEW
Dansk klub drømmer om stjerne: ‘Man aner det ikke’
NYHEDER