Vildt: Everton mistænkes for regelbrud

Manchester City undersøges allerede for brud på regler om økonomisk fairplay. Nu får City selskab af Everton.



Den engelske fodboldklub Everton er under mistanke for at bryde reglerne omkring økonomisk fairplay.

Det oplyser Premier League fredag aften. Sagen skal nu behandles af en uafhængig kommission, skriver ligaen.

Det er ikke nærmere beskrevet, hvad bruddet i Liverpool-klubben mere konkret drejer sig om, men overtrædelserne skulle være foregået forud for den igangværende sæson.

Ifølge avisen The Guardian har sagen været i gang i ti måneder, og den blev indledt, da ligakonkurrenten Leeds og den senere nedrykker Burnley henvendte sig til Premier League omkring flere store underskud i Everton.

De to klubber ville ifølge The Guardian have svar på, om Everton havde forbrudt sig mod det økonomiske reglement efter at have præsenteret et samlet underskud på 371,8 millioner pund (3,2 milliarder kroner) hen over en periode på tre år.

Reglementet tillader blot klubberne i den bedste engelske fodboldrække at have et samlet underskud på 105 millioner pund (890 millioner kroner) fordelt over tre år, skriver The Guardian.

Everton skriver fredag på sin hjemmeside, at man er skuffet over Premier Leagues beslutning om sende sagen videre til en uafhængig kommission.

Den nedrykningstruede klub mener, at den har efterlevet alle økonomiske krav.

Ud over Everton verserer der også en sag omkring det regerende mesterhold fra Manchester City. Her er City som et af flere punkter under mistanke for brud på de økonomiske fairplay-regler. Også denne sag er sendt videre til en uafhængig kommission.

Financial Fair Play-reglerne blev lanceret i 2010 af Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) for at sætte en stopper for den store opbygning af gæld, der var i gang i flere europæiske klubber.

/ritzau/





Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan




LIVE

TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Peger på ham som ny Superliga-træner



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Infantino i stort forsvar af billetpriser

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

‘Det er slut’

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Tæt på vild Superliga-handel – får option

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Supercomputer: De vinder VM

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Optakt: Mexico – Sydafrika

Succestræner forlader Premier League-klub

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

OB jagter tidligere Superliga-profil

Optakt: Sydkorea – Tjekkiet



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Han bliver cheftræner i Brøndby

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM