Den engelske fodboldklub Everton er under mistanke for at bryde reglerne omkring økonomisk fairplay.
Det oplyser Premier League fredag aften. Sagen skal nu behandles af en uafhængig kommission, skriver ligaen.
Det er ikke nærmere beskrevet, hvad bruddet i Liverpool-klubben mere konkret drejer sig om, men overtrædelserne skulle være foregået forud for den igangværende sæson.
Ifølge avisen The Guardian har sagen været i gang i ti måneder, og den blev indledt, da ligakonkurrenten Leeds og den senere nedrykker Burnley henvendte sig til Premier League omkring flere store underskud i Everton.
De to klubber ville ifølge The Guardian have svar på, om Everton havde forbrudt sig mod det økonomiske reglement efter at have præsenteret et samlet underskud på 371,8 millioner pund (3,2 milliarder kroner) hen over en periode på tre år.
Reglementet tillader blot klubberne i den bedste engelske fodboldrække at have et samlet underskud på 105 millioner pund (890 millioner kroner) fordelt over tre år, skriver The Guardian.
Everton skriver fredag på sin hjemmeside, at man er skuffet over Premier Leagues beslutning om sende sagen videre til en uafhængig kommission.
Den nedrykningstruede klub mener, at den har efterlevet alle økonomiske krav.
Ud over Everton verserer der også en sag omkring det regerende mesterhold fra Manchester City. Her er City som et af flere punkter under mistanke for brud på de økonomiske fairplay-regler. Også denne sag er sendt videre til en uafhængig kommission.
Financial Fair Play-reglerne blev lanceret i 2010 af Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) for at sætte en stopper for den store opbygning af gæld, der var i gang i flere europæiske klubber.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
Argentina i VM-finalen efter nyt drama
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mads Eriksen skifter til norsk klub
INTERVIEW
Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Maxsø træner med i Brøndby
TOPNYHED
Begejstret for Jacob Neestrup
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
MEDIE
FC København i intense transferforhandlinger
TRANSFER
Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
NYHEDER
Melder ud om Mbappé
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
INTERVIEW
Taler varmt om ny Brøndby-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
EKSKLUSIVT
Afsløring: Salieu Drammeh laver stort skifte
INTERVIEW
‘Det var verdens undergang’
EKSKLUSIVT