Den engelske fodboldklub Everton er under mistanke for at bryde reglerne omkring økonomisk fairplay.
Det oplyser Premier League fredag aften. Sagen skal nu behandles af en uafhængig kommission, skriver ligaen.
Det er ikke nærmere beskrevet, hvad bruddet i Liverpool-klubben mere konkret drejer sig om, men overtrædelserne skulle være foregået forud for den igangværende sæson.
Ifølge avisen The Guardian har sagen været i gang i ti måneder, og den blev indledt, da ligakonkurrenten Leeds og den senere nedrykker Burnley henvendte sig til Premier League omkring flere store underskud i Everton.
De to klubber ville ifølge The Guardian have svar på, om Everton havde forbrudt sig mod det økonomiske reglement efter at have præsenteret et samlet underskud på 371,8 millioner pund (3,2 milliarder kroner) hen over en periode på tre år.
Reglementet tillader blot klubberne i den bedste engelske fodboldrække at have et samlet underskud på 105 millioner pund (890 millioner kroner) fordelt over tre år, skriver The Guardian.
Everton skriver fredag på sin hjemmeside, at man er skuffet over Premier Leagues beslutning om sende sagen videre til en uafhængig kommission.
Den nedrykningstruede klub mener, at den har efterlevet alle økonomiske krav.
Ud over Everton verserer der også en sag omkring det regerende mesterhold fra Manchester City. Her er City som et af flere punkter under mistanke for brud på de økonomiske fairplay-regler. Også denne sag er sendt videre til en uafhængig kommission.
Financial Fair Play-reglerne blev lanceret i 2010 af Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) for at sætte en stopper for den store opbygning af gæld, der var i gang i flere europæiske klubber.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Iniesta sikrer sig første trænerjob
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
INTERVIEW
Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
MEDIE
Overraskende skifte lurer
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Trist: Marios Oikonomou er død
NYHEDER
Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort
INTERVIEW
Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk
INTERVIEW
Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen
FANKLUBBEN
Næste sæson skal vi i Europa
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
INTERVIEW
Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
TRANSFERPLANEN
Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
AVIS
Ryggen mod muren – træffer stor Grønbæk-beslutning
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
HELT VILDT