Vildt: Everton mistænkes for regelbrud

Manchester City undersøges allerede for brud på regler om økonomisk fairplay. Nu får City selskab af Everton.



Den engelske fodboldklub Everton er under mistanke for at bryde reglerne omkring økonomisk fairplay.

Det oplyser Premier League fredag aften. Sagen skal nu behandles af en uafhængig kommission, skriver ligaen.

Det er ikke nærmere beskrevet, hvad bruddet i Liverpool-klubben mere konkret drejer sig om, men overtrædelserne skulle være foregået forud for den igangværende sæson.

Ifølge avisen The Guardian har sagen været i gang i ti måneder, og den blev indledt, da ligakonkurrenten Leeds og den senere nedrykker Burnley henvendte sig til Premier League omkring flere store underskud i Everton.

De to klubber ville ifølge The Guardian have svar på, om Everton havde forbrudt sig mod det økonomiske reglement efter at have præsenteret et samlet underskud på 371,8 millioner pund (3,2 milliarder kroner) hen over en periode på tre år.

Reglementet tillader blot klubberne i den bedste engelske fodboldrække at have et samlet underskud på 105 millioner pund (890 millioner kroner) fordelt over tre år, skriver The Guardian.

Everton skriver fredag på sin hjemmeside, at man er skuffet over Premier Leagues beslutning om sende sagen videre til en uafhængig kommission.

Den nedrykningstruede klub mener, at den har efterlevet alle økonomiske krav.

Ud over Everton verserer der også en sag omkring det regerende mesterhold fra Manchester City. Her er City som et af flere punkter under mistanke for brud på de økonomiske fairplay-regler. Også denne sag er sendt videre til en uafhængig kommission.

Financial Fair Play-reglerne blev lanceret i 2010 af Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) for at sætte en stopper for den store opbygning af gæld, der var i gang i flere europæiske klubber.

/ritzau/





I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3




LIVE

LIVE: Brøndby jagter dansk træner

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Fem bud på Brøndbys nye træner

Forhandler med storklub

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Her er FC Københavns vej i Europa

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Stor klub bekræfter interesse for dansker

Stor melding om Andreas Christensens fremtid

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Kommer med frækt bud på dansk mester



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FC København kan få Jens Stage-millioner

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Tæt på – henter Silas Andersen i stor handel

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby

Brøndby fyrer Steve Cooper

Liverpool – Brentford

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til