Den engelske fodboldklub Everton er under mistanke for at bryde reglerne omkring økonomisk fairplay.
Det oplyser Premier League fredag aften. Sagen skal nu behandles af en uafhængig kommission, skriver ligaen.
Det er ikke nærmere beskrevet, hvad bruddet i Liverpool-klubben mere konkret drejer sig om, men overtrædelserne skulle være foregået forud for den igangværende sæson.
Ifølge avisen The Guardian har sagen været i gang i ti måneder, og den blev indledt, da ligakonkurrenten Leeds og den senere nedrykker Burnley henvendte sig til Premier League omkring flere store underskud i Everton.
De to klubber ville ifølge The Guardian have svar på, om Everton havde forbrudt sig mod det økonomiske reglement efter at have præsenteret et samlet underskud på 371,8 millioner pund (3,2 milliarder kroner) hen over en periode på tre år.
Reglementet tillader blot klubberne i den bedste engelske fodboldrække at have et samlet underskud på 105 millioner pund (890 millioner kroner) fordelt over tre år, skriver The Guardian.
Everton skriver fredag på sin hjemmeside, at man er skuffet over Premier Leagues beslutning om sende sagen videre til en uafhængig kommission.
Den nedrykningstruede klub mener, at den har efterlevet alle økonomiske krav.
Ud over Everton verserer der også en sag omkring det regerende mesterhold fra Manchester City. Her er City som et af flere punkter under mistanke for brud på de økonomiske fairplay-regler. Også denne sag er sendt videre til en uafhængig kommission.
Financial Fair Play-reglerne blev lanceret i 2010 af Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) for at sætte en stopper for den store opbygning af gæld, der var i gang i flere europæiske klubber.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Han bliver ny Liverpool-træner
EKSKLUSIVT
SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’
Her kan du se Paris Saint-Germain mod Arsenal
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne
MEDIE
Polsk succestræner rygtes til Danmark
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
De er færdige i 1. division
NYHEDER
Efter katastrofe – han erstatter ‘PC’
EKSKLUSIVT
Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’
MEDIE
Mæhle kan hentes for spotpris
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
AGF blæst bagover: ‘Svært at begribe’
HELT VILDT
Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax
NYHEDER
Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
NYHEDER
Arne Slot fyret af Liverpool
MEDIE
Kan sikre millioner til AGF
BIZART
Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’
NYHEDER
Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge
NYHEDER
Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!
NYHEDER
Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Bookmaker: Her er Eriksens næste klub