Jonathan Amon lignede det næste stjerneskud på FC Nordsjælland-himlen, da han tittede frem på Farum-klubbens førstehold i 2017, men de seneste par år har været et langt skadeshelvede for den lille amerikaner.
Offensivspilleren nåede lige akkurat at gøre comeback for FC Nordsjælland i sidste sæson, og han gjorde det med en scoring mod Randers FC i femte runde, men få dage senere pådrog han sig en alvorlig knæskade til træning. Det var i oktober 2020 – han har ikke spillet siden.
Noget af skadespausen har Jonathan Amon tilbragt hjemme i USA, men nu er han tilbage i Danmark og har bevæget sig ind i næste fase af sit arbejde mod et comeback.
– Det går fremad, men det går langsomt fremad. Hvis alt går vel, kan han vende tilbage i midten af efteråret, og det må vi så se på. Vi arbejder ikke med en dato, vi kigger kun på, at der er fremgang i hans genoptræning, og at vi ikke overbelaster ham for meget, siger FCN-træner Flemming Pedersen til tipsbladet.dk.
Han fastslår, at Jonathan Amon har vist en imponerende mental styrke.
– Han har sit gode humør, men selvfølgelig er der også nedture. Der er lidt Damsgaard i ham i den forstand, at han bare elsker at spille fodbold. Der er så stor kærlighed til spillet, og selvfølgelig har han savnet det, men han ser mest af alt bare frem til at komme på banen igen. Det er en enorm stærk mentalitet. Andre kunne nok blive ramt af en depression.
– Han er en vidunderlig knægt, og nu, hvor han er vendt tilbage til truppen, kan man mærke, hvor meget alle holder af ham. Ham passer vi godt på, siger FCN-træneren.
Han er nu fyldt 22 år – har han stadig det samme toppotentiale, som da han debuterede i 2017?
– Det er et rigtig godt spørgsmål, som jeg ikke kan svare på. Det afhænger af, hvordan han kommer i gang. Vi kan se det, når han har spillet en syv-otte kampe. Jeg tør ikke vurdere det tidligere, fastslår Flemming Pedersen.
Jonathan Amon er noteret for 38 Superliga-kampe for FC Nordsjælland, med hvem han har kontrakt frem til sommeren 2022.
LIVE
LIVE: Kæmpe nyhed for B.93
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
