Evigt uheldige Amon: Her er status på FCN-profilen

Skadesplagede Jonathan Amon arbejder stenhårdt på endnu et comeback i FC Nordsjælland.



Jonathan Amon lignede det næste stjerneskud på FC Nordsjælland-himlen, da han tittede frem på Farum-klubbens førstehold i 2017, men de seneste par år har været et langt skadeshelvede for den lille amerikaner.

Offensivspilleren nåede lige akkurat at gøre comeback for FC Nordsjælland i sidste sæson, og han gjorde det med en scoring mod Randers FC i femte runde, men få dage senere pådrog han sig en alvorlig knæskade til træning. Det var i oktober 2020 – han har ikke spillet siden.

Noget af skadespausen har Jonathan Amon tilbragt hjemme i USA, men nu er han tilbage i Danmark og har bevæget sig ind i næste fase af sit arbejde mod et comeback.

– Det går fremad, men det går langsomt fremad. Hvis alt går vel, kan han vende tilbage i midten af efteråret, og det må vi så se på. Vi arbejder ikke med en dato, vi kigger kun på, at der er fremgang i hans genoptræning, og at vi ikke overbelaster ham for meget, siger FCN-træner Flemming Pedersen til tipsbladet.dk.

Han fastslår, at Jonathan Amon har vist en imponerende mental styrke.

– Han har sit gode humør, men selvfølgelig er der også nedture. Der er lidt Damsgaard i ham i den forstand, at han bare elsker at spille fodbold. Der er så stor kærlighed til spillet, og selvfølgelig har han savnet det, men han ser mest af alt bare frem til at komme på banen igen. Det er en enorm stærk mentalitet. Andre kunne nok blive ramt af en depression.

– Han er en vidunderlig knægt, og nu, hvor han er vendt tilbage til truppen, kan man mærke, hvor meget alle holder af ham. Ham passer vi godt på, siger FCN-træneren.

Han er nu fyldt 22 år – har han stadig det samme toppotentiale, som da han debuterede i 2017?

– Det er et rigtig godt spørgsmål, som jeg ikke kan svare på. Det afhænger af, hvordan han kommer i gang. Vi kan se det, når han har spillet en syv-otte kampe. Jeg tør ikke vurdere det tidligere, fastslår Flemming Pedersen.

Jonathan Amon er noteret for 38 Superliga-kampe for FC Nordsjælland, med hvem han har kontrakt frem til sommeren 2022. 







LIVE

LIVE: Flere klubber bejler til FCM-profil

Superliga-oprykker varsler flere transfers

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Fem bud på Brøndbys nye træner

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Forhandler med storklub

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Her er FC Københavns vej i Europa

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Brøndby i opråb: Derby-kendelser skal forklares

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Stor klub bekræfter interesse for dansker

Afsløring: Silas Andersen nærmer sig kæmpe skifte

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Ebola-udbrud sender dansk modstander i isolation

FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent

FC København kan få Jens Stage-millioner

Her kan du se FC Bayern München mod VfB Stuttgart

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Kommer med frækt bud på dansk mester

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Brøndby fyrer Steve Cooper