Evigt uheldige Amon: Her er status på FCN-profilen

Skadesplagede Jonathan Amon arbejder stenhårdt på endnu et comeback i FC Nordsjælland.



Jonathan Amon lignede det næste stjerneskud på FC Nordsjælland-himlen, da han tittede frem på Farum-klubbens førstehold i 2017, men de seneste par år har været et langt skadeshelvede for den lille amerikaner.

Offensivspilleren nåede lige akkurat at gøre comeback for FC Nordsjælland i sidste sæson, og han gjorde det med en scoring mod Randers FC i femte runde, men få dage senere pådrog han sig en alvorlig knæskade til træning. Det var i oktober 2020 – han har ikke spillet siden.

Noget af skadespausen har Jonathan Amon tilbragt hjemme i USA, men nu er han tilbage i Danmark og har bevæget sig ind i næste fase af sit arbejde mod et comeback.

– Det går fremad, men det går langsomt fremad. Hvis alt går vel, kan han vende tilbage i midten af efteråret, og det må vi så se på. Vi arbejder ikke med en dato, vi kigger kun på, at der er fremgang i hans genoptræning, og at vi ikke overbelaster ham for meget, siger FCN-træner Flemming Pedersen til tipsbladet.dk.

Han fastslår, at Jonathan Amon har vist en imponerende mental styrke.

– Han har sit gode humør, men selvfølgelig er der også nedture. Der er lidt Damsgaard i ham i den forstand, at han bare elsker at spille fodbold. Der er så stor kærlighed til spillet, og selvfølgelig har han savnet det, men han ser mest af alt bare frem til at komme på banen igen. Det er en enorm stærk mentalitet. Andre kunne nok blive ramt af en depression.

– Han er en vidunderlig knægt, og nu, hvor han er vendt tilbage til truppen, kan man mærke, hvor meget alle holder af ham. Ham passer vi godt på, siger FCN-træneren.

Han er nu fyldt 22 år – har han stadig det samme toppotentiale, som da han debuterede i 2017?

– Det er et rigtig godt spørgsmål, som jeg ikke kan svare på. Det afhænger af, hvordan han kommer i gang. Vi kan se det, når han har spillet en syv-otte kampe. Jeg tør ikke vurdere det tidligere, fastslår Flemming Pedersen.

Jonathan Amon er noteret for 38 Superliga-kampe for FC Nordsjælland, med hvem han har kontrakt frem til sommeren 2022. 





Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg




LIVE

LIVE: Brøndby forlænger med stortalent

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Superliga-profiler topper international liste

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Stort medie hylder AGF-profil

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Født i Danmark og på vej til VM

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

FC Midtjylland henter ny back

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Overvejer AGF-forlængelse

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Parken kåret til Superligaens bedste bane

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig