Ex-AaB’er i comeback for landshold

Den tidligere AaB-spiller Siyabonga Nomvethe er i en alder af 34 år på tilbage i landsholdsvarmen i Sydafrika



Den tidligere AaB-spiller  Siyabonga Nomvethe kan være på vej tilbage som landsholdsspiller for Sydafrika. Angriberen, der forlod Nordjylland tilbage i 2009 har markeret sig så stærkt i den hjemlige liga, at meget tyder på, at han atter vil være at finde på landsholdet til de kommende kvalifikationskampe til VM 2014.

Nomvethe, der efterhånden er blevet 34 år blev i efteråret 2011 vraget til landsholdet forud for Africa Cup of Nations – blandt andet på grund af et signal om generationsskifte

Angriberen har dog gjort det så godt for sin klub Moroka Swallows i denne sæson, at landstræner Pitso Mosimane overvejer at bringe Nomvethe tilbage i varmen.

– Jeg har ingen problemer med at vende tilbage fir “Bafana Bafana,” hvis jeg får chancen, siger Nomvethe til kickoff.com

– Mit fokus har hele tiden været at gøre det godt for mit hold, og jeg har ikke taget mig af, hvad der er sket uden for Swallows, men jeg vil ikke afvise tilbuddet om at spille for mit land.

Landstræner Pitso Mosimane udtager 17. maj sin trup til VM-kval.kampen mod Etiopien 3. juni og Botswana 9. juni og antyder, at Nomvethe kan være at finde blandt de udvalgte spillere.

– Han er en dedikeret og disciplineret spiller, og jeg er ikke i tvivl om, at han kan gøre en forskel mod Etiopien og Botswana, lyder det fra landstræneren.

Siyabonga Nomvethe har i denne sæson scoret hele 18 gange og har været en afgørende årsag til, at Swallows med to spillerunder tilbage af sæsonen ligger nummer to i tabellen.

Den tidligere AaB-angriber har 79 landskampe på CV’et og er noteret for 16 mål for Sydafrika.





Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke




LIVE

TransferLIVE: Se videoen – ankommer til lægetjek

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’

Gaveregn over FC Midtjylland

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Bitter Svensson: ‘Det er mit ansvar’

‘Det bryder jeg mig ikke om at se’

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det



LIVE

Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke

Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Vil ikke juble i Parken

Mange i Premier League vil have Superliga-profil

Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag

Supercomputer: De vinder Superligaen

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Afslører Brøndbys transferplaner

Djukic raser: ‘Af helvedes til’

Stor Serie A-hovedpine: Chelsea jagter supertalent