Ex-AaB’er i comeback for landshold

Den tidligere AaB-spiller Siyabonga Nomvethe er i en alder af 34 år på tilbage i landsholdsvarmen i Sydafrika



Den tidligere AaB-spiller  Siyabonga Nomvethe kan være på vej tilbage som landsholdsspiller for Sydafrika. Angriberen, der forlod Nordjylland tilbage i 2009 har markeret sig så stærkt i den hjemlige liga, at meget tyder på, at han atter vil være at finde på landsholdet til de kommende kvalifikationskampe til VM 2014.

Nomvethe, der efterhånden er blevet 34 år blev i efteråret 2011 vraget til landsholdet forud for Africa Cup of Nations – blandt andet på grund af et signal om generationsskifte

Angriberen har dog gjort det så godt for sin klub Moroka Swallows i denne sæson, at landstræner Pitso Mosimane overvejer at bringe Nomvethe tilbage i varmen.

– Jeg har ingen problemer med at vende tilbage fir “Bafana Bafana,” hvis jeg får chancen, siger Nomvethe til kickoff.com

– Mit fokus har hele tiden været at gøre det godt for mit hold, og jeg har ikke taget mig af, hvad der er sket uden for Swallows, men jeg vil ikke afvise tilbuddet om at spille for mit land.

Landstræner Pitso Mosimane udtager 17. maj sin trup til VM-kval.kampen mod Etiopien 3. juni og Botswana 9. juni og antyder, at Nomvethe kan være at finde blandt de udvalgte spillere.

– Han er en dedikeret og disciplineret spiller, og jeg er ikke i tvivl om, at han kan gøre en forskel mod Etiopien og Botswana, lyder det fra landstræneren.

Siyabonga Nomvethe har i denne sæson scoret hele 18 gange og har været en afgørende årsag til, at Swallows med to spillerunder tilbage af sæsonen ligger nummer to i tabellen.

Den tidligere AaB-angriber har 79 landskampe på CV’et og er noteret for 16 mål for Sydafrika.





Superliga-LIVE: BIF-stjerne kan blive far om lidt




LIVE

TransferLIVE: Modric tager stor beslutning

Her kan du se Besiktas mod FC Midtjylland

Her kan du se FC Polissya mod FC København

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen

Her kan du se de danske hold i Europa

Stort talent fra dansk klub træner i norsk topklub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

‘Jeg tror, at Kasper Høgh skifter dertil’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘FC København er Danmarks gigant’

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

FC København – Lyngby BK

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’

Jagtet af FCK: Han laver flere fejl end Kotarski



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’

Jagter kæmpe Premier League-stjerne

Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’