Den tidligere AaB-spiller Siyabonga Nomvethe kan være på vej tilbage som landsholdsspiller for Sydafrika. Angriberen, der forlod Nordjylland tilbage i 2009 har markeret sig så stærkt i den hjemlige liga, at meget tyder på, at han atter vil være at finde på landsholdet til de kommende kvalifikationskampe til VM 2014.
Nomvethe, der efterhånden er blevet 34 år blev i efteråret 2011 vraget til landsholdet forud for Africa Cup of Nations – blandt andet på grund af et signal om generationsskifte
Angriberen har dog gjort det så godt for sin klub Moroka Swallows i denne sæson, at landstræner Pitso Mosimane overvejer at bringe Nomvethe tilbage i varmen.
– Jeg har ingen problemer med at vende tilbage fir “Bafana Bafana,” hvis jeg får chancen, siger Nomvethe til kickoff.com
– Mit fokus har hele tiden været at gøre det godt for mit hold, og jeg har ikke taget mig af, hvad der er sket uden for Swallows, men jeg vil ikke afvise tilbuddet om at spille for mit land.
Landstræner Pitso Mosimane udtager 17. maj sin trup til VM-kval.kampen mod Etiopien 3. juni og Botswana 9. juni og antyder, at Nomvethe kan være at finde blandt de udvalgte spillere.
– Han er en dedikeret og disciplineret spiller, og jeg er ikke i tvivl om, at han kan gøre en forskel mod Etiopien og Botswana, lyder det fra landstræneren.
Siyabonga Nomvethe har i denne sæson scoret hele 18 gange og har været en afgørende årsag til, at Swallows med to spillerunder tilbage af sæsonen ligger nummer to i tabellen.
Den tidligere AaB-angriber har 79 landskampe på CV’et og er noteret for 16 mål for Sydafrika.
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Norsk fodboldboss kræver Fifas fredspris afskaffet
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
TIPSBLADETS DOM
Overbevisende: To chok i Parken
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Smider Salah-bombe
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
NYHEDER
Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Afvist – Brøndby undrer sig
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
NYHEDER