Ex-AaB’er i comeback for landshold

Den tidligere AaB-spiller Siyabonga Nomvethe er i en alder af 34 år på tilbage i landsholdsvarmen i Sydafrika



Den tidligere AaB-spiller  Siyabonga Nomvethe kan være på vej tilbage som landsholdsspiller for Sydafrika. Angriberen, der forlod Nordjylland tilbage i 2009 har markeret sig så stærkt i den hjemlige liga, at meget tyder på, at han atter vil være at finde på landsholdet til de kommende kvalifikationskampe til VM 2014.

Nomvethe, der efterhånden er blevet 34 år blev i efteråret 2011 vraget til landsholdet forud for Africa Cup of Nations – blandt andet på grund af et signal om generationsskifte

Angriberen har dog gjort det så godt for sin klub Moroka Swallows i denne sæson, at landstræner Pitso Mosimane overvejer at bringe Nomvethe tilbage i varmen.

– Jeg har ingen problemer med at vende tilbage fir “Bafana Bafana,” hvis jeg får chancen, siger Nomvethe til kickoff.com

– Mit fokus har hele tiden været at gøre det godt for mit hold, og jeg har ikke taget mig af, hvad der er sket uden for Swallows, men jeg vil ikke afvise tilbuddet om at spille for mit land.

Landstræner Pitso Mosimane udtager 17. maj sin trup til VM-kval.kampen mod Etiopien 3. juni og Botswana 9. juni og antyder, at Nomvethe kan være at finde blandt de udvalgte spillere.

– Han er en dedikeret og disciplineret spiller, og jeg er ikke i tvivl om, at han kan gøre en forskel mod Etiopien og Botswana, lyder det fra landstræneren.

Siyabonga Nomvethe har i denne sæson scoret hele 18 gange og har været en afgørende årsag til, at Swallows med to spillerunder tilbage af sæsonen ligger nummer to i tabellen.

Den tidligere AaB-angriber har 79 landskampe på CV’et og er noteret for 16 mål for Sydafrika.





Brøndby IF og Feyenoord er i dialog




LIVE

TransferLIVE: Smadrer transferrekord

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Brøndby med transferscoop?

Her er Jonas Winds nye klub

Steinlein troppede op i særlig Gucci-sko



LIVE

VM-LIVE: Sådan starter Norge og Elfenbenskysten

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

FCK-stjerne ikke med på træningslejr



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Kolding køber stor profil

Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

‘Han ryger 100 procent!’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Elfenbenskysten – Norge

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Kryptisk transfermelding

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent

Frankrig – Sverige

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Zorniger fremhæver transfervindue

USA – Bosnien-Hercegovina

Afsløring: ‘NK’ på plads i FCM – Pimpong solgt