Expected Goals: OB var den daggamle rugbrødsmad

DATAANALYSE: Tipsbladet ser nærmere på sæsonen, der gik i Superliga-klubberne. Her ser vi på OB



På Fyn finder vi det der er tæt på at være legemliggørelsen af gennemsnittet for Superligaen. Hvis vi tager ligaen som helhed, så lægger snittet for xG / xGA på 1.33 pr 90 min for hele sæsonen. OB snittede 1.38 xG, og man snittede sørme også 1.38 xGA – altså tillod fynboerne i snit lige så mange chancer imod som man selv skabte.

Striwerne flyttede heller ikke bjerge med deres præstationer. Lige så blev der heller ikke underpræsteret og spildt potentiale på Fyn. De præsterede mere eller mindre bare som tallene dikterer til dem. 1.34 scorede mål, og 1.41 indkasserede. De var det gennemsnitlige hold.

Set i perspektiv til hele ligaen, så lå OBs performancedata til at placere dem i midten af rækken med et udsving der både flytte dem både netop indenfor såvel som udenfor top 6.

OB havde få markant udsving over hele sæsonen. Indledningsvist var det svært for fynboerne at flytte chanceproduktionen i plus, hvilket også kostede en del pointtab. Men op mod jul fik man flyttet sig op i plus på xGD, hvilket også tippede kampene til OBernes side.

Mod grundspillets slutning skærpede tingene ting, defensiven blev i en periode udfordret (og indkasserede helt som statistisk forventet) og målene strøg ind med lidt større hyppighed.

Det kostede endegyldigt OBs mulighed for en placering i top 6. Kampene begyndte at udforme sig med større statistisk sandsynlighed for flere scoringer til modstanderne, en udvikling der varede grundspillet ud.

Da fårene blev skilt fra bukkene, desværre for OB med dem i nedrykningsspillet, formåede fynboerne at løfte deres produktivitet, og skabte mere eller mindre kontinuerligt gennem slutspillet flere chancer end modstanderne. Ikke markant, men nok til at kunne forvente flere point end nederlag på kontoen.

All over ikke en sæson der manifesterede OB som et tophold in spe, men omvendt dog med et OB-mandskab der fik skabt en base midt i rækken. Forbedringspotentialet ligger i at få cuttet af modstandernes chancer, således at man over tid kan tilbringe mere tid i plus med bedre forudsætninger for point til følge.

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.






TransferLIVE: Chido Obi i dialog med BL-klub




Optakt til VM-kampen mellem Panama og Kroatien LIVE

VM-LIVE: Dansk træner kritiserer VM-regel

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

FC København jagter Romane Amane



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Kontroversiel VM-udskiftning – her er forklaringen

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

FC København-boss i fremskredne forhandlinger

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Her er Tysklands vej til VM-finalen

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

VM-vækkeuret: Han tabte småkagerne

Chok: Uruguay færdige ved VM

Supercomputer: Her er VM-finalen

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’