På Fyn finder vi det der er tæt på at være legemliggørelsen af gennemsnittet for Superligaen. Hvis vi tager ligaen som helhed, så lægger snittet for xG / xGA på 1.33 pr 90 min for hele sæsonen. OB snittede 1.38 xG, og man snittede sørme også 1.38 xGA – altså tillod fynboerne i snit lige så mange chancer imod som man selv skabte.
Striwerne flyttede heller ikke bjerge med deres præstationer. Lige så blev der heller ikke underpræsteret og spildt potentiale på Fyn. De præsterede mere eller mindre bare som tallene dikterer til dem. 1.34 scorede mål, og 1.41 indkasserede. De var det gennemsnitlige hold.
Set i perspektiv til hele ligaen, så lå OBs performancedata til at placere dem i midten af rækken med et udsving der både flytte dem både netop indenfor såvel som udenfor top 6.
OB havde få markant udsving over hele sæsonen. Indledningsvist var det svært for fynboerne at flytte chanceproduktionen i plus, hvilket også kostede en del pointtab. Men op mod jul fik man flyttet sig op i plus på xGD, hvilket også tippede kampene til OBernes side.
Mod grundspillets slutning skærpede tingene ting, defensiven blev i en periode udfordret (og indkasserede helt som statistisk forventet) og målene strøg ind med lidt større hyppighed.
Det kostede endegyldigt OBs mulighed for en placering i top 6. Kampene begyndte at udforme sig med større statistisk sandsynlighed for flere scoringer til modstanderne, en udvikling der varede grundspillet ud.
Da fårene blev skilt fra bukkene, desværre for OB med dem i nedrykningsspillet, formåede fynboerne at løfte deres produktivitet, og skabte mere eller mindre kontinuerligt gennem slutspillet flere chancer end modstanderne. Ikke markant, men nok til at kunne forvente flere point end nederlag på kontoen.
All over ikke en sæson der manifesterede OB som et tophold in spe, men omvendt dog med et OB-mandskab der fik skabt en base midt i rækken. Forbedringspotentialet ligger i at få cuttet af modstandernes chancer, således at man over tid kan tilbringe mere tid i plus med bedre forudsætninger for point til følge.
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
TRANSFER
Bekræfter: ‘Vi forhandler med Mikael Uhre’
INTERVIEW
Bekræfter dialog med Benjamin Schmedes
TOPNYHED
Sidder på guldfugl til 75 millioner kroner
EKSKLUSIVT
Ståle Solbakken på plads til FCK-kamp
Slagtes af avis: ‘Ødelægger alt for sig selv!’
Fælder dom over Victor Froholdt
Vilde Hillerød vinder topbrag i 1. division
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk kriseklub solgt
Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski
RYGTEBØRSEN
AGF nærmer sig angriber
HELT VILDT
Vidste du det? Brøndby-komets far er OL-sølvvinder
TRANSFER
Flyver til England nu: Han er Man Utds næste køb
TOPNYHED
Brøndby-duo straffes IKKE for udtalelser
NYHEDER
Legende om Højlund: Her er problemet
Zorniger-fyring påvirker tysk klub
NYHEDER
Brøndby sparer millioner
MEDIE
Stjernetræner spøger: ‘Arne Slot har én uge’
TOPNYHED
Tidligere AGF-scout lander topjob i ny klub
TOPNYHED
FC København scorer 16 millioner kroner
NYHEDER
Bjarne Riis kan score millionbeløb
NYHEDER
– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive
TIPSBLADET SPECIAL
To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub
TOPNYHED
Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten
TIPSBLADETS DOM
Kan blive et hårdt slag for guld-drømmene!
TOPNYHED
Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’
NYHEDER
Datoen sat: Her tager Ståle senest stor beslutning
2-2 i Haderslev: Thomas Jørgensen redder Viborg
NYHEDER
Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper
TOPNYHED
Fantastiske dage sikrer Danmark kæmpe forspring
NYHEDER
– En undskyldning for tabere
Dansk stjerne stjæler overskrifter: ‘Overjordisk’
MEDIE
Spørger på Jonas Wind
EKSKLUSIVT
Afsløring: AB Gladsaxe køber Milan Silva Rasmussen
NYHEDER
‘Zanka’ reagerer: ‘Vi har et problem’
TOPNYHED
Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn
INTERVIEW
Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’
HELT VILDT
Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden
TOPNYHED
FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet
TOPNYHED
Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med kometen Hjalte Boe
TOPNYHED
Steve Cooper står ved sin dommerkritik
NYHEDER
Stjerne skadet: ‘Følelserne sidder udenpå tøjet’
Stjernequarterback vinder i NFL-comeback
INTERVIEW
Kommer med klart svar: Usmageligt og respektløst
Mads Emil Madsen overrasket over AGF’s niveau
‘De har problemer med os’
DAGENS SPILFORSLAG
Elche snupper påny point mod et Madrid-hold
NYHEDER
Danmark smadrer Japan i VM-premiere
NYHEDER
FCM taber til AS Roma i Europa League
NYHEDER
