Expected Goals: OB var den daggamle rugbrødsmad

DATAANALYSE: Tipsbladet ser nærmere på sæsonen, der gik i Superliga-klubberne. Her ser vi på OB



På Fyn finder vi det der er tæt på at være legemliggørelsen af gennemsnittet for Superligaen. Hvis vi tager ligaen som helhed, så lægger snittet for xG / xGA på 1.33 pr 90 min for hele sæsonen. OB snittede 1.38 xG, og man snittede sørme også 1.38 xGA – altså tillod fynboerne i snit lige så mange chancer imod som man selv skabte.

Striwerne flyttede heller ikke bjerge med deres præstationer. Lige så blev der heller ikke underpræsteret og spildt potentiale på Fyn. De præsterede mere eller mindre bare som tallene dikterer til dem. 1.34 scorede mål, og 1.41 indkasserede. De var det gennemsnitlige hold.

Set i perspektiv til hele ligaen, så lå OBs performancedata til at placere dem i midten af rækken med et udsving der både flytte dem både netop indenfor såvel som udenfor top 6.

OB havde få markant udsving over hele sæsonen. Indledningsvist var det svært for fynboerne at flytte chanceproduktionen i plus, hvilket også kostede en del pointtab. Men op mod jul fik man flyttet sig op i plus på xGD, hvilket også tippede kampene til OBernes side.

Mod grundspillets slutning skærpede tingene ting, defensiven blev i en periode udfordret (og indkasserede helt som statistisk forventet) og målene strøg ind med lidt større hyppighed.

Det kostede endegyldigt OBs mulighed for en placering i top 6. Kampene begyndte at udforme sig med større statistisk sandsynlighed for flere scoringer til modstanderne, en udvikling der varede grundspillet ud.

Da fårene blev skilt fra bukkene, desværre for OB med dem i nedrykningsspillet, formåede fynboerne at løfte deres produktivitet, og skabte mere eller mindre kontinuerligt gennem slutspillet flere chancer end modstanderne. Ikke markant, men nok til at kunne forvente flere point end nederlag på kontoen.

All over ikke en sæson der manifesterede OB som et tophold in spe, men omvendt dog med et OB-mandskab der fik skabt en base midt i rækken. Forbedringspotentialet ligger i at få cuttet af modstandernes chancer, således at man over tid kan tilbringe mere tid i plus med bedre forudsætninger for point til følge.

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp


Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

‘Med al respekt – FCK er mest interessant’

Bekræfter FC København-historie

Dansk målsluger færdig

Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Han er ny cheftræner for Real Madrid

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller

Meldes på vej mod nyt skifte

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy

På vej til Superligaen? Har vild målnæse

Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon

Afviser millionbud fra Brøndby

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

Delaney sætter ord på kontraktsituation

På vej væk? Højbjerg meldes frustreret

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Kræver 100.000 fra tidligere FCK-stjerne

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’

Mesterklub viser interesse for AGF-flop

Benjamin Schmedes: ‘En win-win-win-situation’

Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”

Mareridt for FC Augsburg

Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’

Afsløring: Præsenterer dansker meget snart

FCK meldes varm på målfarlig kantspiller

Ny cheftræner stort set på plads i United

FCK-boss kan snart præsentere noget

Malmö FF tester dansk midtbanespiller

Her kan du se lodtrækningen til FA Cup

Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Rådførte sig hos Kamil Grabara

Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen

Juventus kørte Cremonese over

Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby

Liverpool vinder trods gigantisk brøler

Frendrup scorer for første gang i et år

Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’

Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’

Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt

Xabi Alonso stopper i Real Madrid

Zanka meldes færdig i LA Galaxy