Expected Goals: OB var den daggamle rugbrødsmad

DATAANALYSE: Tipsbladet ser nærmere på sæsonen, der gik i Superliga-klubberne. Her ser vi på OB



På Fyn finder vi det der er tæt på at være legemliggørelsen af gennemsnittet for Superligaen. Hvis vi tager ligaen som helhed, så lægger snittet for xG / xGA på 1.33 pr 90 min for hele sæsonen. OB snittede 1.38 xG, og man snittede sørme også 1.38 xGA – altså tillod fynboerne i snit lige så mange chancer imod som man selv skabte.

Striwerne flyttede heller ikke bjerge med deres præstationer. Lige så blev der heller ikke underpræsteret og spildt potentiale på Fyn. De præsterede mere eller mindre bare som tallene dikterer til dem. 1.34 scorede mål, og 1.41 indkasserede. De var det gennemsnitlige hold.

Set i perspektiv til hele ligaen, så lå OBs performancedata til at placere dem i midten af rækken med et udsving der både flytte dem både netop indenfor såvel som udenfor top 6.

OB havde få markant udsving over hele sæsonen. Indledningsvist var det svært for fynboerne at flytte chanceproduktionen i plus, hvilket også kostede en del pointtab. Men op mod jul fik man flyttet sig op i plus på xGD, hvilket også tippede kampene til OBernes side.

Mod grundspillets slutning skærpede tingene ting, defensiven blev i en periode udfordret (og indkasserede helt som statistisk forventet) og målene strøg ind med lidt større hyppighed.

Det kostede endegyldigt OBs mulighed for en placering i top 6. Kampene begyndte at udforme sig med større statistisk sandsynlighed for flere scoringer til modstanderne, en udvikling der varede grundspillet ud.

Da fårene blev skilt fra bukkene, desværre for OB med dem i nedrykningsspillet, formåede fynboerne at løfte deres produktivitet, og skabte mere eller mindre kontinuerligt gennem slutspillet flere chancer end modstanderne. Ikke markant, men nok til at kunne forvente flere point end nederlag på kontoen.

All over ikke en sæson der manifesterede OB som et tophold in spe, men omvendt dog med et OB-mandskab der fik skabt en base midt i rækken. Forbedringspotentialet ligger i at få cuttet af modstandernes chancer, således at man over tid kan tilbringe mere tid i plus med bedre forudsætninger for point til følge.

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.







LIVE

LIVE: Tørlagt for øl

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

AGF kan ende med millionregning, men…

Bayern München lurer på choktransfer

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Kæmpe røgslør af Brøndby

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Harry Maguire i chok

Legende i kritik af FC Midtjylland-emnet Dolberg

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

Brøndby IF – FC København



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Brighton – Manchester United

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

Cooper og Svensson overrasker begge

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding

Dansk topscorer skifter agent – sommertransfer?

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Nu er Sean Klaiber på klubjagt

AGF er mestre – her er deres vej i Europa