Troels Bech blev i al hast hyret som cheftræner i Esbjerg fB, da Lars Olsen måtte give slip på tøjlerne på grund af en utilfreds spillertrup, og Bech har hentet fire point i sine første to kampe på trænerbænken.
53-årige Troels Bechs seneste job var som sportsdirketør i Brøndby IF, og han er kun for nyligt vendt hjem til Danmark fra en jordomrejse med familien, så der var ikke mange, der havde ventet at se ham tilbage som cheftræner i en Superliga-klub.
Det var imidlertid heller ikke mange danske klubber, der kunne have overtalt ham.
– Der er flere strenge i det. Det første drejer sig om, at det lige præcis var EfB og Esbjerg. Der er få klubber, der kunne have lokket mig ud af de planer, jeg ellers gik med. De skal jo ikke nødvendigvis alle sammen navngives, men klubber som SIF, BIF og så EfB kan. Jeg havde en utroligt god tid, sidst jeg var i Esbjerg. Men det jo ikke nok i sig selv. Det er jo ikke absolut et ombud, man absolut skal springe efter, siger Troels Bech til Tipsbladet.
Troels Bech stod også i spidsen for Esbjerg fB fra 2006 til 2008, og mere end 10 år senere er han altså tilbage i fiskerbyen.
Her er det altoverskyggende mål at sikre vestjyderne en sæson mere i Superligaen, og det var en opgave, spillerne ikke have tillid til, at Lars Olsen kunne løfte. Troels Bech vil dog ingenlunde kritisere sin forgænger.
– Det er vigtigt for mig, at der skal ikke peges fingre af det arbejde, Lars Olsen har lavet. Det bliver så grimt et lys, når en træner som Lars pludselig får det prædikat, at spillerne ikke mener, han passede ind. Jeg vil meget gerne lære af Lars, hvordan man vinder tre sølvmedaljer med OB. Det var jo en hel del mere, end hvad jeg formåede i mine perioder i OB.
– Der er ingen grund til at sparke bagud, og spillerne er i fin form, fastslår Troels Bech.
Du kan læse et stort interview med Troels Bech i Tipsbladet. Her taler Esbjerg-træneren blandt andet om sin tid i Brøndby IF og om sine forventninger til vikarjobbet i Esbjerg.
Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
INTERVIEW
Stor hyldest af Mike Tullberg
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
NYHEDER
