Troels Bech blev i al hast hyret som cheftræner i Esbjerg fB, da Lars Olsen måtte give slip på tøjlerne på grund af en utilfreds spillertrup, og Bech har hentet fire point i sine første to kampe på trænerbænken.
53-årige Troels Bechs seneste job var som sportsdirketør i Brøndby IF, og han er kun for nyligt vendt hjem til Danmark fra en jordomrejse med familien, så der var ikke mange, der havde ventet at se ham tilbage som cheftræner i en Superliga-klub.
Det var imidlertid heller ikke mange danske klubber, der kunne have overtalt ham.
– Der er flere strenge i det. Det første drejer sig om, at det lige præcis var EfB og Esbjerg. Der er få klubber, der kunne have lokket mig ud af de planer, jeg ellers gik med. De skal jo ikke nødvendigvis alle sammen navngives, men klubber som SIF, BIF og så EfB kan. Jeg havde en utroligt god tid, sidst jeg var i Esbjerg. Men det jo ikke nok i sig selv. Det er jo ikke absolut et ombud, man absolut skal springe efter, siger Troels Bech til Tipsbladet.
Troels Bech stod også i spidsen for Esbjerg fB fra 2006 til 2008, og mere end 10 år senere er han altså tilbage i fiskerbyen.
Her er det altoverskyggende mål at sikre vestjyderne en sæson mere i Superligaen, og det var en opgave, spillerne ikke have tillid til, at Lars Olsen kunne løfte. Troels Bech vil dog ingenlunde kritisere sin forgænger.
– Det er vigtigt for mig, at der skal ikke peges fingre af det arbejde, Lars Olsen har lavet. Det bliver så grimt et lys, når en træner som Lars pludselig får det prædikat, at spillerne ikke mener, han passede ind. Jeg vil meget gerne lære af Lars, hvordan man vinder tre sølvmedaljer med OB. Det var jo en hel del mere, end hvad jeg formåede i mine perioder i OB.
– Der er ingen grund til at sparke bagud, og spillerne er i fin form, fastslår Troels Bech.
Du kan læse et stort interview med Troels Bech i Tipsbladet. Her taler Esbjerg-træneren blandt andet om sin tid i Brøndby IF og om sine forventninger til vikarjobbet i Esbjerg.
Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.
LIVE
TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
MEDIE
De er interesseret i Christian Eriksen
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
NYHEDER
‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
HELT VILDT
Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring
TOPNYHED
Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
HELT VILDT
17 minutter for United – nu skal han til VM
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
EKSKLUSIVT
Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’
INTERVIEW
Stage åbner op om transfer: ‘Planen er lagt’
MEDIE
De vil gerne have Jens Jønsson
MEDIE
Polsk succestræner rygtes til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
NYHEDER
Patrick Mortensen færdig i AGF
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
BIZART
Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
EKSKLUSIVT
SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’
NYHEDER
