Troels Bech blev i al hast hyret som cheftræner i Esbjerg fB, da Lars Olsen måtte give slip på tøjlerne på grund af en utilfreds spillertrup, og Bech har hentet fire point i sine første to kampe på trænerbænken.
53-årige Troels Bechs seneste job var som sportsdirketør i Brøndby IF, og han er kun for nyligt vendt hjem til Danmark fra en jordomrejse med familien, så der var ikke mange, der havde ventet at se ham tilbage som cheftræner i en Superliga-klub.
Det var imidlertid heller ikke mange danske klubber, der kunne have overtalt ham.
– Der er flere strenge i det. Det første drejer sig om, at det lige præcis var EfB og Esbjerg. Der er få klubber, der kunne have lokket mig ud af de planer, jeg ellers gik med. De skal jo ikke nødvendigvis alle sammen navngives, men klubber som SIF, BIF og så EfB kan. Jeg havde en utroligt god tid, sidst jeg var i Esbjerg. Men det jo ikke nok i sig selv. Det er jo ikke absolut et ombud, man absolut skal springe efter, siger Troels Bech til Tipsbladet.
Troels Bech stod også i spidsen for Esbjerg fB fra 2006 til 2008, og mere end 10 år senere er han altså tilbage i fiskerbyen.
Her er det altoverskyggende mål at sikre vestjyderne en sæson mere i Superligaen, og det var en opgave, spillerne ikke have tillid til, at Lars Olsen kunne løfte. Troels Bech vil dog ingenlunde kritisere sin forgænger.
– Det er vigtigt for mig, at der skal ikke peges fingre af det arbejde, Lars Olsen har lavet. Det bliver så grimt et lys, når en træner som Lars pludselig får det prædikat, at spillerne ikke mener, han passede ind. Jeg vil meget gerne lære af Lars, hvordan man vinder tre sølvmedaljer med OB. Det var jo en hel del mere, end hvad jeg formåede i mine perioder i OB.
– Der er ingen grund til at sparke bagud, og spillerne er i fin form, fastslår Troels Bech.
Du kan læse et stort interview med Troels Bech i Tipsbladet. Her taler Esbjerg-træneren blandt andet om sin tid i Brøndby IF og om sine forventninger til vikarjobbet i Esbjerg.
Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.
LIVE
VM-LIVE: Flere VM-rekorder slået i de første kampe
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
TIPSBLADETS DOM
Kæmpe fadæse – smelter sammen foran hele verden!
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
TRANSFER
Brøndby henter Alexander Drexel
TOPNYHED
Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
INTERVIEW
Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
Jordan Larsson meldes enig med denne klub
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’
EKSKLUSIVT
Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
OPTAKT
Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
NYHEDER
Kasper Schmeichel scorer stort tv-job
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson
TOPNYHED
