Syv Superliga-kampe og 138 minutter.
19-årige Julius Beck fik ikke meget spilletid under lejeopholdet i AGF, og den unge dansker skal ikke længere være en del af Aarhus-klubben.
Tipsbladet har talt med det danske talent om tiden i AGF og fremtidsplanerne. Han mener, at han havde fortjent flere chancer i Superliga-klubben.
– Jeg synes, at det var et super godt ophold, men jeg ville gerne have spillet mere. Jeg havde det dog super godt i AGF. Der var en masse gode holdkammerater og i staben, som hjalp med til at udvikle mig. Jeg har udviklet mig, siger Julius Beck til Tipsbladet.
Hvordan har du det med, at du ikke fik så meget spilletid?
– Jeg er 100 procent skuffet over, at jeg ikke spillede mere i AGF. Jeg følte, at jeg pressede på og arbejdede hårdt for det, men det var også en god og stærk trup.
– Mine holdkammerater var dygtige, men jeg synes personligt, at jeg godt kunne have fået mere spilletid. Man synes altid som spiller, at der kunne være mere. Sådan skulle det ikke være.
Hvordan har du det med, at AGF ikke valgte at udnytte købsoptionen?
– Det er jo ikke op til mig. Der er også noget økonomisk i det. Jeg ved ikke, hvordan jeg har det. Jeg er ikke skuffet eller sur på nogen måde. Nu skal jeg noget nyt, og så må vi se, hvad det bliver. Om det bliver Spezia eller noget andet, jeg er klar på en ny udfordring.
Artiklen fortsætter under billedet.
Foto: AGF
Klar til at kæmpe i Spezia
I Spezia har danskeren blot fået to førsteholdskampe, men talentet er klar på at kæmpe for spilletid i den italienske klub.
– Jeg er 100 procent klar på at tage kampen op i Spezia, og jeg tager den alt, hvad den kan trække. Jeg skal have nogle snakke med klubben og forventningsafstemme. Jeg har stadig to år tilbage af min kontrakt i Spezia, men jeg er klar til at give den fuld gas, og så må vi se, hvad der sker, siger danskeren og tilføjer.
– Det har været vildt fedt, og jeg udviklede mig utrolig meget i den periode, hvor jeg var inde omkring Serie A-holdet. Det har også været meget med det mentale, hvor jeg føler mig stærk nu.
Danskeren vil dog ikke lukke nogle døre, hvis Spezia ikke vil satse på ham. Et nyt ophold i Danmark er en mulighed.
– Jeg er åben for det meste. Det handler om at få spilletid, siger Julius Beck til Tipsbladet.
Beck har tidligere været en del af Sønderjyske.
Spezia endte som nummer 15 i Serie B i den forgangne sæson.
Beck kom til Spezia i august 2021.
LIVE
LIVE: Hvad har du gang i, Mæhle?
MEDIE
Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
MEDIE
Tottenham enig med stjerne – en anden på vej
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
Massefyring i AC Milan
NYHEDER
Spansk chok: Hvor er Real Madrid-spillerne?
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
MEDIE
FCM-emne koster kæmpe millionbeløb
INTERVIEW
Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
AVIS
Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
HELT VILDT
Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
NYHEDER
Esbjerg er tilbage i oprykningskampen
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
EKSKLUSIVT
Verdenskendt agentfirma kommer til Danmark
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
TOPNYHED
Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup
NYHEDER