To kampe for førsteholdet.
19-årige Bertram Kvist formåede aldrig at bide sig fast på Brøndbys førstehold, og nu er det sluet.
Mandag kom det frem, at Brøndby IF og Kvist har valgt at ophæve samarbejdet et halvt år før tid.
Tiden på Vestegnen har givet ham meget, men han lægger ikke skjul på, at han havde drømt om at slå igennem for Superliga-klubben.
– Det er selvfølgelig vemodigt. Jeg har været super glad for at være i Brøndby, og jeg har været der længe.
– Jeg har været fan af klubben længe, og jeg har brugt enormt meget tid i Brøndby. Det er selvfølgelig specielt, siger Bertram Kvist i et interview med Tipsbladet.
Hvilken følelse sidder du tilbage med, når det nu er slut?
– Jeg havde selvfølgelig håbet, at jeg kunne være tættere på, men det har klubben ikke valgt. Derfor er det, som det er.
– Jeg er relativt afklaret med, at det bedste for min karriere er, at jeg skal videre og jagte noget spilletid.
Har der også været en grad af frustration over, at du har kunnet slå igennem?
– Det har selvfølgelig været frustrerende, at man ikke har kunnet spille sig tættere på, men for mig har det været vigtigt at gøre det bedste, som jeg kan.
– Der er mange dygtige spillere på førsteholdet i Brøndby, så jeg hænger ikke med hoved, men det har altid været min drøm altid. Det har noget, som jeg gerne ville.
Den unge midtbanespiller mener dog, at han har lært meget af tiden i Superliga-klubben.
– Det har været super. Jeg har fået en god fodbolduddannelse. Jeg har været glad for at være i Brøndby, og jeg har nydt at gå på arbejde hver dag. Det har langt hen ad vejen været rigtig fint.
Artiklen fortsætter under billedet.

Åben for det hele
I efteråret var Kvist udlejet til Kolding IF, men det blev kun til syv kampe for NordicBet Liga-mandskabet. Han er dog ikke bitter over, at det ikke blev til mere.
– Det blev ikke til så meget tid i Kolding, men jeg har holdt mig skarp og gjort mine ting. Vi har så haft en vinterpause, hvor jeg har kunnet tage ryk på nogle af de ting, som jeg skulle arbejde med. Jeg er tip-top og klar.
– Nu er det sket, men vi var nok ikke samme sted i form af, hvordan vi så fodbold. Mine kvaliteter passede måske ikke bedst ind i klubben, men det er fortid, og jeg har respekt for, hvordan de gør tingene.
Det seneste stykke tid har danskeren trænet med i Trelleborg, der huserer i den næstbedste række i Sverige, og det var en god oplevelse for midtbanepsilleren. Han havde sidste dag i klubben tirsdag.
Hvad der ske nu, er endnu uvist for den tidligere Brøndby-spiller.
– Jeg er åben. Det kan være både i Danmark og udlandet. Det vigtigste er, at der er en god plan for mig og tæt på spilletid eller spille hver gang, afslutter Bertram Kvist til Tipsbladet.
LIVE
LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
TRANSFER
FC Nordsjælland køber offensiv profil
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
NYHEDER
Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
STORT INTERVIEW
Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
Han er førende til at erstatte Hjulmand
KARAKTERER
Er han virkelig fremtidens mand, FC København?
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
NYHEDER
Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
KOMMENTAR
Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!
NYHEDER
Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
Raser: Det er latterligt!
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
TIPSBLADET SPECIAL
FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil
EKSKLUSIVT
– Hvordan tænker man at Chilufya skal lave målene?
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne