Færdig i Silkeborg: Har niveau til Superligaen

Frederik Rieper forlader Silkeborg IF efter blot et halvt år for at skifte til FC Fredericia. Tipsbladet har interviewet forsvareren, og han mener, at han sagtens kan gøre sig gældende i Superligaen.



Frederik Rieper, der er søn af Marc Rieper, tog et stort spring fra Aarhus Fremad til Silkeborg IF i vinter, men tiden hos pokalmesteren har fået en ende.

Forsvareren har nemlig skrevet under på en treårig kontrakt med NordicBet Liga-klubben FC Fredericia.

24-årige Rieper fortæller til Tipsbladet, at Silkeborg ikke kunne bruge ham på lang sigt.

– Det har været en fantastisk tid i Silkeborg, og jeg kunne godt se mig selv blive, men jeg har prioriteret spilletid. Det tænker jeg, at jeg kan få i Fredericia. De var meget interesserede, og det er et fedt sportsligt setup, siger Frederik Rieper til Tipsbladet.

Ville du gerne væk, eller ville Silkeborg gerne af med dig?

– Det var en løbende dialog. De tror mere på Busch og en ny, som de henter, selvom Silkeborg syntes, at jeg havde gjort det godt. De ville måske bruge mig i efteråret, men de kunne ikke se mig i det lange perspektiv. Det var fair, og det var dejligt, at de var ærlige. Det bedste for mig er at spille og finde et niveau, hvor jeg kan bidrage ekstremt meget og vise mine kvaliteter. Jeg føler, at det er den rette hylde.

Det blev kun til fem Superliga-kampe for Rieper, men han nåede at få en titel med fra tiden i Søhøjlandet, da Silkeborg snuppede pokaltitlen.

– Jeg tænker ikke, at der var mange, der troede, at når man kom fra 2. division til Superligaen, at man ville blæse alle bagover og spille hver gang. Jeg følte, at jeg beviste mig selv, når jeg kom på banen. Jeg tror også, at hvis jeg fik flere chancer, ville jeg løfte mit niveau.

Rieper kunne hurtigt mærke det høje niveau i Superligaen, men han synes, at han fik bevist sit værd i den røde trøje.

– Man bliver straffet på en anden måde i Superligaen, fordi kvaliteten er højere. Man skal ikke efterlade meget plads, før den ligger i netmaskerne. Jeg synes, at jeg har vænnet mig til niveauet, siger han og tilføjer.

– Jeg føler egentlig, at mit eget niveau er, at jeg kan være med i Superligaen.

Forsvareren håber, at han bliver en nøglefigur i FC Fredericia, så holdet kan spille med i toppen af NordicBet Ligaen og kæmpe med om en Superliga-plads.

– Det er godt for min karriere, at jeg kommer til et sted, hvor jeg kan spille hver weekend, og jeg kan udvikle mig med holdet. Jeg håber, at vi kan være med i toppen af 1. division og give nogle af de andre oprykningsbejlere kamp til stregen. Det er min ambition, fortæller Frederik Rieper til Tipsbladet.

FC Fredericia er nummer fire i NordicBet Ligaen inden den sidste spillerunde.





Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar


Thomas Frank siger undskyld

Satme godt set, Jacob Neestrup!

Et sjældent syn i FC Midtjylland

Nicolai Vallys: Vi har pisse ondt i røven

“Har set ham fra OB få karantæne”

Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra

Diskuteres heftigt – her er Neestrups svar

Neestrup slår fast: ‘Hans bedste kamp i FCK’

Andreas Christensen i chokskifte?

Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper

I karambolage med Brøndby-stjerne: ‘Hold din kæft’

Steve Cooper med opsigtsvækkende dommer-kommentar

Superliga-legende stråler som 41-årig

Uhre kom på banen i stor skuffelse

Det peger mod udlandet for Thomas Jørgensen

Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’

Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf

‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’

‘Tæt på ren elendighed’

Brøndby-stjerne langer ud efter dommer

– PC’s “Wolfsburg-stil” har fejlet spektakulært

BIF tabte – men nej, hvor er han en lækker spiller

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK

FC Barcelona med chokerende besked til stjerne

“Det gider vi overhovedet ikke at snakke om”

Derby-dommer: Det var et klart straffespark

Yuito Suzuki chokerer Bayern München

Biereth og Dolberg bryder måltørke

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Neestrup: ‘Jeg har presset på for en afklaring’

Købt for en slik: Nu er danskers værdi eksploderet

Pogba er lettet

Neestrup: ‘Det er et rigtig godt Brøndby-hold’

Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub

Markante ændringer – skidt nyt for Eriksen? 

FCK slår Brøndby efter kontroversielt straffespark

Miserabelt i Manchester

Sønderjyske slår FCM i sent drama

Franks tabte transferdrøm bomber Spurs i sænk

Var på vej ud inden afgørende derby-mål

FCN ydmyger Fredericia i offensiv opvisning

Horsens sniger sig opad efter sejr i topkamp

Superliga-gennembrud? “Han har været rigtig god”

Viborg udspiller Vejles gennemhullede defensiv

Bedøm selv: Var der straffespark til FC København?

Cooper overrasker – bænker to profiler til derby

Her er FC Københavns startopstilling mod Brøndby

Arne Slot i kæmpe krise: ‘Horror show på Anfield’

Brøndby-stjerne slår fast: Dem vil jeg spille for