Frederik Rieper, der er søn af Marc Rieper, tog et stort spring fra Aarhus Fremad til Silkeborg IF i vinter, men tiden hos pokalmesteren har fået en ende.
Forsvareren har nemlig skrevet under på en treårig kontrakt med NordicBet Liga-klubben FC Fredericia.
24-årige Rieper fortæller til Tipsbladet, at Silkeborg ikke kunne bruge ham på lang sigt.
– Det har været en fantastisk tid i Silkeborg, og jeg kunne godt se mig selv blive, men jeg har prioriteret spilletid. Det tænker jeg, at jeg kan få i Fredericia. De var meget interesserede, og det er et fedt sportsligt setup, siger Frederik Rieper til Tipsbladet.
Ville du gerne væk, eller ville Silkeborg gerne af med dig?
– Det var en løbende dialog. De tror mere på Busch og en ny, som de henter, selvom Silkeborg syntes, at jeg havde gjort det godt. De ville måske bruge mig i efteråret, men de kunne ikke se mig i det lange perspektiv. Det var fair, og det var dejligt, at de var ærlige. Det bedste for mig er at spille og finde et niveau, hvor jeg kan bidrage ekstremt meget og vise mine kvaliteter. Jeg føler, at det er den rette hylde.
Det blev kun til fem Superliga-kampe for Rieper, men han nåede at få en titel med fra tiden i Søhøjlandet, da Silkeborg snuppede pokaltitlen.
– Jeg tænker ikke, at der var mange, der troede, at når man kom fra 2. division til Superligaen, at man ville blæse alle bagover og spille hver gang. Jeg følte, at jeg beviste mig selv, når jeg kom på banen. Jeg tror også, at hvis jeg fik flere chancer, ville jeg løfte mit niveau.
Rieper kunne hurtigt mærke det høje niveau i Superligaen, men han synes, at han fik bevist sit værd i den røde trøje.
– Man bliver straffet på en anden måde i Superligaen, fordi kvaliteten er højere. Man skal ikke efterlade meget plads, før den ligger i netmaskerne. Jeg synes, at jeg har vænnet mig til niveauet, siger han og tilføjer.
– Jeg føler egentlig, at mit eget niveau er, at jeg kan være med i Superligaen.
Forsvareren håber, at han bliver en nøglefigur i FC Fredericia, så holdet kan spille med i toppen af NordicBet Ligaen og kæmpe med om en Superliga-plads.
– Det er godt for min karriere, at jeg kommer til et sted, hvor jeg kan spille hver weekend, og jeg kan udvikle mig med holdet. Jeg håber, at vi kan være med i toppen af 1. division og give nogle af de andre oprykningsbejlere kamp til stregen. Det er min ambition, fortæller Frederik Rieper til Tipsbladet.
FC Fredericia er nummer fire i NordicBet Ligaen inden den sidste spillerunde.
LIVE
LIVE: Superliga-oprykker forlænger
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
NYHEDER
Massefyring i AC Milan
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
MEDIE
FCM-emne koster kæmpe millionbeløb
NYHEDER
Spansk chok: Hvor er Real Madrid-spillerne?
MEDIE
Tottenham enig med stjerne – en anden på vej
INTERVIEW
Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby
NYHEDER
Esbjerg er tilbage i oprykningskampen
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
TOPNYHED
Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
HELT VILDT
Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen
EKSKLUSIVT
Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
Kolding hjælper Horsens med sejr over Hillerød
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
AVIS
Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
NYHEDER
Sammenligner Brøndby med Manchester United
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
NYHEDER
Topboss sviner Barça til
FANKLUBBEN