Færdig i Silkeborg: Har niveau til Superligaen

Frederik Rieper forlader Silkeborg IF efter blot et halvt år for at skifte til FC Fredericia. Tipsbladet har interviewet forsvareren, og han mener, at han sagtens kan gøre sig gældende i Superligaen.



Frederik Rieper, der er søn af Marc Rieper, tog et stort spring fra Aarhus Fremad til Silkeborg IF i vinter, men tiden hos pokalmesteren har fået en ende.

Forsvareren har nemlig skrevet under på en treårig kontrakt med NordicBet Liga-klubben FC Fredericia.

24-årige Rieper fortæller til Tipsbladet, at Silkeborg ikke kunne bruge ham på lang sigt.

– Det har været en fantastisk tid i Silkeborg, og jeg kunne godt se mig selv blive, men jeg har prioriteret spilletid. Det tænker jeg, at jeg kan få i Fredericia. De var meget interesserede, og det er et fedt sportsligt setup, siger Frederik Rieper til Tipsbladet.

Ville du gerne væk, eller ville Silkeborg gerne af med dig?

– Det var en løbende dialog. De tror mere på Busch og en ny, som de henter, selvom Silkeborg syntes, at jeg havde gjort det godt. De ville måske bruge mig i efteråret, men de kunne ikke se mig i det lange perspektiv. Det var fair, og det var dejligt, at de var ærlige. Det bedste for mig er at spille og finde et niveau, hvor jeg kan bidrage ekstremt meget og vise mine kvaliteter. Jeg føler, at det er den rette hylde.

Det blev kun til fem Superliga-kampe for Rieper, men han nåede at få en titel med fra tiden i Søhøjlandet, da Silkeborg snuppede pokaltitlen.

– Jeg tænker ikke, at der var mange, der troede, at når man kom fra 2. division til Superligaen, at man ville blæse alle bagover og spille hver gang. Jeg følte, at jeg beviste mig selv, når jeg kom på banen. Jeg tror også, at hvis jeg fik flere chancer, ville jeg løfte mit niveau.

Rieper kunne hurtigt mærke det høje niveau i Superligaen, men han synes, at han fik bevist sit værd i den røde trøje.

– Man bliver straffet på en anden måde i Superligaen, fordi kvaliteten er højere. Man skal ikke efterlade meget plads, før den ligger i netmaskerne. Jeg synes, at jeg har vænnet mig til niveauet, siger han og tilføjer.

– Jeg føler egentlig, at mit eget niveau er, at jeg kan være med i Superligaen.

Forsvareren håber, at han bliver en nøglefigur i FC Fredericia, så holdet kan spille med i toppen af NordicBet Ligaen og kæmpe med om en Superliga-plads.

– Det er godt for min karriere, at jeg kommer til et sted, hvor jeg kan spille hver weekend, og jeg kan udvikle mig med holdet. Jeg håber, at vi kan være med i toppen af 1. division og give nogle af de andre oprykningsbejlere kamp til stregen. Det er min ambition, fortæller Frederik Rieper til Tipsbladet.

FC Fredericia er nummer fire i NordicBet Ligaen inden den sidste spillerunde.





I spil til kæmpe job? “Ellers er der noget galt”




INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Tilbage efter regelbrud

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt

FC Midtjylland – Brøndby IF

Voldsomt skænderi i FC København

Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Han bliver Man Utd-træner på én betingelse

VM-deltagelsen er i alvorlig fare

‘Zanka’ med – men profil er ikke klar for FCK

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

FC Midtjylland en af de største ‘tabere’ 

Vejle Boldklub – AGF

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Henter kæmpe Superliga-flop

I chok: ‘Tragikomisk’



TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Viborg FF – FC Nordsjælland

FC København – Randers FC

Chokpris på Victor Froholdt

Sønderjyske – OB

Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham

FC Fredericia – Silkeborg IF

Gyser: Så store er FCK’s chancer for top seks 

Björn Wesström overrasker – scorer nyt job

Nye regler udvider VAR og skal mindske tidsspild

Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig

Lamine Yamal med karrierens første

Kontant Lerager: Det er tid til at vågne op



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

AGF-juvel stempler ind – scorer mod FCK

Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu

Barcelona køber Rashford – her er prisen

Arsenal – Chelsea

Jubler over transfer: God dialog med FC København

Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation

Sådan fik de mistanke om norsk matchfixing

Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’

Superliga-guf: Hold øje med disse 1. div-stjerner

Traditionsklub henter Stephen Odey

Hjulmands Leverkusen dummer sig igen

AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’

Her ser du sidste runde i Superliga-grundspillet

Bayern München besejrer Dortmund i drama

Vilde Mikkel Damsgaard i hopla

Dansker i kæmpe skifte? ‘Hent ham nu!’ 

Leeds kan lege med mod Man City

Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr

– Det er en frustration for os alle

Skandale: Eliteserien-spillere anholdt

Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!

Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord