Frederik Rieper, der er søn af Marc Rieper, tog et stort spring fra Aarhus Fremad til Silkeborg IF i vinter, men tiden hos pokalmesteren har fået en ende.
Forsvareren har nemlig skrevet under på en treårig kontrakt med NordicBet Liga-klubben FC Fredericia.
24-årige Rieper fortæller til Tipsbladet, at Silkeborg ikke kunne bruge ham på lang sigt.
– Det har været en fantastisk tid i Silkeborg, og jeg kunne godt se mig selv blive, men jeg har prioriteret spilletid. Det tænker jeg, at jeg kan få i Fredericia. De var meget interesserede, og det er et fedt sportsligt setup, siger Frederik Rieper til Tipsbladet.
Ville du gerne væk, eller ville Silkeborg gerne af med dig?
– Det var en løbende dialog. De tror mere på Busch og en ny, som de henter, selvom Silkeborg syntes, at jeg havde gjort det godt. De ville måske bruge mig i efteråret, men de kunne ikke se mig i det lange perspektiv. Det var fair, og det var dejligt, at de var ærlige. Det bedste for mig er at spille og finde et niveau, hvor jeg kan bidrage ekstremt meget og vise mine kvaliteter. Jeg føler, at det er den rette hylde.
Det blev kun til fem Superliga-kampe for Rieper, men han nåede at få en titel med fra tiden i Søhøjlandet, da Silkeborg snuppede pokaltitlen.
– Jeg tænker ikke, at der var mange, der troede, at når man kom fra 2. division til Superligaen, at man ville blæse alle bagover og spille hver gang. Jeg følte, at jeg beviste mig selv, når jeg kom på banen. Jeg tror også, at hvis jeg fik flere chancer, ville jeg løfte mit niveau.
Rieper kunne hurtigt mærke det høje niveau i Superligaen, men han synes, at han fik bevist sit værd i den røde trøje.
– Man bliver straffet på en anden måde i Superligaen, fordi kvaliteten er højere. Man skal ikke efterlade meget plads, før den ligger i netmaskerne. Jeg synes, at jeg har vænnet mig til niveauet, siger han og tilføjer.
– Jeg føler egentlig, at mit eget niveau er, at jeg kan være med i Superligaen.
Forsvareren håber, at han bliver en nøglefigur i FC Fredericia, så holdet kan spille med i toppen af NordicBet Ligaen og kæmpe med om en Superliga-plads.
– Det er godt for min karriere, at jeg kommer til et sted, hvor jeg kan spille hver weekend, og jeg kan udvikle mig med holdet. Jeg håber, at vi kan være med i toppen af 1. division og give nogle af de andre oprykningsbejlere kamp til stregen. Det er min ambition, fortæller Frederik Rieper til Tipsbladet.
FC Fredericia er nummer fire i NordicBet Ligaen inden den sidste spillerunde.
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo
TRANSFER
Leragers næste klub? Her er Per Frimanns bud
Bo Svensson favorit til stort job
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF holder øje med dansker i Norge
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
LIGE NU
Kæmpe nedtur for AaB
TOPNYHED
Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’
Brøndby-stjerne: ‘Han er en helt i hele landet!’
OPTAKT
FC København – Brøndby IF
HELT VILDT
Superliga-legende stråler som 41-årig
Her er Kamil Wilczek i dag
OPTAKT
Randers FC – OB
HELT VILDT
Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson
TOPNYHED
I svime over German Onugkha
Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien
TOPNYHED
Ståle blander sig i FCK-debat: ‘Helt idiotisk’
TOPNYHED
Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’
Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub
Markante ændringer – skidt nyt for Eriksen?
MEDIE
Derfor har Lerager takket nej til FC København
HELT VILDT
Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne
Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse
INTERVIEW
– Agger og Kahlenberg var specielt
OPTAKT
Viborg FF – Vejle Boldklub
– Den her sidder dybt i sjælen
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
Starter foran Max Verstappen i Las Vegas
MEDIE
‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’
TRANSFER
Mike Tullberg foretrækker at sælge til denne klub
Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag
INTERVIEW
Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog
HELT VILDT
FC Barcelona med chokerende besked til stjerne
AVIS
Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper
INTERVIEW
– Jeg vil være den bedste
NYHEDER
Kæmpe slag for Danmark – stjerner misser VM
TOPNYHED
Lettet over at møde Danmark: ‘På papiret nemmere’
NYHEDER
Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’
EKSKLUSIVT
Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde
Pogba kan få comeback
TOPNYHED
Bizart: Dansk stjernes klub har fået stjålet trofæ
INTERVIEW
Afslører “frisk” SMS fra Tyskland
DAGENS SPILFORSLAG
Eintracht tæmmer Gedebukke
Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord
AGF-målscorer ømmede sig: Den ramte de ædlere dele
‘Hold øje med ham’: Kæmpe Man Utd-transfer på vej?
Lyngby går alene i front
AGF tilbage på førstepladsen
HELT VILDT
Nej, nej, nej: Er det her sæsonens afbrænder?
Superstjerne er tilbage for Barcelona
