Frederik Rieper, der er søn af Marc Rieper, tog et stort spring fra Aarhus Fremad til Silkeborg IF i vinter, men tiden hos pokalmesteren har fået en ende.
Forsvareren har nemlig skrevet under på en treårig kontrakt med NordicBet Liga-klubben FC Fredericia.
24-årige Rieper fortæller til Tipsbladet, at Silkeborg ikke kunne bruge ham på lang sigt.
– Det har været en fantastisk tid i Silkeborg, og jeg kunne godt se mig selv blive, men jeg har prioriteret spilletid. Det tænker jeg, at jeg kan få i Fredericia. De var meget interesserede, og det er et fedt sportsligt setup, siger Frederik Rieper til Tipsbladet.
Ville du gerne væk, eller ville Silkeborg gerne af med dig?
– Det var en løbende dialog. De tror mere på Busch og en ny, som de henter, selvom Silkeborg syntes, at jeg havde gjort det godt. De ville måske bruge mig i efteråret, men de kunne ikke se mig i det lange perspektiv. Det var fair, og det var dejligt, at de var ærlige. Det bedste for mig er at spille og finde et niveau, hvor jeg kan bidrage ekstremt meget og vise mine kvaliteter. Jeg føler, at det er den rette hylde.
Det blev kun til fem Superliga-kampe for Rieper, men han nåede at få en titel med fra tiden i Søhøjlandet, da Silkeborg snuppede pokaltitlen.
– Jeg tænker ikke, at der var mange, der troede, at når man kom fra 2. division til Superligaen, at man ville blæse alle bagover og spille hver gang. Jeg følte, at jeg beviste mig selv, når jeg kom på banen. Jeg tror også, at hvis jeg fik flere chancer, ville jeg løfte mit niveau.
Rieper kunne hurtigt mærke det høje niveau i Superligaen, men han synes, at han fik bevist sit værd i den røde trøje.
– Man bliver straffet på en anden måde i Superligaen, fordi kvaliteten er højere. Man skal ikke efterlade meget plads, før den ligger i netmaskerne. Jeg synes, at jeg har vænnet mig til niveauet, siger han og tilføjer.
– Jeg føler egentlig, at mit eget niveau er, at jeg kan være med i Superligaen.
Forsvareren håber, at han bliver en nøglefigur i FC Fredericia, så holdet kan spille med i toppen af NordicBet Ligaen og kæmpe med om en Superliga-plads.
– Det er godt for min karriere, at jeg kommer til et sted, hvor jeg kan spille hver weekend, og jeg kan udvikle mig med holdet. Jeg håber, at vi kan være med i toppen af 1. division og give nogle af de andre oprykningsbejlere kamp til stregen. Det er min ambition, fortæller Frederik Rieper til Tipsbladet.
FC Fredericia er nummer fire i NordicBet Ligaen inden den sidste spillerunde.
LIVE
LIVE: Svensson ser Brøndbys kvaliteter
TOPNYHED
FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’
EKSKLUSIVT
Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
AVIS
Tiden er ved at rinde ud
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
NYHEDER
Napoli-chok på vej
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
NYHEDER
Arsenal vinder Premier League
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
Fortryder FC Barcelona-transfer
INTERVIEW
Thomas Delaney teaser
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
TRANSFER