Færdig i Silkeborg: Har niveau til Superligaen

Frederik Rieper forlader Silkeborg IF efter blot et halvt år for at skifte til FC Fredericia. Tipsbladet har interviewet forsvareren, og han mener, at han sagtens kan gøre sig gældende i Superligaen.



Frederik Rieper, der er søn af Marc Rieper, tog et stort spring fra Aarhus Fremad til Silkeborg IF i vinter, men tiden hos pokalmesteren har fået en ende.

Forsvareren har nemlig skrevet under på en treårig kontrakt med NordicBet Liga-klubben FC Fredericia.

24-årige Rieper fortæller til Tipsbladet, at Silkeborg ikke kunne bruge ham på lang sigt.

– Det har været en fantastisk tid i Silkeborg, og jeg kunne godt se mig selv blive, men jeg har prioriteret spilletid. Det tænker jeg, at jeg kan få i Fredericia. De var meget interesserede, og det er et fedt sportsligt setup, siger Frederik Rieper til Tipsbladet.

Ville du gerne væk, eller ville Silkeborg gerne af med dig?

– Det var en løbende dialog. De tror mere på Busch og en ny, som de henter, selvom Silkeborg syntes, at jeg havde gjort det godt. De ville måske bruge mig i efteråret, men de kunne ikke se mig i det lange perspektiv. Det var fair, og det var dejligt, at de var ærlige. Det bedste for mig er at spille og finde et niveau, hvor jeg kan bidrage ekstremt meget og vise mine kvaliteter. Jeg føler, at det er den rette hylde.

Det blev kun til fem Superliga-kampe for Rieper, men han nåede at få en titel med fra tiden i Søhøjlandet, da Silkeborg snuppede pokaltitlen.

– Jeg tænker ikke, at der var mange, der troede, at når man kom fra 2. division til Superligaen, at man ville blæse alle bagover og spille hver gang. Jeg følte, at jeg beviste mig selv, når jeg kom på banen. Jeg tror også, at hvis jeg fik flere chancer, ville jeg løfte mit niveau.

Rieper kunne hurtigt mærke det høje niveau i Superligaen, men han synes, at han fik bevist sit værd i den røde trøje.

– Man bliver straffet på en anden måde i Superligaen, fordi kvaliteten er højere. Man skal ikke efterlade meget plads, før den ligger i netmaskerne. Jeg synes, at jeg har vænnet mig til niveauet, siger han og tilføjer.

– Jeg føler egentlig, at mit eget niveau er, at jeg kan være med i Superligaen.

Forsvareren håber, at han bliver en nøglefigur i FC Fredericia, så holdet kan spille med i toppen af NordicBet Ligaen og kæmpe med om en Superliga-plads.

– Det er godt for min karriere, at jeg kommer til et sted, hvor jeg kan spille hver weekend, og jeg kan udvikle mig med holdet. Jeg håber, at vi kan være med i toppen af 1. division og give nogle af de andre oprykningsbejlere kamp til stregen. Det er min ambition, fortæller Frederik Rieper til Tipsbladet.

FC Fredericia er nummer fire i NordicBet Ligaen inden den sidste spillerunde.





Sønderjyske – OB




INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Sønderjyske – OB

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok

I struben på Thorup: Han er svag og under niveau

FC København – Randers FC

Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Trænerlegende fremhæver Steve Cooper

FC Midtjylland – Brøndby IF

Store transferspørgsmål – skal stjerner sælges?

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Voldsomt skænderi i FC København



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

FC Midtjylland en af de største ‘tabere’ 

Viborg FF – FC Nordsjælland

Vejle Boldklub – AGF

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

Han bliver Man Utd-træner på én betingelse



TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

VM-deltagelsen er i alvorlig fare

Henter kæmpe Superliga-flop

I spil til kæmpe job? “Ellers er der noget galt”

I chok: ‘Tragikomisk’

Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham

FC Fredericia – Silkeborg IF

Dolberg til debat: Han tager ingen steder

‘Zanka’ med – men profil er ikke klar for FCK

Gyser: Så store er FCK’s chancer for top seks 

Chokpris på Victor Froholdt



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Her ser du sidste runde i Superliga-grundspillet

AGF-juvel stempler ind – scorer mod FCK

AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’

Barcelona køber Rashford – her er prisen

LIVE: Sidste runde i Superligaens grundspil

Sådan fik de mistanke om norsk matchfixing

Björn Wesström overrasker – scorer nyt job

Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig

Traditionsklub henter Stephen Odey

Lamine Yamal med karrierens første

Kontant Lerager: Det er tid til at vågne op

Arsenal – Chelsea

Jubler over transfer: God dialog med FC København

Nye regler udvider VAR og skal mindske tidsspild

Tilbage efter regelbrud

Farzam: Hans bundniveau var skræmmende

Bayern München besejrer Dortmund i drama

Vilde Mikkel Damsgaard i hopla

Hjulmands Leverkusen dummer sig igen

Dansker i kæmpe skifte? ‘Hent ham nu!’ 

Superliga-guf: Hold øje med disse 1. div-stjerner

Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu