Den tidligere AaB- FC København- FC Nordsjælland- og Esbjerg-spiller Michael Jakobsen har slået sine folder i Australien de seneste fem år.
Down Under indledte forsvarsspilleren sit ophold i Melbourne City, og nu tørner han ud for Adelaide United, der er på tredjepladsen i den australske A-League.
Efter denne sæson udløber Michael Jakobsens kontrakt med Adelaide United, men han håber ikke, at han står på tærsklen til at skulle sige farvel til sin australske arbejdsgiver.
– Jeg har taget min familie med mange steder rundt, så først og fremmest håber jeg at blive i Adelaide, så vi ikke skal flytte. Klubben vil gerne satse mere på egne talenter fremadrettet, men træneren har sagt, at han godt kan se en plads til mig på holdet. Men det er svært at forudse, hvor den lander, siger Michael Jakobsen til tipsbladet.dk og tilføjer:
– Der er også noget interesse fra andre A-League-klubber, men jeg tager det stille og roligt. Jeg har stadig nogle måneder tilbage af kontrakten.
Økonomien spiller naturligvis en rolle for den 35-årige forsvarsspiller, men størrelsen på lønchecken er slet ikke det springende punkt.
– Sidste år havde jeg et tilbud fra en klub i Indien, og økonomisk var det bedre, end hvad jeg kan tjene i Australien, men det krævede, at vi skulle bo seks måneder på hotel. Det ville jeg ikke byde min familie, så det takkede jeg nej til, fortæller han.
Færdig i Danmark
Michael Jakobsen har spillet over 200 kampe i Superligaen – han har formentlig også spillet sin sidste.
Selv om han i princippet er åben for en retur til dansk fodbold, har han svært ved at forestille sig, at det kommer til at ske.
– Jeg tror ikke, jeg kommer til at spille i Danmark mere. Jeg ved heller ikke, om mit niveau er til Superligaen længere. Jeg er 35 år, og de danske klubber har helt sikkert ikke set mig spille i lang tid. Jeg tror ikke, de henter én som mig. Det er fair nok, og jeg vil heller ikke bytte med Australien, hvor jeg er meget glad for at være, lyder det fra Michael Jakobsen.
Den tidligere landsholdsspiller indledte sin karriere i B.93, og det er ikke sjældent, man ser fodboldspillere afslutte karrieren på de samme græsplæner, som det hele begyndte. B.93, der lige nu huserer i 2. division, er dog ikke et tema for forsvarsspilleren.
– Jeg vil gerne spille på højeste niveau, og i Danmark er det Superligaen. Jeg har selvfølgelig et specielt forhold til min barndomsklub B.93, men det er ikke aktuelt for mig. Jeg tror ikke, der er nogle i Danmark, der ved, hvad jeg står for her i 2021, så mine muligheder er størst i Australien, siger Michael Jakobsen.
En fremtid Down Under kan sagtens blive aktuel også efter karrieren. Michael Jakobsen lurer på et job i fodboldens verden og dermed et endnu længere ophold på den anden side af jordkloden.
– Der er i hvert fald et stykke arbejde at udføre, som jeg synes kunne være spændende. Talenterne er lysår efter mange andre lande, og der mangler noget struktur i talentudviklingen, som kunne være rigtig interessant at arbejde med, og som jeg tror, jeg kan gøre en levevej ud af, slutter den 35-årige forsvarsspiller.
Michael Jakobsen er noteret for fem A-landskampe for Danmark, og han er blevet dansk mester med både AaB og FC København. I Australien har han vundet to pokaltitler.
LIVE
TransferLIVE: Stjerne klarer Chelsea-lægetjek
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud
God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
OPTAKT
Viborg FF – OB
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
TRANSFER
Bassel Jradi præsenteret i B.93
NYHEDER
Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
NYHEDER
Fodboldlegenden Kevin Keegan er død
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
INTERVIEW
Svensson giver status på Huescas
INTERVIEW
Søgte råd hos tidligere FCK-stjerner
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
INTERVIEW
Svensson om sommervinduet: ‘Det er ikke optimalt’
Skandaløse scener: Han er en skændsel!
Fin lodtrækning for FCK
MEDIE
Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Boye finder ny klub – option til 2030
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget
MEDIE
FC København kan miste endnu en stjerne
Han er VM’s bedste spiller
EKSKLUSIVT
