Den tidligere AaB- FC København- FC Nordsjælland- og Esbjerg-spiller Michael Jakobsen har slået sine folder i Australien de seneste fem år.
Down Under indledte forsvarsspilleren sit ophold i Melbourne City, og nu tørner han ud for Adelaide United, der er på tredjepladsen i den australske A-League.
Efter denne sæson udløber Michael Jakobsens kontrakt med Adelaide United, men han håber ikke, at han står på tærsklen til at skulle sige farvel til sin australske arbejdsgiver.
– Jeg har taget min familie med mange steder rundt, så først og fremmest håber jeg at blive i Adelaide, så vi ikke skal flytte. Klubben vil gerne satse mere på egne talenter fremadrettet, men træneren har sagt, at han godt kan se en plads til mig på holdet. Men det er svært at forudse, hvor den lander, siger Michael Jakobsen til tipsbladet.dk og tilføjer:
– Der er også noget interesse fra andre A-League-klubber, men jeg tager det stille og roligt. Jeg har stadig nogle måneder tilbage af kontrakten.
Økonomien spiller naturligvis en rolle for den 35-årige forsvarsspiller, men størrelsen på lønchecken er slet ikke det springende punkt.
– Sidste år havde jeg et tilbud fra en klub i Indien, og økonomisk var det bedre, end hvad jeg kan tjene i Australien, men det krævede, at vi skulle bo seks måneder på hotel. Det ville jeg ikke byde min familie, så det takkede jeg nej til, fortæller han.
Færdig i Danmark
Michael Jakobsen har spillet over 200 kampe i Superligaen – han har formentlig også spillet sin sidste.
Selv om han i princippet er åben for en retur til dansk fodbold, har han svært ved at forestille sig, at det kommer til at ske.
– Jeg tror ikke, jeg kommer til at spille i Danmark mere. Jeg ved heller ikke, om mit niveau er til Superligaen længere. Jeg er 35 år, og de danske klubber har helt sikkert ikke set mig spille i lang tid. Jeg tror ikke, de henter én som mig. Det er fair nok, og jeg vil heller ikke bytte med Australien, hvor jeg er meget glad for at være, lyder det fra Michael Jakobsen.
Den tidligere landsholdsspiller indledte sin karriere i B.93, og det er ikke sjældent, man ser fodboldspillere afslutte karrieren på de samme græsplæner, som det hele begyndte. B.93, der lige nu huserer i 2. division, er dog ikke et tema for forsvarsspilleren.
– Jeg vil gerne spille på højeste niveau, og i Danmark er det Superligaen. Jeg har selvfølgelig et specielt forhold til min barndomsklub B.93, men det er ikke aktuelt for mig. Jeg tror ikke, der er nogle i Danmark, der ved, hvad jeg står for her i 2021, så mine muligheder er størst i Australien, siger Michael Jakobsen.
En fremtid Down Under kan sagtens blive aktuel også efter karrieren. Michael Jakobsen lurer på et job i fodboldens verden og dermed et endnu længere ophold på den anden side af jordkloden.
– Der er i hvert fald et stykke arbejde at udføre, som jeg synes kunne være spændende. Talenterne er lysår efter mange andre lande, og der mangler noget struktur i talentudviklingen, som kunne være rigtig interessant at arbejde med, og som jeg tror, jeg kan gøre en levevej ud af, slutter den 35-årige forsvarsspiller.
Michael Jakobsen er noteret for fem A-landskampe for Danmark, og han er blevet dansk mester med både AaB og FC København. I Australien har han vundet to pokaltitler.
LIVE
LIVE: Morten Bruun med dyster forudsigelse
EKSPERT
‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’
MEDIE
‘FC København var en mulighed’
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet
NYHEDER
En ny fejl? Nævner Thomas Frank
NYHEDER
Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
MEDIE
Spår: Her ender Mohamed Salah
NYHEDER
‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’
NYHEDER
To spillere frasorteret af Brian Riemer
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
NYHEDER
Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
NYHEDER
Husker du Dan Thomassen? Lander flot job
NYHEDER
Philip Billing tabte kæben
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?
MEDIE
Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
EKSKLUSIVT
– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…
NYHEDER
FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
EKSKLUSIVT
Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
NYHEDER
– Vi håber men skal ikke regne med det!
NYHEDER
‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Danske stjerner kan være fortid
Får stor hjælp inden brag mod Liverpool
TRANSFER
Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?
Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM
NYHEDER
Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’
NYHEDER
Helt på røven over Victor Froholdt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF
Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet
MEDIE
FC København jagter Neestrup-erstatning
Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling
Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde
– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!
NYHEDER
Nægter at undskylde til Steve Cooper
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekker udnytter hjemmebanefordel
MEDIE
Brøndby-handel er kollapset
NYHEDER
Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’
Senegal har appelleret vild dom
NYHEDER
– Det er Neestrups tre største fejl
Sigter 32 personer for matchfixing
Riemer melder stjerne klar
NYHEDER
Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’
