Den tidligere AaB- FC København- FC Nordsjælland- og Esbjerg-spiller Michael Jakobsen har slået sine folder i Australien de seneste fem år.
Down Under indledte forsvarsspilleren sit ophold i Melbourne City, og nu tørner han ud for Adelaide United, der er på tredjepladsen i den australske A-League.
Efter denne sæson udløber Michael Jakobsens kontrakt med Adelaide United, men han håber ikke, at han står på tærsklen til at skulle sige farvel til sin australske arbejdsgiver.
– Jeg har taget min familie med mange steder rundt, så først og fremmest håber jeg at blive i Adelaide, så vi ikke skal flytte. Klubben vil gerne satse mere på egne talenter fremadrettet, men træneren har sagt, at han godt kan se en plads til mig på holdet. Men det er svært at forudse, hvor den lander, siger Michael Jakobsen til tipsbladet.dk og tilføjer:
– Der er også noget interesse fra andre A-League-klubber, men jeg tager det stille og roligt. Jeg har stadig nogle måneder tilbage af kontrakten.
Økonomien spiller naturligvis en rolle for den 35-årige forsvarsspiller, men størrelsen på lønchecken er slet ikke det springende punkt.
– Sidste år havde jeg et tilbud fra en klub i Indien, og økonomisk var det bedre, end hvad jeg kan tjene i Australien, men det krævede, at vi skulle bo seks måneder på hotel. Det ville jeg ikke byde min familie, så det takkede jeg nej til, fortæller han.
Færdig i Danmark
Michael Jakobsen har spillet over 200 kampe i Superligaen – han har formentlig også spillet sin sidste.
Selv om han i princippet er åben for en retur til dansk fodbold, har han svært ved at forestille sig, at det kommer til at ske.
– Jeg tror ikke, jeg kommer til at spille i Danmark mere. Jeg ved heller ikke, om mit niveau er til Superligaen længere. Jeg er 35 år, og de danske klubber har helt sikkert ikke set mig spille i lang tid. Jeg tror ikke, de henter én som mig. Det er fair nok, og jeg vil heller ikke bytte med Australien, hvor jeg er meget glad for at være, lyder det fra Michael Jakobsen.
Den tidligere landsholdsspiller indledte sin karriere i B.93, og det er ikke sjældent, man ser fodboldspillere afslutte karrieren på de samme græsplæner, som det hele begyndte. B.93, der lige nu huserer i 2. division, er dog ikke et tema for forsvarsspilleren.
– Jeg vil gerne spille på højeste niveau, og i Danmark er det Superligaen. Jeg har selvfølgelig et specielt forhold til min barndomsklub B.93, men det er ikke aktuelt for mig. Jeg tror ikke, der er nogle i Danmark, der ved, hvad jeg står for her i 2021, så mine muligheder er størst i Australien, siger Michael Jakobsen.
En fremtid Down Under kan sagtens blive aktuel også efter karrieren. Michael Jakobsen lurer på et job i fodboldens verden og dermed et endnu længere ophold på den anden side af jordkloden.
– Der er i hvert fald et stykke arbejde at udføre, som jeg synes kunne være spændende. Talenterne er lysår efter mange andre lande, og der mangler noget struktur i talentudviklingen, som kunne være rigtig interessant at arbejde med, og som jeg tror, jeg kan gøre en levevej ud af, slutter den 35-årige forsvarsspiller.
Michael Jakobsen er noteret for fem A-landskampe for Danmark, og han er blevet dansk mester med både AaB og FC København. I Australien har han vundet to pokaltitler.
LIVE
TransferLIVE: Har forladt Brøndbys træningslejr
NYHEDER
Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag
INTERVIEW
Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF
AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr
Verdensstjernes søn landet i København
TOPNYHED
Superliga-boss flirter med Albert Grønbæk
TRANSFER
Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang
MEDIE
Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner
TOPNYHED
AGF’er vild med FCM-profil: Han er latterligt god
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyon tæt på at købe Noah Nartey
TIPSBLADETS DOM
Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
AVIS
Lægetjek i dag – OB henter landsholdsspiller
NYHEDER
FCM-profil forventes at misse europæiske brag
EKSKLUSIVT
Farzams fanzone: ‘Der skal jo ske noget’
“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen
Mads Hermansen fremhæver ond ånd fra FC København
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
NYHEDER
Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’
TRANSFER
Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK
EKSKLUSIVT
I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!
NYHEDER
Topscorer færdig
NYHEDER
– Vi er pressede
INTERVIEW
Dansk drømmeskifte: ‘Nu går det i opfyldelse’
TOPNYHED
Vil undgå Bendtner-stunt
LIGE NU
Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk
NYHEDER
Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København ophæver med Yoram Zague
TOPNYHED
Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
INTERVIEW
‘Helt ærligt, Brøndby – hent ham!’
TIPSBLADET SPECIAL
Angriber til Brøndby? Det er foruroligende
HELT VILDT
– De lignede lort!
MEDIE
Superliga-klubber lurer på FC Nordsjælland-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forhandler med Emmanuel Dennis
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Jørgensen tæt på stor transfer
NYHEDER
Bliver det Chido Obis store chance?
TIPSBLADET SPECIAL
Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper
TOPNYHED
Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen
‘Sur over Brøndby-transfer’
MEDIE
På vej til Danmark? Meldinger om særlig klausul
EKSKLUSIVT
Afsløring: Villads Rasmussen tæt på Strømsgodset
Tipsbladet præsenterer nyt quiz-format
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Skov Olsen på plads i Rangers
EKSKLUSIVT
Sportschef griner af penge-spørgsmål
NYHEDER
Vil have at politiet skal kunne lukke tribuner
NYHEDER
Bizart nyt om Gidsels klubs stjålne trofæ
TRANSFER
Superliga-klub kalder salg en ‘god økonomisk case’
NYHEDER
Hooliganpakke behandles i Folketinget i dag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasimpasa byder stort på Abdullah Iqbal
MEDIE
På blokken i danskerklub
EKSKLUSIVT
