Færdig i Superligaen: De henter ikke én som mig

Den tidligere landsholdsspiller og dobbelte danske mester Michael Jakobsen regner med, at hans tid i Danmark er forbi.



Den tidligere AaB- FC København- FC Nordsjælland- og Esbjerg-spiller Michael Jakobsen har slået sine folder i Australien de seneste fem år.

Down Under indledte forsvarsspilleren sit ophold i Melbourne City, og nu tørner han ud for Adelaide United, der er på tredjepladsen i den australske A-League.

Efter denne sæson udløber Michael Jakobsens kontrakt med Adelaide United, men han håber ikke, at han står på tærsklen til at skulle sige farvel til sin australske arbejdsgiver.

– Jeg har taget min familie med mange steder rundt, så først og fremmest håber jeg at blive i Adelaide, så vi ikke skal flytte. Klubben vil gerne satse mere på egne talenter fremadrettet, men træneren har sagt, at han godt kan se en plads til mig på holdet. Men det er svært at forudse, hvor den lander, siger Michael Jakobsen til tipsbladet.dk og tilføjer:

– Der er også noget interesse fra andre A-League-klubber, men jeg tager det stille og roligt. Jeg har stadig nogle måneder tilbage af kontrakten.

Økonomien spiller naturligvis en rolle for den 35-årige forsvarsspiller, men størrelsen på lønchecken er slet ikke det springende punkt. 

– Sidste år havde jeg et tilbud fra en klub i Indien, og økonomisk var det bedre, end hvad jeg kan tjene i Australien, men det krævede, at vi skulle bo seks måneder på hotel. Det ville jeg ikke byde min familie, så det takkede jeg nej til, fortæller han.

Færdig i Danmark
Michael Jakobsen har spillet over 200 kampe i Superligaen – han har formentlig også spillet sin sidste.

Selv om han i princippet er åben for en retur til dansk fodbold, har han svært ved at forestille sig, at det kommer til at ske.

– Jeg tror ikke, jeg kommer til at spille i Danmark mere. Jeg ved heller ikke, om mit niveau er til Superligaen længere. Jeg er 35 år, og de danske klubber har helt sikkert ikke set mig spille i lang tid. Jeg tror ikke, de henter én som mig. Det er fair nok, og jeg vil heller ikke bytte med Australien, hvor jeg er meget glad for at være, lyder det fra Michael Jakobsen.

Den tidligere landsholdsspiller indledte sin karriere i B.93, og det er ikke sjældent, man ser fodboldspillere afslutte karrieren på de samme græsplæner, som det hele begyndte. B.93, der lige nu huserer i 2. division, er dog ikke et tema for forsvarsspilleren.

– Jeg vil gerne spille på højeste niveau, og i Danmark er det Superligaen. Jeg har selvfølgelig et specielt forhold til min barndomsklub B.93, men det er ikke aktuelt for mig. Jeg tror ikke, der er nogle i Danmark, der ved, hvad jeg står for her i 2021, så mine muligheder er størst i Australien, siger Michael Jakobsen.

En fremtid Down Under kan sagtens blive aktuel også efter karrieren. Michael Jakobsen lurer på et job i fodboldens verden og dermed et endnu længere ophold på den anden side af jordkloden. 

– Der er i hvert fald et stykke arbejde at udføre, som jeg synes kunne være spændende. Talenterne er lysår efter mange andre lande, og der mangler noget struktur i talentudviklingen, som kunne være rigtig interessant at arbejde med, og som jeg tror, jeg kan gøre en levevej ud af, slutter den 35-årige forsvarsspiller.

Michael Jakobsen er noteret for fem A-landskampe for Danmark, og han er blevet dansk mester med både AaB og FC København. I Australien har han vundet to pokaltitler. 





LIVE

LIVE: Dommerekspert forstår det ikke

FCN vinder brag om bronzemedaljer

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes

Stor dramatik: Liverpool slår Everton

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Ny storklub jagter Roony Bardghji

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Fyrer landstræner to måneder før VM



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

‘Så brænder hele København ned’

Nedtur for Højlund og Napoli

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Afsløring: AC Horsens forhandler om stort talent

Vejle Boldklub – FC København

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

Kæmpe Silkeborg-kollaps

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Steve Cooper storroser stjerne

Her spiller Lasse Schöne i dag

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden

Det er aldrig sket før

Superliga-helt: ‘Det er magisk’

FC Nordsjælland – Viborg FF

OB – Randers FC

Helt vild med Brøndby-profil

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’

Silkeborg IF – FC Fredericia

12.000 i Parken: DBU accepterer underskud

Mål i begge ender i Farum

Manchester United sætter Chelsea på plads

‘Det drømmer alle om’

Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!

Fifa kritiserer transportpriser under

Lukas Lerager fortryder slet ikke!