Færdig i Superligaen efter tre måneder

Opholdet i Superligaen blev et ganske kort et af slagsen for det tyrkiske midtbanetalent Hamza Akman.



Der var store forventninger til Hamza Akman, da han i sommer forlod Galatasaray for at tilslutte sig Sønderjyske Fodbold.

Lykken er dog brast tre måneder inde i midtbanetalentes danske ophold.

Sønderjyske oplyser således på sin hjemmeside, at man har valgt at ophæve kontrakten, som ellers løb i tre sæsoner.

– Hamza Akman har leveret en professionel og dedikeret indsats i Sønderjyske Fodbold, men udsigten til kontinuerlig spilletid er længere, end han og vi havde forventet. Vi vidste godt, at overgangen fra Galatasaray og Istanbul til Sønderjyske Fodbold og Haderslev ville være en omvæltning, og det er sværere at være langt hjemmefra, når du ikke er en fast del af kamptruppen.

– Vi har derfor efterkommet Hamza Akmans ønske om at stoppe samarbejdet med øjeblikkelig virkning, og det har vi accepteret ud fra en sportslig og personlig vurdering. Vi takker ham for indsatsen i Sønderjyske Fodbold og ønsker ham alt det bedste fremover, siger sportschef Casper Daather.

Hamza Akman, 20 år, nåede blot en enkelt førsteholdsoptræden for klubben.

– Det har været en meget lærerig tid for mig i Sønderjyske Fodbold, og det er en oplevelse, jeg vil tage med mig videre i min karriere. Jeg vil gerne takke klubben og fansene for at have taget godt imod mig, og jeg ønsker Sønderjyske Fodbold alt det bedste i fremtiden, siger Hamza Akman.

Midtbanespilleren var i mange år et stort talent i Galatasaray, men han klarede ikke springet til klubbens førstehold og måtte derfor søge nye græsgange i sommer, da kontrakten med Istanbul-klubben udløb.

I månederne op til Hamza Akmans kontraktudløb blev FC København meldt i dalog med ham og hans bagland. Det blev dog Sønderjyske, som løb afsted med hans underskrift.

Nu er tiden i Danmark dog forbi og fremtiden ukendt.





LIVE

TransferLIVE: De jagter Marcus Rashford

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Forbereder bud på 970 mio.

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

Lufter vild Ronaldo-teori



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Dyr stjerne står øverst på Mourinhos ønskeliste

FC Barcelona køber VM-angriber

Skylder FC København penge – straffes hårdt



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler

Til lægetjek i Superliga-klub

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Chokskifte på vej?



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Åbner op for sommertransfer

Deschamps rejser hjem til sin mors begravelse

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

FCK går på rov i Viborg

Tjekkiet – Mexico

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

Bosnien-Hercegovina – Qatar

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

West Ham opfordres til at hente dansk bomber



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’