Færdig i Superligaen efter tre måneder

Opholdet i Superligaen blev et ganske kort et af slagsen for det tyrkiske midtbanetalent Hamza Akman.



Der var store forventninger til Hamza Akman, da han i sommer forlod Galatasaray for at tilslutte sig Sønderjyske Fodbold.

Lykken er dog brast tre måneder inde i midtbanetalentes danske ophold.

Sønderjyske oplyser således på sin hjemmeside, at man har valgt at ophæve kontrakten, som ellers løb i tre sæsoner.

– Hamza Akman har leveret en professionel og dedikeret indsats i Sønderjyske Fodbold, men udsigten til kontinuerlig spilletid er længere, end han og vi havde forventet. Vi vidste godt, at overgangen fra Galatasaray og Istanbul til Sønderjyske Fodbold og Haderslev ville være en omvæltning, og det er sværere at være langt hjemmefra, når du ikke er en fast del af kamptruppen.

– Vi har derfor efterkommet Hamza Akmans ønske om at stoppe samarbejdet med øjeblikkelig virkning, og det har vi accepteret ud fra en sportslig og personlig vurdering. Vi takker ham for indsatsen i Sønderjyske Fodbold og ønsker ham alt det bedste fremover, siger sportschef Casper Daather.

Hamza Akman, 20 år, nåede blot en enkelt førsteholdsoptræden for klubben.

– Det har været en meget lærerig tid for mig i Sønderjyske Fodbold, og det er en oplevelse, jeg vil tage med mig videre i min karriere. Jeg vil gerne takke klubben og fansene for at have taget godt imod mig, og jeg ønsker Sønderjyske Fodbold alt det bedste i fremtiden, siger Hamza Akman.

Midtbanespilleren var i mange år et stort talent i Galatasaray, men han klarede ikke springet til klubbens førstehold og måtte derfor søge nye græsgange i sommer, da kontrakten med Istanbul-klubben udløb.

I månederne op til Hamza Akmans kontraktudløb blev FC København meldt i dalog med ham og hans bagland. Det blev dog Sønderjyske, som løb afsted med hans underskrift.

Nu er tiden i Danmark dog forbi og fremtiden ukendt.





Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne




LIVE

TransferLIVE: Uvis fremtid for Luca Kjerrumgaard

Georgisk dribler udnytter hul i Gunners-forsvar

Kan sikre millioner til AGF

Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Mæhle kan hentes for spotpris

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Forlader AGF – her er hans nye klub

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Erik ten Hag jagter dansker

United nærmer sig stjernespiller – her er prisen

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM

– Ja, der var dialog med Brøndby

Guardiolas fremtid? ‘Hold øje med dette job’

FC Barcelona præsenterer stjerne

Her lander Superliga-kampprogrammet

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League

Thomas Mikkelsen skuffet: Her er hans reaktion

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Brøndby var tæt på – Bundesliga-transfer på vej

Højlund får ny stjernetræner i Napoli