Der var store forventninger til Hamza Akman, da han i sommer forlod Galatasaray for at tilslutte sig Sønderjyske Fodbold.
Lykken er dog brast tre måneder inde i midtbanetalentes danske ophold.
Sønderjyske oplyser således på sin hjemmeside, at man har valgt at ophæve kontrakten, som ellers løb i tre sæsoner.
– Hamza Akman har leveret en professionel og dedikeret indsats i Sønderjyske Fodbold, men udsigten til kontinuerlig spilletid er længere, end han og vi havde forventet. Vi vidste godt, at overgangen fra Galatasaray og Istanbul til Sønderjyske Fodbold og Haderslev ville være en omvæltning, og det er sværere at være langt hjemmefra, når du ikke er en fast del af kamptruppen.
– Vi har derfor efterkommet Hamza Akmans ønske om at stoppe samarbejdet med øjeblikkelig virkning, og det har vi accepteret ud fra en sportslig og personlig vurdering. Vi takker ham for indsatsen i Sønderjyske Fodbold og ønsker ham alt det bedste fremover, siger sportschef Casper Daather.
Hamza Akman, 20 år, nåede blot en enkelt førsteholdsoptræden for klubben.
– Det har været en meget lærerig tid for mig i Sønderjyske Fodbold, og det er en oplevelse, jeg vil tage med mig videre i min karriere. Jeg vil gerne takke klubben og fansene for at have taget godt imod mig, og jeg ønsker Sønderjyske Fodbold alt det bedste i fremtiden, siger Hamza Akman.
Midtbanespilleren var i mange år et stort talent i Galatasaray, men han klarede ikke springet til klubbens førstehold og måtte derfor søge nye græsgange i sommer, da kontrakten med Istanbul-klubben udløb.
I månederne op til Hamza Akmans kontraktudløb blev FC København meldt i dalog med ham og hans bagland. Det blev dog Sønderjyske, som løb afsted med hans underskrift.
Nu er tiden i Danmark dog forbi og fremtiden ukendt.
LIVE
VM-LIVE: Kan blive en bananskrald
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Raser over Messi-situation: Skandaløst!
TOPNYHED
Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
TOPNYHED
Her er FCM’s Europa League-modstander
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
EKSKLUSIVT
Dansk Champions League-brag: Vi er små favoritter
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
Portugal – DR Congo
OPTAKT
England – Kroatien
Rangerer AGF over Lech Poznan
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
TRANSFER
De lurer på Kjærgaard
MEDIE
På vej til FCK: Også på blokken i engelsk klub
Brøndby henter keeper – her er planen
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TransferLIVE: Koster 900 millioner
EKSKLUSIVT