Færdig i Superligaen efter tre måneder

Opholdet i Superligaen blev et ganske kort et af slagsen for det tyrkiske midtbanetalent Hamza Akman.



Der var store forventninger til Hamza Akman, da han i sommer forlod Galatasaray for at tilslutte sig Sønderjyske Fodbold.

Lykken er dog brast tre måneder inde i midtbanetalentes danske ophold.

Sønderjyske oplyser således på sin hjemmeside, at man har valgt at ophæve kontrakten, som ellers løb i tre sæsoner.

– Hamza Akman har leveret en professionel og dedikeret indsats i Sønderjyske Fodbold, men udsigten til kontinuerlig spilletid er længere, end han og vi havde forventet. Vi vidste godt, at overgangen fra Galatasaray og Istanbul til Sønderjyske Fodbold og Haderslev ville være en omvæltning, og det er sværere at være langt hjemmefra, når du ikke er en fast del af kamptruppen.

– Vi har derfor efterkommet Hamza Akmans ønske om at stoppe samarbejdet med øjeblikkelig virkning, og det har vi accepteret ud fra en sportslig og personlig vurdering. Vi takker ham for indsatsen i Sønderjyske Fodbold og ønsker ham alt det bedste fremover, siger sportschef Casper Daather.

Hamza Akman, 20 år, nåede blot en enkelt førsteholdsoptræden for klubben.

– Det har været en meget lærerig tid for mig i Sønderjyske Fodbold, og det er en oplevelse, jeg vil tage med mig videre i min karriere. Jeg vil gerne takke klubben og fansene for at have taget godt imod mig, og jeg ønsker Sønderjyske Fodbold alt det bedste i fremtiden, siger Hamza Akman.

Midtbanespilleren var i mange år et stort talent i Galatasaray, men han klarede ikke springet til klubbens førstehold og måtte derfor søge nye græsgange i sommer, da kontrakten med Istanbul-klubben udløb.

I månederne op til Hamza Akmans kontraktudløb blev FC København meldt i dalog med ham og hans bagland. Det blev dog Sønderjyske, som løb afsted med hans underskrift.

Nu er tiden i Danmark dog forbi og fremtiden ukendt.






Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM




LIVE

TransferLIVE: Her er prisen på Ben Godfrey

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Brøndby med transferscoop?

Her er Jonas Winds nye klub

Afsløring: Kolding køber stor profil

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker



LIVE

VM-LIVE: Zlatan tordner: ‘Det er hans skyld!’

Her er Brøndby IF’s nye administrerende direktør

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Forfærdelig tysk aften: ‘Det er en skandale’

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Officielt: FCM henter landsholdsspiller

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Spår rekordtransfer i dette vindue

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Afsløring: ‘NK’ på plads i FCM – Pimpong solgt

Kryptisk transfermelding

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

VM-Vækkeuret: Giganternes fald

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Elfenbenskysten – Norge



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet