Færdig i Superligaen efter tre måneder

Opholdet i Superligaen blev et ganske kort et af slagsen for det tyrkiske midtbanetalent Hamza Akman.



Der var store forventninger til Hamza Akman, da han i sommer forlod Galatasaray for at tilslutte sig Sønderjyske Fodbold.

Lykken er dog brast tre måneder inde i midtbanetalentes danske ophold.

Sønderjyske oplyser således på sin hjemmeside, at man har valgt at ophæve kontrakten, som ellers løb i tre sæsoner.

– Hamza Akman har leveret en professionel og dedikeret indsats i Sønderjyske Fodbold, men udsigten til kontinuerlig spilletid er længere, end han og vi havde forventet. Vi vidste godt, at overgangen fra Galatasaray og Istanbul til Sønderjyske Fodbold og Haderslev ville være en omvæltning, og det er sværere at være langt hjemmefra, når du ikke er en fast del af kamptruppen.

– Vi har derfor efterkommet Hamza Akmans ønske om at stoppe samarbejdet med øjeblikkelig virkning, og det har vi accepteret ud fra en sportslig og personlig vurdering. Vi takker ham for indsatsen i Sønderjyske Fodbold og ønsker ham alt det bedste fremover, siger sportschef Casper Daather.

Hamza Akman, 20 år, nåede blot en enkelt førsteholdsoptræden for klubben.

– Det har været en meget lærerig tid for mig i Sønderjyske Fodbold, og det er en oplevelse, jeg vil tage med mig videre i min karriere. Jeg vil gerne takke klubben og fansene for at have taget godt imod mig, og jeg ønsker Sønderjyske Fodbold alt det bedste i fremtiden, siger Hamza Akman.

Midtbanespilleren var i mange år et stort talent i Galatasaray, men han klarede ikke springet til klubbens førstehold og måtte derfor søge nye græsgange i sommer, da kontrakten med Istanbul-klubben udløb.

I månederne op til Hamza Akmans kontraktudløb blev FC København meldt i dalog med ham og hans bagland. Det blev dog Sønderjyske, som løb afsted med hans underskrift.

Nu er tiden i Danmark dog forbi og fremtiden ukendt.







LIVE

TransferLIVE: Her er FC Midtjyllands nye spiller

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 



LIVE

VM-LIVE: Norge melder om svimlende seertal

Nu er Brøndby IF konkret på banen

De køber ham for 740 mio.

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’

Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Højbjerg har fået ny cheftræner i Marseille

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

Brøndby med transferscoop?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

De tager ikke med FC København på træningslejr

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Brøndby tæt på denne keeper

England – DR Congo

Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’

Her er Jonas Winds nye klub

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Dansk landsholdsspiller er topprioritet



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Dækkene Ruller: Vi kårer Tourens favoritter i 2026